İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


08 Şub 2018

Bizden çok uzakta olan bir komşu galakside yer alan iki nötron yıldız birbirlerin çekim alanlarına girdi ve en sonunda birbirleriyle yakınlaşarak, çok büyük kozmik patlamalar sonucu birleştiler. Astronomi dünyasının en önemli olaylarından biri olan bu olay geçtiğimiz aylarda bizlere duyuruldu ancak bilim insanları bu olayı çok daha önce ilk kez 17 Ağustos 2017’de fark ettiler.

Gün geçmiyor ki evrenimiz hakkında yeni şeyler öğrenmeyelim. Uzay en başından beri insanoğlu için çözülemeyen bir bulmaca gibi, hiçbir zaman tam olarak uzayı çözemeyeceğiz gibi…Daha düne kadar evreni sadece Dünyamızın bulunduğu Samanyolu galaksisi ya da bir diğer adı Kehkeşan olan galaksiden ibaret sanıyorduk. Zaman ilerledi ve biz insanoğlu evrende sadece bir galaksinin değil milyarlarca galaksi ve o milyarlarca galaksinin içinde milyonlarca gezegen ve galaksilerin olduğunu öğrendik ve bütün bu döngünün sonsuz bir döngü içerisinde devam ettiğini keşfettik.

Çok değil on yıl önce bulunduğumuz evrende sadece yirmi tane gezegen olduğunu biliyorduk, okullarda bize Mars, Venüs, Jüpiter diye isimlerini ezberletilen sadece yirmi tane gezegen vardı ama şimdi o kadar çok gezegen keşfi yapıldı ki artık isimlerini bile bilemez, ezberleyemez olduk. Sadece gezegen keşfi değil bilim insanları oldukça heyecanlandıran, meraklandıran kozmik ölçekte geçtiğimiz aylarda dünyanın en önemli olayı gerçekleşti ve uzayda bir trafik kazası oldu ve o kazadan sonra bilim insanları çok farklı uzay teorileri üretmeye başladılar. Gerçekleşen bu kaza bizden çok uzakta, milyonlarca ışık yılı uzaklığında oldu ve etkisi bize daha yeni ulaştı. Ne mi oldu ?  İki büyük nötron yıldızı çarpışarak birleştiler.

Nötron Yıldızı Nedir ?

Nötron yıldızı, büyük yıldızların patlayarak geride bıraktıkları ve onları oluşturan parçaya yani çekirdeklerine nötron adı veriler. Bu çekirdek sandığınız kadar küçük değildir 15 – 25 km çapında yani yaklaşık bir şehir büyüklüğünde, kütlesi oldukça yoğun yıldızlara dönüşürler. Şu şekilde açıklarsam daha iyi anlaşılır sanırım, Güneşin küçülüp, İstanbul şehri gibi olduğunu hayal edin. Bu nötron yıldızlarının kütlesi o kadar yoğundur ki yıldızın içinden alacağınız bir çay kaşığının ağırlığı 10 milyar kg.

Uzayda İki Nötron Yıldızı Çarpışırsa Ne Olur?

Geçtiğimiz aylarda duyurulan bu kozmik olayın baş aktörleri bir değil tam iki tane nötron yıldızı. Bu kadar yoğun bir kütleye ve büyüklüğe sahip olan bu iki nötron yıldızı, bize komşu olan bir galakside bulunuyorlardı, artık yoklar. Bu iki devasa nötron yıldızı bizden tam 130 milyon ışık yılı uzaklığında olan komşu bir galakside birbirleriyle çarpıştılar ve biz ancak bu olayı aylar sonra gözlemleyebildik lakin bu olay tam 130 milyon yıl önce yaşandı ve bu olay yaşandığında biz henüz evrende var olmamıştık.

Yaşanılan bu olayı asırlar önce Albert Einstein matematiksel ve fiziksel olarak dile bir teorisinde uzayda ki zamanı bir kumaşa benzetir ve bu kumaşın üzerinde bulunan kütleler onu eğip bükerler.Bu teoriye göre kütle ne kadar büyükse onu hacminin çeperinde ki uzay zamanı da bir o kadar eğilir. Kumaşın üzerinde ki bu kütleler belli zamanlarda hızlanırlar ve bu hızlanma sonucunda oluşan eğriliği değiştirerek dışarıya doğru dalgasal biçimde ışık hızıyla yayılmasına sağlarlar. Bu olaya fizikte “kütle çekimsel dalga” adı verilir.

Bu durum her zaman olan bir şey değildir. Özel durumlarda oluşan bir durumdur. Asırlar önce Einstein fiziksel ve matematiksel olarak teorisini ürettiği bu durum bize komşu olan bir galakside iki nötron yıldızının birbirlerine yaklaşarak ve birbirlerinin etrafında hızlı bir şekilde dönerek birbirleriyle çarpışmaları ve bu süreçte oluşan dalgaların ışık hızında etrafa yayılmasıyla gerçek olmuş oldu. Bu oluşan dalgalar bize 130 milyon yıl sonra 17 Ağustos’da Dünyaya ulaştılar ve dünyada ki gözlem evlerinde dedektörler sayesinde tam 100 saniye boyunca kaydedildiler. Ortaya çıkan ses ise tam olarak şöyle;

https://youtu.be/j-7L0ZpBaL8

7 saniyelik bu kaydın sonunda çıkan “bip” sesi iki nötron yıldızın birleştiği anda oluşan bir ses. Bu olayı ilk defa duyduğumda tüylerim diken diken olduğunu söylemek istiyorum, iki kocaman nötron yıldızının milyonlarca yıl önce birbirleriyle çarpışarak birleşmesinin sonucunu biz daha yeni öğreniyoruz ve bunu sadece 7 saniye boyunca kayıt altına alabiliyoruz. Heyecan verici öyle değil mi ? Milyonlarca yıl önce yaşanmış bir olayı 7 saniyelik kayıt ile duyuyoruz, evrende ne kadar ufak olduğumuzun bir kanıtı.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir