İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


25 Eyl 2016

Uzayda Ölen Bir Kişiye Ne Olurdu ?

Merhaba,

Benim gibi eminim birçoğunuzda da bu tarz bir soru gelmiştir. Uzay en çok merak ettiğim konulardan biri olduğu gibi birde bu tarz sorular aklıma geldikçe araştırmalar yapıyorum. Daha önce Dünya Bir Anda Dursaydı Ne Olurdu ? adında bir yazı paylaşmıştım.

Yine birçok bilim sitesinde araştırma yaptım, ingilizce ve türkçe birçok bilim sitesinde okuduklarımdan anladıklarımı bir özet olarak sizlerede aktarmak istedim. Belki benim gibi merak edenler vardır ve meraklarını gideririm 🙂

Uzayda Ölürsek Ne Olur ?

Hayatımız, bir gün ne olursa olsun, bir şekilde son bulacak. Bu son bulma durumu yüzlerce şekilde olabilir. Dünyada, insanlar için ölüm şekillerinin ne gibi sonuçlar vereceği az çok bilinmektedir. Eğer bir gün uzaya gidersek ve uzayda ölürsek, orada ölüm sonrası bedenimiz nasıl bir durumla karşılaşır ?

uzayda-olum
Uzayda Ölen Bir Kişiye Ne Olurdu ?

Dünyada yeni ölmüş birinin bedenini çeşitli değişimler geçirir. Bu değişimlerden en belirgin olanı “pallor mortis” adı verilen ve vücudun solgunlaşması olan olgudur. Bu solgunlaşma belirtisinin hemen ardından “livor mortis” başlar. Bu da vücudun morarmasıdır. Ölüm olayı dünyada yaşandığından ve kalp, kan pompalama işlemini gerçekleştirmediğinden dolayı yer çekiminin etkisiyle daha ağır olan kırmızı kan hücreleri yere yakın olan bölgelere doğru çökmeye başlar. Bu çökme sonrasında oluşan, çürük gibi görünen lekeler ve morarma durumu ölümün kesin kanıtıdır. Bu evrenin hemen ardından “rigor mortis” gelir.

Bu durum ise uzuvların sertleşip, kırılganlaşması evresidir. Bedeni oluşturan kaslar adeta beton gibi sert bir hale dönüşür ve bedende kan hareketi olmadığından dolayı çok hızlı soğuma başlar. İşte bu soğuma durumuna da “algor mortis” denmektedir. Soğuma oranı ölen kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Ölen kişinin nerede öldüğü, iklim durumu, vücut-yağ oranı gibi birçok olay bu soğumanın zamanını değiştirmektedir.

Uzayda Ölsek Ne Olurdu ?
Uzayda Ölen Bir Kişiye Ne Olurdu ?

Ölen kişinin bedeninde yaşanan tüm bu evrelerden sonra devreye bakteriler girer ve saldırmaya başlarlar. İlk önce saprobik bakteriler saldırganlaşır ve kasları, iç organları yemeye başlarlar. Bununla birlikte oksijensiz ortamda yaşayabilen anaerobik bakteriler iç organları ayırmaya başlarlar. Bu ayrılma sonucunda ortaya çıkan asit ve gazlar vücudu şişirmeye başlar. İşte ölen insanın vücudunun şişmesinin nedeni de budur.

Biriken gazlardan bazıları belli yollardan vücut dışına çıksa da, bazıları çıkamaz. Bu şekilde vücudur şişirip, yırtıklar oluşmasına neden olur. Dünyada bir insanın ölmesinden sonra bu olayların yaşandığı gerçektir ve bilimsel olarak da açıklamaları yapılmıştır.

Peki ya uzayda ölüm gerçekleşirse ne olur ? Bugüne kadar hiçbir insanın uzayda tek başına ölümünü gözlemleme şansı olmadığı için bu konu hakkında anlatılanlar bilimsel çalışmalar sonucunda ortaya çıkan bulgulardır. Uzayda birçok çeşitte ölüm yaşanabilir. Bunlardan biri uzay giysisinin içerisinde olan ölümdür. Diğeri de uzay giysisi olmadan olan ölümdür.

Uzay giysisi içerisinde bir ölüm yaşanırsa ne olur ?

Bugüne kadar uzayda, uzay giysileri içerisinde ölen bir insan üzerinde araştırma yapma şansı olmadığı için sadece bilimsel çalışmalar doğrultusunda bu olay anlatılmaktadır. Uzay giysisi içerisinde yaşanan bir ölümde bakteriler donmayacağından dolayı dünyadaki ölüme benzer bir olay yaşanacaktır. Dünyadaki kadar hızlı olmasa da çürüme olayı gerçekleşecektir. Ancak bu durum, yine ısı yayan bir yıldızın yakınlarındayken yaşanacak bir durumdur. Eğer yakınlarında bir yıldız yoksa vücut yine donacak ve çürüme olayı başlamayacaktır. Nerede olursa olsun, ister dünyada, iseter uzayda, ölüm ve ölüm sonrası yaşanacaktır ve bu tüm insanlar için bir geçiştir.

Uzayda Ölen Bir Kişiye Ne Olurdu ?
Uzayda Ölen Bir Kişiye Ne Olurdu ?

Başka bir uzayda ölüm konusu da, Mars’da kurulacak insan kolonisi kapsamında gerçekleştirilecek olan Mars ONE Projesi hakkındadır. Eğer bu projenin gerçekleşmesi esnasında uzayda bir ölüm olayı gerçekleşirse ne olacak ? “Yolculuk süresince eğer biri bir şekilde ölürse, o zaman ölen beden ne yapılacaktır ?” diye sorulan bir soru üzerine, birçok araştırmacı cevap bulmak için teoriler üretmiştir.

Bu teorilerden en kolayı ve sorumsuz bir çözüm olarak ortaya atılanı, cansız bedenin uzayda sürüklenmesi için dışarıya bırakılmasıdır. Ancak bu teoriyi Birleşmiş Milletler’in uluslararası kuralları geçersiz kılmaktadır. Çünkü bu kurala göre her ne kadar insan olsa da, uzaya bir çöp bırakmak yasaklanmıştır.

Burada çöp denen olgu her türlü nesneyi anlatmaktadır. Buna insan bedeni de dahildir. Uzaya bu şekilde insan bırakılmasının yasak olmasının nedenleri ise uzaya bırakılan beden başka bir cisimle çarpışabilir veya uzayda sürüklenerek başka ırkların gezegenlerine ulaşabilir. Eğer ulaştığı gezegende bulunan varlıklar dost canlısı değilse bizi bulabilirler diye düşünülmektedir. Burada bir ikilem yaşanmaktadır. Madem bulmalarından dolayı bir çekince var; o zaman neden yüz ayrı dilde, nerede olduğumuzu belirttiğimiz bir selamlama mesajını uzaya yolladık diye de düşünmek gerekir.

Uzayda Yaşam
Uzayda Yaşam

 

Başka bir ihtimalle,

Ölen beden, uzay aracı içerisinde, Mars’a gidene kadar neden tutulmuyor ? Bu da çok mantıklı görünmüyor. Hem ölen vücudun salgıladığı virüslerle bakteriler, hem de koku durumu bu olayı olanaksız kılmaktadır. Ayrıca ölmüş arkadaşları ile birlikte yolculuk yapmak, diğer mürettebatın da tüm psikolojik dengesini bozabilir. Ortaya atılan en ilginç teorilerden biri, Promessa ve NASA işbirliği ile ortaya atılmıştır ve adına da “Body Back” denmiştir. Bu teoride ölen kişinin bedeni uyku tulumuna konur ve uzay boşluğuna bırakılır. Ancak bir şekilde uzay gemisine bağlı olarak donan vücut tekrar gemiye geri alınıyor.

Sonrasında donmuş beden, titreşim sağlayan bir makine içerisine bırakılıp toz haline gelinceye kadar titreşime maruz kalıyor. Sonucunda ise ölen kişinin ağırlığı kadar toz parçası elde kalıyor. Mars ONE projesi yolcuları için tam ve kesin olarak bir çözüm üretilmiş değildir. Fakat yukarıda bahsedilen teorilerden birisi kesinlik kazanacaktır.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir