Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yaklaşık 5-6 ay önce kişisel blog sitemi bir cloud vps sunucuda barındırıyordum ancak doların bir hayli yükselmesiyle daha uygun fiyatlı bir sunucuya geçiş yapmam gerekti. 1-2 yıllık sunucu tecrübemden dolayı bu işlemleri rahatlıkla yapabildim ancak bu yazımda sanal sunucular hakkında bilgisi olmayan ya da tecrübesi olmayanlar için VPS (Virtual Private Server) ve VDS Sunucu  (Virtual Dedicated Server) arasında ki farkı anlatmaya başlayacağım.

Aralarında ki farkı anlatmadan önce virtual hostingin ne anlama geldiğini açıklamam gerekiyor.

Virtual Hosting Nedir?

Virtual Hosting Nedir?
Virtual Hosting Nedir?

Türkçe’ye sanal hosting olarak çevirebileceğim virtual hosting, bir web sunucusunun kaynaklarının belirli oranlarla sistem yöneticisi tarafından bölümlere ayrılması ile birden fazla kullanıcıya birbirinden bağımsız olarak bu kaynakların kullanılmasını sağlamayı amaçlayan bir sanallaştırma teknolojisidir. Paylaşımlı hosting’lerin aksine virtual hosting’de kullanıcı daha fazla yetkiye sahiptir ve sunucu üzerinden çok daha detaylı yönetim gerçekleştirebilir.

Virtual hosting iki farklı şekilde kullanılmaktadır –ki yazımızın ana konusunu oluşturan Virtual Private Server (VPS) ve Virtual Dedicated Server (VDS) yapılarıdır. Şimdi bu iki yapıyı detaylı inceleyelim ve en son bu iki yapının artı ve eksi yönlerini öğrenelim.

Virtual Private Server (VPS) Nedir?

Çok fazla teknik detaya girmeden olabildiğince basite indirgeyerek anlatmaya çalışacağım. Bir tane web sunucumuz var ve 32 GB RAM ve 128 GB SSD’ye sahip. Bunu 2 kullanıcı için paylaştırmak istiyoruz, sistem kaynaklarını ikiye bölerek bir kullanıcıya 16 GB Ram ve 64 GB SSD diğerine de aynı oranda kaynak veriyoruz.

Kaynaklar eşit fakat A kullanıcısının internet sitesi çok daha fazla ram bellek kullanıyor, B kullanıcısı da çok daha az ram kullanıyor. VPS’de A kullanıcısı aşırı ram ihtiyacını karşılamak için B kullanıcısına ayrılan ram miktarında boş kalan yerleri alabiliyor. Yani, tek bir sunucunun kaynakları ortak olarak kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor.

Bu tip sunucular için yüksek CPU ve disk alanı ayrıldığı için paylaşımlı hostinglere oranla daha fazla performans elde edebiliyorsunuz. Kısaca VPS paylaşımlı sunucu altyapısıdır. Kaynaklar kullanıcılar arasında paylaşılabilir, ortak kullanıma açık bir ortamdır.

Virtual Dedicated Server (VDS) Nedir?

Gelelim VDS’ye, VDS paylaşımsız sunucudur. VPS’de olduğu gibi kaynaklar paylaşılmaz. Sunucunun tüm kaynakları sadece tek bir kullanıcı tarafından belirlenen oranlar doğrultusunda kullanılır. Sunucuda barındırılan başka internet siteleri birbirlerinin performanslarını etkilemez. VPS’de olduğu gibi kullanıcılar arasında kaynak paylaşımı yapılmaz, bir kullanıcıya ne kadar kaynak verilmiş ise son damlasına kadar o kullanıcı kullanır.

Kısa bir özet yapmak gerekirse VPS sistem kaynaklarını kullanıcılar arasında eşit oranda paylaştırarak ortak kullanıma açar, VDS ise sistem kaynaklarını belirlenen oranda tek bir kullanıcı tarafından kullanılmasını sağlar.

VDS ve VPS Arasında ki Farklar Nelerdir?
VDS ve VPS Arasında ki Farklar Nelerdir?

VDS ve VPS Arasında ki Farklar Nelerdir?

 1. VPS sunucularının kurulumu, yönetimi oldukça kolaydır ancak kullanıcı sunucu üzerinden tam yetkiye sahip değildir. Kısıtlı yetkisinden dolayı istediği işletim sistemini kurup, kaldırmak veya sunucu yönetim panelini değiştirmek gibi bir takım özel ayarlamalar yapamazlar.
 2. VDS sunucu kurulumu zordur, her bir ayar manuel olarak yapılmalıdır. İstenilen her türlü işletim sistemi kurulabilir, sunucu üzerinde 100% kullanıcının yetkisi vardır. İstediği sunucu kontrol panelini kurabilir, kaldırabilir, ekstra eklentiler, modüller kurabilir ve yönetebilir.
 3. VPS, VDS’ye göre daha ekonomiktir, ucuzdur.
 4. VPS’de sunucu kaynakları diğer kullanıcılarla ortak bir şekilde kullanılır, VDS de ise tüm sunucu kaynakları tanımlanan tek bir kullanıcıya aittir, diğer kullanıcılar ile paylaştırılmaz.
 5. VPS’de barınan internet siteleri diğer sitelerin performansından etkilenebilir. VDS’de ise etkilenmez.

Yazımda olabildiğince sade bir anlatımı tercih ettim. Sunucu altyapısı tercihiniz hangisi olursa olsun hizmet alacağınız yerin önemi büyüktür. Türkiye’de sunucu hizmetleri konusunda yıllardır hizmet sağlayan ve her aşamada teknik ekibi ile size yardımcı olacak olan turhost.com’dan sanal sunucunuzu almanızı tavsiye ederim.

Turhost’ta sanal sunucunuzun kurulumundan yönetilmesine kadar her aşamada size yardımcı olacak tecrübeli bir ekibe sahip ve sunucuları fiyat & performansı piyasaya göre oldukça idealdir.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Sanal Sunucu Nedir? Nasıl Satın Alınır?

  Sanal Sunucu Nedir? Nasıl Satın Alınır?

  Hosting sektörünün son zamanlarda vazgeçilmez teknolojilerinden biri olan sanal sunucu teknolojisi birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu sunucu modellerinin çok fazla tercih edilmesinin en önemli sebebi kullanıcının isteklerine anlık olarak yanıt vererek istenen noktadan sınırsız bağlantı avantajı sağlıyor olmasıdır diyebiliriz.  Sanal Sunucu Nedir? Nasıl Satın Alınır? Herhangi bir kullanıcının kiralamış…
 • En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  Web geliştiricileri olarak işimizi büyük ölçüde kolaylaştıran CSS kütüphaneleri mevcut. CSS3 teknolojisinin ortaya çıkmasıyla kazanılan kolaylıklar bu CSS kütüphanelerinin artmasını sağladı. Kütüphanelerin çeşidi ve sayısı artıkça arayüz ya da bir değiş ile ön yüz geliştiricilerin işi bir hayli kolaylaştı. Projelerinizi çok daha etkin ve kolay yönetebilmenizi, efekt verebilmenizi sağlayan bu…
 • PHP Out of Memory Hatası Nasıl Çözülür?

  PHP Out of Memory Hatası Nasıl Çözülür?

  Son günlerde Wordpress ve Wordpress eklentilerine gelen güncellemeler sonucunda kişisel blog sayfamın hata kayıtları günlüğünde çok fazla bu hatayı görmemden ötürü araştırma yaptım ve araştırmam sonucunda bulduğum çözümü uyguladım ve sorunum ortadan kalktı. FTP kök dizininde eğer sitenizde bir teknik sorun var ise bunun kayıtlarının tutulduğu bir error_log dosyası mevcuttur.…
 • Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Geldiğimiz şu noktada her işimizi hızlı bir şekilde yapmaya çalışıyoruz, her şey hızlı olmak zorunda. Ben de dahil olmak üzere tüm geliştirici ve kullanıcı olarak düşünen herkes, hıza "iş" olarak odaklanıyoruz. Sonuçta hepimizi en iyi sonuçlara yönlendirilmeyi severiz, en hızlı şekilde sonuca ulaşmayı hedefleriz lakin izlenmesi gereken net bir yol…
VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir? için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor