Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
VestaCP PHP 5’den PHP 7’ye Nasıl Yükseltilir?

VestaCP PHP 5’den PHP 7’ye Nasıl Yükseltilir?

VestaCP ücretsiz sunucu yönetim panelleri arasında kullanımı,kurulumu kolay ve Türkçe dil desteği ile öne çıkmaktadır. Daha önce ki blog yazılarımda VestaCP sunucu yönetim panelini farklı şekillerde, farklı uygulamalarla nasıl kurabileceğinizi anlatmıştım. İlgili yazılara aşağıda ki bağlantıları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Bu yazımda ise daha önce kurulumu yaptığınız ancak kullanacağınız altyapı için php sürümü yeterli gelmiyor. VestaCP standart olarak PHP 5 sürümü ile kurulmaktadır ancak bildiğiniz üzere PHP’yi geliştiren firma ya da ekip artık PHP 5’in kullanılmaması gerektiğini ve PHP 5 için geliştirmeler yapılmayacağını belirtmişlerdir ve bundan dolayı yeni sürüm olan PHP 7’yi tercih etmeniz en doğrusu olacaktır. Gel gelelim VestaCP’de PHP 5 sürümünden PHP 7 sürümüne güncelleme işlemi nasıl yapılacak?

VestaCP PHP 5’den PHP 7’ye Yükseltme İşlemleri

VestaCP’de php sürümünüzü yükseltmek için yapmanız gerekenleri adım adım anlatacağım ancak işlemlere başlamadan önce mutlaka sitenizin yedeğini aldıktan sonra sunucunuzundan bir snapshotsını alarak yedeğini almayı unutmayın. Adım adım yapılması gerekenleri aşağıda sizin için sıraladım.

Gerekli süre: 1 saat.

 1. PuTTy Kullanarak SSH Bağlantısı Yapmak

  Sunucumuza bağlanıp, gerekli işlemleri yapabilmek için bir yardımcı programa ihtiyacımız var ve bu programın adı PuTTy’dir.

 2. Sunucuda Yüklü Olan PHP Sürümünü Öğrenme

  Yükseltme işlemine başlamadan önce sunucumuzda hali hazırda yüklü olan php sürümünü öğrenmemiz gerekiyor.

 3. PHP7 Kurmak İçin Gerekli Olan REMI Paketlerini Aktif Etme

  Sunucunuz da PHP 5 ya da daha eski bir sürüm kurulu ise mühtemelen php 7 için gerekli olan remı paketleri yoktur. PHP 7’ye yükseltme işlemine başlamadan bu REMI paketlerini sunucumuza indirip, aktif etmemiz gerekiyor.

 4. REMI Paketlerini Güncelleme ve Aktif Etme

  PHP7 için gerekli olan REMI paketlerini indirdikten sonra eski sürüm olan remı paketlerini güncellememiz gerekiyor ve yeni kurulan paketleri de aktif etmemiz gerekiyor.

 5. Tercih Edilen PHP 7 Sürümü

  PHP 7’de iki farklı sürüm mevcut bunlar 7.0 ve 7.1 yakın bir zamanda da 7.2 sürümü çıktı. Hangi sürümü kurmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Bu anlatımda 7.0 ve 7.1 sürümleri baz alınacak 7.2 sürümü için ayrı bir döküman hazırlayacağım.

 6. Servisleri Yeniden Başlatıp, PHP 7 Sürümünü Kullanmaya Başlama

  Bu adıma kadar bir sorun yaşamadıysanız eğer httpd servisini yeniden başlatarak PHP 7’yi kullanmaya başlayabilirsiniz.


PuTTy Kullanarak SSH Bağlantısı Yapmak

Sunucumuza bağlanıp, gerekli işlemleri yapabilmek için bir yardımcı programa ihtiyacımız var ve bu programın adı PuTTy’dir. Gerekli programı indirmek için buraya tıklayın. Gerekli programı indirip, kurulumunu yaptıktan sonra çalıştıralım ve karşıma çıkan ekrana aşağıda ki kodu kendi sunucu bilgilerinize göre düzenleyerek ssh oturumunu başlatalım.

ssh [email protected] -p ozelport

Sunucuipadresi yazan kısma sunucunuzun ip adresini, ozelport yazan kısmına da ise ssh bağlantı portunuz ne ise o portu yazmanız gerekiyor. Bu bilgileri sunucu sağlayıcınızdan temin edebilirsiniz.


Sunucuda Yüklü Olan PHP Sürümünü Öğrenme

Yükseltme işlemine başlamadan önce sunucumuzda hali hazırda yüklü olan php sürümünü öğrenmemiz gerekiyor. Aşağıda ki kodu uygulayarak php sürümünüzü öğrenebilirsiniz.

php -v

Bu kodu uyguladıktan sonra aşağıda ki ekran çıktısına benzer bir bilgi mesajı karşınıza çıkması gerekiyor.

[[email protected] ~]# php -v
PHP 5.6.33 (cli) 
Copyright (c) 1997-2016 The PHP Group
Zend Engine v2.6.0, Copyright (c) 1998-2016 Zend Technologies
 with the ionCube PHP Loader (enabled) + Intrusion Protection from ioncube24.com (unconfigured) v10.1.1, Copyright (c) 2002-2017, by ionCube Ltd.

PHP sürümününün ne olduğunu öğrendiğimize göre bir sonra ki adıma geçebiliriz.


PHP7 Kurmak İçin Gerekli Olan REMI Paketlerini Aktif Etme

Sunucunuz da PHP 5 ya da daha eski bir sürüm kurulu ise mühtemelen php 7 için gerekli olan remı paketleri yoktur. PHP 7’ye yükseltme işlemine başlamadan bu REMI paketlerini sunucumuza indirip, aktif etmemiz gerekiyor. Aşağıda ki kodu konsol ekranına ekleyerek çalıştırıyoruz.

wget https://dl.fedoraproject.org/pub/epel/epel-release-latest-7.noarch.rpm
wget http://rpms.remirepo.net/enterprise/remi-release-7.rpm
rpm -Uvh remi-release-7.rpm epel-release-latest-7.noarch.rpm


REMI Paketlerini Güncelleme ve Aktif Etme

PHP7 için gerekli olan REMI paketlerini indirdikten sonra eski sürüm olan remı paketlerini güncellememiz gerekiyor ve yeni kurulan paketleri de aktif etmemiz gerekiyor. Aşağıda ki kodu konsol ekranına ekleyerek çalıştırıyoruz.

yum --enablerepo=remi update remi-release

Bu işlemi yaptıktan sonra sunucumuzda çalışan HTTP servisini durdurmamız ve geçerli php sürümünü sunucudan kaldırmamız gerekiyor. Bunun için aşağıda ki kodu konsol ekranına girmeniz yeterlidir.

service httpd stop
yum -y remove php

Tercih Edilen PHP 7 Sürümü

PHP 7’de iki farklı sürüm mevcut bunlar 7.0 ve 7.1 yakın bir zamanda da 7.2 sürümü çıktı. Hangi sürümü kurmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Bu anlatımda 7.0 ve 7.1 sürümleri baz alınacak 7.2 sürümü için ayrı bir döküman hazırlayacağım.

PHP 7.0 için kullanmanız gereken konsol kodu;

yum --enablerepo=remi-php70 install php70-php php70-php-pear php70-php-bcmath php70-php-pecl-jsond-devel php70-php-mysqlnd php70-php-gd php70-php-common php70-php-fpm php70-php-intl php70-php-cli php70-php php70-php-xml php70-php-opcache php70-php-pecl-apcu php70-php-pecl-jsond php70-php-pdo php70-php-gmp php70-php-process php70-php-pecl-imagick php70-php-devel php70-php-mbstring -y

PHP 7.1 için kullanmanız gereken konsol kodu;

yum --enablerepo=remi-php71 install php71-php php71-php-pear php71-php-bcmath php71-php-pecl-jsond-devel php71-php-mysqlnd php71-php-gd php71-php-common php71-php-fpm php71-php-intl php71-php-cli php71-php php71-php-xml php71-php-opcache php71-php-pecl-apcu php71-php-pecl-jsond php71-php-pdo php71-php-gmp php71-php-process php71-php-pecl-imagick php71-php-devel php71-php-mbstring -y

Kurmak istediğiniz PHP sürümünü belirledikten sonra ilgili kodu konsol ekranına ekleyerek çalıştırınız. Daha sonra bekleyiniz, bu işlem sunucu durumunuza göre biraz zaman alabilmektedir, ortalama 15-30 dakika içerisinde işlem tamamlanmaktadır. Bu süreçte ssh ekranını kesinlikle kapatmayın, sunucuda başka bir işlem veya yeniden başlatma, kapatma gibi işlemler yapmayınız.


Servisleri Yeniden Başlatıp, PHP 7 Sürümünü Kullanmaya Başlama

Bu adıma kadar bir sorun yaşamadıysanız eğer httpd ve php-fpm servisini yeniden başlatarak PHP 7’yi kullanmaya başlayabilirsiniz. Tercih ettiğiniz php sürümünün kurulumu tamamlandıktan sonra önce php-fpm servsini durdurup, daha sonra yeniden başlatmamız gerekiyor.

PHP-FPM servisini durdurmak için bu kodu:

service php-fpm stop

PHP 7.1 sürümünü tercih edenler bu kodu;

service php71-php-fpm start 

PHP 7.0 sürümünü tercih edenlerde bu kodu konsol ekranına girmeleri ve çalıştırmaları gerekiyor.

service php70-php-fpm start


PHP 7 İçin Gerekli Olan Sunucu Ayarlarının Yapılandırılması

Kurmuş olduğumuz yeni php sürümünün aktif olarak kullanılabilmek için daha önce sürüme ait bilgileri ve verileri aşağıda ki kod ile siliyoruz. 

sudo rm -R /usr/bin/php

Daha sonra yeni kurduğumuz PHP 7 için sunucuda php dizinine bir kısayol oluşturuyoruz.

PHP 7.1 sürümünü tercih edenlerin kullanacağı kod;

ln -s /usr/bin/php71 /usr/bin/php

PHP 7.0 sürümünü tercih edenlerin kullanacağı kod;

ln -s /usr/bin/php70 /usr/bin/php

Bu işlemleri tamamladıktan sonra artık, httpd servisini tekrar aktif ederek, güncellenmiş php sürümünün aktif olarak sunucumuzda çalışmasını başlatabiliriz. Bunun için konsol ekranına aşağıda ki kodu girmeniz yeterlidir.

service httpd restart

İşlemlerin başarılı olduğundan ve tercih ettiğimiz php sürümünün kurulmuş olduğundan emin olmak için konsol ekranına aşağıda ki kodu girerek sunucumuzda aktif olan php sürümünü görebiliriz.

php -v

Konsol ekranı çıktısı aşağıda ki çıktıya benzer ise başarılı bir şekilde VestaCP’de PHP 5’den PHP 7’ye yükseltme işlemini tamamlamış oldunuz.

[[email protected] ~]# php -v
PHP 7.1.16 (cli)
Copyright (c) 1997-2018 The PHP Group
Zend Engine v3.1.0, Copyright (c) 1998-2018 Zend Technologies
 with Zend OPcache v7.1.16, Copyright (c) 1999-2018, by Zend Technologies

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Sanal Sunucu Nedir? Nasıl Satın Alınır?

  Sanal Sunucu Nedir? Nasıl Satın Alınır?

  Hosting sektörünün son zamanlarda vazgeçilmez teknolojilerinden biri olan sanal sunucu teknolojisi birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu sunucu modellerinin çok fazla tercih edilmesinin en önemli sebebi kullanıcının isteklerine anlık olarak yanıt vererek istenen noktadan sınırsız bağlantı avantajı sağlıyor olmasıdır diyebiliriz.  Sanal Sunucu Nedir? Nasıl Satın Alınır? Herhangi bir kullanıcının kiralamış…
 • VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Yaklaşık 5-6 ay önce kişisel blog sitemi bir cloud vps sunucuda barındırıyordum ancak doların bir hayli yükselmesiyle daha uygun fiyatlı bir sunucuya geçiş yapmam gerekti. 1-2 yıllık sunucu tecrübemden dolayı bu işlemleri rahatlıkla yapabildim ancak bu yazımda sanal sunucular hakkında bilgisi olmayan ya da tecrübesi olmayanlar için VPS (Virtual Private…
 • PHP Out of Memory Hatası Nasıl Çözülür?

  PHP Out of Memory Hatası Nasıl Çözülür?

  Son günlerde Wordpress ve Wordpress eklentilerine gelen güncellemeler sonucunda kişisel blog sayfamın hata kayıtları günlüğünde çok fazla bu hatayı görmemden ötürü araştırma yaptım ve araştırmam sonucunda bulduğum çözümü uyguladım ve sorunum ortadan kalktı. FTP kök dizininde eğer sitenizde bir teknik sorun var ise bunun kayıtlarının tutulduğu bir error_log dosyası mevcuttur.…
 • Debian 9’a MariaDB Nasıl Kurulur?

  Debian 9’a MariaDB Nasıl Kurulur?

  Bu blog yazımda dünyanın en çok tercih edilen, ücretsiz ve açık kaynak kodlu oldukça stabil, hızlı ve çeşitli modüller ile desteklenebilen veri tabanı sunucusu olan MariaDB'yi Debian 9 işletim sistemine nasıl kuracağınızı göstereceğim. MariaDB, oldukça hızlı, kararlı ve ölçeklenebilir bir MySQL veritabanı sunucusunun geliştirilmiş,eskiye dönük yazılımlarla tam uyumlu çalışabilen, drop-in…
VestaCP PHP 5’den PHP 7’ye Nasıl Yükseltilir? için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 1 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  sb Ziyaretçi

  çok teşekkürler hocam. vestacp kullanıyordum. wordpress temam daha yüksek bir php sürümü gerektirdiği için güncelleme yapmam gerekti. buradaki kodlarla kolayca php 7.0’a güncelleme yaptım, temam da çalıştı. çok işime yaradı sağolasın bilgiler için 🙂

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor