İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


04 Ara 2018

VestaCP ücretsiz sunucu yönetim panelleri arasında kullanımı,kurulumu kolay ve Türkçe dil desteği ile öne çıkmaktadır. Daha önce ki blog yazılarımda VestaCP sunucu yönetim panelini farklı şekillerde, farklı uygulamalarla nasıl kurabileceğinizi anlatmıştım. İlgili yazılara aşağıda ki bağlantıları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Bu yazımda ise daha önce kurulumu yaptığınız ancak kullanacağınız altyapı için php sürümü yeterli gelmiyor. VestaCP standart olarak PHP 5 sürümü ile kurulmaktadır ancak bildiğiniz üzere PHP’yi geliştiren firma ya da ekip artık PHP 5’in kullanılmaması gerektiğini ve PHP 5 için geliştirmeler yapılmayacağını belirtmişlerdir ve bundan dolayı yeni sürüm olan PHP 7’yi tercih etmeniz en doğrusu olacaktır. Gel gelelim VestaCP’de PHP 5 sürümünden PHP 7 sürümüne güncelleme işlemi nasıl yapılacak?

VestaCP PHP 5’den PHP 7’ye Yükseltme İşlemleri

VestaCP’de php sürümünüzü yükseltmek için yapmanız gerekenleri adım adım anlatacağım ancak işlemlere başlamadan önce mutlaka sitenizin yedeğini aldıktan sonra sunucunuzundan bir snapshotsını alarak yedeğini almayı unutmayın. Adım adım yapılması gerekenleri aşağıda sizin için sıraladım.

Gerekli süre: 1 saat.

 1. PuTTy Kullanarak SSH Bağlantısı Yapmak

  Sunucumuza bağlanıp, gerekli işlemleri yapabilmek için bir yardımcı programa ihtiyacımız var ve bu programın adı PuTTy’dir.

 2. Sunucuda Yüklü Olan PHP Sürümünü Öğrenme

  Yükseltme işlemine başlamadan önce sunucumuzda hali hazırda yüklü olan php sürümünü öğrenmemiz gerekiyor.

 3. PHP7 Kurmak İçin Gerekli Olan REMI Paketlerini Aktif Etme

  Sunucunuz da PHP 5 ya da daha eski bir sürüm kurulu ise mühtemelen php 7 için gerekli olan remı paketleri yoktur. PHP 7’ye yükseltme işlemine başlamadan bu REMI paketlerini sunucumuza indirip, aktif etmemiz gerekiyor.

 4. REMI Paketlerini Güncelleme ve Aktif Etme

  PHP7 için gerekli olan REMI paketlerini indirdikten sonra eski sürüm olan remı paketlerini güncellememiz gerekiyor ve yeni kurulan paketleri de aktif etmemiz gerekiyor.

 5. Tercih Edilen PHP 7 Sürümü

  PHP 7’de iki farklı sürüm mevcut bunlar 7.0 ve 7.1 yakın bir zamanda da 7.2 sürümü çıktı. Hangi sürümü kurmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Bu anlatımda 7.0 ve 7.1 sürümleri baz alınacak 7.2 sürümü için ayrı bir döküman hazırlayacağım.

 6. Servisleri Yeniden Başlatıp, PHP 7 Sürümünü Kullanmaya Başlama

  Bu adıma kadar bir sorun yaşamadıysanız eğer httpd servisini yeniden başlatarak PHP 7’yi kullanmaya başlayabilirsiniz.


PuTTy Kullanarak SSH Bağlantısı Yapmak

Sunucumuza bağlanıp, gerekli işlemleri yapabilmek için bir yardımcı programa ihtiyacımız var ve bu programın adı PuTTy’dir. Gerekli programı indirmek için buraya tıklayın. Gerekli programı indirip, kurulumunu yaptıktan sonra çalıştıralım ve karşıma çıkan ekrana aşağıda ki kodu kendi sunucu bilgilerinize göre düzenleyerek ssh oturumunu başlatalım.

ssh [email protected] -p ozelport

Sunucuipadresi yazan kısma sunucunuzun ip adresini, ozelport yazan kısmına da ise ssh bağlantı portunuz ne ise o portu yazmanız gerekiyor. Bu bilgileri sunucu sağlayıcınızdan temin edebilirsiniz.


Sunucuda Yüklü Olan PHP Sürümünü Öğrenme

Yükseltme işlemine başlamadan önce sunucumuzda hali hazırda yüklü olan php sürümünü öğrenmemiz gerekiyor. Aşağıda ki kodu uygulayarak php sürümünüzü öğrenebilirsiniz.

php -v

Bu kodu uyguladıktan sonra aşağıda ki ekran çıktısına benzer bir bilgi mesajı karşınıza çıkması gerekiyor.

[[email protected] ~]# php -v
PHP 5.6.33 (cli) 
Copyright (c) 1997-2016 The PHP Group
Zend Engine v2.6.0, Copyright (c) 1998-2016 Zend Technologies
 with the ionCube PHP Loader (enabled) + Intrusion Protection from ioncube24.com (unconfigured) v10.1.1, Copyright (c) 2002-2017, by ionCube Ltd.

PHP sürümününün ne olduğunu öğrendiğimize göre bir sonra ki adıma geçebiliriz.


PHP7 Kurmak İçin Gerekli Olan REMI Paketlerini Aktif Etme

Sunucunuz da PHP 5 ya da daha eski bir sürüm kurulu ise mühtemelen php 7 için gerekli olan remı paketleri yoktur. PHP 7’ye yükseltme işlemine başlamadan bu REMI paketlerini sunucumuza indirip, aktif etmemiz gerekiyor. Aşağıda ki kodu konsol ekranına ekleyerek çalıştırıyoruz.

wget https://dl.fedoraproject.org/pub/epel/epel-release-latest-7.noarch.rpm
wget http://rpms.remirepo.net/enterprise/remi-release-7.rpm
rpm -Uvh remi-release-7.rpm epel-release-latest-7.noarch.rpm


REMI Paketlerini Güncelleme ve Aktif Etme

PHP7 için gerekli olan REMI paketlerini indirdikten sonra eski sürüm olan remı paketlerini güncellememiz gerekiyor ve yeni kurulan paketleri de aktif etmemiz gerekiyor. Aşağıda ki kodu konsol ekranına ekleyerek çalıştırıyoruz.

yum --enablerepo=remi update remi-release

Bu işlemi yaptıktan sonra sunucumuzda çalışan HTTP servisini durdurmamız ve geçerli php sürümünü sunucudan kaldırmamız gerekiyor. Bunun için aşağıda ki kodu konsol ekranına girmeniz yeterlidir.

service httpd stop
yum -y remove php

Tercih Edilen PHP 7 Sürümü

PHP 7’de iki farklı sürüm mevcut bunlar 7.0 ve 7.1 yakın bir zamanda da 7.2 sürümü çıktı. Hangi sürümü kurmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Bu anlatımda 7.0 ve 7.1 sürümleri baz alınacak 7.2 sürümü için ayrı bir döküman hazırlayacağım.

PHP 7.0 için kullanmanız gereken konsol kodu;

yum --enablerepo=remi-php70 install php70-php php70-php-pear php70-php-bcmath php70-php-pecl-jsond-devel php70-php-mysqlnd php70-php-gd php70-php-common php70-php-fpm php70-php-intl php70-php-cli php70-php php70-php-xml php70-php-opcache php70-php-pecl-apcu php70-php-pecl-jsond php70-php-pdo php70-php-gmp php70-php-process php70-php-pecl-imagick php70-php-devel php70-php-mbstring -y

PHP 7.1 için kullanmanız gereken konsol kodu;

yum --enablerepo=remi-php71 install php71-php php71-php-pear php71-php-bcmath php71-php-pecl-jsond-devel php71-php-mysqlnd php71-php-gd php71-php-common php71-php-fpm php71-php-intl php71-php-cli php71-php php71-php-xml php71-php-opcache php71-php-pecl-apcu php71-php-pecl-jsond php71-php-pdo php71-php-gmp php71-php-process php71-php-pecl-imagick php71-php-devel php71-php-mbstring -y

Kurmak istediğiniz PHP sürümünü belirledikten sonra ilgili kodu konsol ekranına ekleyerek çalıştırınız. Daha sonra bekleyiniz, bu işlem sunucu durumunuza göre biraz zaman alabilmektedir, ortalama 15-30 dakika içerisinde işlem tamamlanmaktadır. Bu süreçte ssh ekranını kesinlikle kapatmayın, sunucuda başka bir işlem veya yeniden başlatma, kapatma gibi işlemler yapmayınız.


Servisleri Yeniden Başlatıp, PHP 7 Sürümünü Kullanmaya Başlama

Bu adıma kadar bir sorun yaşamadıysanız eğer httpd ve php-fpm servisini yeniden başlatarak PHP 7’yi kullanmaya başlayabilirsiniz. Tercih ettiğiniz php sürümünün kurulumu tamamlandıktan sonra önce php-fpm servsini durdurup, daha sonra yeniden başlatmamız gerekiyor.

PHP-FPM servisini durdurmak için bu kodu:

service php-fpm stop

PHP 7.1 sürümünü tercih edenler bu kodu;

service php71-php-fpm start 

PHP 7.0 sürümünü tercih edenlerde bu kodu konsol ekranına girmeleri ve çalıştırmaları gerekiyor.

service php70-php-fpm start


PHP 7 İçin Gerekli Olan Sunucu Ayarlarının Yapılandırılması

Kurmuş olduğumuz yeni php sürümünün aktif olarak kullanılabilmek için daha önce sürüme ait bilgileri ve verileri aşağıda ki kod ile siliyoruz. 

sudo rm -R /usr/bin/php

Daha sonra yeni kurduğumuz PHP 7 için sunucuda php dizinine bir kısayol oluşturuyoruz.

PHP 7.1 sürümünü tercih edenlerin kullanacağı kod;

ln -s /usr/bin/php71 /usr/bin/php

PHP 7.0 sürümünü tercih edenlerin kullanacağı kod;

ln -s /usr/bin/php70 /usr/bin/php

Bu işlemleri tamamladıktan sonra artık, httpd servisini tekrar aktif ederek, güncellenmiş php sürümünün aktif olarak sunucumuzda çalışmasını başlatabiliriz. Bunun için konsol ekranına aşağıda ki kodu girmeniz yeterlidir.

service httpd restart

İşlemlerin başarılı olduğundan ve tercih ettiğimiz php sürümünün kurulmuş olduğundan emin olmak için konsol ekranına aşağıda ki kodu girerek sunucumuzda aktif olan php sürümünü görebiliriz.

php -v

Konsol ekranı çıktısı aşağıda ki çıktıya benzer ise başarılı bir şekilde VestaCP’de PHP 5’den PHP 7’ye yükseltme işlemini tamamlamış oldunuz.

[[email protected] ~]# php -v
PHP 7.1.16 (cli)
Copyright (c) 1997-2018 The PHP Group
Zend Engine v3.1.0, Copyright (c) 1998-2018 Zend Technologies
 with Zend OPcache v7.1.16, Copyright (c) 1999-2018, by Zend Technologies

Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir