İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


24 Oca 2019

VestaCP varsayılan olarak 8083 portu üzerinde çalışmaktadır. Bazı güvenlik endişesi durumlarında bu portun değiştirilmesi önerilir. Çok kolay bir şekilde birkaç adım ile bu portu kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Seçeceğiniz port numarası rastgele sayılardan ibaret değildir. Örneğin cPanel 2082 ve 2083, 2087 portlarını kullanılır bu portlar Dünya genelinde tüm teknolojik cihaz ve internet ekipmanlarında kabul gören portlardır. Yani, kafanıza göre sayı giremezsiniz.

Hangi, portu kullanacağınıza karar vermeden önce, lütfen hangi portun ne işe yaradığını ve hangi port numaralarının var olduğunu öğrenmek için aşağıda ki bağlantıyı kullanınız. Vereceğim link Vikipedia sayfasına aittir, bildiğiniz üzere vikipedia’ya ülkemizde erişim yasağı var, vpn kullanarak sayfayı görüntüleyebilirsiniz.

 IANA kayıtlı bağlantı noktalarını kontrol etmek için buraya tıklayın

VestaCP Varsayılan Portu (8083) Nasıl Değiştirilir?

Bağlantı portunu varsayılan port olan 8083’ten 8093’e değiştirmek istediğinizi varsayalım. Sırasıyla yapmanız gerekenler;

1.Adım: VestaCP Yönetim Panelinde Yönetici Oturumu Açmak

VestaCP yönetim panelinde oturum açın ve karşınıza çıkan yönetim paneli penceresinden Firewall (Güvenlik Duvarı) kısmına tıklayın ve o ekran açık kalsın. Bu kısımda yapacağımız işlem 8093 portunu güvenlik duvarına ve sunucumuzun iptables filtresine 8093 portunu whitelist (temiz listeye) ekliyoruz.

VestaCP Varsayılan Portu (8083) Nasıl Değiştirilir?
VestaCP Varsayılan Portu (8083) Nasıl Değiştirilir?

+ADD Rule butonuna tıklayın ve aşağıda ki görselde gösterildiği gibi yeni firewall kuralınızı 8093 portu için ekleyelim.

VestaCP Varsayılan Portu (8083) Nasıl Değiştirilir? -2

VestaCP Varsayılan Portu (8083) Nasıl Değiştirilir? -2

Action kısmına ACCEPT, Protocol kısmına TCP, Port kısmına 8093, IP Address kısmına 0.0.0.0/0 bilgilerini girerek, Add (Ekle) butonuna tıklayarak 8093 portunu sunucumuzun güvenlik duvarına tanıtmış olacaksınız.Güvenlik duvarı kuralları listesinde yeni eklediğiniz kuralı görebilirsiniz;

VestaCP Varsayılan Portu (8083) Nasıl Değiştirilir? -3

VestaCP Varsayılan Portu (8083) Nasıl Değiştirilir? -3

Bundan sonra ikinci adıma geçebilirsiniz.

2.Adım: Yeni Eklediğimiz 8093 Portunu Sunucumuza Tanıtmak ve Aktif Etmek

Güvenlik duvarımıza yeni portumuzu tanıttık ancak halen eski portumuz olan 8083 portunu kullanıyoruz, eklediğimiz yeni portu kullanabilmek için server ayar dosyasında ki 8083 portunu yeni eklediğimiz 8093 portu ile güncelleyerek sunucumuzda ki servisleri yeniden başlatmamız gerekiyor.

Bu aşamada ki işlemler sunucu altyapısı VestaCP + Nginx yapısına göre anlatılmıştır.Sunucunuzda sadece Apache kurulu ise sizde nginx.conf dosyası yoktur onun yerine işlemleri httpd.conf dosyasında yapacaksınız bilginize.

Sunucunuza SSH bağlantısı yaparak,  /usr/local/vesta/nginx/conf/nginx.conf  dosyasında düzenleme gerçekleştirerek yeni portumuzu kullanıma hazır hale getireceğiz. Konsol ekranına aşağıda ki komutu girin;

nano /usr/local/vesta/nginx/conf/nginx.conf

Konsol ekranında dosyasının içeriği gözükecektir. Dosyanın içerisinde şu satırları bulun;

# Vhost
  server {
    listen     8083;

Daha sonra aşağıda ki gibi değiştirin;

# Vhost
  server {
    listen     8093;

Daha sonra dosyayı kaydederek, vesta paneli aşağıda ki komut ile yeniden başlatarak yeni portumuzun aktif olmasını sağlıyoruz.

service vesta restart

Bu aşamaya kadar bir sorun çıkmadıysa yeni güncel portunu 8093 olmuştur. Eski portunuz olan 8083 artık çalışmayacaktır bilginize, VestaCP paneline erişmek için 8093 portunu kullanmanız gerekiyor. Firewall (Güvenlik Duvarı) kısmına gelerek eski 8083 portuna ait güvenlik duvarı kuralını silebilirsiniz.

Hepsi bu kadardı, kolay gelsin. Yazıyı paylaşarak, bilginin yayılmasını sağlayabilirsiniz.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir