Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası30 Ara 2017

Bilindiği üzere VestaCP kolay kullanılabilen, Türkçe arayüze sahip bir ücretsiz sunucu yönetim paneli. Bu yönetim paneli oldukça az kaynak tüketmesine rağmen standart olarak MySQL veritabanı sürücüsü ile gelmektedir.VestaCP’nin sorunsuz ve performanslı çalışabilmesi için MySQL tarafından ve diğer bir takım optimizasyonların yapılması gerekiyor. Bu optimizasyonların birkaçını daha önce anlatmıştım.

 VestaCP MySQL + PHP-FPM Optimizasyonu Nasıl Yapılır ?
 VestaCP İlk Kurulum Sonrası Ayarları Nasıl Yapılır ? (Videolu Anlatım)

MySQL, veritabanı işlemleri için en çok kullanılan ve en çok tercih edilen veritabanı sistemi olmasına rağmen yeni çıkan yazılımlar ve teknolojiler için hantal kalmakta ve bu hantallığını gidermek için daha fazla kaynak tüketmeye başladı. Özellikle tecrübesiz kullanıcılara MySQL optimizasyonunda sıkıntı yaşadıkları için kısıtlı özelliklere sahip bir sanal sunucu kullanan kullanıcılar sistem kaynaklarının yeterli gelmemesinden muzdarip. Hal böyle olunca daha az kaynak tüketen ve oldukça stabil çalışan, MySQL’in sunduğu tüm özellikleri sunabilen MariaDB veritabanı sistemi tercih edilir oldu.

VestaCP diğer yönetim panelleri gibi size veritabanı işlemcisinin seçebilmenize olanak sağlamıyor (henüz). MySQL ya da PostgreSQL kullanmanıza olanak sağlıyor. VestaCP bize seçim hakkı tanımasa bile, başka yapılar kullanmamızı yasaklamıyor. Bu yazımda size VestaCP’de MySQL Yerine MariaDB 10.1 Nasıl Kurulur ? bunu anlatacağım.

VestaCP’de MySQL Yerine MariaDB 10.1 Nasıl Kurulur ?

Bu anlatım sıfırdan ,temiz bir sunucu üzerine VestaCP + MariaDB 10.1 kurulumunu anlatmaktadır.

Kurulum İçin Gerekli Olanlar;

  1. Temiz kurulmuş Centos 6.8 x64 bit işletim sistemi
  2. SSH erişimi ve puTTy programı. [Bkz: Putty]

Sunucunuza Kurulacak Olan Materyaller

  1. Nginx Web Server + Apache (backend)
  2. MariadDB 10.1 + phpMyAdmin
  3. PHP 5.6.32
  4. Bind (DNS Server)
  5. vsftpd (VestaCP FTP Modülü)
  6. Exim + Dovecot + ClamAV  + SpamAssasin (Mail İşlemcisi)
  7. İptables + Fail2ban
  8. VestaCP

Yapılacak işlemler oldukça basittir. Tek tek adım adım takip etmeniz yeterlidir.

1.Adım: Temiz kurulum yapılmış Centos 6.8 sunucumuzu önce güncellememiz gerekiyor ki güncel centos yapısına sahip olalım. Bunun için SSH konsol ekranına yum -y update komutunu girmeniz yeterlidir.

1.1.Adım: Bütün işlemlerimiz konsol ekranında nano editörü ile yapacağız. Standart olarak centos kurulumlarında nano editörü aktif geliyor ancak sizde nano editörü kurulu değil ise  yum install nano  komutunu girerek bu editörü sunucunuza kurunuz.

2.Adım: MariaDB kurulumunu yapabilmek için, sunucumuza MariaDB’nin deposunu yüklememiz gerekiyor. Bunun için en güncel MariaDB 10.1 deposunu buradan temin edin. Açılan sayfadan 10.1 sürümünü seçin ve alt kısımda yer alan kodları kopyalayın ve diğer adımları takip edin.

2.1. Adım: Sunucumuzda MariaDB için bir dosya oluşturmamız gerek bu dosyayı da  nano /etc/yum.repos.d/MariaDB.repo komutunu girerek oluşturacağız. Bu kodu girdiğinizde konsol ekranında boş bir dosya oluşacaktır.

Açılan bu boş dosyanın içerisine aşağıda ki kodları giriyoruz ve konsol ekranında CTRL+ O + Enter ve CTRL + X yaparak dosyayı kaydediyoruz.

# MariaDB 10.1 CentOS repository list - created 2017-12-30 14:47 UTC
# http://downloads.mariadb.org/mariadb/repositories/
[mariadb]
name = MariaDB
baseurl = http://yum.mariadb.org/10.1/centos6-amd64
gpgkey=https://yum.mariadb.org/RPM-GPG-KEY-MariaDB
gpgcheck=1

3.Adım: Kurulum için iki farklı yöntem var ancak ben sizin için işleri kolaylaştırmak adına bir yükleme paketi dosyası oluşturdum.Yapmanız gereken bu paketi sunucunuza indirmek ve yüklemek hepsi bu kadar.

SSH konsol ekranına aşağıda ki komutu girin:

cd
wget https://huseyinkorbalta.com/vestacp/vst-install-rhel.sh -O vst-install-rhel.sh

Dosya sunucunuza indirilmiş olacak. Başarılı bir şekilde sunucunuza indirdiyseniz tek yapmanız gereken  bash vst-install-rhel.sh komutunu girmek ve karşınıza çıkan yükleme seçeneklerini kontrol edip (Y) seçeneğini seçip, kurulumu başlatmak.

VestaCP’de MySQL Yerine MariaDB 10.1 Nasıl Kurulur ?
VestaCP’de MySQL Yerine MariaDB 10.1 Nasıl Kurulur ?

Tebrikler, başarılı bir şekilde VestaCP + MariaDB 10.1 kurulumunu tamamladınız. Kurulum sunucunuzun durumuna bağlı olarak 5-15 dakika sürecektir ve kurulum tamamlandıktan sonra size konsol ekranında gerekli giriş bilgileri verilecek, şifrenizi kaydetmeyi unutmayın! 

Kurulum tamamlandıktan sonra phpMyAdmin’e giriş yaptığınızda MySQL yerine MariaDB 10.1 kullandığınızı göreceksiniz, hayırlı olsun.

VestaCP’de MySQL Yerine MariaDB 10.1 Nasıl Kurulur ?
VestaCP’de MySQL Yerine MariaDB 10.1 Nasıl Kurulur ?
Diğer VestaCP İle İlgili Yazılarım:

 VestaCP + Nginx (Reverse Proxy) Kurulumu
 CentOS 6 Sunucuya VestaCP + Nginx Kurulumu
 VestaCP MySQL + PHP-FPM Optimizasyonu Nasıl Yapılır ?
 VestaCP İlk Kurulum Sonrası Ayarları Nasıl Yapılır ? (Videolu Anlatım)


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir