Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

İster arayüz geliştiricisi olun ister arkaplan geliştiricisi. Her ne olursanız olun bir kod düzenleme editörüne ihtiyaç duyuyorsunuz. Şuana kadar Notepad++, Sublime Text gibi editörler kullandım ancak yaklaşık 1,5 yıldır Microsoft tarafından geliştirilen ücretsiz kod düzenleme editörü olan Visual Studio Code programını kullanmaktayım.

Gerek büyük,karmaşık tüm projeler de oldukça stabil ve işlevsel bir editör olan Visual Studio Code benim için yeri değişemez bir editör oldu diyebilirim.Bu blog yazımda ise kendim Visual Studio Code’de kullandığım eklentiler, temalar ve kendi kişisel yapılandırmamı anlatacağım.

Tema Ayarlarım

Tema olarak VS Code’nin standart teması olan Dark+ (default dark) kullanıyorum. Birçok tema var ancak özellikle gece kod yazmaya alışık olduğum için göz yormaması ve kodlamaları mı rahat görebilmek için bu temayı tercih ediyorum.

Visual Studio Code Tema Ayarları
Visual Studio Code Tema Ayarları

Font Ayarlarım

Bu benim çok önemlidir. Tasarımlarım da ve kullandığım kod editörün de fonta çok dikkat etmekteyim. VS Code’de font ailesi olarak Consolas, ‘Courier New’, monospace kullanmaktayım. Fontların büyüklüğü ise 14px ‘dir.

Visual Studio Code Font Ayarları
Visual Studio Code Font Ayarları

Otomatik Kaydet

Kodlama yaparken dosyayı kaydetme işlemini hepimiz unutabiliyoruz veya bir anlık dalgınlıkla dosyayı kaydetmeden kapatma gibi gaflete düşebiliyoruz. Bu yüzden VS Code‘nin sunmuş olduğu otomatik kayıt özelliğini kullanıyorum ve bunu afterDelay olarak kullanıyorum. Her 1000 saniye de bir dosyada değişiklik olduğunda otomatik kayıt yapıyor.

Visual Studio Code Otomatik Kayıt Ayarları
Visual Studio Code Otomatik Kayıt Ayarları

Toplu Ayarlarım

VS Code güncel sürümünden önce program ayarlarını yapılandırmak için aynı kod yazar gibi ayarların kodlarını yazıyorsunuz ve o şekilde ayarlamalar yapıyordunuz. Yani, sizin için buton, text alanı oluşturmamıştı ancak son güncel sürümde yukarıda ki resimde ki ayarları yapılandırabiliyorsunuz.

Tek tek ayarları bulmak uğraşmak istemeyenler settings.json dosyalarına aşağıda ki kodları eklemeleri yeterli.

{
  "files.autoSave": "afterDelay",
  "workbench.startupEditor": "newUntitledFile",
  "editor.minimap.enabled": false,
  "editor.renderControlCharacters": true,
  "workbench.sideBar.location": "left",
  "editor.renderWhitespace": "none",
  "workbench.enableExperiments": false,
  "workbench.activityBar.visible": false,}

Kullandığım Eklentiler ve Eklenti Ayarları

Hem arayüz geliştirirken hem arkaplan işlemleri yaparken birkaç tane eklenti kullanmaktayım bunlar sırası ile:

1- PHP Debug

Bu eklenti ile php ile yazdığım kodların anlık olarak çalıştırabiliyor ve yazdığım kod satırında bir hata var ise bunu görmemi sağlıyor. Yani bir nevi php kodunun çalışıp, çalışmadığını kontrol ettiğim bir eklentidir.

2- XML Tools

XML formatında dosyaları kolaylıkla hazırlayabilmek ve varolan xml dosyalarını düzenleyemebilmek için bana kolaylık sağlayan bir eklentidir.

3- npm

npm kütüphanesini kullanabilmek için kullandığım oldukça işime yarayan, sıkça kullandığım eklentidir.

4- Live SASS Compiler

Sass formatında CSS kodları yazmak için kullandığım bir eklentidir. Arayüz geliştiricisi arkadaşlar için şiddetle tavsiye ettiğim bir eklentidir. Bu eklenti için özel bir kaç ayarlamalar yaptım, bu ayarları yine settings.json dosyasınıza kaydetmeniz gerekiyor.

 "liveSassCompile.settings.formats":[ 
    {
      "format": "compressed",
      "extensionName": ".min.css",
      "savePath": "/assets/css",
    },
  ],
  "liveServer.settings.donotShowInfoMsg": false

5- Live Server

Bu eklenti sayesinde CSS & HTML kodlaması yaparken yazdığım kodları tarayıcıdan canlı canlı görebilmemi sağlıyor. Her yazdığım kod ile sayfayı yenilemek zorunda kalmıyorum, bu eklenti çalışma yaptığım dosyayı takip ediyor ve bir değişiklik olduğu anda sayfayı yeniliyor. Bundan dolayı oldukça hızlı bir şekilde tasarımlar gerçekleştirebiliyorum.

Kullandığım tüm bu eklentileri Visual Studio Code programın arayüzünden Dosya (File) -> Tercihler (Preferences) -> Eklentiler (Extensions) kısmından arama yaptırarak bulabilir ve programınıza dahil edebilirsiniz. Eğer, bilgisayarınızda Microsoft Visual Studio Code yok ise buraya tıklayarak ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Mount and Blade 2: Bannerlord’un Çıkış Tarihi Açıklandı!

  Mount and Blade 2: Bannerlord’un Çıkış Tarihi Açıklandı!

  Mount and Blade 2: Bannerlord'un çıkış tarihi artık kesinleşti. Oyunun 2019 yılı içerisinde çıkacağını tahmin ediyordum ancak tahminimden bir yıl sonrasında çıkacak oyun. Gamescom 2019'da TaleWorlds'un yapmış olduğu resmi açıklama sonucunda oyunun çıkış tarihi net olarak oyuncular ile paylaşıldı. Çok uzun zamandır geliştirilmekte olan Mount and Blade 2: Bannerlord nihayet…
 • VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Yaklaşık 5-6 ay önce kişisel blog sitemi bir cloud vps sunucuda barındırıyordum ancak doların bir hayli yükselmesiyle daha uygun fiyatlı bir sunucuya geçiş yapmam gerekti. 1-2 yıllık sunucu tecrübemden dolayı bu işlemleri rahatlıkla yapabildim ancak bu yazımda sanal sunucular hakkında bilgisi olmayan ya da tecrübesi olmayanlar için VPS (Virtual Private…
 • En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  Web geliştiricileri olarak işimizi büyük ölçüde kolaylaştıran CSS kütüphaneleri mevcut. CSS3 teknolojisinin ortaya çıkmasıyla kazanılan kolaylıklar bu CSS kütüphanelerinin artmasını sağladı. Kütüphanelerin çeşidi ve sayısı artıkça arayüz ya da bir değiş ile ön yüz geliştiricilerin işi bir hayli kolaylaştı. Projelerinizi çok daha etkin ve kolay yönetebilmenizi, efekt verebilmenizi sağlayan bu…
 • Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Geldiğimiz şu noktada her işimizi hızlı bir şekilde yapmaya çalışıyoruz, her şey hızlı olmak zorunda. Ben de dahil olmak üzere tüm geliştirici ve kullanıcı olarak düşünen herkes, hıza "iş" olarak odaklanıyoruz. Sonuçta hepimizi en iyi sonuçlara yönlendirilmeyi severiz, en hızlı şekilde sonuca ulaşmayı hedefleriz lakin izlenmesi gereken net bir yol…
Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 8 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Ahu Teksayar Ziyaretçi

  “XML Tools” adında iki tane eklenti var hangisi?

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  yağız v. Ziyaretçi

  visual studio da css kodlarımı cmd+s ile kaydettiğimde tüm kodlar birleşiyor.Bu sorunu nasıl çözebilirim.

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba,

   Eklenti olarak Pretty Formatter adlı eklentiyi vs kullanıyorsanız bu sorunu o yapıyor olabilir. Kullandığınız başka eklentiler var ise onlardan da kaynaklı olabilir.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  yusuf Ziyaretçi

  vs code da html kodlarken soldan cok bosluk bırakıyor (bir alt satıra inip ve üsteki kodun icine bir kod yazınca) onu nasıl ayarlarım.

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba,

   VS Code’nun ayarlar kısmını açtığınızda, Tab Size, Line Height, Letter Spacing ayarlarını kendinize göre yapılandırın.Kullandığınız başka eklentiler var ise, bu eklentilerin ayarlarını da kontrol etmenizi öneririm.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Afet Ziyaretçi

  Vermiş olduğunuz eklentileri install ettiğimiz zaman otomatik olarak kullanmaya başlaya bilirmiyiz?

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Evet,hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Yazımda bahsettiğim tüm eklentilerin kendilerine özel ayarları mevcut bu ayarları kullanımınıza göre ayarlama yapmanızı tavsiye ederim.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor