Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası02 Eyl 2016

Vivaldi Türkçe Web Tarayıcısı

Merhaba,

Bu yazımda internette gezinirken denk geldiğim Vivaldi adlı web tarayıcısı hakkında ki düşüncelerimi paylaşacağım. Uzun zamandır Mozilla Firefox kullandım ve benim gibi birçok webmasterın da en çok tercih ettiği tarayıcı firefox olmuştur.

Son zamanlarda Firefox ile yaşadığım sıkıntılardan dolayı alternatif olan Google Chrome’a geçiş yaptım. Ancak Google Chrome’un aşırı derece ram harcaması, bir video da takılmadan izlerken, ikinci video da kasılması, bazen çökmesi firefox ve chrome dışı alternatif arayışına girdim. Firefox benim vazgeçilmez tarayıcılarımından bir tanesidir. Geliştiriciler için birçok eklentiyi bünyesinde barındırması, birçok kullanışlı araçlarının olması Firefox’u benim gibi Front-End Developer olanların en baş tacı tarayıcısıdır. Ancak mozilla son dönemler bana sıkıntı yarattığı için ve bir türlü yaşadığım sorunları çözüm bulamadığımdan Google Chrome kullanmak durumunda kalmıştım.

Google Chrome çok fazla ram kullanan ve bazı zamanlarda bilgisayarınızın kasılmasına yol açan bir tarayıcı. Bundan dolayı alternatif  web tarayıcısı arayışındaydım ve şans eseri  Vivaldi adlı web tarayıcısını buldum. Ücretsiz ve Türkçe olması hemen ilgimi çekti, tasarımıda gözüme hoş gelince dedim bir deneyim bakalım nasıl bir tarayıcıymış.

vivaldi-web-browser

Denemez olaydım, tam bir hayal kırıklığı 🙁

Tasarımı sizi yanıltmasın alt yapısı tam bir kuru yemiş kabı gibi 😀 Ordan burdan azcık şundan azcık bundan katılmış al sana Vivaldi olmuş. Chrome’un alt yapısını kullanıyor, Chrome’un eklenti mağazasını kullanıyor. Opera’nın başlangıç sayfasını çalmış açık ve net çalmışlar yani 😀 Mozilla’nında tarayıcı kitlerini biraz eskiterek eklemişler.

Açıkcası toplama bilgisayar gibi toplama tarayıcı olmuş. Tasarımı güzel olmasa kullanılacak bir tarayıcı değil açıkcası. Bu tarayıcı kullanmak tamamen size kalmış, tasarıma önem veririm,gerisi beni bağlamaz diyenler kullanabilirler bu tarayıcı. Cidden tasarımı hoş, belki de yaptıkları en iyi şey tasarımı 🙂

İndirmek için: https://vivaldi.com/ adresini ziyaret edin 🙂


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

3
 Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yazıdaki Yorumlar
2 Yorumlar
0 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
Hasan Yılmaz
Ziyaretçi

Toplama bilgisayar benzetmesi güzel. 🙂 En yüksek performanslı oyun bilgisayarları da genelde toplama oluyor. Toplanan parçalar da fena değil.
Bunlar dışında standart olarak kullanılabilirlik özellikleri özgün yanı. Tema, sekme döşeme ve gruplama ve (opera ve chrome çakması olması dahil 🙂 ) diğer özelleştirebilme seçenekleri beni kandırdı diyebilirim.

Hüseyin Körbalta
Ziyaretçi

Yorumun ve fikirlerin için teşekkür ederim. Bir uygulama toplama olarak yapılabilir ancak birebir entegre etmek etik değil açıkcası. Özeliklerini alıp kullanabilirsin ancak Vivaldi, chrome altyapısını kullanıyor ve birçok tarayıcıdan da birşeyler katılmış. Sadece tasarımı kendisine özgü olması kullanışlı hale getiriyor. Benim gibi gece daha aktif bilgisayar kullanan kişiler için tasarımı oldukça hoş ve göz yormuyor bundan dolayı tercih edecektim fakat daha fazla geliştirilmesi lazım bu haliyle geliştiriciler ve tasarımcılar için uygun değil gibi kullanmak 🙂

Hasan Yılmaz
Ziyaretçi

Geliştirilmesi gerektiği kesinlikle ortada. ? Kullanılabilirlik konusunda iyi yoldalar ancak performans ve diğer araçlar konusunda ilerleme lazım.