Vivaldi Türkçe Web Tarayıcısı

Vivaldi Türkçe Web Tarayıcısı

Merhaba,

Bu yazımda internette gezinirken denk geldiğim Vivaldi adlı web tarayıcısı hakkında ki düşüncelerimi paylaşacağım. Uzun zamandır Mozilla Firefox kullandım ve benim gibi birçok webmasterın da en çok tercih ettiği tarayıcı firefox olmuştur.

Son zamanlarda Firefox ile yaşadığım sıkıntılardan dolayı alternatif olan Google Chrome’a geçiş yaptım. Ancak Google Chrome’un aşırı derece ram harcaması, bir video da takılmadan izlerken, ikinci video da kasılması, bazen çökmesi firefox ve chrome dışı alternatif arayışına girdim. Firefox benim vazgeçilmez tarayıcılarımından bir tanesidir. Geliştiriciler için birçok eklentiyi bünyesinde barındırması, birçok kullanışlı araçlarının olması Firefox’u benim gibi Front-End Developer olanların en baş tacı tarayıcısıdır. Ancak mozilla son dönemler bana sıkıntı yarattığı için ve bir türlü yaşadığım sorunları çözüm bulamadığımdan Google Chrome kullanmak durumunda kalmıştım.

Google Chrome çok fazla ram kullanan ve bazı zamanlarda bilgisayarınızın kasılmasına yol açan bir tarayıcı. Bundan dolayı alternatif  web tarayıcısı arayışındaydım ve şans eseri  Vivaldi adlı web tarayıcısını buldum. Ücretsiz ve Türkçe olması hemen ilgimi çekti, tasarımıda gözüme hoş gelince dedim bir deneyim bakalım nasıl bir tarayıcıymış.

vivaldi-web-browser

Denemez olaydım, tam bir hayal kırıklığı 🙁

Tasarımı sizi yanıltmasın alt yapısı tam bir kuru yemiş kabı gibi 😀 Ordan burdan azcık şundan azcık bundan katılmış al sana Vivaldi olmuş. Chrome’un alt yapısını kullanıyor, Chrome’un eklenti mağazasını kullanıyor. Opera’nın başlangıç sayfasını çalmış açık ve net çalmışlar yani 😀 Mozilla’nında tarayıcı kitlerini biraz eskiterek eklemişler.

Açıkcası toplama bilgisayar gibi toplama tarayıcı olmuş. Tasarımı güzel olmasa kullanılacak bir tarayıcı değil açıkcası. Bu tarayıcı kullanmak tamamen size kalmış, tasarıma önem veririm,gerisi beni bağlamaz diyenler kullanabilirler bu tarayıcı. Cidden tasarımı hoş, belki de yaptıkları en iyi şey tasarımı 🙂

İndirmek için: https://vivaldi.com/ adresini ziyaret edin 🙂

Bir önceki yazım olan CDN Nedir ? En İyi CDN Servisleri başlıklı yazımda cdn, CDN Nedir ? ve Content Delivery Network Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.