Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Web Geliştiricileri İçin Kod Editörü: Microsoft Visual Studio Code

Web Geliştiricileri İçin Kod Editörü: Microsoft Visual Studio Code

Web geliştiricilerinden biriyseniz eğer kodlama yapmak için çeşitli araçlar kullanıyorsunuzdur. Her web geliştiricisinin ilk kullandığı editör not defteri. Herkesin ilk kodlarını yazdığı editör odur. Ancak zamanla not defteri artık o kadar ilkel kalmaya başladı ki geliştiriciler yeni editör arayışına girişti ve haliyle bunu bilen girişimciler de geliştiricilerin aradığı bu kod editörlerini yaptılar.

Bu kod editörlerinden en bilineni Notepad++, Mac kullanıcıları için de Atom’dur diyebilirim ancak bu yazımda bu kod editörlerine alternatif olacak olan Microsoft Visual Studio Code adlı kod editöründen bahsedeceğim.

Web Geliştiricileri İçin Kod Editörü: Microsoft Visual Studio Code
Web Geliştiricileri İçin Kod Editörü: Microsoft Visual Studio Code

Microsoft Visual Studio Code

Visual Studio Code, Microsoft’un aynı ismi taşıyan ancak programlama yapmak için kullanılan en bilinen ve gelişmiş bir yazılım aracı olan Visual Studio için yardımcı bir araç olarak geliştirildi. Daha sonrasında ise tüm web geliştiricilerinin kullanabilmesi için bir kod editörüne dönüştürüldü ve onlarca programlama dilini destekler hale getirildi.

Microsoft Visual Studio Code, ücretsiz, açık kaynak kodlu birden fazla dili destekleyen kullanımı oldukça basit, kullanışlı ve hafif olan ve son derece göze hitap eden tasarıma sahip bir kod editörüdür.

Kod Yazmak Yeniden Tanımlandı!

Bunu ben demiyorum, Microsoft diyor.Geliştiriciler için hazırladığı bu kod editörünü tanıtırken Microsoft bu sloganı kullandı. Kod yazmak yeniden tanımlandı. Oldukça iddialı bir slogan öyle değil mi? Diğer editörlerden farkı ne ? onlardan farklı ne sunabilir ki bize diye düşünenleriniz olabilir. Gelin size diğer editörlerden farklarını anlatayım.

Visual Studio Code’nin Desteklediği Programlama Dilleri

Başta C/C# olmakla beraber 200+ dili desteklemektedir.Ben tek tek bu dilleri buraya eklemeyeceğim tabii en sık kullanılanları söylesem yeterli olur. Pyhton, CSS /SASS/Less, HTML, PHP, Javascript, JSON,Go, C++, T-SQL, Dockerfile vb.

Editör o kadar kullanışlı ki eğer bu desteklenen diller arasında sizin istediğiniz dil yok ise program arayüzünden çok rahat bir şekilde istediğiniz dili yükleyebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Visual Studio Code’nin Desteklediği İşletim Sistemleri

Mac kullanıcıları üzülmesin, Microsoft kin gütmeyip Visual Studio Code Mac işletim sistemini de desteklemektedir. Bunun yanı sıra tabii ki de Windows ve Linux tabanlı sistemleri de desteklemektedir.

Benim gibi mağarada olanlar var ise bu editörü benim yeni keşfetmiş olabilirsiniz. Aslında mağara da kalmakta diyemem bu duruma ben hep Notepad++ ve Sublime Text kullandım bu iki editör benim ihtiyacımı fazlasıyla karşılıyorlardı o yüzden yeni bir editör arayışı içerisinde bulunmadığımdan ötürü bu editörü bilmiyordum.  Notepad++ yaptığı son güncelleme ile benim bütün çalışmalarımın bozulmasına sebep verdiği için gözümden düşmüştü. Sublime Text ise ücretsiz denmesine rağmen benden sürekli aktive etme istemesi ve çalışmanın tam ortasında popup olarak çıkması bir türlü kapanmaması sonucunda yeni editör arayışına girmiştim iyi ki de girmişim bu sayede bu güzel editörü keşfetmiş oldum.

Siz de Microsoft’un Visual Studio Code adlı editörünü test etmek bakmak istiyorsanız buraya tıklayıp, editörü indirip test edebilirsiniz.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Yaklaşık 5-6 ay önce kişisel blog sitemi bir cloud vps sunucuda barındırıyordum ancak doların bir hayli yükselmesiyle daha uygun fiyatlı bir sunucuya geçiş yapmam gerekti. 1-2 yıllık sunucu tecrübemden dolayı bu işlemleri rahatlıkla yapabildim ancak bu yazımda sanal sunucular hakkında bilgisi olmayan ya da tecrübesi olmayanlar için VPS (Virtual Private…
 • En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  Web geliştiricileri olarak işimizi büyük ölçüde kolaylaştıran CSS kütüphaneleri mevcut. CSS3 teknolojisinin ortaya çıkmasıyla kazanılan kolaylıklar bu CSS kütüphanelerinin artmasını sağladı. Kütüphanelerin çeşidi ve sayısı artıkça arayüz ya da bir değiş ile ön yüz geliştiricilerin işi bir hayli kolaylaştı. Projelerinizi çok daha etkin ve kolay yönetebilmenizi, efekt verebilmenizi sağlayan bu…
 • Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Geldiğimiz şu noktada her işimizi hızlı bir şekilde yapmaya çalışıyoruz, her şey hızlı olmak zorunda. Ben de dahil olmak üzere tüm geliştirici ve kullanıcı olarak düşünen herkes, hıza "iş" olarak odaklanıyoruz. Sonuçta hepimizi en iyi sonuçlara yönlendirilmeyi severiz, en hızlı şekilde sonuca ulaşmayı hedefleriz lakin izlenmesi gereken net bir yol…
 • Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Geçtiğimiz yıl Google, site yöneticilerini yakından ilgilendiren bir güncelleme gerçekleştirdi. Ücretsiz olarak internet sitesi sahiplerinin kullanmakta olduğu Google Search Console servisi diğer Google servisleri gibi bir takım arayüz güncellemeleri almıştı. Beta olarak kullanıma sunulan bu yeni search console güncellemesi eski search console'un yerini alması planlandı. Artık resmi olarak tüm internet…
Web Geliştiricileri İçin Kod Editörü: Microsoft Visual Studio Code için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor