Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Web Geliştiricileri İçin Kod Editörü: Microsoft Visual Studio Code

Web Geliştiricileri İçin Kod Editörü: Microsoft Visual Studio Code

Web geliştiricilerinden biriyseniz eğer kodlama yapmak için çeşitli araçlar kullanıyorsunuzdur. Her web geliştiricisinin ilk kullandığı editör not defteri. Herkesin ilk kodlarını yazdığı editör odur. Ancak zamanla not defteri artık o kadar ilkel kalmaya başladı ki geliştiriciler yeni editör arayışına girişti ve haliyle bunu bilen girişimciler de geliştiricilerin aradığı bu kod editörlerini yaptılar.

Bu kod editörlerinden en bilineni Notepad++, Mac kullanıcıları için de Atom’dur diyebilirim ancak bu yazımda bu kod editörlerine alternatif olacak olan Microsoft Visual Studio Code adlı kod editöründen bahsedeceğim.

Web Geliştiricileri İçin Kod Editörü: Microsoft Visual Studio Code
Web Geliştiricileri İçin Kod Editörü: Microsoft Visual Studio Code

Microsoft Visual Studio Code

Visual Studio Code, Microsoft’un aynı ismi taşıyan ancak programlama yapmak için kullanılan en bilinen ve gelişmiş bir yazılım aracı olan Visual Studio için yardımcı bir araç olarak geliştirildi. Daha sonrasında ise tüm web geliştiricilerinin kullanabilmesi için bir kod editörüne dönüştürüldü ve onlarca programlama dilini destekler hale getirildi.

Microsoft Visual Studio Code, ücretsiz, açık kaynak kodlu birden fazla dili destekleyen kullanımı oldukça basit, kullanışlı ve hafif olan ve son derece göze hitap eden tasarıma sahip bir kod editörüdür.

Kod Yazmak Yeniden Tanımlandı!

Bunu ben demiyorum, Microsoft diyor.Geliştiriciler için hazırladığı bu kod editörünü tanıtırken Microsoft bu sloganı kullandı. Kod yazmak yeniden tanımlandı. Oldukça iddialı bir slogan öyle değil mi? Diğer editörlerden farkı ne ? onlardan farklı ne sunabilir ki bize diye düşünenleriniz olabilir. Gelin size diğer editörlerden farklarını anlatayım.

Visual Studio Code’nin Desteklediği Programlama Dilleri

Başta C/C# olmakla beraber 200+ dili desteklemektedir.Ben tek tek bu dilleri buraya eklemeyeceğim tabii en sık kullanılanları söylesem yeterli olur. Pyhton, CSS /SASS/Less, HTML, PHP, Javascript, JSON,Go, C++, T-SQL, Dockerfile vb.

Editör o kadar kullanışlı ki eğer bu desteklenen diller arasında sizin istediğiniz dil yok ise program arayüzünden çok rahat bir şekilde istediğiniz dili yükleyebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Visual Studio Code’nin Desteklediği İşletim Sistemleri

Mac kullanıcıları üzülmesin, Microsoft kin gütmeyip Visual Studio Code Mac işletim sistemini de desteklemektedir. Bunun yanı sıra tabii ki de Windows ve Linux tabanlı sistemleri de desteklemektedir.

Benim gibi mağarada olanlar var ise bu editörü benim yeni keşfetmiş olabilirsiniz. Aslında mağara da kalmakta diyemem bu duruma ben hep Notepad++ ve Sublime Text kullandım bu iki editör benim ihtiyacımı fazlasıyla karşılıyorlardı o yüzden yeni bir editör arayışı içerisinde bulunmadığımdan ötürü bu editörü bilmiyordum.  Notepad++ yaptığı son güncelleme ile benim bütün çalışmalarımın bozulmasına sebep verdiği için gözümden düşmüştü. Sublime Text ise ücretsiz denmesine rağmen benden sürekli aktive etme istemesi ve çalışmanın tam ortasında popup olarak çıkması bir türlü kapanmaması sonucunda yeni editör arayışına girmiştim iyi ki de girmişim bu sayede bu güzel editörü keşfetmiş oldum.

Siz de Microsoft’un Visual Studio Code adlı editörünü test etmek bakmak istiyorsanız buraya tıklayıp, editörü indirip test edebilirsiniz.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  İster arayüz geliştiricisi olun ister arkaplan geliştiricisi. Her ne olursanız olun bir kod düzenleme editörüne ihtiyaç duyuyorsunuz. Şuana kadar Notepad++, Sublime Text gibi editörler kullandım ancak yaklaşık 1,5 yıldır Microsoft tarafından geliştirilen ücretsiz kod düzenleme editörü olan Visual Studio Code programını kullanmaktayım. Gerek büyük,karmaşık tüm projeler de oldukça stabil ve…
 • WordPress Eklentisiz Yazı İçi Reklam Alanı Nasıl Oluşturulur?

  WordPress Eklentisiz Yazı İçi Reklam Alanı Nasıl Oluşturulur?

  Wordpress dünyanın en geniş eklenti kütüphanesine sahip yazılımıdır. Hemen hemen her şey için bir eklentisi mevcut, fakat Wordpress her ne kadar eklenti açısından zengin olsa da her şeyi eklentiyle yapmak sitenizin yayın yaptığı hosting ya da sunucuyu bir süre sonra yormaya başlayacaktır. Bende size bu blog yazımda eklenti kullanmadan yazı…
 • Debian 9’a MariaDB Nasıl Kurulur?

  Debian 9’a MariaDB Nasıl Kurulur?

  Bu blog yazımda dünyanın en çok tercih edilen, ücretsiz ve açık kaynak kodlu oldukça stabil, hızlı ve çeşitli modüller ile desteklenebilen veri tabanı sunucusu olan MariaDB'yi Debian 9 işletim sistemine nasıl kuracağınızı göstereceğim. MariaDB, oldukça hızlı, kararlı ve ölçeklenebilir bir MySQL veritabanı sunucusunun geliştirilmiş,eskiye dönük yazılımlarla tam uyumlu çalışabilen, drop-in…
 • WordPress’te Önceki ve Sonraki Yazı Linkleri Nasıl Eklenir?

  WordPress’te Önceki ve Sonraki Yazı Linkleri Nasıl Eklenir?

  Yakın bir zamanda kişisel blog sitem için yeni bir tema tasarlayıp, kodladım. Bir önce ki temamı da kendim tasarlayıp, kodlamıştım ancak Wordpress'in 5.0 sürümü yayınlandıktan sonra yeni görsel editör olan Guttenberg'i kullanmaya başladım. Guttenberg editörüne gelen ara güncellemeler ile eski temam da uyumsuzluklar oluşmaya başladı örneğin yazdığım yazılar sayfa dışına…
Web Geliştiricileri İçin Kod Editörü: Microsoft Visual Studio Code için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.