Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası15 Ağu 2017

Web geliştiricilerinden biriyseniz eğer kodlama yapmak için çeşitli araçlar kullanıyorsunuzdur. Her web geliştiricisinin ilk kullandığı editör not defteri. Herkesin ilk kodlarını yazdığı editör odur. Ancak zamanla not defteri artık o kadar ilkel kalmaya başladı ki geliştiriciler yeni editör arayışına girişti ve haliyle bunu bilen girişimciler de geliştiricilerin aradığı bu kod editörlerini yaptılar.

Bu kod editörlerinden en bilineni Notepad++, Mac kullanıcıları için de Atom’dur diyebilirim ancak bu yazımda bu kod editörlerine alternatif olacak olan Microsoft Visual Studio Code adlı kod editöründen bahsedeceğim.

Web Geliştiricileri İçin Kod Editörü: Microsoft Visual Studio Code
Web Geliştiricileri İçin Kod Editörü: Microsoft Visual Studio Code

Microsoft Visual Studio Code

Visual Studio Code, Microsoft’un aynı ismi taşıyan ancak programlama yapmak için kullanılan en bilinen ve gelişmiş bir yazılım aracı olan Visual Studio için yardımcı bir araç olarak geliştirildi. Daha sonrasında ise tüm web geliştiricilerinin kullanabilmesi için bir kod editörüne dönüştürüldü ve onlarca programlama dilini destekler hale getirildi.

Microsoft Visual Studio Code, ücretsiz, açık kaynak kodlu birden fazla dili destekleyen kullanımı oldukça basit, kullanışlı ve hafif olan ve son derece göze hitap eden tasarıma sahip bir kod editörüdür.

Kod Yazmak Yeniden Tanımlandı!

Bunu ben demiyorum, Microsoft diyor.Geliştiriciler için hazırladığı bu kod editörünü tanıtırken Microsoft bu sloganı kullandı. Kod yazmak yeniden tanımlandı. Oldukça iddialı bir slogan öyle değil mi? Diğer editörlerden farkı ne ? onlardan farklı ne sunabilir ki bize diye düşünenleriniz olabilir. Gelin size diğer editörlerden farklarını anlatayım.

Visual Studio Code’nin Desteklediği Programlama Dilleri

Başta C/C# olmakla beraber 200+ dili desteklemektedir.Ben tek tek bu dilleri buraya eklemeyeceğim tabii en sık kullanılanları söylesem yeterli olur. Pyhton, CSS /SASS/Less, HTML, PHP, Javascript, JSON,Go, C++, T-SQL, Dockerfile vb.

Editör o kadar kullanışlı ki eğer bu desteklenen diller arasında sizin istediğiniz dil yok ise program arayüzünden çok rahat bir şekilde istediğiniz dili yükleyebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Visual Studio Code’nin Desteklediği İşletim Sistemleri

Mac kullanıcıları üzülmesin, Microsoft kin gütmeyip Visual Studio Code Mac işletim sistemini de desteklemektedir. Bunun yanı sıra tabii ki de Windows ve Linux tabanlı sistemleri de desteklemektedir.

Benim gibi mağarada olanlar var ise bu editörü benim yeni keşfetmiş olabilirsiniz. Aslında mağara da kalmakta diyemem bu duruma ben hep Notepad++ ve Sublime Text kullandım bu iki editör benim ihtiyacımı fazlasıyla karşılıyorlardı o yüzden yeni bir editör arayışı içerisinde bulunmadığımdan ötürü bu editörü bilmiyordum.  Notepad++ yaptığı son güncelleme ile benim bütün çalışmalarımın bozulmasına sebep verdiği için gözümden düşmüştü. Sublime Text ise ücretsiz denmesine rağmen benden sürekli aktive etme istemesi ve çalışmanın tam ortasında popup olarak çıkması bir türlü kapanmaması sonucunda yeni editör arayışına girmiştim iyi ki de girmişim bu sayede bu güzel editörü keşfetmiş oldum.

Siz de Microsoft’un Visual Studio Code adlı editörünü test etmek bakmak istiyorsanız buraya tıklayıp, editörü indirip test edebilirsiniz.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir