Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası06 Mar 2018

Herhalde en sinir olduğum, bu yüzden tüm tasarımı komple silip sıfırdan başladığım andır o an. Yaklaşık 3 haftadır kişisel blog sitem için kendime ait, kendi zevkime göre tasarladığım bir blog teması yapıyorum. Şuanda kullandığım tema WordPress‘in ücretsiz olarak sunduğu First (İlk) teması.

Sürekli tasarım değiştiren birisi değilimdir, bir tasarım içime sinmişse eğer onu kurutuncaya kadar kullanırım tâki değiştirme vaktinin geldiğini anladığım âna kadar. Ancak kendi temamı yapmak istemem değiştirme vaktinin geldiğinden değil First temasında bulunan güvenlik açığından kaynaklı. Temanın geliştiricisine kaç defa bildirimde bulunduğumu hatırlayamıyorum bile temada ki açıkları kaç defa ilettim, mail attım ancak yapımcı bir kere dikkate alıp, bir kez güncelleme yaptı temaya ancak oda nafile.

Temada ki bu açıktan dolayı siteme en az dört ayda bir hacklink adını verdiğimiz linkler basılmakta. Bu yöntemle ile saldırganlar sitenizi hacklemiyorlar ya da “bu site hacklenmiştir”  gibi indexler koymuyorlar artık kendi İnternet sitelerine sizin haberiniz olmadan link çıkışı sağlıyorlar ve genelikle bu linkler +18, adult siteler için oluyor. Geçen hafta temamın footer (alt kısım) düzenleme yapmam gerekiyordu, footer.php dosyamı açtığımda en az 10 tane adult sitenin linkinin eklendiğini gördüm bunlar gözükmüyorlar ,gizlenmiş vaziyette olduğu için sayfada göremiyorsunuz ancak arama motorları yanı google,yandex gibi arama motorların yapay zekalı botları bunları görebiliyor ve bu linklerin zararı sizin sitenize yansıyor.

Tasarımda Bir Yerin Tam İstediğiniz Gibi Olmaması…

Tamamen kendime ait bir tema olduğunda bu hacklink olayının önüne geçebileceğimi düşündüğüm için kolumu sıyırdım başladım tasarımı yapmaya. Tasarımın ilk aşamasını gayet güzel yaptım, sorunsuz bir şekilde istediğim gibi oldu ancak gelin görün ki bir tane buton beni saatlerce uğraştırdı.

Özür dilerim bu piç buton bir türlü istediğim konuma gelmiyor amk. Ne yaparsam yapayım, ne çakallıklar yaparsam yapayım o sikik buton istediğim yere gelmiyor arkadaş. Boyutunu büyük dedim, küçülttüm olmadı, padding verdim yemedi,margin verdim yemedi, line-height verdim yemedi. En son bıktım ve tüm tasarımı sildim.

Evet, tüm tasarımı komple sildim. Sıfırdan başladım, sonuç yine benzer şekilde oldu. Bende sorun var herhalde dedim bu tasarım işini bir arkadaşıma pasladım lakin en fazla 3 gün sonra kardeşim bu buton yerinden oynamıyor, bunu nasıl kaydıracağız amk dedi.

3 web tasarımcısı saatlerce kafa yorup, o butonu istediğimiz yere koymayı başardık ancak bu seferde mobil kısmında sorun yarattı. CSS ile yapmadığımız şey kalmadı, yetmedi JavaScripti soktuk devreye amk, oda fayda etmedi.

Behzat Ç Dizisi Geri Mi Dönüyor ?
Behzat Ç Dizisi Geri Mi Dönüyor ?

Sonuç olarak, o sikik butonu kaldırıp, yerine bir adet resim koyduk. Hıamına soktuğum butonu. Eğer, sizde böyle şeyler yaşıyorsanız bilin ki sorun sizde değil, sorun o buton’da ya da her ne halt ise sorun onda,sizde değil.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

2
 Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yazıdaki Yorumlar
1 Yorumlar
0 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
Fatihcan
Ziyaretçi
Fatihcan

O buton varya o buton amk ben onun 😀