Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Web Tasarımı Yaparken Bir Yerin İstediğiniz Gibi Olmaması

Web Tasarımı Yaparken Bir Yerin İstediğiniz Gibi Olmaması

Herhalde en sinir olduğum, bu yüzden tüm tasarımı komple silip sıfırdan başladığım andır o an. Yaklaşık 3 haftadır kişisel blog sitem için kendime ait, kendi zevkime göre tasarladığım bir blog teması yapıyorum. Şuanda kullandığım tema WordPress‘in ücretsiz olarak sunduğu First (İlk) teması.

Sürekli tasarım değiştiren birisi değilimdir, bir tasarım içime sinmişse eğer onu kurutuncaya kadar kullanırım tâki değiştirme vaktinin geldiğini anladığım âna kadar. Ancak kendi temamı yapmak istemem değiştirme vaktinin geldiğinden değil First temasında bulunan güvenlik açığından kaynaklı. Temanın geliştiricisine kaç defa bildirimde bulunduğumu hatırlayamıyorum bile temada ki açıkları kaç defa ilettim, mail attım ancak yapımcı bir kere dikkate alıp, bir kez güncelleme yaptı temaya ancak oda nafile.

Temada ki bu açıktan dolayı siteme en az dört ayda bir hacklink adını verdiğimiz linkler basılmakta. Bu yöntemle ile saldırganlar sitenizi hacklemiyorlar ya da “bu site hacklenmiştir”  gibi indexler koymuyorlar artık kendi İnternet sitelerine sizin haberiniz olmadan link çıkışı sağlıyorlar ve genelikle bu linkler +18, adult siteler için oluyor. Geçen hafta temamın footer (alt kısım) düzenleme yapmam gerekiyordu, footer.php dosyamı açtığımda en az 10 tane adult sitenin linkinin eklendiğini gördüm bunlar gözükmüyorlar ,gizlenmiş vaziyette olduğu için sayfada göremiyorsunuz ancak arama motorları yanı google,yandex gibi arama motorların yapay zekalı botları bunları görebiliyor ve bu linklerin zararı sizin sitenize yansıyor.

Tasarımda Bir Yerin Tam İstediğiniz Gibi Olmaması…

Tamamen kendime ait bir tema olduğunda bu hacklink olayının önüne geçebileceğimi düşündüğüm için kolumu sıyırdım başladım tasarımı yapmaya. Tasarımın ilk aşamasını gayet güzel yaptım, sorunsuz bir şekilde istediğim gibi oldu ancak gelin görün ki bir tane buton beni saatlerce uğraştırdı.

Özür dilerim bu piç buton bir türlü istediğim konuma gelmiyor amk. Ne yaparsam yapayım, ne çakallıklar yaparsam yapayım o sikik buton istediğim yere gelmiyor arkadaş. Boyutunu büyük dedim, küçülttüm olmadı, padding verdim yemedi,margin verdim yemedi, line-height verdim yemedi. En son bıktım ve tüm tasarımı sildim.

Evet, tüm tasarımı komple sildim. Sıfırdan başladım, sonuç yine benzer şekilde oldu. Bende sorun var herhalde dedim bu tasarım işini bir arkadaşıma pasladım lakin en fazla 3 gün sonra kardeşim bu buton yerinden oynamıyor, bunu nasıl kaydıracağız amk dedi.

3 web tasarımcısı saatlerce kafa yorup, o butonu istediğimiz yere koymayı başardık ancak bu seferde mobil kısmında sorun yarattı. CSS ile yapmadığımız şey kalmadı, yetmedi JavaScripti soktuk devreye amk, oda fayda etmedi.

Behzat Ç Dizisi Geri Mi Dönüyor ?
Behzat Ç Dizisi Geri Mi Dönüyor ?

Sonuç olarak, o sikik butonu kaldırıp, yerine bir adet resim koyduk. Hıamına soktuğum butonu. Eğer, sizde böyle şeyler yaşıyorsanız bilin ki sorun sizde değil, sorun o buton’da ya da her ne halt ise sorun onda,sizde değil.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Mount and Blade 2: Bannerlord’un Çıkış Tarihi Açıklandı!

  Mount and Blade 2: Bannerlord’un Çıkış Tarihi Açıklandı!

  Mount and Blade 2: Bannerlord'un çıkış tarihi artık kesinleşti. Oyunun 2019 yılı içerisinde çıkacağını tahmin ediyordum ancak tahminimden bir yıl sonrasında çıkacak oyun. Gamescom 2019'da TaleWorlds'un yapmış olduğu resmi açıklama sonucunda oyunun çıkış tarihi net olarak oyuncular ile paylaşıldı. Çok uzun zamandır geliştirilmekte olan Mount and Blade 2: Bannerlord nihayet…
 • Toplumsal Hezeyan – 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri

  Toplumsal Hezeyan – 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri

  31 Mart 2019 yerel seçimlerine sayılı günler kaldı ve bu yerel seçim diğer yerel seçimlerinden çok farklı bir seçim oluyor. Bu seçimde il, ilçe belediye başkanları, mahalle muhtarları ve il meclis üyeleri seçilecek. Her genel seçimden sonra yaptığımız gibi normal bir seçim aslında ama hükumet partisi öyle bir seçim atmosferi,…
 • Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  İster arayüz geliştiricisi olun ister arkaplan geliştiricisi. Her ne olursanız olun bir kod düzenleme editörüne ihtiyaç duyuyorsunuz. Şuana kadar Notepad++, Sublime Text gibi editörler kullandım ancak yaklaşık 1,5 yıldır Microsoft tarafından geliştirilen ücretsiz kod düzenleme editörü olan Visual Studio Code programını kullanmaktayım. Gerek büyük,karmaşık tüm projeler de oldukça stabil ve…
 • 2080 Yılına Bir Mektup

  2080 Yılına Bir Mektup

  Selam dostum, "Dostum" dedim çünkü; 2080 yılına yazdığım bu mektubu bir erkek mi? bir kadın mı? yoksa bir robot mu? okuyacağını bilemediğim için en genel bir hitap şekli ile mektubuma başlamak istedim. Bu mektubu 2019 yılında kaleme aldım, neden kaleme aldığıma dair en ufak fikrim yok belki Dünya'da en güçlü…
Web Tasarımı Yaparken Bir Yerin İstediğiniz Gibi Olmaması için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 2 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Fatihcan Ziyaretçi

  O buton varya o buton amk ben onun 😀

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor