Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası11 Haz 2017

Merhabalar,

Birkaç gün önce WordPress’in yepyeni sürümü olan WordPress 4.8 sürümü artık stabil hale geldi ve wordpress kullanıcılarına sunuldu. Daha önce WordPress 4.8 Candidate Sürümünün geliştiriciler ve merak edenler için test amacıyla indirilebilir olduğunu duyurmuştum. Aynı zamanda WordPress 4.8 sürümü ile İnternet Explorer için tarayıcı desteğini bitirdiğini de belirtmek isterim. Yani, eğer WordPress’i ie’de görüntülemeye  ya da çalıştırmaya kalkarsanız biraz zorlanacaksınız diyebilirim.

Ayrıca bunlara da bakabilirsiniz:

» Ücretsiz 10 GB CDN Hizmeti + WP Fastest Cache CDN Ayarları

»WordPress Animasyonlu Devamını Oku Butonu Yapımı [Manuel]

»WordPress WP-Config.php Optimizasyonu Nasıl Yapılır ?

WordPress 4.8 “Evans” Güncellemesi

WordPress 4.8 sürümü ile artık klasikleşmiş bir şey olan çıkan yeni sürümlere isim verme alışkanlığını bu sürümde de devam ettirdi. Bu sefer Amerikalı Jazz müzik sanatçısı,pianist ve besteci olan William JohnBill” Evans onuruna bu güncelleme paketine Evans adı verilmiştir.

Bu güncelleme ile WordPress çok büyük olmasa da birçok kullanıcının seveceği özellikleri ve yenilikleri de beraberinde getirdi. Bu paket hem güvenlik güncellemesi hem de bir takım optimizasyon ve yenilikleri getiren güncelleme paketidir.

WordPress 4.8 Güncellemesi İle Gelen Yenilikler ve Özellikler

WordPress 4.8 Güncellemesi ile gelen gözle görülür yeniliklerden bazıları şunlar:

Yeni Gelişmiş 3 Adet Bileşen (Widget) 

Artık daha gelişmiş 3 adet bileşene sahibiz. Sitemizin tasarımında bileşenlere izin veren tüm alanlarda bu 3 adet yeni bileşeni kullanabiliriz. Bu bileşenler Resim,Video,Ses bileşenleridir. Bu 3 bileşen daha önceleri tema yapımcıları tarafından yapılıyordu ama artık standart olarak WordPress’in kendi içerisinde gelecek.

Bu bileşenlere ekstra olarak bir bileşen güncellemesi yapıldı oda Yazı bileşeni için. Önceden direkt boş, sade bir metin alanı vardı şimdi ise gelişmiş bir yazı editörü eklenerek yazı (metin) bileşeni daha da kullanışlı hale getirildi.

Video widget için benim kişisel blog sayfamın sidebar kısmına bakabilirsiniz. Hemen test ettim 🙂 

Wordpress 4.8 Güncellemesi İle Gelen Yeni Özellikler
WordPress 4.8 Güncellemesi İle Gelen Yeni Özellikler

rESİM GALERİSİ’NİN YANINA sES VE VİDEO GALERİSİ

Yeni gelen bu güncelleme ile artık ortam eklerken sitemize ses ve video galeride oluşturabileceğiz. Ortam ekle yazısına tıkladığımızda açılan pop-up penceresinde sol tarafta bu yeni gelen ses ve video galerisi için gerekli bağlantıları bulabilirsiniz.

Kimisi için çok önemli bir özellik olmayabilir ancak ses ve video ile ilgili blog sitesine sahip kişiler için estra eklenti ve modifikasyonlardan kurtulmak demektir bu.

Gelişmiş Bağlantı (Link) Yapısı

WordPress’in eski sürümlerinde yazı yazarken içerisinde link verdiğimiz bağlantı çok net değildi. Yani, bazen yazı yazarken link veriyoruz ve o linki verdikten sonra yazmaya devam ediyoruz ancak en son önizleme yaptığımızda tüm yazının linklenmiş olduğunu görüyoruz haliyle ekstra bir uğraş çıkıyor bunun yanına bir de sinir,stres eklenince blog yazmak zorlaşıyor.

İşte tam bu noktada WordPress devreye girmiş ve 4.8 sürümü ile artık yazı içerisinde bağlantı verdiğimiz yazılar daha belirgin halde ve link bağdaştırıcısını  daha düzgün çalışır hale getirmişler.

Bunlar sadece gözle görülür olan yenilikler idi. Bu pakette aynı zamanda 5 adet önemli güvenlik açığı giderilmiş ve kullanıcılar tarafından rapor edilen birçok bug,hata düzeltilmiştir. Bu hata ve güvenlik açığı giderilmesinin yanı sıra WordPress’in çekirdek yapısında da iyileştirmeler yapılarak performans artışı sağlanmıştır.

Önemli uyarı: WordPress 4.8 sürümüne güncelleme işlemi yapmadan önce lütfen sitenizin tüm yedeğini alın. FTP+ Veritabanı yedeklerini almayı unutmayın! Aksi takdirde olası bir hatanın geri dönüşü olmayabilir!


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

3
 Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Yazıdaki Yorumlar
0 Yorumlar
0 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
onitalergenus
Ziyaretçi
onitalergenus

IE desteğini bitirmiş olmaları iyi oldu. Çünkü artık ie için tasarım yapmak, sistemi o tarayıcıda uyumlu yapmak bir hayli zor. Microsoft’un yeni tarayıcısı Edge bakalım bu zorluğu ortadan kaldırabilecek mi ? pek sanmıyorum ama olursa tarayıcılar arasında sağlam bir rekabet başlayacaktır.

turuncuperde
Ziyaretçi
turuncuperde

Link yapısında ben bir fark göremedim bu güncelleme ile yani sadece bir arkaplan rengi eklenmiş gibi duruyor

oduncugezgin
Ziyaretçi
oduncugezgin

Gelen güncelleme ile yeni bileşenler hoş olmuş. Gayet kullanışlı bileşenler, benim çok işime yarayacak. Bilgilendirme için teşekkürler hüseyin 🙂