İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


22 Oca 2018

Birkaç gün önce WordPress 4.9.2 Güvenlik & Bakım Güncellemesi Yayınlandı. Bu güncelleme ile neler değişti ,ne gibi farklar oldu ve hangi güvenlik açıkları kapatıldı bunlardan bahsedeceğim, elimden geldiğince açıklamaya çalışacağım.

Gelen bu güncelleme sadece bir sürümü kapsayan ya da sürüm bazlı bir güvenlik açığını kapatmıyor. WordPress 3.7 sürümünden sonra gelen tüm sürümleri kapsayan genel kapsamlı bir güvenik & bakım güncellemesidir.

Bu sürümde düşük riskli olsa da bir güvenlik açığı olan XSS güvenlik açığı giderildi. Daha önce ki sürümlerde gelen bir kütüphane olan MediaElement‘teki  flash dosyalarında bir XSS açığı keşfedilmiştir. Artık günümüzde flash uzantılı dosyaların kullanım oranı azaldığı için ve gereksiz olmaya başladığı için artık WordPress’de flash dosyaları için kullanılan bun kütüphane tamamen kaldırıldı. Böylelikle oluşan bu XSS açığı da giderilmiş oldu. Eğer, sitenizde flash dosyalara ihtiyacınız var ise ve kullanmak zorunda iseniz WordPress bunu da düşünerek tamamen bütün açıkları giderilmiş bir eklentiyi de kullanıma sundu. Bu eklentiye buradan ulaşabilirsiniz.

WordPress 4.9.2 güncellemesinde sadece XSS açığı gibi güvenlik açıkları giderilmedi WordPress’in kullanıcıları tarafından bildirilen tam  21 adet bug/hata da bu sürüm ile giderildi. Bu hata/buglar da öne çıkanları aşağıda detaylı bir şekilde açıkladım.

  • Mozilla Firefox tarayıcısını kullanıp yazıları kayıt ederken oluşan JavaScript hataları düzeltildi.
  •  get_category_link()  ve  category_description()  adlı taksonomilerin yarattığı hata / buglar düzeltildi ve bu iki taksonomi yeniden yapılandırıldı.
  • Tema özelleştirme kısmında sidebar bileşenleri olmamasına rağmen sidebar bileşenleri çağırmaya çalışan yapı kaldırıldı. Bunun yerine sidebar bileşeni yoksa eklenebilmesi için yapılar hazırlandı.

Bu sürümde dikkat çeken hatalar bunlar idi. Diğer hataları öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu güncelleme ile sadece güvenlik açıklarını ve hataları onarmakla kalmayıp performans iyileştirmeleri de yapıldığını belirtmek isterim. Gözle görülür bir performans artışı mevcut. Blog altyapınızı WordPress 4.9.2 sürümüne güncellemek için buraya tıklayın. Ya da WordPress admin panelinize giriş yaparak Başlangıç -> Güncellemeler sekmesi altında WordPress’i Güncelle butonuna tıklayarak WordPress’inizi güncel sürüme geçirebilirsiniz.

Unutmadan! Sürüm güncellemesi yapmadan önce mutlaka sitenizin tam yedeğini alınız. Güncelleme sırasında oluşabilecek bir aksaklıkta sisteminiz bozulabilir bunun olmaması için yedeğinizi mutlaka alın ve ondan sonra güncelleme işlemini başlatın.sı


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir