Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
WordPress 4.9.6 Güncellemesi İle Gelen Değişiklikler

WordPress 4.9.6 Güncellemesi İle Gelen Değişiklikler

Dün (17 Mayıs 2018) WordPress’in yeni bir sürümü olan WordPress 4.9.6 güncellemesi yayınlandı. Bu güncelleme de çok önemli yenilikler ve değişimler içeriyor. Sürümün çıkış noktası gizlilik ve güvenlik olması dikkat çekici noktalardan bir tanesi.

Bildiğiniz üzere Wordpress her çıkardığı bir sürüme önemli bir kişinin ismini verir, o kişinin hatırasına bir nevi atıfta bulunurdu ancak bu son sürümde böyle bir şey yapılmadı sürümün adı gizlilik ve güvenlik oldu.

WordPress 4.9.6 Güncellemesi

Bu güncellemeyi anlamak için öncelikle Dünya’da neler olup bittiğini anlamamız gerekiyor. Eğer teknoloji dünyasını, sosyal medya dünyasını yakından takip ediyorsanız Dünya’da bir veri koruma skandalları yaşanmıştı.

Facebook tarafından kullanıcılarının kişisel verileri,bilgileri kullanıcının izni olmaksızın satılmış, pazarlanmış siyasi ve ekonomik avantaj elde edebilmek adına kullanılmıştı bu bilgiler. Haliyle böyle bir olayın yaşanmasının ardından başta Amerika olmak üzere Dünya’nın birçok ülkesinde veri güvenliği konusu tartışılır hale geldi.

Facebook’un başını çektiği bu skandal olaylar tekrar yaşanmaması için Amerikan yönetimi kişisel verilerin korunmasına yönelik kanunlar çıkardı ve her internet sitesinin, sosyal medyanın bu kanunlara uygun politikalar belirlenmesini zorunlu hale getirdi.

Tabii ki Amerika’dan sonra tüm dünya’da benzer uygulamalar başladı. Ülkemizde ise 2016 yılından beri var olan ancak güncel olmayan Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) güncellenerek yenilenmiştir.

Dünya’da kişisel verilerin korunması, gizlilik konusunda bu tarz durumlar yaşanırken, İnternet Dünyasının %80’lik bir kısmının altyapısını oluşturan Dünya’nın en çok tercih edilen içerik yönetim sistemi olan WordPress, çıkardığı bu yeni sürüm ile WordPress kullanıcıları için çeşitli yenilikler ve özellikler getirdi.

Yapılan bu güncellemenin temel amacı güvenlik açıklarını kapatmak dışında, son dönemler sıkça tartışma konusu olan kişisel bilgilerin, verilerin korunması yönünde de iyileştirmeler, yenilikler ve özellikler getirildi. Gelin şimdi gelen bu değişiklikler ve yeniliklere bir göz atalım.

WordPress 4.9.6 Güncellemesi İle Gelen Değişiklikler

Bu sürümde 37 tane iyileştirme yapıldı, 51 hata düzeltmesi ve 2 tane yeni özellik, görev eklendi. Bunlar;

 • Ortam dosyalarında yenilik yapıldı. Yorumlarda ve yazılarda yüklenen ortam dosyalarına “Benim Öğelerim” adında yeni bir filtre eklendi. Bu filtre sayesinde birden fazla editörün bulunduğu sitelerde kendinizin yüklediği dosyaları rahatlıkla bulabileceksiniz.
 • TinyMCE yazı editörü güncellendi ve en son sürüme yükseltildi. Editörde yer alan ufak tefek hatalar giderilmiş oldu.
 • WordPress eklentiler kısmında kullandığınız eklentilerin artık istediği PHP sürümünü görebileceksiniz. Php sürüm uyuşmazlığı nedeniyle sorun yaratan, çalışmayan eklentilerin önüne böylelikle geçilmiş oldu. Artık eklentinin php sürümüne bakarak kendi php sürümünüze uygun eklentiler kullanabileceksiniz.
 • Eklentiler ve temalar için gelecekte olabilecek PHP yeniliklerine hızlı uyum sağlanabilmesi için iki adet yeni fonksiyon eklendi. (Eklenen fonksiyonlar; is_countable(), is_iterable() )
 • Tema canlı özelleştirme kısmında oluşan bir hatadan (bug) dolayı gözükmeyen canlı önizlemeyi kapat butonu sorunu düzeltildi.
 • Kayıt ve giriş kısmına nocache_headers özelliği eklendi. Bu sayede giriş ve kayıt sayfaları istendiği takdirde tarayıcı önbelleğine alınması veya önbelleklenmesini engelleyebileceğiz.
 • .AAC uzantılı dosyaları yüklenmeme sorunu giderildi. Güvenlik gerekçesiyle .AAC uzantılı dosyalar yüklenemiyordu, bu sürümde .aac uzantılı dosyalar yüklenmesi için gerekli izinler eklendi.

WordPress 4.9.6 Güncellemesi İle Gelen Yenilikler

Bu sürümde gelen yenilikler çoğunlukla kullanıcıların kişisel verilerin korunması ve güvenliği ile ilgili olmuştur. Zaten sürümün ana çıkış noktası gizlilik ve güvenliktir. Gelen yenilikler ise şöyle;

 • WordPress kurulumunda otomatik olarak Gizlilik Politikası sayfası eklenecek.
 • Admin panelinde ki ayarlar kısmına yeni bir ayar grubu eklendi. Bu grubun adı Gizlilik (Privacy).
 • Gizlilik ayarları kısmında ekstra bir gizlilik politikası sayfası oluşturmadan WordPress’in hazır bir şekilde sunduğu gizlilik sayfasını kullanabileceksiniz. Bu sayfada düzenlemeler, güncellemeler yapabileceksiniz. Aynı zamanda bu sayfayı menülerde gösterebilir, temanız da istediğiniz bir konuma yerleştirebilirsiniz.
 • Gizlilik sayfasını yorum bölümünde gösterme seçeneği eklendi. Sitenize yorum atacak bir kişiye en alt kısımda gizlilik politikasını okuması gerektiğini belirten bir uyarı kutusu bulunacak ve bu kutuyu işaretlemediği müddetçe yorum atamayacak.

Wordpress 4.9.6 Güncellemesi İle Gelen Yenilikler
WordPress 4.9.6 Güncellemesi İle Gelen Yenilikler
 • Bu ayar sayesinde kullanıcılardan aldığınız kişisel bilgileri admin paneline eklenen yeni ayar grubu olan Araçlar -> Kişisel Veriler kısmından kullanıcılarınızdan aldığınız kişisel bilgileri görebilecek ve yönetebileceksiniz.
 • Kişisel Veriler kısmına eklenen bu bilgileri istediğiniz zaman dışarı aktarabilir, içeri aktarabilir veya silebilirsiniz.
 • Gizlilik politikasını kabul etme kutucuğunu işlev kazanabilmesi için yeni bir çerez kuralı eklendi. Böylelikle politikayı kabul eden veya etmeyen kullanıcıların kişisel bilgileri admin panelinize doğru bir şekilde eklenebilecek.
 • Gizlilik politikası sayfasını düzenlemek için ayrı bir özel sayfa düzenleme kısmı eklendi.

 • Wordpress 4.9.6 Güncellemesi İle Gelen Yenilikler -2
  WordPress 4.9.6 Güncellemesi İle Gelen Yenilikler -2
 • Oluşturulan bu gizlilik politikası sayfası için footer (alt) kısma sayfanın linkini ekleyebilme özelliği getirildi. Sayfanızı oluşturduktan sonra ekstra bir kod yazmadan veya eklenti kullanmadan istediğiniz zaman ayar kısmında bu sayfanın bağlantısını footer kısmına ekleyebileceksiniz.
 • Gizlilik sayfasının ftp ana dizininde ki adı privacy.php oldu. Tema, eklenti geliştiriciler bu dosya üzerinde işlem yapabilirler.
 • Daha bunlar gibi birçok değişiklik ve yenilik yapıldı. Daha fazlasını öğrenmek için lütfen WordPress 4.9.6 Güncellemesi notlarını okuyunuz. (WordPress Codex: 4.9.6)

  Ayrıca kişisel blog sayfamda yer alan Gizlilik Politikası sayfasını güncellemiş olduğumu belirtmek isterim. Yeni çıkan Kişisel Verilerin Korunması Kanuna uygun olarak tekrar düzenlenmiş, oldukça detaylı bir gizlilik politikası belirtilmiştir.

  Lütfen, kişisel verilerinizi benimle paylaşmadan önce vereceğiniz o bilgileri nasıl kullandığımı, ne amaçla istediğimi bilmenizde fayda var. Bkz; Gizlilik Politikası

   Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

  Benzer Yazılar

  • WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

   WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

   2 hafta önce kişisel blog sayfamı Quic.cloud altyapısına geçiş yaptırdım. Bu geçiş sürecinde yaşadığım Türkçe kaynak sıkıntısı, güncel olmayan bilgilerden dolayı bu konu ile ilgili bir kaynak oluşturmaya karar verdim. Blog sayfamı Quıc altyapısına geçirmeye karar verme sebebim; kullanmış olduğum ücretsiz CDN servisinin artık ücretsiz olmamasıydı. Tek neden bu değil…
  • WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

   WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

   Wordpress'in admin paneline veya kullanıcı hesaplarına giriş kısmı kişisel bilgilerinize, değerli içeriğinize ve işiniz için değerli olan birçok şeye giriş noktasıdır. Bizim için bu kadar önemli olan bir alanın saldırganlar tarafından da ele geçirilmek istenmesi kadar doğal bir şey yoktur. Bunun için zorlayarak giriş yapma adını verdiğimiz brute force (kaba…
  • WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

   WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

   Favicon internet sitenizin web tarayıcısında ki sayfa başlığında görüntülenen küçük bir ikondur. Favicon, tarayıcıların geçmişinde, yer imleri sekmesinde ve internet sitenizin görsel bir kimliğe ihtiyaç duyduğu her yerde gözükmektedir, kullanılmaktadır. Wordpress'te Favicon Nasıl Eklenir? Oldukça basit ve küçük bir detaydır favicon, çoğu zaman unutulur ancak unutulmaması gereken bir özelliktir. Sitenizin…
  • WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

   WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

   Wordpress'te varsayılan olarak blog yazıları 55 kelime kısaltılmakta. Wordpress'in yazı uzunluğu filtreleme fonksiyonu kullanılarak bu varsayılan değeri değiştirebiliyoruz ve bu değiştirdiğimiz de sadece bir yerde kullanabiliyoruz, peki ya birden fazla alanda farklı kelime uzunlukları kullanmak istiyorsak? Birden fazla yazı türüne sahip bir internet sitesi geliştiriyorsanız, her farklı alan için farklı…
  WordPress 4.9.6 Güncellemesi İle Gelen Değişiklikler için Yorum'da Bulun

  Bu yazıya şimdiye kadar 2 Yorum yapılmıştır.

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Arif Yurttutan Ziyaretçi

   Gizlilik için gerekli bir güncelleme gibi durmuyor, sırf yasalara uyduk diyebilmek için yapılmış birşey gibi. WordPress tabanlı blog açanların ilk oluşturdukları hakkımda,gizlilik, kullanım koşulları ve iletişim sayfaları oluyor yani çok gerekli değil gibiydi. Ayrıca hali hazırda gizlilik politikası sayfası olan sitelerin sayfalarını değiştirmiyordur bu güncelleme, aksi takdirde güncelleme yapmayacağım gibi

   • Yorum Sahibi
     Yanıtla
    Hüseyin Körbalta Yazar 

    Oldukça gerekli bir güncelleme. Çoğu internet sitesi sahibi gizlilik politikası belirlemiyor, olası bir hukuksal sorunda başlarını en çok bu ağrıtıyor. Hali hazırda bulunan bir gizlilik politikası sayfan var ise onu ayarlar kısmından seçebiliyorsun. WordPress sadece ilk kurulum aşamasında otomatik olarak bir sayfa oluşturuyor.

  Bir Cevap Yaz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

   Lütfen,isminizi belirtiniz.
   Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
   Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


  kızlar soruyor