Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
WordPress 4.9 “Tipton” Sürümü Yayınlandı! Gelen Özellikler ve Yenilikler

WordPress 4.9 “Tipton” Sürümü Yayınlandı! Gelen Özellikler ve Yenilikler

WordPress, beklenen WordPress 4.9 “Tipton” sürümünü geçtiğimiz günlerde tüm wordpress kullanıcılarına sundu. WordPress daha önce ki  WordPress 4.8 “Evans” güncellemesi gibi bu güncelleme paketine de bir isim vererek yayınladı.

Şimdi diyeceksiniz ki bugüne kadar 3-4 tane güncelleme geldi neden bu güncellemelere böyle isim vs. verilmedi diyeceksiniz, cevabı çok basit; Yapılan diğer güncellemeler ara-güvenlik güncellemeleri idi. Yani yeni bir özellik,yenilik getiren bir güncelleme paketleri değillerdi. Onlar bir önceki 4.8 “Evans” güncellemesinden sonra oluşan hata ve güvenlik açıklarını gideren paketler olmasından ötürü herhangi bir özel bir isim verilmedi.

WordPress 4.9 “Tipton” Sürümü Yayınlandı!

WordPress 4.9 sürümü için yine Jazz müziği sanatçısı ve grup lideri olan Billy Tipton‘nın ismi verildi. Anlaşılan o ki WordPress’in geliştiriciler Jazz müzik hayranı 🙂

Bu güncelleme ile WordPress’de ne gibi değişiklikler oldu, ne gibi yenilikler geldi gelin onlara bir bakalım.

WordPress 4.9 “Tipton” Sürümü İle Gelen Yenilikler ve Özellikler

Wordpress 4.9 "Tipton" Sürümü Yayınlandı! Gelen Özellikler ve Yenilikler
WordPress 4.9 “Tipton” Sürümü Yayınlandı! Gelen Özellikler ve Yenilikler

Her zaman olduğu gibi bu sürümde de daha önce ki sürümlerde oluşan güvenlik açıkları ve hata/bug gibi rapor edilen 110 tane güvenlik açığı ve hata giderildi.

Çekirdek Yapısında Güncelleme

WordPress’in daha hızlı ve sorunsuz çalışabilmesi için yine çekirdek yapısında güncellemeler yapıldı. PHP’nin 7.0 ve 7.1 sürümleri ile daha uyumlu çalışabilmesi için yapılan bu çekirdek güncellemesi ile artık WordPress tam anlamıyla PHP 7.0 ve 7.1 sürümleri ile stabil bir şekilde çalıştırabileceksiniz.

Yazı Editörü Güncellemesi

4.8 sürümü ile yazı editörüne bir çok özellik eklenmiş. İşte bu özellikler bazı kullanıcılar tarafından sorunlar yarattığı veya çalışmadığı yönünden gelen geri bildirimler doğrultusunda tekrar güncellenerek daha sorunsuz bir şekilde çalışması sağlandı.

Tema Özelleştirici İçin Büyük Yenilik ve Güncelleştirmeler

WordPress uzun zamandır Özelleştirici ve Bileşenler kısımlarını geliştirmeye odaklanmış durumda. Yapılan bir çok sürüm güncellemesinde en büyük yenilik ve değişiklikleri buralarda oldu. Bu sürümde de özelleştirici ve bileşenler kısmında çok büyük yenilikler söz konusu. Nedir bu yenilikler ?

 1. Yaptığınız tasarım değişiklikleri için zamanlayıcı özelliği: Site tasarımında bir değişiklik yaptığınızda bunun ne zaman gerçekleştirileceğini zamanlayabileceksiniz. Yaptığınız değişikliğin ne zaman devreye gireceğini artık özelleştirici kısmından yapabiliyorsunuz.
 2. Tasarımlarınız için geri bildirim alın: Site tasarımınızda bir yenilik yaptınız ve bu yenilik hakkında kullanıcılarınızın düşüncelerini almak istiyorsunuz. Bu yaptığınız değişikliği yayına almadan önce bir ön izleme bağlantısı oluşturup, kullanıcılarınıza göndererek yapılan değişiklikler ile ilgili kullanıcılarınızdan geri bildirim alabilirsiniz.
 3. Tasarım değişiliklerini korumak için kilitleme özelliği: Birden fazla site yöneticisin görev aldığı, çalıştığı bir projede bulunuyorsunuz. Bu projede herkesin tasarım üzerinde değişim yapma yetkisi olduğunu düşünün ve sizin saatlerce uğraştığınız değişimi bozabilirler,silebilirler. İşte WordPress bu tarz bir sorun oluşmaması açısından yaptığınız tasarım değişikliklerini kilitleme özelliğini bu sürümde kullanıcılarına sundu. Artık sizin yaptığınız değişiklikleri bir başka kullanıcı değiştiremeyecek.
 4. Taslak çalışmalarınızı otomatik kaydetme özelliği: Sitenizin tasarımında bir değişiklik yapıyorsunuz ancak o değişiklik sırasında başka bir işiniz çıktı veya yanlışlıkla değişiklik yaptığınız web sayfasını kapattınız ve yaptığınız tüm işlerin kaybolduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 4.9 sürümü ile artık yapılan değişiliklerin otomatik olarak taslak olarak kaydedilmesi yönünde WordPress size bir uyarı verecek.

Kodlama Yapısında İyileştirmeler ve Yenilikler

WordPress’in 4.8 sürümü ile Syntax özelliğini iyileştirdiğini biliyoruz. Ancak bu iyileştirme yeterli gelmemiş olacak ki WordPress 4.9 sürümü ile bu geliştirmeler daha da iyi hale getirmiş.

Syntax Highlighting İyileştirmeleri

Sitenizin görüntüsü ile ilgili bir probleminiz var fakat CSS kodlarındaki hatayı bir türlü bulamıyor veya hatanın neyden kaynaklandığını anlayamıyorsunuz. CSS düzenleme için syntax vurgulama ve hata kontrolü özelliği daha da iyi hale getirildi ve daha net ve anlaşılır bir şekilde sizlere kodlarınızı kolay tarayabileceğinizi ve hataları hızlıca bulabileceksiniz.

Acemi Kullanıcılar için Yeni Uyarı Ekranı

Wordpress 4.9 "Tipton" Sürümü Yayınlandı! Gelen Özellikler ve Yenilikler -2
WordPress 4.9 “Tipton” Sürümü Yayınlandı! Gelen Özellikler ve Yenilikler -2

Acemi kullanıcılar için dedim ama profesyonel olanlar için de geçerli bir durum bu. Örneğin bir eklentiniz de sorun var ve bunu kendinizi düzeltmek istiyorsunuz. Bunun için eklenti düzenleyicisini açtınız fakat daha önce ki sürümler de bir uyarı ekranı ile karşılaşmıyor direkt düzenlemeye başlıyordunuz. Yaptığınız değişiklikler sisteme zarar verdiğinde ise geri dönemiyor tüm emeğiniz boşa gidiyordu. İşte buna benzer hataların önüne geçebilmek için WordPress ufak bir uyarı ekranı koymuş bu sürümde.

Bir eklenti veya temaların php dosyalarını düzenlemeye çalıştığınız da karşınıza yukarıda ki resimde ki bir uyarı ekranı gelecek ve değişilik yaptığınız dosyayı veya eklentiyi yedeklemeniz gerektiğini söyleyen ufak bir uyarı ekranı geldi WordPress 4.9 sürümü ile.

Sandbox Desteği

Can sıkıcı beyaz ekran. Artık WordPress 4.9 sürümü ile bir eklenti veya tema da düzenleme yaptınız fakat yaptığınız düzenleme “beyaz ekran” hatası dediğimiz hatayı verecek bir kod içeriyor ise wordpress sizi bu konuda uyaracak ve yaptığınız sandbox hatasını düzeltmenizi isteyecek. Böylelikle kodlama yaparken hata yaptım mı diye düşünmeyeceksiniz.

Geliştiriciler İçin Yapılan Değişikler

 • Customizer API için birçok iyileştirmeler yapıldı.[Detaylar]
 • Daha önceki sürümde kod düzenlemeleri için eklenen CodeMirror kütüphanesi için iyileştirmeler yapıldı. [Detaylar]
 • Rol ve Yetki geliştirmeleri [Detaylar]
 • MediaElement.js dosyasının sürümü güncellendi ve 4.2.6 olarak geliştiricilerin kullanımına sunuldu. [Detaylar]

Son olarak hatırlatmak da fayda var. WordPress altyapısını kullanan sitenizi 4.9 sürümüne güncellemeden önce lütfen sitenizin tam yedeğini aldıktan sonra güncelleme yapınız. Olası bir güncelleme hatasından dolayı emekleriniz boşa gitmesin.

Yeni sürüm blog severler için hayırlı olsun. İyi bloglamalar…

 

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

  WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

  2 hafta önce kişisel blog sayfamı Quic.cloud altyapısına geçiş yaptırdım. Bu geçiş sürecinde yaşadığım Türkçe kaynak sıkıntısı, güncel olmayan bilgilerden dolayı bu konu ile ilgili bir kaynak oluşturmaya karar verdim. Blog sayfamı Quıc altyapısına geçirmeye karar verme sebebim; kullanmış olduğum ücretsiz CDN servisinin artık ücretsiz olmamasıydı. Tek neden bu değil…
 • WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

  WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

  Wordpress'in admin paneline veya kullanıcı hesaplarına giriş kısmı kişisel bilgilerinize, değerli içeriğinize ve işiniz için değerli olan birçok şeye giriş noktasıdır. Bizim için bu kadar önemli olan bir alanın saldırganlar tarafından da ele geçirilmek istenmesi kadar doğal bir şey yoktur. Bunun için zorlayarak giriş yapma adını verdiğimiz brute force (kaba…
 • WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

  WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

  Favicon internet sitenizin web tarayıcısında ki sayfa başlığında görüntülenen küçük bir ikondur. Favicon, tarayıcıların geçmişinde, yer imleri sekmesinde ve internet sitenizin görsel bir kimliğe ihtiyaç duyduğu her yerde gözükmektedir, kullanılmaktadır. Wordpress'te Favicon Nasıl Eklenir? Oldukça basit ve küçük bir detaydır favicon, çoğu zaman unutulur ancak unutulmaması gereken bir özelliktir. Sitenizin…
 • WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  Wordpress'te varsayılan olarak blog yazıları 55 kelime kısaltılmakta. Wordpress'in yazı uzunluğu filtreleme fonksiyonu kullanılarak bu varsayılan değeri değiştirebiliyoruz ve bu değiştirdiğimiz de sadece bir yerde kullanabiliyoruz, peki ya birden fazla alanda farklı kelime uzunlukları kullanmak istiyorsak? Birden fazla yazı türüne sahip bir internet sitesi geliştiriyorsanız, her farklı alan için farklı…
WordPress 4.9 “Tipton” Sürümü Yayınlandı! Gelen Özellikler ve Yenilikler için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor