Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
WordPress 5.0 Sürümü “Bebo” Yayınlandı! Neler Değişti?

WordPress 5.0 Sürümü “Bebo” Yayınlandı! Neler Değişti?

Yaklaşık birkaç gün önce WordPress’in yeni sürümü olan 5.0 sürümü yayınlandı ve beraberinde birçok yeniliği getirdi. WordPress önemli sürüm güncellemelerin de önemli kişilerin isimlerini vererek yayınlamaktadır. Bu sürümün ismi de Jazz sanatçısı Bebo Valdés‘den aldı. Bu sayede WordPress 5.0 sürümünün ismi “Bebo” oldu.

WordPress 5.0 Sürümü “Bebo” Yayınlandı! Neler Değişti?

Yeni Görsel Editöre Merhaba Deyin!

WordPress, 4.9 sürümünden itibaren yeni bir görsel yazı editörünü klasik editörün yerine getirileceğini açıklamıştı. 5.0 sürümü ile birlikte artık bu yeni editörümüz olan Guttenberg editörü varsayılan olarak WordPress’e entegre edildi. Bir önce ki sürümler de bu editörü biz eklenti yardımı ile kullanabiliyorduk, şimdi artık varsayılan olarak WordPress’te. Editör ile detaylı bilgi almak için WordPress Guttenberg Editörü adlı blog yazımı okuyabilirsiniz.

Block Tabanlı Yazı Editörüyle Özgürce Yazın!

WordPress 5.0 sürümü ile gelen bu yeni yazı editörü ile block tabanlı yazılar oluşturabilir, yazılarınızda özgürce düzenlemeler yapabilirsiniz. Eski klasik editörde yapmak istediğimiz bir çok işlem için ekstra bir eklenti kurarak yapıyorduk, ancak bu yeni görsel editörde ekstra bir eklentiye ihtiyaç duymadan bir çok işlemi yerine getirebiliyoruz. Oldukça zengin bir özellik kütüphanesine sahip olan Guttenberg editörüne alışmak eski kullanıcılar için biraz zor olabilir ancak alıştıktan sonra seveceğinizden eminim.

Yepyeni Varsayılan Tema “Yirmi Ondokuz”

Guttenberg editörünün getirilmesiyle beraber, bu yeni editörün sadece bir yazı editörü olmadığını göstermek adına tasarlanan yeni varsayılan tema olan Yirmi Ondokuz‘a yakından bakalım.

Wordpress 5.0 "Bebo" Sürümü Yayınlandı! Yeni varsayılan tema Yirmi Ondokuz Sizlerle!
WordPress 5.0 “Bebo” Sürümü Yayınlandı! Yeni Varsayılan Tema Yirmi Ondokuz!

Yeni Görsel Editöre Göre Tasarlandı!

Yirmi Ondokuz, varsayılan olarak WordPress 5.0’da bulunan bloklar için özel stiller içerir. Bu, tema boyunca düzenleyici stillerini kapsamlı bir şekilde kullanılmasını sağlar. Bu şekilde içerik düzenleyicinizde yarattığınız şey, sitenizin ön yüzünde gördüğünüz şeydir.

Sade, Basit ve Kullanışlı

Yirmi Ondokuz, teması sade,basit ve kullanışlı olması için tasarlandı. O kadar sade bir arayüze sahip ki hemen hemen her türlü kullanım durumları için tasarlanabilir durumda. İster bir magazin blogu yayınlıyor, ister kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olsun, Yirmi Ondokuz ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar esnek bir yapıya sahip.

Wordpress 5.0 "Bebo" Sürümü Yayınlandı! - Yeni Varsayılan Tema Yirmi Ondokuz Sizlerle!
WordPress 5.0 “Bebo” Sürümü Yayınlandı! – Yeni Varsayılan Tema Yirmi Ondokuz Sizlerle!

Yeni varsayılan tema, yeni varsayılan görsel editör bunlar tamam da başka ne gibi değişiklikler oldu. Asıl önemli olan arkaplan da neler olduğu. İşte geliştiricileri daha da yakından ilgilendiren yenilikliker.

WordPress 5.0 “Bebo” Sürümü İle Gelen Değişiklikler

Koruma – Güvenlik

Yeni sürümde yeni bir block tabanlı bir görsel düzenleyici getirildi. Bu görsel düzenleyici hemen her noktaya erişmenize, düzenlemenize ve yeniden konumlandırmanızı sağlayan çok fonksiyonel bir editör. Bundan dolayı bazı güvenlik zaafiyetleri oluşturabilmekte.

Bunun önüne geçebilmek adına bu sürümde bir takım güvenlik önlemleri alındı.Bunlar; kullanıcı yazı editöründe veya görsel editörde düzenleme yaparken kapatmayı unuttuğu bir html, js vb kodların başlangıç bitiş noktalarını tespit edip, kapatılmamış kod satırları var ise bunları kapattıp, kontrol ettikten sonra yayınlanması sağlandı. 

Hızlıca Yaz

Müşterileriniz için sezgisel kontrollerle kolayca blok oluşturacak geniş bir API ve arayüz bileşenleri koleksiyonundan yararlanın. Bu bileşenlerin kullanılması sadece geliştirme çalışmalarını hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda tüm kullanıcılara daha tutarlı, kullanılabilir ve erişilebilir bir arayüz sağlar.

Kolayca Oluştur

İş kullanıcı ihtiyaçlarının çözümlenmesine geldiğinde yeni blok yaklaşımı araştırma ve yaratıcılık anlamında yeni yollar açıyor. Tekilleştirilmiş blok ekleme akışı, her türlü içerik için iş ortaklarınız ve müşterilerinizin istedikleri blokları kolayca bulmalarını ve kullanmalarını sağlar. Geliştiriciler vizyonlarını ve zengin düzenleme deneyimine odaklanıp, zor API’lar ile uğraşmak zorunda kalmaz.

Klasik Editör Sevenler Korkmayın! Klasik Editör Halen Kullanılabilir 🙂

WordPressin yeni görsel editörüne alışmak birçoğu için zor olabilir, WordPress geliştiricileri bunun farkında olarak klasik editörü rafa kaldırmak yerine kullanıcıların kullanması için eklenti olarak WordPress’e eklenebilir hale getirmişler. 2021 yılına kadar da eski klasik editöre destek ve geliştirmeler yapılmaya devam edecek. Ama ondan sonrası, Guttenberg.

Son olarak bu sürüm beni oldukça tatmin etti diyebilirim, yeni görsel editör varsayılan olarak gelmesine çok sevindim ve gözle görülür bir şekilde kullanım deneyimi artırılmış. Daha önce bu kadar kolay ve rahat kullanamıyordum, şuan tam istediğim gibi olmuş. Herkese iyi bloglamalar 🙂

Sitenizi bu sürüme güncellemeden önce mutlaka veritabanı ve ftp yedeğinizi almayı unutmayınız!

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • WordPress Easy WP SMTP Eklentisinde Önemli Güvenlik Açığı!

  WordPress Easy WP SMTP Eklentisinde Önemli Güvenlik Açığı!

  Geçtiğimiz hafta Wordpress'in en çok kullanılan mail işlemcisi eklentisi olan Easy WP SMTP'nin yapmış olduğu bir güncelleme çok önemli bir güvenlik açığına neden oldu. Wordpress'in paylaştığı verileri göre 300,000 site tarafından aktif olarak kullanılmakta olan bu eklentinin 1.3.9 sürümünde meydana gelen güvenlik açığı bir çok internet sitesini etkilemiştir. Blog yazımda…
 • WordPress Eklentisiz Yazı İçi Reklam Alanı Nasıl Oluşturulur?

  WordPress Eklentisiz Yazı İçi Reklam Alanı Nasıl Oluşturulur?

  Wordpress dünyanın en geniş eklenti kütüphanesine sahip yazılımıdır. Hemen hemen her şey için bir eklentisi mevcut, fakat Wordpress her ne kadar eklenti açısından zengin olsa da her şeyi eklentiyle yapmak sitenizin yayın yaptığı hosting ya da sunucuyu bir süre sonra yormaya başlayacaktır. Bende size bu blog yazımda eklenti kullanmadan yazı…
 • WordPress’te Önceki ve Sonraki Yazı Linkleri Nasıl Eklenir?

  WordPress’te Önceki ve Sonraki Yazı Linkleri Nasıl Eklenir?

  Yakın bir zamanda kişisel blog sitem için yeni bir tema tasarlayıp, kodladım. Bir önce ki temamı da kendim tasarlayıp, kodlamıştım ancak Wordpress'in 5.0 sürümü yayınlandıktan sonra yeni görsel editör olan Guttenberg'i kullanmaya başladım. Guttenberg editörüne gelen ara güncellemeler ile eski temam da uyumsuzluklar oluşmaya başladı örneğin yazdığım yazılar sayfa dışına…
 • WordPress Yorum Alanından URL / Website Kısmı Nasıl Kaldırılır?

  WordPress Yorum Alanından URL / Website Kısmı Nasıl Kaldırılır?

  Hepimiz biliyoruz ki Wordpress internette ki sitelerin %60'ının temelini oluşturan ve birçok yönden istediğiniz gibi özelleştirebileceğiniz, çok zengin eklenti kütüphanesine ve temalara sahip bir içerik yönetim sistemi. Birçok internet sitesinin temelini oluşturması sebebiyle birçok hacklink, anti-seo çalışması yapan birçok otomatik spam botlarını da kendine çekiyor. Bu blog yazımda sitenizi bir…
WordPress 5.0 Sürümü “Bebo” Yayınlandı! Neler Değişti? için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.