Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
WordPress 5.1 “Betty” Sürümü Yayınlandı!

WordPress 5.1 “Betty” Sürümü Yayınlandı!

21 Şubat günü WordPress‘in yeni bir sürümü olan WordPress 5.1 “Betty” Sürümü yayınlandı. Bu sürümde yapılan yenilikler, geliştirmeler oldukça güzel gözüküyor. Gelin hep birlikte nelere değişmiş bir gözatalım.

WordPress 5.1 “Betty”

WordPress 5.1 sürümünü Jazz vokalisti Betty Carter’ın ismini vererek onu onurlandırmayı amaçladılar. Klasik her major sürümlerinde yaptığı gibi. WordPress 5.0 ile gelen yeni yazı editörü, Guttenberg editörü daha işlevsel hale getiriliyor.

WordPress 5.1 sürümünde odaklanan nokta yeni editör Guttenberg’in daha hızlı, daha işlevsel olması amaçlanmış. Editöre gerekli önemi verirken diğer bir konu olan güvenlik konusunda bir çok iyileştirme de beraberinde geliyor.

Site Sağlığı Özelliği

Güvenlik ve hız faktörleri dikkate alınarak WordPress’in bu yeni sürümünde Site Sağlığı (Site Health) adında yeni bir fonksiyon işleme alınıyor. Bu özellik sayesinde sitenizin çalıştığı PHP sürümüne en uygun eklentileri ve özellikleri sorunsuz bir şekilde kullanmanızı sağlıyor.

WordPress’de yeni bir eklenti mi yüklüyorsunuz? WordPress sizin yerinize arka plan’da eklentinin PHP sürümünüz ile uyumlu olup olmadığını kontrol ediyor ve uygun değil ise sizi uyarıyor. Bu sayede PHP ‘den kaynaklı yaşanan eklenti hataları ve güvenlik zaafiyetleri en aza indirgenmiş, WordPress stabil bir şekilde çalışmaya devam edecektir.

Editör Performansı

Bu sürümün başlıca odaklanılan noktası yeni görsel yazı editörü olan Guttenberg’in üzerinde ki hantallığı atmak ve daha hızlı, performanslı çalışan bir block editörü haline getirmek olduğu için editörün performansı artıran bir dizi yenilikler ve düzenlemeler gerçekleştirildi.

WordPress geliştirici ekibi gelecek sürümlerde editörün performansını daha da iyileştirmeyi amaçlıyor.

Geliştiriciler İçin Önemli Yenilikler

Multisite Metadata

5.1, sürümü ile birden fazla siteden metadata verilerini toplayarak, bu verileri veritabanın da veya belirlediğiniz bir yerde depolamanıza imkan sağlayan yeni özellikler getirmekte.

Cron API

Cron API’de verileri işlemeye ve döndürmeye yarayan yeni işlevlerle ile güncellendi. Güncelleme; Cron görevlerini depolamak ve çalıştırmak için yeni filtreler ve fonksiyonlar içermektedir. Özellikle FastCGI, ve PHP-FPM 7.0.16 ve üstü sunucularda oluşan cron görevlerini etkilemektedir.

Yeni JS Oluşturma İşlemleri

WordPress 5.1, 5.0 sürümünde başlatılan bir javascript kodunun yeniden kullanıcı tarafından düzenlenmesinin ardından yeniden bir JavaScript oluşturma seçeneği sunmakta.

Geliştiriciler için yapılan yeniliklere göz atmak için buraya tıklayın.

WordPress 5.1 “Betty” sürümü ağırlıklı olarak yeni görsel editörünün performansını iyileştirmek için yenilikler yaptığı gözlemlemektedir. Bakalım dedikleri gibi Guttenberg editörü o hantallığını atabilmiş mi?

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

  WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

  2 hafta önce kişisel blog sayfamı Quic.cloud altyapısına geçiş yaptırdım. Bu geçiş sürecinde yaşadığım Türkçe kaynak sıkıntısı, güncel olmayan bilgilerden dolayı bu konu ile ilgili bir kaynak oluşturmaya karar verdim. Blog sayfamı Quıc altyapısına geçirmeye karar verme sebebim; kullanmış olduğum ücretsiz CDN servisinin artık ücretsiz olmamasıydı. Tek neden bu değil…
 • WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

  WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

  Wordpress'in admin paneline veya kullanıcı hesaplarına giriş kısmı kişisel bilgilerinize, değerli içeriğinize ve işiniz için değerli olan birçok şeye giriş noktasıdır. Bizim için bu kadar önemli olan bir alanın saldırganlar tarafından da ele geçirilmek istenmesi kadar doğal bir şey yoktur. Bunun için zorlayarak giriş yapma adını verdiğimiz brute force (kaba…
 • WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

  WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

  Favicon internet sitenizin web tarayıcısında ki sayfa başlığında görüntülenen küçük bir ikondur. Favicon, tarayıcıların geçmişinde, yer imleri sekmesinde ve internet sitenizin görsel bir kimliğe ihtiyaç duyduğu her yerde gözükmektedir, kullanılmaktadır. Wordpress'te Favicon Nasıl Eklenir? Oldukça basit ve küçük bir detaydır favicon, çoğu zaman unutulur ancak unutulmaması gereken bir özelliktir. Sitenizin…
 • WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  Wordpress'te varsayılan olarak blog yazıları 55 kelime kısaltılmakta. Wordpress'in yazı uzunluğu filtreleme fonksiyonu kullanılarak bu varsayılan değeri değiştirebiliyoruz ve bu değiştirdiğimiz de sadece bir yerde kullanabiliyoruz, peki ya birden fazla alanda farklı kelime uzunlukları kullanmak istiyorsak? Birden fazla yazı türüne sahip bir internet sitesi geliştiriyorsanız, her farklı alan için farklı…
WordPress 5.1 “Betty” Sürümü Yayınlandı! için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor