Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
WordPress All in One Seo Ayarları

WordPress All in One Seo Ayarları

All in One Seo Eklentisi’nin Ayarları’nın Yapılandırılması

Selamlar,

Bir önce ki yazımda All in One Seo eklentisinin kurulumunu anlatmıştım ve o yazı çok uzun olacağını düşündüğümden dolayı eklenti ayarları ile ilgili bilgileri başka bir yazıyla aktarmayı doğru buldum. Direkt olarak bu yazımda All in One Seo’nun ayarlarını olabildiğince sadeleştirerek aktarmaya,anlatmaya çalışacağım.

Eklentinin kurulumu bir önce ki yazımda gördüğünüz üzere oldukça basit ve anlaşılırdır. Asıl iş kurulumdan sonra eklenti ayarlarını doğru bir şekilde yapılandırmaktadır. Ben size tek tek şu ayarı şöyle yapın, böyle yapın daha iyi olur tarzı anlatmayacağım. Sadece eklentinin ayarlarının ne işe yaradığını, bu ayarları aktif ederseniz ya da kapatırsanız ne olacağını söyleyerek eklenti ayarlarını basit bir şekilde yapılandırmanızı sağlayacağım geri kalan detay ayarlamaları  yine siz kendiniz sitenize göre yapılandıracaksınız.

All in One Seo Ayarları

Eklenti kurdunuz ve aktif ettiyseniz ayarları açıklamaya başlayalım o halde… Eklenti aktif ettiğinizde sol tarafta ki sidebar klasik menülerine All in One Seo isminde bir sekme ya da menü eklenecektir.

Bu menü içerisinde standart kurulumda gelen 3 kısım bulunuyor. Bunlar;

 • General Settings (Genel Ayarlar)
 • Performance (Performans)
 • Feature Manager (Özellik Yöneticisi)

Adım adım bu 3 kısımda ayarlarımızı yapılandırmaya başlayalım.

1.Adım: Feature Manager (Özellik Yöneticisi)

Hemen ilk olarak standart kurulumda gelmeyen birkaç tane özelliğimiz aktif etmemiz gerekiyor. Feature Manager (Özellik Yöneticisi) tıkladığınızda karşınıza aşağıda ki resimde ki gibi bir ekran çıkacaktır.

All in One Seo Pack Eklentisinin Feature Manager (Özellik Yöneticisi) Ayarları
All in One Seo Pack Eklentisinin Feature Manager (Özellik Yöneticisi) Ayarları

Resimde gördüğünüz gibi birçok özellik mevcut, bazı özellikler ise ücretli yani Pro sürüm satın alıp kullanabileceğiniz özellikler. Burada aktif etmeniz gereken özellikleri aşağıda veriyorum, bu özellikleri aktif ederek ayarları yapılandırmaya devam ediyoruz.

 • XML Site Harıtası (XML Sitemap) 

Bu özelliğin işlevi: Arama motorlarının sitenizi rahatça gezebilmeleri ve sayfalarınız,yazılarınız ve resimlerinizi daha hızlı tanımlayabilmek,okuyabilmek ve işleyebilmek için sitemap haritalarına ihtiyaç duyarız. Bu haritalar sayesinde içeriklerimiz yani websitemiz arama motorlarınca (Google, Yandex,Yahoo,Bing vb) site içeriğinizi rahat anlar, analiz eder ve dolaşırlar. Bu özellik önemli olduğu için aktif ediyoruz.

 • Performans (Performance)

Bu özelliğin işlevi: Sitenizin Seo durumunu yani arama motorlarında ki durumunu kontrol etmek,analiz etmek ve analiz sonuçlarına göre sitemizi düzenlemek için gerekli istastiki verileri almamız sağlayan özelliktir. Bu özelliği aktif ediyoruz.

 • Kötü Bot Engelleyici

Adı üstünde spam botların sitenize gelip, hosting paketinizin bant genişliğini doldurmaması için binlerce All in One Seo kullanıcısının sitesinden alınan veriler ile spam botları sitenizde engelleyebilirsiniz. Binlerce hatta yüzbinlerce spam botlar web’de dolaşmaktadır bu spam botlardan korumak için sitemizi bu ayarı özelliği aktif ediyoruz.

 • Sosyal Meta (Sosyal Ağ Bağlantıları)

Bu özellik web siteniz ile sosyal medya arasında bağlantı kurmanızı ve sosyal platformla etkileşiminizi kolaylaştırmaya yaramaktadır. Bu ayarı aktif ederek sosyal medya entegrasyonunuzu çok kolay bir şekilde yapılandırabilirsiniz. Eğer bu özelliğe benzer başka bir eklenti kullanıyorsanız lütfen bu ayarı aktif etmeyiniz aksi takdirde çakışmalar, her iki eklentininde çalışmaması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Buna benzer olan eklentileriniz var fakat tam olarak istediğinizi gibi çalışmıyor ise All in One Seo eklentisinin bu özelliğini test etmek için varolan sosyal medya entagrasyonu eklentisini kaldırın ve all in one seo eklentisinin bu özelliğini aktif ediniz.

2.Adım: All in One Seo Genel Ayarları’nın Yapılandırılması (General Settings)

Önemli: Bu ayarlamalar eklenti yapımcısı tarafından tavsiye edilen ve önerilen ayarladır. Kendi websiteniz için hangi ayarlar daha faydalı geliyorsa o ayarı aktif etmeniz ve yapılandırmanız gerekiyor.

Ayarları tek tek yazmak yerine ben eklenti yapımcısının tarif ettiği şekilde ayarları yaptım ve resimlerini çektim, sizde resimlere bakarak eklentinin önerilen ayarlarını yapılandırmış olursunuz.

1.Genel Ayarlar (General Settings)

All in One Seo Genel Ayarları

Eklentinin genel ayarlarını bu şekilde yapılandırıyoruz.

2.Anasayfa Ayarları (İndex Settings)

All in One Seo Anasayfa Ayarları - İndex Settings

3. Yazı – Sayfa Başlık Ayarları (Text- Page Title Settings)

All in One Seo Yazı ve Sayfa Başlıkları Ayarı

4. Özel Yazı Türü Ayarları (Special Text Format Settings)

All in One Seo Özel Yazı Türü Ayarları

Bu ayar arkadaşlar, eğer sitenizde farklı bir türde paylaşım yapmıyorsanız şayet kapalı olarak yani pasif olarak seçmeniz tavsiye ediliyor eklenti yapımcısı tarafından. Şayet özel bir yazı türü kullanıyorsanız bu ayarı etkin yapıp, alt kısımda bulunan görünüm ayarlarını yapılandırmanız gerekiyor.

Ne demek özel yazı türü ?. Bazı temalarda ya da eklentiler kullanarak sadece yazılardan başka türde örneğin sadece video, resim, müzik vb paylaşımlar için farklı türler oluşturulur ve konsept buna göre ayarlanır. Twitter’da ya da facebookta sadece video paylaşmak olarak düşünebilirsinizi bunu websitenizde yeni yazı eklerken biçim/format kısmında seçerek sitenize ekliyorsunuz. Tabii bu özellik kullandığınız tema ya da eklentilerde mevcut ise.

5. Web Yöneticisi Doğrulama Ayarları (Webmaster Tools Verification Settings)
Bu ayarın boş bırakılması tavsiyemdir. Webmaster araçlarında yani google, yandex,bing,yahoo gibi arama motorlarına sitemizi ekleyip, web siteninin sahibi olduğumuzu doğruladığımız ve sitelerimiz ile ilgili gelişmeleri takip edip, hata,sorun durumunda müdahale edebildiğimiz arama motorlarınca bize sunulan bir site yönetim araçlarıdır bunlar.Eğer acemi bir web site sahibiyseniz bu ayarı yapılandırmadan önce ya da ne olduğunu çözmeden ayarlama yapmayınız.Google amcadan araştırma yaparak bahsettiğim konularda bilgi sahibi olun ve bu ayarı ona göre yapılandırın. Eklenti yapımcısı bu ayarları yapılandırıp ya da yapılandırmama seçeneğini bize bırakmış ya ister boş bırak ya da ayarı yapılandır demektedir. Tavsiyem boş bırakılması yönündedir.

All in One Seo Web Yöneticisi Doğrulama Ayarları

6. Google Ayarları (Google Settings)

Bu ayar bölümünde yapmanız gerekenler yine eklenti yapımcısı tarafından kullanıcıya bırakılmış. Yani herhangi bir önemli ayarlamalar belirtmemiş, kullanıcı kendisine göre yapılandırmalı diyip geçmiş bu ayar döküman dosyasında. Bu yüzden ben kısaca ayarları açıklamaya çalışacağım sizde kendinize göre ya da sitenize göre ayarlama yapacaksınız.

Google Plus Varsayılan Profili: Bu kısıma Google+ hesabınızın profil adresini gireceksiniz. Eğer google plus profilimi yok diyorsanız bu alanı boş bırakabilirsiniz ve altında ki ayarı etkinleştirebilirsiniz.

Google Plus Profilini Devre Dışı: Bu ayar yukarıda bahsettiğim google+ profiliniz var ise ve yukarıda ki ayar kısmına yazdıysanız profil adresinizi bu ayarda tik işareti () olmayacak. Eğer Google+ profiliniz yok ise bu ayara tik işaretini koyunuz.

Site Bağlantılarında Arama Kutusunu Göster: Bu ayar sitenizin arama sonuçlarında gösterilirken site bağlantılarınızın bulunduğu alanda üst kısımda bir arama kutusunu göstermesini sağlar. Örnek bir görsel:

Arama sonuçlarında site içi arama kutusunu göstermek

Yukarıda ki gibi zamanla websiteniz aktif oldukça arama sonuçlarında buna benzer arama sonuçları sayfasında sitenizde arama yapabilecek hızlı bir arama kutusu göstermek istiyorsanız bu ayara tik işaretini ( ) koyunuz.

Diğer ayarları ise kendinize göre yapılandırmanız gerekiyor.

7.Noindex Ayarları (Noindex Settings)

Bu ayar sitenizde indexlenmemesini istediğinizi bölümleri belirlemeniz sağlamaktadır. Bu ayarı kendinize göre yapılandırabilirsiniz. Eklenti yapımcısının önerdiği ayarları ben aşağıda ki resimde gösterdim. Resimde ki ayarlar eklenti yapımcısı tarafından önerilen ayarlardır.

Wordpress All in One Seo Noindex Ayarları - Noindex Settings

8.Gelişmiş Ayarlar (Advanced Settings)

Yine aşağıda ki resimde eklenti yapımcısı tarafından tavsiye edilen ayarları gösterdim. Bu ayarlar içerisinde yine sizin kendinize göre yapılandıracağınız ayarlar mevcut.

Wordpress All in One Seo Gelişmiş Ayarlar - Advanced Settings

Harici sayfalar ayarından en son ayara kadar olan kısımlar sizin kendinize göre düzenleyeceğiniz ayarlardır. Ben şöyle yapın böyle yapın demem işe yaramayacaktır bu ayarları kendi sitenize göre yapılandırmanız gerekmektedir zaten eklenti yapımcısıda hazırladığı dökümanda da bunu belirtmektedir.

9. Anahtar Kelime Ayarları (Keywords Settings)

Wordpress All in One Seo Anahtar Kelime Ayarları - Keywords Settings

3.Adım: Site Haritası Ayarları (Sitemap Settings)

Wordpress All in One Seo Site Haritası Ayarları - Sitemap Settings

Son Adım: Kötü Bot Engelleyici Ayarları (Spambot Block Settings)

Wordpress All in One Seo Kötü Bot Engelleyici Ayarları - Spambot Block Settings

Evet arkadaşlar yazımın sonuna geldim, geriye kalan diğer ayarlamalar sizin kendi sitenize göre yapacağınız ayarlamalardır. Sosyal medya ve performans ayarları sizin kendi sitenize göre yapacağınız birşey eklenti yapımcısıda bununla ilgili çok fazla detay vermemiş keza oda bizlere bırakmış yapılandırmaları. Ha ayarların ne olduğu ile ilgili bahsedebilirdim ancak yazı çok fazla uzun oldu sizin için önemli olan ayarları detaylı anlattığımdan kaynaklı olurda sıkıntı yaşarsanız ya da yaşanacağını düşündüğümde geri kalan ayarları başka bir yazıda ele alabilirim.

Şimdilik benden bu kadar kolay gelsin, soru/sorununuz var ise konu altından yorum bırarak bana iletebilirsiniz.

Esen kalın…

esen-kalin

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

  WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

  2 hafta önce kişisel blog sayfamı Quic.cloud altyapısına geçiş yaptırdım. Bu geçiş sürecinde yaşadığım Türkçe kaynak sıkıntısı, güncel olmayan bilgilerden dolayı bu konu ile ilgili bir kaynak oluşturmaya karar verdim. Blog sayfamı Quıc altyapısına geçirmeye karar verme sebebim; kullanmış olduğum ücretsiz CDN servisinin artık ücretsiz olmamasıydı. Tek neden bu değil…
 • WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

  WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

  Wordpress'in admin paneline veya kullanıcı hesaplarına giriş kısmı kişisel bilgilerinize, değerli içeriğinize ve işiniz için değerli olan birçok şeye giriş noktasıdır. Bizim için bu kadar önemli olan bir alanın saldırganlar tarafından da ele geçirilmek istenmesi kadar doğal bir şey yoktur. Bunun için zorlayarak giriş yapma adını verdiğimiz brute force (kaba…
 • WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

  WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

  Favicon internet sitenizin web tarayıcısında ki sayfa başlığında görüntülenen küçük bir ikondur. Favicon, tarayıcıların geçmişinde, yer imleri sekmesinde ve internet sitenizin görsel bir kimliğe ihtiyaç duyduğu her yerde gözükmektedir, kullanılmaktadır. Wordpress'te Favicon Nasıl Eklenir? Oldukça basit ve küçük bir detaydır favicon, çoğu zaman unutulur ancak unutulmaması gereken bir özelliktir. Sitenizin…
 • WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  Wordpress'te varsayılan olarak blog yazıları 55 kelime kısaltılmakta. Wordpress'in yazı uzunluğu filtreleme fonksiyonu kullanılarak bu varsayılan değeri değiştirebiliyoruz ve bu değiştirdiğimiz de sadece bir yerde kullanabiliyoruz, peki ya birden fazla alanda farklı kelime uzunlukları kullanmak istiyorsak? Birden fazla yazı türüne sahip bir internet sitesi geliştiriyorsanız, her farklı alan için farklı…
WordPress All in One Seo Ayarları için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 4 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  birkupbilgi Ziyaretçi

  Teşekkür ederim, sayende bütün ayarlarımı sorunsuz bir şekilde yaptım.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Hüseyin Körbalta Yazar 

  Rica ederim 🙂

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  resul dursun Ziyaretçi

  Bilgilendirme için teşekkürler.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Murat Ziyaretçi

  Merhaba yazı güncel değil sanırım. Bende ayarlar farklı gözüküyor.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor