Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
WordPress All in One Seo Eklentisi’nin Kurulumu

WordPress All in One Seo Eklentisi’nin Kurulumu

Selamlar,

WordPress altyapısına sahip bir websiteniz var ise kesinlikle All in One Seo adlı seo eklentisini duymuşsunuzdur. Birde Yoast Seo adlı wordpresin popüler iki tane, öne çıkan arama motorlarına uygun olarak sitenizi optimize eden eklentiler mevcut. Ben, kendi blogumda Yoast Seo eklentisini kullanıyorum ancak bu yazımda gelen birkaç istek doğrultusunda All in One Seo eklentisinin kurulumunun nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağım.

All in One Seo eklentisi %90’lık bir Türkçe dil desteğine sahip, ancak tercümeleri ve ayarların ne işe yaradığı ile ilgili açıklamaları ne yazık ki o kadar kaliteli değil ve kalite olmadığı gibi anlaşılır bir dilde de ne yazık ki tercüme edilmemiş.Bundan dolayı acemi wordpress kullanıcılar için bu eklenti oldukça karmaşık ve kullanımı zor görünmektedir. Orta ya da profesyonel seviyede ki blog yazarları bu eklentinin ayarlarını rahatlıkla yapılandırabiliyorlar.

Ben bu yazımda acemi wordpress kullanıcılarını dikkate alacağım için olabildiğince detaylı ve basit ifadelerle eklentinin kurulum aşamasını detaylı olarak anlatacağım.

Başka bir yazımda ise eklentinin ayarlarını nasıl yapılandırılması gerektiğini, eklentinin ayarlarının ne işe yaradığı ile ilgili detaylı bir doküman hazırlayacağım. Bu yazımda sadece All in One Seo Eklentisi’nin Kurulumunu göstereceğim.

All in One Seo Eklentisi’nin Kurulumu

Eklentimizi 2 farklı yöntem ile sitemize kurabiliriz. Bunlar;

1.Yöntem:  WordPress admin panelini kullanarak
Bu yöntem eklentimizi üçüncü bir uygulama kullanmadan direkt olarak wordpress admin panelimizden kurulum yapılması yöntemidir. Yapacağınız işlem sırası şu şekildedir.

 1. WordPress admin paneline giriş yapın. (siteadresiniz.com/wp-admin/ ya da siteadresiniz.com/wp-login.php)
 2. Sol tarafta yer alan menülerden Eklentiler kısmına gelin, eğer wordpress sizde ingilizce ise Plugins yazacaktır.
 3. Eklentiler adlı menünün üstüne geldiğinizde sağ tarafında bir açılır menü oluşacaktır bu menüden Yeni Ekle yazısına tıklayın. Eğer, wordpress sizde ingilizce ise bu kısım Add New olarak gözükecektir.
 4. Açılan sayfada sağ tarafta bir arama kutusu göreceksiniz o kutuya eklentimizin ismini yazıyorsunuz. Eklentimizin ismi: All in One Seo Pack
 5. WordPress hemen arama işlemini gerçekleştirip, eklenti kütüphanesinden bu eklentiyi size bulacaktır. Karşınıza aşağıda ki resimde ki eklenti çıkması gerek, isim benzeri olan birçok eklenti çıkacaktır.
 6. Hemen Yükle adlı butona tıklayarak eklentiyi 1-2 dakika içerisinde wordpress otomatik olarak sitenize güvenli ve doğru bir şekilde kuracaktır. Eğer, wordpress ingilizce ise bu kısımda Install Now yazısını göreceksiniz.Önemli: Aşağıda ki resimle birebir aynı eklentiyi kurduğunuzdan emin olun.
 7. Kurulum işlemi bittikten sonra aynı sayfa içerisinde Etkinleştir butonu oluşacaktır. Eğer, wordpress ingilizce ise bu yazı Activate olarak gözükecektir. Daha sonra eklentini ayarlarının yapılandırılması aşamasına geçiş yapabilirsiniz.
All in One Seo Pack Eklenti Görünümü
All in One Seo Pack Eklenti Görünümü

 

2.Yöntem: FileZilla adlı FTP programı yardımıyla

Bu yöntem ise FileZilla adlı site dosya yönetim programı vasıtasıyla kurmaktadır. Eğer wordpress yazılımını otomatik kurulum şeklinde kurmadıysanız filezilla’yı nasıl kullanacağınızı biliyorsunuz demektir. Eğer bilmiyorsanız google’den araştırma yapın, herşeyide ben öğretecek değilim demi 🙂 Filezilla ya da ftp programlarını kullanmayı biliyorsanız yapacağınız adımları aşağıda sıraladım.

 1. İlk önce All in One Seo Pack adlı eklentiyi indirmek için buraya tıklayın.
 2. Karşınıza çıkan sayfa WordPress’in resmi eklenti sayfasıdır. Bu kısımdan eşşek değilseniz Download adlı koyu turuncu butona tıklayarak eklentinin dosyalarını bilgisayarınıza indiriniz.
 3. Eklentinin gerekli dosyalarını bilgisayarınıza indirme işlemi bittikten sonra bu dosyaları WinRar programı yardımıyla sıkıştırılmış arşiv dosyasını açın.
 4. FileZilla adlı veya hangi ftp programını kullanıyorsanız o program vasıtasıyla sitenizin ftp adresine bağlanın, site dosyalarınızın bulunduğu sayfaya.
 5. Daha sonra rar dosyasından çıkardığınız eklenti dosyalarını şu yola wp-content/plugins/ adlı klasöre sürükleyip bırakın.
 6. Dosyaların ftp programınız yardımıyla sitenizin sunucusuna aktarılmasını bekleyin, aktarım bittiğinde wordpress kurulu sitenizin wordpress admin paneline giriş yapın. Sol tarafta bulunan menülerden Eklentiler bölümüne tıklayın ve eklentiler listesinden All in One Seo Pack adlı eklentiyi Aktifleştir yazısına tıklayarak eklentiyi aktif edin.

Detaylı bir şekilde ve acemi bir webmasterin dahi yapabileceği şekilde eklentinin kurulumunu anlattım.Bu yazımı yazarken ilk başta hem kurulumu hem de ayarlarının nasıl yapılacağını anlatacaktım ancak yazı o kadar uzun oldu ki parçalamak zorunda kaldım. Eklentinin ayarlarını tek tek açıkladığım için ne işe yaradığını, aktif ya da kapalı olması durumunda sitemize ne gibi etkisi olur şeklinde anlattığımdan ötürü yazı uzayacağından eklentinin ayarlarının yapılandırma adımlarını bir sonra ki wordpress yazımda anlatacağım.

Bu yazıda anlatmak isterdim ancak yazı çok uzun olacağından, uzun yazıların anlaşılmadığını ya da tüm dikkatini vererek insanların okumadığını bildiğim için All in One Seo eklentisiyle ilgili kurulum ve ayarları dokümantasyonunu bölmek durumunda kaldım.

Bir sonra ki yazımda görüşmek dileği ile esen kalın…

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

  WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

  2 hafta önce kişisel blog sayfamı Quic.cloud altyapısına geçiş yaptırdım. Bu geçiş sürecinde yaşadığım Türkçe kaynak sıkıntısı, güncel olmayan bilgilerden dolayı bu konu ile ilgili bir kaynak oluşturmaya karar verdim. Blog sayfamı Quıc altyapısına geçirmeye karar verme sebebim; kullanmış olduğum ücretsiz CDN servisinin artık ücretsiz olmamasıydı. Tek neden bu değil…
 • WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

  WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

  Wordpress'in admin paneline veya kullanıcı hesaplarına giriş kısmı kişisel bilgilerinize, değerli içeriğinize ve işiniz için değerli olan birçok şeye giriş noktasıdır. Bizim için bu kadar önemli olan bir alanın saldırganlar tarafından da ele geçirilmek istenmesi kadar doğal bir şey yoktur. Bunun için zorlayarak giriş yapma adını verdiğimiz brute force (kaba…
 • WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

  WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

  Favicon internet sitenizin web tarayıcısında ki sayfa başlığında görüntülenen küçük bir ikondur. Favicon, tarayıcıların geçmişinde, yer imleri sekmesinde ve internet sitenizin görsel bir kimliğe ihtiyaç duyduğu her yerde gözükmektedir, kullanılmaktadır. Wordpress'te Favicon Nasıl Eklenir? Oldukça basit ve küçük bir detaydır favicon, çoğu zaman unutulur ancak unutulmaması gereken bir özelliktir. Sitenizin…
 • WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  Wordpress'te varsayılan olarak blog yazıları 55 kelime kısaltılmakta. Wordpress'in yazı uzunluğu filtreleme fonksiyonu kullanılarak bu varsayılan değeri değiştirebiliyoruz ve bu değiştirdiğimiz de sadece bir yerde kullanabiliyoruz, peki ya birden fazla alanda farklı kelime uzunlukları kullanmak istiyorsak? Birden fazla yazı türüne sahip bir internet sitesi geliştiriyorsanız, her farklı alan için farklı…
WordPress All in One Seo Eklentisi’nin Kurulumu için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 2 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  fatma Ziyaretçi

  merhaba, yazı için çok teşekkürler. Bende eklentiler menüsünden sonra yeni ekle tabı hiç bir yerde çıkmıyor nedendir acaba

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhabalar,

   Eklentiler sekmesinde yeni ekle tabı çıkmıyor ise direkt eklentiler yazısına tıklarsanız açılan sayfanın üst kısımda yeni ekle seçeneği bulunmaktadır. Yine olmazsa ikinci yöntem olan ftp programları yardımıyla kurmanız gerekmektedir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor