Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası18 Ara 2017

WordPress, dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden birisi olmasının yanı sıra yeni çıkan güncel teknolojilere hızlıca uyum sağlaması, desteklemesiyle de kendisini ön plana çıkarmayı başarıyor. Günümüz dünyasın’da bütün işlemlerimizi artık internet üzerinden ve çoğunlukla mobil cihazlarımız üzerinde gerçekleştiriyoruz. Bu kadar yüksek bir mobil kullanım oranı olunca İnternet sitelerinin ve uygulamaların mobil cihazlara uyumlu olması gerekmektedir.Bu yazımda ise WordPress AMP Eklentisinin Ayarları Nasıl Yapılır ? anlatacağım.

Bu amaç doğrultusunda HTML5 teknolojisi geliştirildi ve bu teknoloji ile birlikte responsive (duyarlı) tasarımlar geliştirilmeye başlandı. Bu teknoloji bir nebze olsun ihtiyaçları karşıladı ancak yeterli gelmedi. Bunun üzerine Google elini taşın altına koydu ve AMP (Accelerated Mobile Pages) teknolojisini geliştirmeye başladı, Türkçe adıyla Hızlandırılmış Mobil Sayfalar olan bu teknoloji Google tarafından geliştirilmesinden ötürü amp teknolojisi tüm içerik yönetim sistemleri,yazılımları tarafından desteklenmeye başlandı.

Detaylı bir şekilde tüm ayarların ne işe yaradığını açıklayarak ve tavsiye ettiğim ayarları yapılandırarak yazı sonunda eklenti ayarlarını sorunsuz bir şekilde nasıl yapılacağını öğrenmiş olacaksınız. AMP hakkında daha fazla teknik bilgi edinmek istiyorsanız daha önce yayınlamış olduğum iki adet amp yazımı okuyabilirsiniz.

WordPress AMP Eklentisinin Ayarları Nasıl Yapılır ?

Yapılacak işlemleri adım adım sırasıyla yapmanızı ve işlemlere başlamadan önce sitenizin tam yedeğini almanız şiddetle tavsiye ederim. 

1.Adım: WordPress amp eklentisini buradan indirip, FTP programı yardımı ile sitenize kurun veyahut Eklentiyi WordPress admin panelinizden Eklentiler -> Yeni Ekle -> arama kısmına AMP for WP Accelerated Mobile Pages yazıp,panelinizden kurulum yapabilirsiniz.

2.Adım: Eklentiyi indirip kurduktan sonra admin panelinizde sol tarafta ki panele AMP adında bir bölüm oluşacaktır. O bölüme tıklayıp gerekli ayarları aşağıda ki  resimlere ve açıklamalara bakarak kendinize göre ayarlamaları yapınız.

WordPress AMP Genel Ayarları

Wordpress AMP Eklentisinin Ayarları Nasıl Yapılır ? Resim-1
WordPress AMP Eklentisinin Ayarları Nasıl Yapılır ? Resim-1
  1. Logo; Sitenizin AMP sayfasında kullanmak istediğiniz logoyu buradan yükleyebilirsiniz. AMP için 190×36 önerilen boyutlarda bir logo yükleyebilirsiniz.
  2. Custom Logo Size; 190×36 ebatlarında logo sizin için yeterli boyut değil ise bu boyutu artırmak veya azaltmak için custom logo size ayarını aktif edip, açılan kısımları logo boyutlarını girebilirsiniz.
  3. AMP Support; Bu kısımda hangi kısımların amp ile çalışacağını belirliyorsunuz. Post = Yazılar, Pages = Sayfalar, Homepage = Ana sayfa, Custom Front Page = Kendinize özel bir ana sayfa tasarladıysanız eğer buradan o sayfayı seçebilirsiniz. Archives [Category & Tags] = Arşiv sayfanızda yer alan kategoriler ve etiketler için amp desteğinin olup,olmamasını seçebilirsiniz.
  4. Tüm ayarları yapılandırdıktan sonra “Save Changes” butonuna basarak ayarları kaydedin.
Wordpress AMP Eklentisinin Ayarları Nasıl Yapılır ? Resim-2
WordPress AMP Eklentisinin Ayarları Nasıl Yapılır ? Resim-2

Page Builder;  Yazdığınız yazılar veya oluşturduğunuz sayfalar için default tasarım dışında farklı bir tasarım oluşturmak istiyorsanız page builder özelliğini kullanabilirsiniz. Bu ayarı aktif ettiğiniz de yeni yazı,sayfa eklerken veya düzenlerken yazı editörünün hemen altında Amp Page Builder kısmını görebilirsiniz. Kişisel tavsiyem bu ayarın kapalı kalmasıdır.

Advertisement; Birazcık İngilizceniz var ise bunun ne anlama geldiğini biliyorsunuzdur sanırım. Sitenizde AMP sayfanızda reklam alanları oluşturmanızı sağlar. Reklam alanları tam net olarak belirtilmediğinden deneme yanılma yaparak hangi slotların nereye reklam eklediğini görebilirsiniz.

Reklam kısmında mutlaka aktif olması gereken kısım Optimize For Viewability ayarıdır. Bu ayarı açarak reklamlarınızı daha hızlı çalışmasını ve optimize edilmesini sağlarsınız.

WordPress AMP SEO Ayarları Nasıl Yapılır ?

Wordpress AMP Eklentisinin Ayarları Nasıl Yapılır ? Resim - 3
WordPress AMP Eklentisinin Ayarları Nasıl Yapılır ? Resim – 3
  1. Meta Description; Bu ayar AMP sayfanızda olması gereken meta etiketlerini otomatik eklemenizi sağlar. Bu ayarın açık olmasını tavsiye ederim. Hemen bir altında ki alan ise sizin default olarak eklenen meta etiketler dışında eklemek istediğiniz meta etiketleri bu kısıma ekleyebilirsiniz. Ancak buraya ekleyeceğiniz meta etiketlerin hepsi çalışmayacaktır ve AMP sayfanız için geçerli olmayabilir o yüzden bir önce ki yazım olan Bir AMP Sayfası Nasıl Oluşturulur ? adlı yazımda ki amp yazım kurallarını dikkatlice inceleyin derim ondan sonra bu ayarı yapılandırabilirsiniz.
  2. Yoast SEO Options; Sitenizde Yoast Seo eklentisini kullanıyorsanız eğer burada ki ayarları yapılandırabilirsiniz. Eğer yoast seo kullanmıyorsanız başka bir seo eklentisi kullanıyorsanız bu ayarların bir çoğunu kapatabilirsiniz.
Diğer Ayarlar

Performance; Bu ayar kısmında ki ayarın aktif edilmesi gerekiyor. AMP sayfalarınızın daha hızlı ve optimize çalışması için gerekli olan bir ayardır. Aktif ediniz.

Analytics; Bu ayar kısmında ise sitenizde kullanıcılarınızın davranışlarını analiz etmek için 3.taraf bir analiz uygulaması kullanıyorsanız onun için gerekli ayarlamaları yapabileceğiniz bölümdür. Örneğin; Google Analytics, Yandex Metrika gibi…

WordPress AMP Structured Data Ayarları Nasıl Yapılır ?

Wordpress AMP Eklentisinin Ayarları Nasıl Yapılır ? Resim - 4
WordPress AMP Eklentisinin Ayarları Nasıl Yapılır ? Resim – 4
  1. Posts; Yazılarınızın nasıl listeleneceğini buradan beliryebilirsiniz. AMP sayfanızda yazılarınızın görünümünü ayarda gördüğünü BlogPosting açılır menüsüne tıklayarak size en uygun şekli seçin. Aynı işlem Pages kısmı içinde geçerlidir orada ki işlem ise sayfalarınız için uygulanacaktır.
  2. Default Structured Data Logo; Bu ayar Google’nin yapısal veri aracı için geçerli bir ayardır. Arama sonuçlarında sitenize ait bir logo ve görsel çıkmasını istiyorsanız -ki bu sadece mobil aramalar için geçerlidir buradan sitenize ait bir logoyu seçip yükleyebilirsiniz. Hemen altında ki ayar ise logonun boyutunu kendinize göre belirlemenizi sağlamak için kullanılmaktadır.
  3. Default Post Image; Sitenizde yayınladığınız yazılarda eğer bir görsel kullanmamış iseniz burada belirlediğiniz görsel kullanılacaktır -ki bu sadece amp sayfalarınız için geçerli olacaktır, diğer masaüstü tasarımınız için geçerli değildir bilginize. Geri kalan ayarlarda bu görsel için spesifik ayarlar yapmanızı sağlar.
  4. Default Thumbnail VideoObject;  Bu ayar kısmı sitenizde videolu içerik yayınlıyorsanız bu videolu içeriklerin listelendiğinde küçük resim (thumbnail) kısmında göstermek için bir resim ayarlamanızı sağlar. Aynı Youtube’da ki videoların görselleri gibi.

Geriye kalan diğer ayarlamalar tamamen sizin sitenizin kullanım şekline göre ayarlanması gereken ayarlar olduğu için detaylı bir şekilde nasıl yapılacağından bahsetmeyeceğim. Zaten oldukça basit ayarlar kaldı geriye. Kafa karıştıran ve ne olduğunu anlamak bir zor olan ayarları görseller ile açıklamaya çalıştım.

Yine kafanızı karıştıran ya da anlamadığınız,yapamadığınız ayarlar oldu ise lütfen yorum olarak iletin ki yardımcı olayım. Şimdilik hoşcakalın efenim.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir