Selamlar,

WordPress altyapısına sahip bir websiteniz var ise ve bu websiteniz global olarak tüm internet kullanıcılarına ulaşmak ve bu kullanıcılarının kullandıkları dillere göre sitenizi yayınlamak,göstermek istiyorsanız işinize yarayabilecek bir çoklu dil eklentisi olan Polylang eklentisini bu yazımda paylaşacağım.

WordPress’in çok zengin bir eklenti kütüphanesinin olduğunu biliyorsunuz. Birçok işlemi kod yazmadan eklentiler sayesinde rahatlıkla halledebiliyoruz.

[label style=”green”]Küçük bir tavsiye[/label] Birçok işlemi kod yazmadan eklentiyle halledebiliyoruz fakat en ufak bir işlem için eklenti kuracak olursak daha sonra çok fazla eklenti kullanımından dolayı sitenizin açılış hızını yavaşlatabilirsiniz. Yani, çok fazla eklenti kullanımı sitenizin yavaş açılmasına, yavaş çalışmasına sebep olabilir. Bundan dolayı az ve öz eklenti kullanmanızı tavsiye ederim.

WordPress Çoklu Dil Eklentisi “Polylang”

Bu yazımda bahsedeceğim eklenti ise çoklu dil eklentisi olan Polylang adlı ücretsiz eklentidir. Blog sayfası, kurumsal bir site, e-ticaret sitesi ve aklınıza ne tür bir site geliyorsa eğer bu siteler için çoklu dil desteği düşünüyorsanız bahsedeceğim eklenti tam size göre.

Aslında bu konuda çok fazla tercih edilen eklentilerin başında WPML geliyor. Fakat WMPL ücretli olduğu için Polylang eklentisini tercih edebileceğinizi düşündüğüm için paylaşmak istedim. Çünkü çok basit ve çok kullanışlı bir eklenti olduğu kanaatindeyim.

Eklentinin ücretli bölümleri de var aslında fakat sizin için gerekli olan sadece gireceğiniz içeriği birden fazla dilde kullanıcıya göstermek ise bu eklenti tam size göre. Bu arada şunu da belirtmekte fayda var: bu eklenti çeviri yapmıyor. Yani yazdığınız içeriği başka bir dile çevirmiyor. Sadece size aynı içeriği birkaç farklı dilde veya farklı dillerde farklı içerikler yayınlama imkanı sunuyor.

Eklentiyi buradan indirebilir ve  inceleyebilirsiniz.

Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

Bir önceki yazım olan WordPress 4.7 Güncellemesi Geldi! başlıklı yazımda WordPress ve WordPress 4.7 Güncellemesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Hüseyin Körbalta

23 Nisan 1995 tarihinde Aksaray'da dünyaya geldim. Çocukluğumdan beri ilgi alanım bilgisayar ve web tasarım bu alanda kendimi sürekli geliştirmek için çabalıyorum. Şu son 3 senedir de yoğun olarak arayüz geliştiriciliğine ve back-end geliştiriciliğine önem veriyorum...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir