Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
WordPress Çoklu Dil Eklentisi “Polylang”

WordPress Çoklu Dil Eklentisi “Polylang”

Selamlar,

WordPress altyapısına sahip bir websiteniz var ise ve bu websiteniz global olarak tüm internet kullanıcılarına ulaşmak ve bu kullanıcılarının kullandıkları dillere göre sitenizi yayınlamak,göstermek istiyorsanız işinize yarayabilecek bir çoklu dil eklentisi olan Polylang eklentisini bu yazımda paylaşacağım.

WordPress’in çok zengin bir eklenti kütüphanesinin olduğunu biliyorsunuz. Birçok işlemi kod yazmadan eklentiler sayesinde rahatlıkla halledebiliyoruz.

[label style=”green”]Küçük bir tavsiye[/label] Birçok işlemi kod yazmadan eklentiyle halledebiliyoruz fakat en ufak bir işlem için eklenti kuracak olursak daha sonra çok fazla eklenti kullanımından dolayı sitenizin açılış hızını yavaşlatabilirsiniz. Yani, çok fazla eklenti kullanımı sitenizin yavaş açılmasına, yavaş çalışmasına sebep olabilir. Bundan dolayı az ve öz eklenti kullanmanızı tavsiye ederim.

WordPress Çoklu Dil Eklentisi “Polylang”

Bu yazımda bahsedeceğim eklenti ise çoklu dil eklentisi olan Polylang adlı ücretsiz eklentidir. Blog sayfası, kurumsal bir site, e-ticaret sitesi ve aklınıza ne tür bir site geliyorsa eğer bu siteler için çoklu dil desteği düşünüyorsanız bahsedeceğim eklenti tam size göre.

Aslında bu konuda çok fazla tercih edilen eklentilerin başında WPML geliyor. Fakat WMPL ücretli olduğu için Polylang eklentisini tercih edebileceğinizi düşündüğüm için paylaşmak istedim. Çünkü çok basit ve çok kullanışlı bir eklenti olduğu kanaatindeyim.

Eklentinin ücretli bölümleri de var aslında fakat sizin için gerekli olan sadece gireceğiniz içeriği birden fazla dilde kullanıcıya göstermek ise bu eklenti tam size göre. Bu arada şunu da belirtmekte fayda var: bu eklenti çeviri yapmıyor. Yani yazdığınız içeriği başka bir dile çevirmiyor. Sadece size aynı içeriği birkaç farklı dilde veya farklı dillerde farklı içerikler yayınlama imkanı sunuyor.

Eklentiyi buradan indirebilir ve  inceleyebilirsiniz.

Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

  WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

  2 hafta önce kişisel blog sayfamı Quic.cloud altyapısına geçiş yaptırdım. Bu geçiş sürecinde yaşadığım Türkçe kaynak sıkıntısı, güncel olmayan bilgilerden dolayı bu konu ile ilgili bir kaynak oluşturmaya karar verdim. Blog sayfamı Quıc altyapısına geçirmeye karar verme sebebim; kullanmış olduğum ücretsiz CDN servisinin artık ücretsiz olmamasıydı. Tek neden bu değil…
 • WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

  WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

  Wordpress'in admin paneline veya kullanıcı hesaplarına giriş kısmı kişisel bilgilerinize, değerli içeriğinize ve işiniz için değerli olan birçok şeye giriş noktasıdır. Bizim için bu kadar önemli olan bir alanın saldırganlar tarafından da ele geçirilmek istenmesi kadar doğal bir şey yoktur. Bunun için zorlayarak giriş yapma adını verdiğimiz brute force (kaba…
 • WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

  WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

  Favicon internet sitenizin web tarayıcısında ki sayfa başlığında görüntülenen küçük bir ikondur. Favicon, tarayıcıların geçmişinde, yer imleri sekmesinde ve internet sitenizin görsel bir kimliğe ihtiyaç duyduğu her yerde gözükmektedir, kullanılmaktadır. Wordpress'te Favicon Nasıl Eklenir? Oldukça basit ve küçük bir detaydır favicon, çoğu zaman unutulur ancak unutulmaması gereken bir özelliktir. Sitenizin…
 • WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  Wordpress'te varsayılan olarak blog yazıları 55 kelime kısaltılmakta. Wordpress'in yazı uzunluğu filtreleme fonksiyonu kullanılarak bu varsayılan değeri değiştirebiliyoruz ve bu değiştirdiğimiz de sadece bir yerde kullanabiliyoruz, peki ya birden fazla alanda farklı kelime uzunlukları kullanmak istiyorsak? Birden fazla yazı türüne sahip bir internet sitesi geliştiriyorsanız, her farklı alan için farklı…
WordPress Çoklu Dil Eklentisi “Polylang” için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 17 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  meftunerc Ziyaretçi

  eklentiyi kurdum editledim diğer dil sayfalarını menülere ekledim fakat bazı sayfaların alt kısmı çıkmıyor yarım çıkıyor neden olabilir

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba,

   Bir ekran görüntüsü verebilirseniz sorun ile ilgili daha net yardımcı olabilirim size.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  serhat Ziyaretçi

  Merhabalar Eklentiyi indirdim ve sitemi ingilizce de yaptım fakat tek sorun ana sayfaya Url ile bağlandığımda ingilizce bir sayfaya bağlanıyor bu sorunu nasıl çözebilirm yardımcı olursanız çok sevinirim

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  mehmet Ziyaretçi

  siteme kurdum ingilizce içerikleri girdim fakan ing seçiliyken başka sayfalara geçiş olduğunda türkçe sayfa açılıyor nasıl çözerim.

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba,

   Polylang eklentisinin çalışma şekli kullanıcının lokasyonu ve kullandığı tarayıcının dil ayarları bilgilerini alarak ona göre yönlendirme yapmaktır. Eğer siz kendiniz sayfaları ziyaret ediyorsanız, tarayıcı diliniz Türkçe ise Türkçe sayfalara yönlendirecektir.

   • Yorum Sahibi
     Yanıtla
    mehmet Ziyaretçi

    teşekkürler site adresini yazsam bir bakarmısınız yeniyim daha web konusunda

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Baran Ziyaretçi

  Merhaba hocam dil eklentisini kurdum kullanıyordum herhangi ir problem yoktu yalnız şimdi web siteme girildiği sırada Ingilizce seçeceğine yönlendirmeye başladı google search console’da da aynı problemi yaratıyor sebebi ne olabilir 4 ay kurulu olan sitemde bu problem çıktı yardımcı olursan sevinirim.

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba,

   Site adresinizi paylaşabilirseniz benimle, yardımcı olmaya çalışırım? WordPress güncellemeleri veya eklenti güncellemesi bu soruna neden olmuş olabilir, tam olarak sorunu anlayabilmek için detaylı incelemek gerek.

   • Yorum Sahibi
     Yanıtla
    Baran Ziyaretçi
    • Yorum Sahibi
     Hüseyin Körbalta Yazar 

     Merhaba,

     Bende herhangi bir sıkıntı gözükmüyor hocam sitenizde. İlk girişte tarayıcı dilim Türkçe olduğu için türkçe olarak açıldı, daha sonra farklı bir tarayıcı denedim ve onda varsayılan kullanım dilini ingilizce olarak ayarladım ve sitenize giriş yaptığımda beni ingilizce sayfasına yönlendirdi. Yönlendirme konusunda bir sıkıntı bulunmuyor. Tarayıcı çerezlerinizi temizleyerek tekrar kontrol edebilir misiniz? Kullandığınız başka bir eklenti yönlendirme sıkıntısı yaşatıyor olabilir, eklentilerinizi kontrol etmeniz gerekebilir.

    • Yorum Sahibi
     Baran Ziyaretçi

     Hocam okunuda sıkıntım yok seo konusunda sıkıntı çıkarmaya başladı ayarlamaları yapmama rağmen google search console yönlendirme alıyor. Size ekran görüntüsünüde mailden atıcam bir bakarsan çok sevinirim.

    • Yorum Sahibi
     Hüseyin Körbalta Yazar 

     Merhaba,

     Eklenti de veya ayarlarınız da herhangi bir sorun yok. Google indexleme botunun kullandığı dil ingilizce olduğu için sitenizi taramaya geldiğinde ingilizce olan sayfaya yönleniyor. Açıkcası botları nasıl yönlendireceğiniz konusunda herhangi bir bilgim yok ne yazık ki. Detaylı araştırmak lazım

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Emre Ziyaretçi

  Merhaba, sitem tek dilde hazırdı ve çoklu dil için eklentiyi kurdum ancak sayfalarda yeni bir dilde içerik girceğim zaman sıfırdan sayfa açıo yani zaten hazır ollan hakkımızda şablonu gelmiyor. Böyle bir özelliği yokmu?
  Teşekkürler

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Fatih Akkoç Ziyaretçi

  Merhabalar;
  Yazınızda anlattığınız üzere Polylang eklentisini kurdum. Gerçekten çokta faydalı ancak çözemediğim bir sorunum. Ben websitemi komple Elementor Page Builder eklentisi ile oluşturdum. İngilizcesini bitirdikten sonra İspanyolca’sını yapmak için sitemin bu eklentiyi kullanmak istedim. Herşey çok güzel, ispanyolca sayfama kopyayı oluşturuyor ancak sayfadaki bazı şablon kısımları almıyor. Mesela bir tıklama butonu ile görseli almış, tıklanıyor bağlantı olarak herşey tamam, ama bu kısma oluşturduğum çerçeveyi almıyor. Elementor üzerinden sayfayı düzenleye gittiğimde herşey benim ayarladığım gibi ama sayfayı görüntülediğimde bahsettiğim sorun ile karşılaşıyorum. Bunun bir çözümü var mıdır acaba?

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhabalar,

   Herhangi bir cache eklentisi kullanıyorsanız önbelleği temizleyerek ve kullandığınız tarayıcının çerezlerini silerek yaptığınız tasarım değişikliklerin geçerli olmasını sağlayabilirsiniz. Polylang eklentisinden kaynaklı bir sorun gibi durmuyor,kullandığınız elementor eklentisinin ayarlarını kontrol edin ve mutlaka polylang eklentisi ile uyumlu olup olmadığını eklenti detaylarından ya da eklenti yapımcısından öğrenin.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.