Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası14 Kas 2017

Bir dönem site sahipleri tarafından gereksiz bulunup ve seo açısından bir değerinin olmadığı ileri sürülerek bu özellik kullanılmamaya başlanmıştı. Hal öyle ki dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemi olan WordPress bile temalarında bu özelliği kaldırmış vaziyette. Bu özelliği kullanmak isteyen kullanıcılara ise teknik konularda bilgisi olmayanlar eklenti kullanarak bu sorunu aşıyorlar.

Bu özellik son zamanlarda tekrar gündeme gelmeye başladı. Google’ın yaptığı son algoritma güncellemesi ile arama sonuçlarında siteler listelenirken breadcrumb özelliğini kullanan siteler daha göze hitap etmeye, dikkat çekmeye başladılar. Hal böyle olunca site sahipleri arasında bir karışıklık yarattı. Kullansak mı ? kullanmasak mı ? Bana kalırsa bu özelliği kullanmak seo açısından da kullanıcı açısından da çok daha iyi geri dönüşler almanızı sağlayacaktır. Bu yazımda ise WordPress kullananlar için bu özelliği eklenti kullanmadan nasıl sitenize ekleyeceğinizden bahsedeceğim.

WordPress Eklentisiz Breadcrumb (Navigasyon) Yapımı

Bu özelliği yapımına başlamadan önce bu özellik hakkında bilgisi olmayanlar için kısa bir bilgi vererek yapıma geçiş yapmak istiyorum.

Breadcrumb Nedir ?

Breadcrumb, Türkçe adıyla “sayfa işaretleri yolu”, bir başka değiş ile navigasyon, kullanıcıların ve arama motorlarının sitemizde yer alan hiyerarşiyi anlamasına ve bu hiyerarşi çerçevesinde hareket etmesine yardımcı olan bağlantılar kümesine verilen isimdir. Çok fazla alt kategorilerden oluşan bir sitenin daha hızlı dolaşılmasını sağlayan basit bir sistemdir.

Breadcrumb (Navigasyon) Yapımı

Önemli: İşlemlere başlamadan önce temanızın yedeğini almanızı tavsiye ederim. Yanlış bir işlem yaparsanız yedeği kullanarak düzeltebilirsiniz sorunu.

1.Adım:  Sitenizde kullandığınız temanın functions.php dosyasına aşağıda ki kodları uygun bir yere ekleyiniz.

function huseyinkorbalta_breadcrumb() {
if (!is_home()) {
echo ‘<a href=”‘;
echo get_option(‘home’);
echo ‘”>’;
echo ‘Anasayfa’;
echo “</a> &gt; “;
if (is_category() || is_single()) {
the_category(‘title_li=’);
if (is_single()) {
echo ” &gt; “;
the_title();
}
} elseif (is_page()) {
echo the_title();
}
}
}

2.Adım: Daha sonra aşağıda ki kodu  gözükmesini istediğiniz yere eklemeniz gerekiyor. Genelikle bu kod temanızın single.php ve page.php dosyalarına eklenmektedir.

<?php huseyinkorbalta_breadcrumb(); ?>

Bu kodu ekledikten sonra herhangi bir yazıya giriş yaptığınızda aşağıda ki resimde ki gibi bir breadcrumb kısmına sahip olacaksınız.

WordPress Eklentisiz Breadcrumb (Navigasyon) Nasıl Yapılır ?
WordPress Eklentisiz Breadcrumb (Navigasyon) Nasıl Yapılır ?

Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir