Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
WordPress LiteSpeed Cache Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır ?

WordPress LiteSpeed Cache Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır ?

WordPress LiteSpeed Cache Eklenti Ayarları

WordPress kullandığım ilk günden bugüne kadar birçok cache eklentisi kullandım ve bunlardan en memnun kaldığım ve ücretsiz olan WP Fastest Cache eklentisi oldu. Uzun bir süre bu eklentiyi kullandıktan sonra kişisel blog sitemi barındırdığım hosting firması olan güzel hosting sunucuma litespeed’in ücretsiz olarak sunduğu LSCache özelliğini aktif ettiklerini ve WordPress tabanlı blog sitemde eklentisini kullanabileceğimi söyledi.

Bundan dolayı her zaman kullandığım ve benim için her zaman en ideal cache eklentisi olan WP Fastest Cache eklentisini kaldırdım ve yerine Wordpres LiteSpeed Cache eklentisini kurdum. Eklentinin ayarlarını yapılandırırken tecrübem olduğu için zorlanmadım ancak ufak bir ayar kısmında ESI kısmında anlamadığım ayarlar olunca araştırma yaptım ancak bu eklenti için Türkçe ve güncel bir ayar yapılandırması rehberi bulamadım. Bu yüzden bu rehberi ben oluşturmak istedim (tabi ESI ayarını ingilizce yazılardan okuyarak yaptıktan sonra.)

Bu yazımda Litespeed Cache eklentisinin ayarlarını nasıl yapılacağını detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Eklenti de çok fazla ayar olduğu için bazı kısımlarında görsel kullanmayacağım şimdiden bilginize sunarım.

WordPress LiteSpeed Cache Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır ?

İlk önce eklenti hakkında bilmeniz gereken önemli bir nokta var. Bu eklenti sadece LiteSpeed altyapılı ve sunucuda bu cache sisteminin gerekli modülü kurulu olması gerekmektedir. Diğer sunucu altyapılarında örneğin Apache, Nginx gibi yapılarda bu eklenti düzgün çalışmayacaktır ve sitenize zarar verme ihtimali vardır.

Eklentiyi FTP programı kullanarak kurmak için buradan eklenti dosyalarını indirin veyahut WordPress admin panelinizden Eklentiler – Yeni Ekle -> Litespeed Cache (Geliştirici: LiteSpeed Technologies) olan eklentiyi indirip kurunuz.

1.Adım: Eklentiyi kurduktan sonra admin panelinizin sol kısmında LiteSpeed Cache adında bir alan oluşacaktır. Eklenti ayarları penceresini açtığınızda karşınıza aşağıda ki resimde ki gibi bir ekran karşılayacak.

Wordpress LiteSpeed Cache Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır?
WordPress LiteSpeed Cache Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır?

Resimde kırmızı çerçeve içerisine aldığım Advanced View (Gelişmiş Görüntüleme) seçeneğine tıklayarak eklentinin tüm ayarlarını görünür hale getiriyoruz.

2.Adım: Bu aşamada aşağıda ki resimde gördüğünüz numaraları takip ederek ayarlarınızı yapılandırın. Açıklamalar görsel üzerinde yer almaktadır.

Wordpress LiteSpeed Cache Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır?
WordPress LiteSpeed Cache Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır? -2

1- General Ayarlar (Genel Ayarlar)

Bu kısımda sizi ilgilendiren çok fazla bir ayar bulunmuyor, tecrübe sahibi iseniz, biliyorsanız bu ayarları kendi sitenize göre yapılandırabilirsiniz ancak acemi bir kullanıcı iseniz bu ayarlar yeterlidir size ve sadece Enable LiteSpeed Cache kısmında ki butonun Enable (Aktif Et) olduğundan emin olun daha sonra Sava Changes diyerek eklenti ayarlarını kaydedin.

2.Cache Sekmesi Ayarları

Wordpress LiteSpeed Cache Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır?
WordPress LiteSpeed Cache Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır?

1-Cache Logged-in Users :  Bu ayar sitenizde oturum açmış kullanıcılar için cache oluşturmanızı sağlar. Bu ayarın aktif ya da kapalı olması tamamen sizin seçiminize bağlıdır.

2-Cache Commenters: Bu ayar ise sitenizde ki bekleyen yorumları önbelleğe almanızı sağlar. Bu özelliğin aktif olup olmaması tamamen sizin tercihinize aittir.

3-Cache REST API: Bu ayar ise WordPress’in çekirdek yapısında bulunan API sistemlerinden gelen istekleri önbelleğe alıp,almayacağınızı belirler. Aktif olması tavsiyemdir.

4-Cache Login Page: Bu ayar ise siteye giriş yapılan sayfanın önbelleğe alınmasını sağlar. Kesinlikle bu ayarın aktif olmasını tavsiye ederim -ki zaten eklenti yapımcıları da bunu söylemekteler.

5-Cache favicon.ico: Bu ayar ise eğer sitenizde site ikonu olarak .ico uzantılı bir dosya kullanıyorsanız bu dosyanın ayrı olarak önbellek yapılmasını sağlar. Aktif edip- etmemek tamamen size kalmıştır.

6-Cache PHP Resources: Sitenizde ki PHP isteklerini önbelleğe alınmasını sağlar. Bu ayarı aktif etmeniz takdirde otomatik olarak .htaccess dosyanızda düzenleme yapacaktır eklenti bilginize. Aktif etmenizi tavsiye ederim,sitenizde sürekli kullanılan php isteklerini önbelleğe almanız sitenin performanslı çalışmasını sağlıyor.

7-Cache Mobile: Sitenizin mobil kullanıcılar için ayrı bir önbellek dosyası oluşturmasını istiyorsanız bu ayarı aktif edin. Mobilden gelen ziyaretçileriniz için ayrı bir önbellek oluşacak. Bu ayarı kesinlikle aktif etmenizi öneririm.

Bu ayarın hemen bi’ altında ki ayar olan List of Mobile User Agents kısmında herhangi bir düzenleme yapmayın. Bilinen tüm mobil cihazların botlarının parametreleri girilmiş vaziyette gelecektir ve otomatik olarak .htaccess dosyanızda düzenleme yapılacaktır.

Geriye kalan iki ayar olan Private Cached URIs ve Drop Query String ayarlarını boş bırakabilirsiniz. Tam olarak nasıl çalıştığını ben henüz anlamış değilim, yabancı kaynaklarda bunları çoğunluk boş bırakılması tavsiye edilmiş. Daha spesifik çalışmalar için bu ayarları biraz parmaklanabilir ancak acemi isenize boş bırakın gitsin.

Daha sonra tüm ayarları kaydetmek için Save Changes butonuna tıklayarak ayarlarımızı kaydediyoruz.

3-Purge Ayarları

Bu sekmenin amacı otomatik olarak önbelleğinizin temizlenmesidir.

Purge All On Upgrade – Bu ayar sitenizde herhangi bir güncelleme yaptığınızda ya da yeni bir yazı girişi sağladığınızda önbelleğin otomatik olarak temizlenmesini sağlar. Bu ayarı aktif etmeniz sağlıklı olacaktır. Bu ayara Enable diyerek aktif ediyoruz.

Geriye kalan diğer ayarlamalar default ayarda kalabilir, dokunmanıza gerek yok. Tecrübe sahibi iseniz değişiklik yaparak daha farklı önbellek temizliği yaptırabilirsiniz.

4- Excludes Ayarları

Bu ayar grubu ise önbelleğe alınmaması gereken kısımları belirttiğiniz yerdir. Tecrübeli kullanıcıların yapılandırılması tavsiye edilmekte. Acemi kullanıcı iseniz bu ayarlara hiç dokunmadan bir sonra ki ayarlara geçebilirsiniz. Yazım acemi kullanıcılara yönelik olduğu için bu ayarı detaylandırmak istemedim.

5- Optimize Ayarları

WordPress LiteSpeed Cache Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır ?
WordPress LiteSpeed Cache Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır ? – 4

CSS Minify: Bu ayar sitenizde bulunan tüm .css uzantılı dosyalarınızın boyutlarını küçülterek ve sıkıştırarak yayınlamanızı sağlar. Mutlaka aktif edin.

Inline CSS Minify: Bu ayar ise bir üstteki ayardan tek farkı .css dosyalarını da değilde html kodları içerisinde satır şeklinde yazılan css kodlarını birleştirip ,tek satır halinde sunmanızı sağlar.  (Tercihen) aktif edin.

CSS Combine: Bu ayar ise CSS Minify ayarında sıkıştırılan .css dosyaları ayrı ayrı değilde tek bir dosyada birleştirmesini sağlar. Örneğin; bir.min.css, iki.min.css bu iki dosyayı birleştirip tek dosya halinde sıkıştırıp, yayınlamanızı sağlar. Bu ayarı mutlaka aktif edin.

CSS HTTP/2 Push: Bu ayar ise siteniz SSL (https) kullanıyorsanız, CSS dosyalarınızın bağlantılarını HTTPS olmasını sağlar. Eğer sitenizde SSL kullanıyorsanız bu ayarı aktif edin, kullanmıyor iseniz kapalı tutun.

JS Minify,Inline JS Minify,JS Combine,JS HTTP/2 Push ayarları ise aynı CSS ayarları gibidir. Sadece tek farkı JavaScript dosyalarınız için uygulanıyor olmasıdır. Bu ayarlardan yine HTTP/2 Push ayarını SSL kullanıyorsanız aktif edin, kullanmıyorsanız kapalı tutun. Diğer ayarların tümünün aktif olmasını tavsiye ederim.

CSS/JS Cache TTL: Bu ayar ise önbelleğe alınan .css ve .js dosyalarının ne kadar süre boyunca önbellekte tutulacağını belirleyen sürenin ayarlandığı bölümdür. Önerilen ve default olarak gelen 604800 süresi kalmalıdır.

HTML Minify: Aynı CSS ve JS dosyalarında olduğu gibi HTML kodlarını ve dosyalarını sıkıştırmanıza yarayan ayardır. Aktif etmenizi tavsiye ederim.

Load CSS Asynchronously: Bu ayar ise CSS dosyalarınızın site açıldıktan sonra yüklenmesini sağlar. Bu ayar genellikle Google Fonts kullanan siteler için çok önemlidir, GTMetrix, PageSpeed Insights gibi site hızını ölçen araçlarda performans artışı sağlamaktadır. Ayarın aktif edip, etmemek tamamen tercihinize bağlıdır. Bana kalırsa aktif edin.

Load JS Deferred: Bir üstteki CSS ayarında olduğu bu ayarda JavaScript dosyalarınızın siteniz açıldıktan sonra yüklenip, aktif olmasını sağlar. Böyelikle sayfa açılış hızını artış gösterecektir. Bu ayarın aktif edilmesi tamamen kişinin tercihine olup, aktif etmenizi tavsiye ederim.

Exclude JQuery: Bu ayar ise sitenizde kullanılan JQuery kodlarını sıkıştırma, birleştirme işlemlerinden hariç tutulmasını sağlar. Sitenizi yüklerken herhangi bir JavaScript dosyanız hata verir ise, hatalı olarak çalışır ise bu ayarı aktif ederek javascript dosyalarınızın içerisinde yer alan Jquery kodlarını sıkıştırmadan,birleştirme işleminden hariç tutup, sorunsuz bir şekilde javascript dosyalarınızın çalışmasını sağlar. Bu ayar kesinlikle aktif edilmelidir. 

DNS Prefetch: Bu ayar ise sitenize daha önce ziyaret etmiş bir kullanıcın tekrar tekrar dns bilgilerinizi sorgulamasının önüne geçmektedir. Bu ayar kısmında girmeniz gereken değer şu şekilde olmalıdır; //siteadresiniz.com var ise başka uzantılarınız onlarıda eklemeniz gerekiyor her bir satıra.

Remove Comments: Bu ayar ise CSS/JS dosyalarınızın içerisinde yer alan açıklama satırlarının kaldırılmasını sağlar. Geliştiriciler nerede kaldıklarını veya hangi kodun ne işe yaradığını belirtmek için kodlar içerisinde açıklama satırları kullanırlar bunlar fazla kullanıldığında dosya boyutunu artırabilmektedir bundan dolayı bu ayarın aktif olmasını tavsiye ederim.

Bütün ayarlamaları bitirdikten sonra Save Changes butonuna tıklayarak ayarlarımızı kaydediyoruz.

6- Tuning Ayarları

WordPress LiteSpeed Cache Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır ?
WordPress LiteSpeed Cache Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır ? – 5

Combined CSS Priority: Bu ayar sıkıştırılmış ve birleştirilmiş CSS dosyalarınızın site açılışında yüklenmesine öncelik tanınmasını sağlar. Site açılırken ilk önce sıkıştırılmış css dosyalarını yüklenmesini bekler ve daha sonra diğer css dosyalarını yükleyerek sitenin açılmasını sağlar. Bu ayarın kapalı olmasını tavsiye ederim.

CSS Excludes: Bu ayar ise sıkıştırma ve birleştirme işleminden hariç tutmak istediğiniz css dosyalarınızı belirlemenizi sağlar. Bir .css dosyanızın sıkıştırılmasını istemiyorsanız bu ayar kısmında o css dosyasını belirtin. Birden fazla var ise her birini bir satıra yazın. Bu ayarın boş bırakılmasını tavsiye ederim.

Combined JS PriorityJS Excludes bu iki ayarda aynı CSS ayarları gibidir.

Max Combined File Size: Bu ayar ise birleştirilen, sıkıştırılan dosyaların maximum dosya boyutunu belirtmenizi sağlar. Önerilen boyut 1.2 MB’dır ve default olarak ayarlı gelmektedir. İsteğe bağlı bu boyutlar artırılabilir ancak sunucunuzun üzerine ekstra yük bindirebilir bilginize. Default ayarda kalmasını tavsiye ederim.

Remove Query Strings: Bu ayar ise gereksiz ve işlevsel olmayan sorgu parametrelerini kaldırılmasını sağlar. Bu ayarı aktif etmenizi tavsiye ederim.

Load Google Fonts Asynchronously: Sitenizde Google Fonts servisini kullanıyorsanız eğer Google Fonts servisine ait .css dosyalarının sitenizin diğer css dosyalarından yüklenmesinden sonra yüklenmesini sağlamanızı sağlar. Eğer Google Fonts kullanıyorsanız temanızda veya herhangi bir eklentinizde bu ayarın aktif edilmesini tavsiye ederim.

Remove Google Fonts: Oldukça anlaşılır bir ayardır. Google Fonts dosyalarını sitenizden kaldırmanızı sağlar, çalışmaz hale getirir.

Critical CSS Rules: Bu ayarın ne olduğunu ben bile anlamış değilim, bir işe yarıyor mu onuda bilmiyorum. Ancak ayarın amacı önemli css dosyalarınızın diğer css dosyalarından daha sonra ya da daha önce yüklenmesini sağlayabilecek kuralları burada belirtebiliyorsunuz.

Örneğin a.css dosyası b.css dosyasından önce yüklesin sonra c.css dosyası yüklensin en son b.css dosyası yüklensin gibi bir takım kuralları belirtebildiğimiz ayar kısmı. Boş bırakmanızı tavsiye ederim, ben biraz parmakladım bi bok olmuyor açıkcası ya da ben yapamadım bilmiyorum, siz boş bırakın.

JS Deferred Excludes: Bu da bir üstteki CSS dosyaları gibi JavaScript dosyalarınız için spesifik kurallar belirtebileceğiniz ayar kısmıdır.

Remove WordPress Emoji: Oldukça anlaşılır bir ayardır. WordPress’in Emoji sistemini kaldırıp, kaldırmayacağınız belirlediğiniz ayardır. Eğer WordPress’in Emoji’lerini sitenizde kullanıyorsanız bu ayarı kapatın, kullanmıyorsanız bu ayarı aktif edebilirsiniz.

Geriye kalan diğer ayarlar default ayarda kalabilir, çok önemli ayarlar değil. Spesifik ayarlamalar yapmak isteyenler kurcalayabilir, parmaklayabilir serbetsiniz ancak acemi kullanıcılar için default yapıda bırakmalarını tavsiye ederim.

Bütün ayarlamaları yaptıktan sonra Save Changes butonuna tıklayarak ayarları kaydedelim.

7-Media Ayarları

WordPress LiteSpeed Cache Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır ?
WordPress LiteSpeed Cache Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır ? -6

Lazy Load Images: Bu ayar sitenizde kullandığınız resimlerin yüklenmesi sırasında bir efekt eklemenizi sağlar. Resimleriniz yüklenmeden önce o efekt gözükür daha sonra resimleriniz açılır. Aktif edip etmemek size kalmış. Aktif etmeniz takdirde temanız da çalışmayabilir bunun için bir takım CSS kodlarını temanıza eklemeniz gerekir. Bu css kodlarını buradan bulabilirsiniz.

Lazy Load Image Excludes: Yukarıda bahsettiğim özelliğin uygulanmamasını istediğiniz resimleri veya resim uzantılarını buradan belirtebilirsiniz.

Lazy Load Image Placeholder: Resimleriniz yüklenmeden önce bir efekt beliriyor ya o efekt belirdiğinde gösterilmesini istediğiniz yazı veya görseli buradan belirtebilirsiniz.

Lazy Load Iframes: Resimlerinizi bir çerçeve içerisinde yüklenmesini istiyorsanız bu ayarı aktif edebilirsiniz. Ancak tavsiyem bu ayarın kapalı yapmanızdır. Site görünümünü bozabilmektedir.

Disable Optimization Pull: LiteSpeed Cache eklentisinin birçok avantajı mevcut bu avantajlardan biri ise ekstra bir eklentiye ihtiyaç duymadan resimlerimiz optimize edebiliyor olmamız. Sunucu taraflı bir resim optimizesi sunan LSCache otomatik olarak resimlerimizi optimize edilmesi için sunucuya bir istek gönderir. Bu ayar ise bu isteğin otomatik değil de siz istediğiniz zaman kendinizin yapmasını sağlar.

Bu ayarı aktif ettiğinizde resimlerinizi optimize etmek istediğiniz de eklenti ayarlarının menüsünde bulunan Image Optimization sekmesinden Pull Images butonuna tıklamanız gerekir. Başka resim sıkıştırma, optimize etme eklentisi kullanıyorsanız bu ayarı aktif etmeniz sağlıklı olacaktır. Böylelikle otomatik istekleri engellemiş olursunuz.

Image WebP Replacement: Google tarafından geliştirilmekte olan yeni bir resim teknolojisidir. Aynı JPG gibi kayıplı olarak sıkıştırma yapan bir resim uzantısıdır. Resimlerinizin sonunda bulunan .jpg,png gibi uzantıların yanına .webp eklemenizi sağlar. Böylelikle resimlerinizi son teknoloji resim görüntüleme teknolojisiyle sunmuş olursunuz. Örneğin ben kişisel blog sitemde kullanmaktayım. Aktif edip, etmemek tamamen sizin tercihinizdir.

Örnek resim:  https://cdn.huseyinkorbalta.com/wp-content/uploads/2018/03/sitem-yavas-calisiyor-ne-yapmaliyim-644×242.png.webp

Only Request WebP: Yukarıda ki ayarı aktif ettiyseniz eğer sitenizde ki resim dosyaları hem orijinal uzantısıyla görüntülenebilmekte hem .webp haliyle görüntülenebilmekte. Bu ayar ise resimleri görüntülemek için gelen tüm istekleri .webp versiyonuna yönlendirmenizi sağlar. Aktif edip, etmemek tamamen size kalmış.

Preserve EXIF data: Resim dosyalarınızın yüklendiği konum, sıkıştırılmış dosya boyutu, resim alt yazısı gibi bilgileri kayıt etmenizi ve optimize yapmanızı sağlar. Yine aktif edip etmemek size kalmış.

8- CDN Ayarları

CDN’nin ne olduğunu bilmiyorsanız eğer cdn nedir? adlı blog yazımı okuyarak cdn hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Enable CDN: Eğer bir CDN hizmetiniz var ise bu ayarı aktif edebilirsiniz.

CDN Mapping (CDN URL): Bu ayar kısmında ise CDN hizmeti aldığınız servis sağlayıcınızın size vermiş olduğu cdn adresini buraya girmeniz gerekmektedir. Eğer özel alan adı ile kullanıyorsanız cdn hizmetinizi örneğin benim kişisel blogum da kullandığım gibi https://cdn.huseyinkorbalta.com gibi buraya o adresi girmeniz gerekiyor.

Bu ayar kısmında Include Images,CSS,JavaScript kısımlarını aktif ediyorsunuz. CDN servisinden sunmak istediğiniz dosyaları belirtiyorsunuz. Include File Types kısmında ise CDN üzerinden sunacağınız dosyaların uzantısını belirtiyorsunuz.

Original URL: Bu kısıma ise site adresinizi yazıyorsunuz. CDN servisinin içerikleri, dosyaları hangi kaynaktan çekiyor ise o kaynağı belirtiyorsunuz ve başına // işaretini koyarak. Örnek; //huseyinkorbalta.com

Exclude Path: CDN servisiniz de sitenizde kullanmadığınız veya CDN üzerinden yayınlanmasını istemediğiniz dosyaları burada belirtiyorsunuz. Her bir dosya bir adet satırı girilmelidir.

Load JQuery Remotely: Çoğu internet sitesinde siteye işlevsellik kazandırmak için JQuery kullanılmakta ve bunun için de bir kütüphane yani bir dosya kullanılmakta ve bu dosya genellikle Google ve Jquery’nin resmi sitesinden CDN kullanılarak sunulmaktadır. Bu ayar da bunu belirlemenizi sağlamaktadır. Google üzerinden mi yayınlayacaksınız yoksa CDNJs üzerinden mi yoksa off diyerek kendi sunucunuz üzerinden mi? bunu belirtmenizi sağlamaktadır.

Cloudflare API: Cloudflare kullanmıyorsanız bu ayarları yapılandırmanız gerekmiyor. Default ayarda kalmalıdır. Eğer, Cloudflare kullanıyorsanız eklentini CloudFlare sekmesinden ayarlarınızı yapılandırmanız gerekmektedir.

9- ESI Ayarları

Bu ayarı dinamik sayfalarınızı önbelleğe alırken, diğer statik sayfalarınızın önbelleğiyle karışmamasını sağlayan bir takım ayarları içermektedir. Örneğin sitenizde bir canlı sohbet kısmı var ve kullanıcılar mesajlaşıyor bu sayfa dinamik bir sayfadır ver her saniye güncellenmektedir. İşte ESI ayarlarında bu sayfaların nasıl önbelleğe alınacağını belirliyorsunuz.

Ayarlar oldukça basit, dinamik sayfalarınız var ise hepsini aktif edin. Ayrıca, dinamik sayfalar için alınan önbellekleri gruplara göre süre sınırı tanıyabilirsiniz. Örneğin; admin kullanıcısı için dinamik sayfanın alınan önbelleği 1 dakika  sonra silinmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için ESI sekmesinde yer alan Vary Group ayar grubundan ilgili kutucuğa saniye cinsinden bir süre belirtmeniz yeterlidir.

Geriye kalan ayarları nasıl yapacağım?

Geriye Advanced, Debug ve Crawler sekmesinde ki ayarlar kaldı. Bu ayarlar tecrübeli kullanıcılar için geçerlidir. Acemi kullanıcılar için kurcalanmaması gereken ayarlar barındırmaktadır. Ancak ben yapboz olayını seviyorum diyorsanız bu ayarları kurcalayabilirsiniz.

Aklınıza takılan, yapamadığınız ayarlar olursa lütfen yorum atmaktan çekinmeyin, kolay gelsin efenim.

"Behzat Ç" Geri Dönüyor Mu ?
Yaptık mı eklenti ayarlarını? O zaman kalk oynayalım kardeşim.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

  WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

  2 hafta önce kişisel blog sayfamı Quic.cloud altyapısına geçiş yaptırdım. Bu geçiş sürecinde yaşadığım Türkçe kaynak sıkıntısı, güncel olmayan bilgilerden dolayı bu konu ile ilgili bir kaynak oluşturmaya karar verdim. Blog sayfamı Quıc altyapısına geçirmeye karar verme sebebim; kullanmış olduğum ücretsiz CDN servisinin artık ücretsiz olmamasıydı. Tek neden bu değil…
 • WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

  WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

  Wordpress'in admin paneline veya kullanıcı hesaplarına giriş kısmı kişisel bilgilerinize, değerli içeriğinize ve işiniz için değerli olan birçok şeye giriş noktasıdır. Bizim için bu kadar önemli olan bir alanın saldırganlar tarafından da ele geçirilmek istenmesi kadar doğal bir şey yoktur. Bunun için zorlayarak giriş yapma adını verdiğimiz brute force (kaba…
 • WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

  WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

  Favicon internet sitenizin web tarayıcısında ki sayfa başlığında görüntülenen küçük bir ikondur. Favicon, tarayıcıların geçmişinde, yer imleri sekmesinde ve internet sitenizin görsel bir kimliğe ihtiyaç duyduğu her yerde gözükmektedir, kullanılmaktadır. Wordpress'te Favicon Nasıl Eklenir? Oldukça basit ve küçük bir detaydır favicon, çoğu zaman unutulur ancak unutulmaması gereken bir özelliktir. Sitenizin…
 • WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  Wordpress'te varsayılan olarak blog yazıları 55 kelime kısaltılmakta. Wordpress'in yazı uzunluğu filtreleme fonksiyonu kullanılarak bu varsayılan değeri değiştirebiliyoruz ve bu değiştirdiğimiz de sadece bir yerde kullanabiliyoruz, peki ya birden fazla alanda farklı kelime uzunlukları kullanmak istiyorsak? Birden fazla yazı türüne sahip bir internet sitesi geliştiriyorsanız, her farklı alan için farklı…
WordPress LiteSpeed Cache Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır ? için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 23 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Serdar Ziyaretçi

  Öncelikle anlatım için teşekkürler, temel işlevlerini gayet güzel bir şekilde anlatmışsınız.

  Litespeed cache eklentisini kullanıyorum ve nasıl yapılacağını çözemediğim bir ayar var. Sitemin alt kısmında eklenti ile yüklediğim bir ticker var sürekli sağdan sola doğru kayarak Kripto para fiyatlarını gösteriyor. Normalde cache eklentisini kurmadan önce sayfayı her yenilediğimde güncel fiyatı gösteriyordu şimdi ise cache sebebiyle sayfayı yenilesem bile gösterdiği fiyatları aynı kalıyor.

  Ben sadece bu eklentiyi nasıl cache dışı bırakabilirim acaba?

  Tekrardan detaylı anlatımınız için teşekkür ederim, saygılar…

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba,

   Kullandığınız eklentinin css ve javascript dosyası var ise bunların önbelleğe alınmasını istemiyorsanız Litespeed Cache eklenti ayarları kısmından Gelişmiş (Advanced) sekmesine tıklayıp, açılan ayar gruplarından Excludes sekmesine girip orada Do Not Cache URIs kısmına önbelleğe alınmasını istemediğiniz sayfaları belirtebilirsiniz.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  yonuser Ziyaretçi

  Mükkemmel bir anlatım olmuş, litespeed cache eklenti ayarlarını sorunsuz bir şekilde yaptım ancak eklenti simple google reCaptcha ile çakışıyor, bunu nasıl düzeltebilirim?

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Maalesef eklentilerin çakışması muhtemeldir.Ayarları deneme yanılma, aç kapa yaparak hangi ayarın eklenti ile çakıştığını öğrenebilirsiniz. Eğer sorunun kaynağını bulursanız bize de iletirseniz sevinirim, bende kullanıyordum google recaptcha lakin çakışma yaptığı için kaldırdım.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Mehmet Ziyaretçi

  Selamlar, anlatım için öncelikle teşekkürler, bir sorum olacak ayarları gösterdiğiniz gibi yaptım, yaptıktan sonra sayfalar arası gezerken sanıyorum düşük internet hızları için olan sayfa görüntüsü 1 saniyeden daha az belirip kayboluyor site normal görünümüne dönüyor. Bu ayarı kapamanın bir yolu var mıdır?

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba,

   Site açılışı sırasında birkaç saniyelik site tasarımında bozulmalar olmasının sebebi inline js ve javascript dosyaların birleştirilmesinden kaynaklanıyor. Litespeed Cache ayarlarını açın ve Optimize sekmesi altında buluna Inline JS Minify ve JS Combine ayarlarını ON durumundan OFF durumuna getirin, daha sonra cache (önbelleği) temizleyerek kontrol edin.

   • Yorum Sahibi
     Yanıtla
    Mehmet Ziyaretçi

    Üstad selamlar, belirttiğiniz şekilde ayarları güncelledim cacheleri temizledim ancak yine aynı şekilde sorun devam ediyor. İlginiz için teşekkürler

    • Yorum Sahibi
     Hüseyin Körbalta Yazar 

     Merhaba,

     LS Cache sunucu taraflı bir önbellekleme yapan bir eklenti olduğu için yaptığınız ayarlar biraz geç işleyebilir. Sunucu taraflı cron jobs görevleri hosting firmasına göre değişebiliyor, kimisi uzun kimisi kısa sürelerde görevlendirmeler yapmış olabiliyor, biraz bekleyin yine düzelmez ise o zaman başka bir sorun var demektir. LS Cache eklentisini komple kapatıp, soruna tekrar bakabilir misiniz?

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  ebru yaşar Ziyaretçi

  benim sitem yüklenirken ilk olarak ilginç karakterler geliyor sonra yükleniyor bu hangi ayardan kaynaklanabilir sizin ayarların aynısıını yaptım ama siteniz yüklenirken gayet normal yükleniyor bende o şekilde değil site direk gelmiyorsa ilkten basit bişeyler geliyor daha sonra sitem yükleniyor

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba,

   Litespeed Cache eklenti ayarlarından gelişmiş ayarları açın ve Optimize sekmesi altında ki JS Combine, Load CSS Asynchronously, Generate Critical CSS, Generate Critical CSS In Background adlı ayarları OFF (kapalı) durumuna getirin ve LS Cache önbelleğinizi temizleyin. Bu ayarlar sitenizin ilk açılış kısmında CSS dosyalarını geri plana atarak ilk önce ham html halinin yüklenmesini sağlıyor daha sonra da CSS kütüphanelerini yükleyerek siteniz normal tasarımına dönüyor. Bu ayarlar genellikle statik siteler için daha elverişlidir, dinamik sitelerde bahsettiğiniz durum meydana gelmektedir. Bu ayarları kapalı durumuna getirdiğiniz de bahsettiğiniz sorun ortadan kalkacaktır.

   • Yorum Sahibi
     Yanıtla
    ebru yaşar Ziyaretçi

    harikasınız düzeldi 🙂

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Konyaaltı Bilişim Ziyaretçi

  Merhabalar, ben de yakın zamanda LiteSpeed cache ayarları adı altında bir makale yayınlamıştım. Sizin makaleniz de oldukça detaylı ve güzel bir makale olmuş. Elinize sağlık.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Emre Ziyaretçi

  Hüseyin Bey merhabalar,

  İçeriğinizi baştan sona okuyarak ayarları kendi web siteme göre ayarladım. Google Pagespeed servisinde mobil 25 civarı, masaüstü 50 civarı puan alan sitem ayarlamaları yaptıktan hemen sonra mobil 80 civarı, masaüstü 90 civarı puan almaya başladı. İnanılmaz yardımcı oldunuz. Çok teşekkür ederim size böyle bir içerik hazırladığınız için.

  Saygılar,

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  ziyaretçiy Ziyaretçi

  cloudflare free planda cdn özelliği var mı ?

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Evet, ücretsiz paketinde cdn özelliği mevcuttur.

   • Yorum Sahibi
     Yanıtla
    zz Ziyaretçi

    litespeed cache eklentisi kurdum. CDN’yi aktifleştirdim cloudflare mail adresimi site linkini ve api yi girdim.
    CDN Mapping kısmını cdn.domainim.com şeklinde düzenledim, Original URL kısmını da //domain.com şeklinde düzenleyip kayıt ettim. Ancak olmadı bazı sayfalar normal gözükürken bazı sayfalar olması geriktiği gibi değildi css yokmuş gibiydi nasıl tarif etsem bilemedim şimdi 😀 . Özelliği kullanmak için cloudflare ile iletişime mi geçmeliyim ? yoksa ayarları mı yanlış yaptım acaba

    • Yorum Sahibi
     Hüseyin Körbalta Yazar 

     Merhaba,

     CDN olayını çok yanlış anlamışsınız. Cloudflare size özel bir alan adı ile içeriklerinizi cdn üzerinden yayınlamaz. Resim, CSS, JS gibi site dosyalarınızı CDN servislerini kullanmak istiyorsanız bunu başka servis ile yapmanız gerekmektedir. Cloudflare sadece DNS taraflı CDN sağlamaktadır. İçeriklerinizi cdn.domain.com gibi özel bir alt alan adında yayınlamak istiyorsanız ücretli/ücretsiz CDN servislerini kullanmanız gerekmektedir.

     Bunun için aşağıda ki rehber blog yazılarımı okuyabilirsiniz.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  adem Ziyaretçi

  Specify a cache validator hocam GTMETRİX te böyle bir hatayla karşılasıyorum.Nasıl çözebilirim

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba,

   Bahsettiğiniz hatayı çözebilmek için hatanın gösterdiği dosyaları kendi sunucunuz’dan host etmeniz gerekiyor. O dosyaların nereden çağrıldığını tespit edin, dosyaları kendi sunucuza yükleyin ve sitenize o şekilde çağırın.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  adem Ziyaretçi

  hocam bir sıkıntı daha oldu sitede bulunan ürün fotoğrafları kayboldu nasıl düzeltebilirim.Sadece kb yüksek ürün fotoğrafları kaldı

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba, kaybolan görselleriniz ortam kütüphanesinde gözüküyor mu? Eğer gözüküyorsa eklenti ayarlarında ki media sekmesinde ki ayarları aç kapa yaparak hangi ayarın bu soruna yol açtığını bulmaya çalışın. Spesifik olarak bir çözüm sunamam size; daha önce böyle bir sorun yaşamadım.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  adem Ziyaretçi

  başka bir sorum da woocommerce ayarlarından bahsetmemişsiniz onun ayarlarını nasıl yapalım

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba,
   Eklentinin woocommerce için özel bir ayarı yok. Kendi altyapınıza göre ayarları yapılandıracaksınız. Ben yazımda kendim için kullandığım ayarları ve genel olarak herkes tarafından kabul edilmiş özelliklerden bahsettim.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor