İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


21 Tem 2018

Son zamanların en çok kullanılan ve tercih edilen WordPress önbellekleme eklentisi olan WordPress LiteSpeed Cache eklentisinin Türkçe‘ye çevrilmesi gerekiyor. Eklenti oldukça gelişmiş ve bir o kadar da fazla ayar, fonksiyon içeriyor bundan dolayı İngilizce bilgisi veya teknik konularda bilgisi yetersiz olan kullanıcılar eklentiyi kullanmakta zorluk çekiyorlar.

Bu yüzden yaklaşık 1,5 aydır bir çok eklenti ve temanın Türkçe’ye çevrilmesi için WordPress çeviri topluluğuna katkıda bulunuyorum. Bu yazımda benim de kullandığım ve oldukça faydasını gördüğüm bir eklenti olan LiteSpeed Cache eklentisinin Türkçe’ye çevrilmesi konusunda sizden yardım istiyorum. Eklentinin Türkçe’ye çevirilerini bizzat ben ve @Turhost kontrol etmekte.

İlginizi Çekebilir
WordPress LiteSpeed Cache Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır? [Detaylı Anlatım]

WordPress LiteSpeed Cache Eklentisinin Türkçeye Çevrilmesinde Yardımcı Ol!

Eklentiyi çevirirken lütfen, ilgili dil satırının hangi dosya da yer aldığını ve hangi fonksiyon için kullanıldığını iyi analiz edin ve ona göre çevirin. Bazı durumlarda çeviriler anlamsız olabiliyor bu yüzden kullanıldığı yeri bilirseniz ona göre çevirdiğinizde sorunsuz bir çeviri yapmış olursunuz.

 Wordpress LiteSpeed Cache Eklentisini Nasıl Çevireceğim?

WordPress LiteSpeed Cache eklentisinin Türkçeye çevrilmesinde yardımcı olmak için buraya tıklayın. Çeviriye başlamak için öncelikle wordpress.org’da bir hesabınızın olması gerekiyor. Eğer yok ise, burada ki bağlantıdan hesap oluşturarak işe başlayabilirsiniz. Hesabınızı oluşturduktan sonra tekrar LiteSpeed Cache çeviri kategorisine giriş yapın ve aşağıda ki resimde ki numaraların açıklamalarını okuyarak, açıklamalarda anlatıldığı işlemleri uygulayın.

Wordpress LiteSpeed Cache Eklentisini Türkçeye Nasıl Çevirebilirim?
WordPress LiteSpeed Cache Eklentisini Türkçeye Nasıl Çevirebilirim?

1 Set/Sub Project kısmında ki herhangi birisine tıklayarak çevirisinin yapılması gereken dil satırlarına ulaşabilirsiniz.

2 İkinci kısımda ise Untranslated bölümü mevcut. Burada kaç tane çevirisi yapılmamış dil satırının olduğunu görebilirsiniz. Çevrilmemiş dil satırı en çok olan yerden çeviriye katkı sunmanız daha doğru olacaktır.

Bu kısımları sorunsuz bir şekilde geçtiyseniz eğer, ikinci resim de anlatacaklarıma geçebiliriz.

Wordpress LiteSpeed Cache Eklentisini Türkçeye Nasıl Çevirebilirim? -2
WordPress LiteSpeed Cache Eklentisini Türkçeye Nasıl Çevirebilirim? -2

1 Bu kısımı az-çok anlamışsınızdır diye tahmin ediyorum. Burada önemli olan kısım Untranslated kısmıdır. Çevrilmemiş dil satırlarını bu kısımdan görebilirsiniz. Yapacağımız işlem Untranslated kısmına tıklamaktır.

2 Bu kısım ise dil satırlarının listelendiği kısımdır. Bu dil satırlarına fare (mouse) ile çift tıklayarak dil satırlarını çevirebilirsiniz.

3 Bu kısım ise dil satırı hakkında çok daha fazla detay bilgi edinmenizi sağlar. Dil satırını eklenti de hangi php dosyasının kullandığını, kaçıncı satırda yer aldığınız ve diğer bağlantılı eklenti dosyalarını görebilirsiniz.

4 Bu kısım ise dil satırlarının olduğu kısımdır.

Bu adımları takip ederek size LiteSpeed Cache eklentisinin Türkçeye çevrilmesine katkıda bulunmuş olursunuz. Gönderdiğiniz çeviriler bizzat tarafımca incelenecek ve ona göre onaylanacak ya da onaylanmayacaktır. Eklenti, tema çevirileri hakkında detaylı bilgi almak için çevirmen el kitabını incelemenizi tavsiye ederim.

WordPress.Org profilimi takibe alarak gelişmelerden haberdar olabilirsin.

WP Profil Link: https://profiles.wordpress.org/huseyinkorbalta/


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

4
 Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Yazıdaki Yorumlar
2 Yorumlar
3 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
mehmet
Ziyaretçi
mehmet

Elimden geldiğince eklentiyi çevirmeye yardımcı olacağım, çeviri editörlüğün hayırlı olsun

Ahmet Aslan
Ziyaretçi
Ahmet Aslan

bu eklentiyi bende kullanıyorum gerçekten de çok başarılı bir eklenti, türkçeye çevrilirse güzel olur, kolay gelsin şimdiden 🙂