WordPress Tema Yapımı ve En Sık Kullanılan Fonksiyonlar

[intro-text size=”15px”]Hoop! en başta uyarıyorum bu yazı bir tema yapımı dokümanı değildir. Sadece wordpress’in tema yapısı ve wordpress temaların’da en sık kullanılan temel fonksiyonlardan bahsetmektedir. Yani, sıfırdan tema yapmak için doküman arıyorsan burada bulamazsın bu yazı sadece temel tema kodlarını ve ne işe yaradıklarını, nasıl kullanıldıklarını içermektedir.[/intro-text]

WordPress Tema Yapımı ve En Sık Kullanılan Fonksiyonlar

Küçük ön uyarımdan sonra geldik asıl konuya: WordPress Tema Yapımı

Eğer, WordPress’de tema yapmaya karar verdiyseniz herkesin yaptığı gibi google aramasına  wordpress tema yapımı diye yazıp aradığınızda karşınıza yüzlerce Türkçe ve İngilizce kaynak çıkacaktır.Fakat bu kaynakların çoğu eski ne yazık ki ve yeni oluşturulmuş kaynaklar da oldukça karmaşık bir o kadar da eksik anlatımlar mevcut. Hiç o site bu site diye dolaşmana gerek ben senin yerine 1 hafta boyunca dolaştım, araştırdım, beynimi yaktım ve senin için bu kaynağı hazırladım, kiymetini bil.

WordPress tema yapımı konusunda başta da dediğim gibi yüzlerce kaynak bulabilirsiniz ancak bu kaynakların anlatım dilleri çok dandik. Bildiğiniz gibi değil yani beyniniz yanıyor bir süre sonra ve tema yapmaktan vazgeçiyorsunuz benim gibi 🙂

Olay şu; Adam kodu vermiş ne boka yaradığını yazmamış kardeşim bu kod ne işe yarar, nereye koyacam ben bu kodu sen onu anlat hele, onu göster bana en önemli can alıcı kısmı anlatmamış herif  daldan dala  o kod şuradan , bu kodu buradan al yapıştır ee sonuç wordpress tema yapımı için doküman hazırladım.

O kodu zaten wordpress tema yapımı sayfasından bulabiliyorum ben.Benim için önemli olan o kodun işlevi, ne işe yaradığı yani. Tam bu nokta da dedim dur! Ben bütün kaynakları toplayayım, sentezleyim, en sık kullanılan ve olmazsa olmazları aradan bulup çıkartayım ve bunları not alayım dedim ve o notları aldım ve bu yazıyı da o amaçla yazıyorum kendim için kaynak oluşturuyorum ileride lazım olur diye not alıyorum yani senin için değil bu yazı, kendim için yazıyorum.

Lafı fazla uzatmadan asıl konuya geçiş yapalım.

WordPress Tema Yapımı ve Temel Tema Fonksiyon Kodları

Çok fazla detaya girmeden sadece kodları verip, ne işe yaradıklarını açıklayacağım.

Genel Fonksiyonlar

[accordion] [accordion-group title=”Üst Bölüm Fonksiyonu (Header)”]

<?php get_header(); ?> kodumuz bu. Bu kod sitenizin üst kısmını index.php dosyanıza çağırmanızı sağlar. Bu genel bir kuraldır. WordPress’in tema yapısından dolayı her bir tasarım parçası farklı bir php dosyası ile oluşturulur ve çağırılır. Ne demek istediğimi tam anlamadıysanız eğer bkz: WordPress temel tema yapısı

Bu kodu index.php dosyasınızda en üst kısma ekleyeceksiniz.

[/accordion-group] [accordion-group title=”Alt Bölüm Fonksiyonu (Footer)”]

<?php get_footer(); ?> kodumuz bu.Oldukça basit ve anlaşılır birşey. Bu kod ile de tasarımınızın alt kısmını sayfanıza dahil ediyorsunuz. Bir tema tasarladınız ve bu tema belli başlı bölümlerden oluşur. Üst,alt,sağ,sol,orta. HTML’de hepsini tek bir dosyada yapabilirsiniz ancak işin içine wordpress girince bölümleri parçalamanız gerekir ve her bir bölümü tek tek sayfanıza bu genel fonksiyon kodları ile çağırmanız gerekir. Bu kodu ise yine index.php dosyanıza ekliyorsunuz. Nereye ekleyeceksiniz peki ? Göstereyim efenim:

WordPress Tema Yapımı – Genel Fonksiyonlar

 

index.php dosyamızın son hali bu şekilde.

[/accordion-group] [accordion-group title=”Yan Bölüm Fonksiyonu (Sidebar)”]

<?php get_sidebar(); ?> Eğer tasarımınızda bir sağ sutun var ise benim blogum da ki gibi o zaman bu kodu kullanmanız gerekiyor. Kod yine index.php dosyasına eklenecek ancak sidebar kısmı nerede duruyorsa o kısma dahil edin.

[/accordion-group] [accordion-group title=”Yorum Şablonu Fonksiyonu (Comments)”]

<?php comments_template(); ?>  Sayfanızda yorum alanı göstermek, yorumları bildirmek istiyorsanız bu kodu kullanın. Bir blog için en önemli şey yorumlardır o yüzden mutlaka bu kodu kullanacaksınız ama nerede ? Yine sidebar için olduğu gibi buda tasarımınıza bağlı bir koddur. Tasarımınızda yorumlar kısmı nerede bulunuyorsa o kısma ekleyeceksiniz. Yine index.php dosyasına tabii ki.

[/accordion-group] [/accordion]

Hepsi bu kadar bitti, tüm kodlar bunlardı, hadi tema yapmaya başlayalım. Şaka lan şaka dur gitme hemen, biter mi olum 2 kod ile. Dahası var kodların onlar bunlardan daha beter, bunları en azından anlarsın ama diğerleri biraz kafa yakıyor, şuan bu yazıyı yazarken bile yandığını hissedebiliyorum sizde okurken yandığını hissedeceksiniz.

Genel Blog Bilgi Fonkisiyonları

Bu fonksiyonlar genelde siteniz hakkında bilgileri almanız sağlayan temel wordpress kodlarıdır. Yani, sitenizin başlığı, karakter seti, açıklaması vb. bilgileri bu fonksiyon kodları sayesinde yapacağınız temada kullanabiliyorsunuz.

Bu kodlar kısa ve anlaşılır oldukları için liste halinde paylaşacağım.

  • Bu kod sitenizin sayfa başlığını temanızda göstermenizi sağlar. Girdiğiniz bir sitede tarayıcınızda ismi yazıyor ya ha o kısım için bu kodu kullanıyoruz wordpress tema yapımı sırasında.
  • Bu kodda temamızın Türkçe karakterleri desteklemesi için kullanılır. İngilizce de Ğ,ç,ş gibi harflerin olmamasından kaynaklı ve kullandığımız her şey gevur icadı olduğundan dolayı böyle bir kod kullanıyoruz.
  • Bu kodda aynı site başlığı gibi sitemizin açıklama kısmını temamızda göstermemizi sağlar. WordPress dili ile site sloganımızı göstermemizi sağlıyor.
  • Bu kod ise sitemizin ana sayfa adresini url biçiminde temamız da kullanmamızı sağlıyor. (Örnek: https://huseyinkorbalta.com gibi)
  • Tema adresinizi belirtir. (https://huseyinkorbalta.com/wp-content/themes/yenitema gibi)
  • Bu kod ise wordpress’in zorunlu olarak temalarda kullanmanızı istediği CSS dosyasının adresini belirtir. Hani temamızı oluştururken en başta style.css dosyası oluşturuyoruz ya ha işte o css dosyasının adresini veriyor bu fonksiyon kodu.

Evet, kodların bir kısmı bu kadardı. Ancak oldukça fazla fonksiyon kodları mevcut. Geriye kalan fonksiyonları ise bir sonra ki yazımda aktaracağım. Bu bahsettiğim kodlar wordpress tema yapımı için gerekli ve en sık kullanılan temel fonksiyonlar idi. Bir sonra ki yazımda bahsedeceğim kodlar ise detaylı wordpress tema yapımı için gerekli olacak kodlar olacak.

Bir sonra ki yazımda görüşmek dileği ile hoşcakalın…

1 Yorum

  1. Fakir yazar için bir tema yapacağım ama zamanım yok kadar az sadece içerik üretebiliyorum işten kalan zamanlarda fazla ahengirli bir şey de düşünmüyorum açıkçası sol yada sağda bir sidebar sağ tarafta sıralanan yazılar yeterli benim için önemli olan görünüşten çok içeriğe odaklanmak konuda. Hazır satılan temaları almayı düşünmüyorum sebebi de her site birbirine benziyor editlesen ne kadar editeleyebileceksin 🙂 En iyisi kendine özel bir tema yapabilmek bilgi ve tecrübe var ancak zaman yok 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir