Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası03 Nis 2017
Başlamadan önce bilmeniz gereken bir şey var!

Bu yazıda anlatılan,kullanılan kodlar sıfırdan bir tema yapımı için yeterli değildir. Yazımda anlattığım, paylaştığım kodlar WordPress tema yaparken, tema yapımcıları tarafından sıkça kullanılan en temel kodları içermektedir.

WordPress Tema Yapımı 

Yazının başında belirtmiş olduğum uyarı dikkatlice okuduğunuzdan hiç şüphem yok. Bu yazımda Dünya’nın en popüler ve en çok tercih edilen içerik yönetim sistemlerinden biri olan WordPress için en sık kullanılan tema fonksiyonlarını paylaşacağım, bu kodların ne işe yaradığını, ne amaçla kullanıldığını açıklamaya çalışacağım.

Sizinle paylaştığım bu yazı saatlerce ve hatta günlerce süren araştırmalar, denemeler sonucunda en sade hale getirilip,sentezlenerek size sunmaktayım.Tekrar belirtmek gerekirse; Bu yazıda bahsedeceğim temel fonksiyonları kullanarak sıfırdan bir wordpress tema yapımı yapamazsınız. Hafiften anlatmaya başlayalım…

Başlamadan önce bilmeniz gerekenler!

WordPress Tema Yapımı İçin En Sık Kullanılan Tema Fonksiyonları

WordPress tema yapımı için en sık kullanılan fonksiyonların başında header.php dosyasını index.php dosyamıza dahil etmemiz sağlayan temel fonksiyonlardan birisi olan get_header(); fonskiyonu. Bildiğiniz üzere wordpress tema yapımı için olmazsa olmaz fonksiyon kodlarından birisidir. WordPress tema yapımında temayı belli başlı alanlara, parçalara böleriz bunlar; Header (Üst Kısım), Content (İçerik), Sidebar (Yan Sütun), Footer (Alt Kısım).

Kullanılması Zorunlu Olan Tema Fonksiyonları

get_header (); Fonksiyonu

Bu fonksiyon kodu temanız parçalara ayırırken oluşturduğunuz header.php dosyasının içinde yer alan kodları çağırmanızı sağlar. Bu kod sayesinde index.php dosyanızda ve diğer php dosyalarınız fazla kod kalabalığından kurtulmuş oluyorsunuz.

<?php get_header ();?>

Yukarıda her alan kodu index.php dosyanızın en üst satırına ekleyeceksiniz.

get_footer(); Fonksiyonu

Bu fonksiyon oluşturduğunuz wordpress temasının alt kısmı olan yani footer (alt kısım) dediğimiz alanı sayfanıza dahil etmenize yarayan temel fonksiyonlardan birisidir. Aşağıda vereceğim kodu yine index.php dosyanızda get_header(); fonksiyonun altına ekleyeceksiniz.

<?php get_footer();?>

İsteğe Bağlı Kullanılabilen Tema Fonksiyonları

get_sidebar(); Fonksiyonu

Bu fonksiyon oluşturduğunuz wordpress temasında eğer var ise sidebar (yan sütunu) dediğimiz alanı index.php dosyanıza dahil etmenize yarar. Temanızda bir yan sütün kullanmıyorsanız eğer bu kodu kullanmayabilirsiniz. Üst tarafta verdiğim ilk iki kod mutlaka kullanılması gereken kodlardandır.

<?php get_sidebar();?>

comments_template (); Fonksiyonu

Temanız da herhangi bir yorum alanı oluşturmadıysanız eğer bu fonksiyonu kullanarak WordPress’in otomatik olarak oluşturduğu bir yorum alanı ekleyebilirsiniz. Spesifik olarak temanız da bir yorum alanı, yorum listeleme alanı, gönderme, form kutuları ayarlamadıysanız eğer bu fonksiyonu kullanarak WordPress’in hazır bir şekilde sunduğu yorum alanını kullanabilirsiniz.

<?php comments_template(); ?>

Diğer WordPress Tema Fonksiyonları

Bu kısımda paylaşacağım fonksiyon kodları her temada kullanılabilecek olan, temel fonksiyonları içermektedir.

wp_head(); Fonksiyonu

WordPress için gerekli bir takım meta bilgilerini header.php dosyanıza eklemenizi sağlar. Bu fonksiyonu header.php dosyanızın içerisinde yer alan html kodları arasında ki <head> elementinin içerisinde kullanacaksınız. Örnek kullanımı ve fonksiyon kodu aşağıdadır.

<html>
  <head>
    <?php wp_head();?>
  </head>
</html>

wp_footer(); Fonksiyonu

WordPress için gerekli bir diğer meta bilgileri içeren fonksiyon olan wp_footer(); fonksiyonu. Bu fonksiyon oluşturduğunuz temanın footer.php dosyasında yer alması gerekmektedir. Aşağıda paylaştığım fonksiyon kodunu footer.php dosyası içerisinde yer alan </body> etiketinden önce ekleyeceksiniz. Örnek kullanım ve fonksiyon kodu;

<?php wp_footer();?>
</body>
</html>

wp_title(); Fonsiyonu

WordPress’de sayfaların başlıklarını göstermek için kullanılan en temel fonksiyonlardandır. Örnek kullanım şekli ve fonksiyon kodu aşağıdadır.

<!DOCTYPE html>
<html>
  <head>
    <title><?php wp_title(); ?></title>
    </head>
    </html>

language_attributes(); Fonksiyonu

HTML sayfasının hangi dilde kodlandığını belirtmek için kullanılan bir WordPress tema fonksiyonudur. Kullanımı oldukça basittir.Örnek kullanımı şekli ve fonksiyon kodu aşağıdadır.

<!DOCTYPE html>
<html <?php language_attributes(); ?>>

bloginfo( ‘charset’ ); Fonksiyonu

Bu fonksiyonda oluşturduğunuz html sayfasının karakter kodlamasını belirtmenizi sağlar. WordPress yazılımı hangi karakter dili ile ayarlanmış ise bu fonksiyon kodu o karakter dilini sayfaya ekleyecektir. Standart olarak UTF-8 formatı kullanılmakta ancak bazı spesifik durumlarda ISO-8859-1 vb karakter yapıları kullanılabilmektedir. Örnek kullanım şekli ve fonksiyon kodu aşağıdadır.

<!DOCTYPE html>
<html>
  <head>
    <meta charset="<?php bloginfo( 'charset' ); ?>" />
    </head>
    </html>

Pingback ve Profile Fonksiyonları

Bu fonksiyonlar ise yine WordPress tema yapımı için gerekli olan temel fonksiyonlardandır. Örnek kullanım şekli ve fonksiyon kodu aşağıdadır.

<!DOCTYPE html>
<html>
  <head>
     <link rel="profile" href="http://gmpg.org/xfn/11" />
    <link rel="pingback" href="<?php bloginfo( 'pingback_url' ); ?>" />
  </head>
</html>

Evet, bu yazımda WordPress tema yapımı için gerekli olan en temel ve en sıkça kullanılan tema fonksiyonlarından bahsettim. WordPress’de tema yapımı oldukça derin bir konu olmasına rağmen oldukça basittir. Temel düzeyde css,php, javascript ve WordPress tema yapısını bildikten sonra sizde kendinize ait WordPress temaları yapabilirsiniz.

Bir sonraki yazılarımda WordPress tema yapımı için gerekli olan diğer şeylerden anlatmaya devam edeceğim, kişisel blog sayfamı takip ederek, tarayıcı bildirimlerini aktif ederek en yeni blog yazılarıma hızlıca ulaşabilirsiniz.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

3
 Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Yazıdaki Yorumlar
1 Yorumlar
0 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
Fakir Yazar
Ziyaretçi
Fakir Yazar

Fakir yazar için bir tema yapacağım ama zamanım yok kadar az sadece içerik üretebiliyorum işten kalan zamanlarda fazla ahengirli bir şey de düşünmüyorum açıkçası sol yada sağda bir sidebar sağ tarafta sıralanan yazılar yeterli benim için önemli olan görünüşten çok içeriğe odaklanmak konuda. Hazır satılan temaları almayı düşünmüyorum sebebi de her site birbirine benziyor editlesen ne kadar editeleyebileceksin 🙂 En iyisi kendine özel bir tema yapabilmek bilgi ve tecrübe var ancak zaman yok 🙂

tekyurek01
Ziyaretçi
tekyurek01

Anlatım için teşekkür ederim.