Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
WordPress WP-Config.php Optimizasyonu Nasıl Yapılır ?

WordPress WP-Config.php Optimizasyonu Nasıl Yapılır ?

Daha önce WordPress’de manuel olarak veri tabanı optimizasyonu nasıl yapacağınızdan bahsetmiştim ve bu yazımda ise daha ince bir detay olan wp-config.php dosyamızda yapacağımız ufak ilaveler ile WordPress optimizasyonumuzun bir aşamasını daha tamamlamış olacağız.

Ekleceğimiz bu ufak ilaveler aslında WordPress’in bize sunduğu özellikler. Yani, WordPress’in temel optimizasyon kodlarını kullanacağız. Bu kodların ne işe yaradığını ve ne amaçla kullandığımızı tek tek açıklayacağım bu yazımda. Şuan kendi kişisel blogum için bu ilaveleri yapmış bulunuyorum ve daha birçok çalışma yaptım ancak onları başka bir yazımda anlatacağım, biraz teknik detaya giriyor o kısımlar 🙂

 WordPress Veri Tabanı Optimizasyonu [Manuel]

WordPress wp-config.php Optimizasyonu Nasıl Yapılır ?

İşlemlere başlamadan önce lütfen varolan wp-config.php dosyanızın yedeğini alın. Aksi takdirde yapacağınız bir işlem kimi zaman geri alınamayacak sorunlar çıkartabilir bundan dolayı yedeğinizi bilgisayarınızda bir klasör içerisine alıp, daha sonra düzenlemeler yapınız.

Bu bahsettiğim şeyi her zaman, her işlemeniz de yapmanız gerekiyor zaten, yapmayıp bodozlama girerseniz işe sonra elinizde patlar sistem benden demesi zamanında elimde patladığı için biliyorum acısını 🙂

1.Adım : Wodpress Temel Cache (Önbellekleme) Özelliğini Aktif Etmek

Bu özellik aslında standart olarak açık olarak gelmekte ancak bazı durumlar bu özellik, sunucudan dolayı kapalı gelebiliyor. Eğer sizde bu kod aynı şekilde ekli ise eklemeniz gerekmiyor ama yok ise true değeri false ise düzeltme yapın. Yok ise direkt diğer defineların altına ekleyin.

define('WP_CACHE', true);

2.Adım: WordPress SSL Özelliğini Aktif Etme (Force- Zorla)

Bu özellik SSL kullanan arkadaşlarımız için geçerlidir. Eğer, sitenizde ssl sertifikası kullanmıyorsanız yani https:// protokolünü kullanmıyorsanız bu adımı yapmanız gerekmiyor direkt 3.adıma geçerek devam edin. SSL kullanıyorsanız o zaman bu adımı yaparak devam edin, verdiğim kodları diğer define kodlarının altına ekleyin.

/* SSL Zorla */
define( 'FORCE_SSL_LOGIN', true );
define( 'FORCE_SSL_ADMIN', true );

Bu kod wordpress’in giriş yapma sayfası ve admin sayfasına girişleri,oturumları zorla ssl üzerinden yapmanızı sağlar. Yani, sitenizde wp-login.php ve wp-admin klasörlerine erişmek isteyenlere http yerine zorla https:// ile giriş yapılmasını sağlar. SSL kullanıyorsanız eklemenizde fayda var, ssl kullanmıyorsanız bu adımı atlayıp, 3.adıma geçiş yapın.

3.Adım: Oto Kayıt (Auto Save) Alma Süresini Uzatma ve Yazı Değişiklerini Oto Kayıt Etme (Post Revisions Save) Özelliğini Kapatma

Bildiğiniz üzere WordPress’de yazı yazdığımız alanda yazdığımız her harften 5 saniye sonra otomatik olarak yazdıklarımızı tarayıcı önbelleğine ve veritabanına kayıt edilir. Bu özellik kimi zaman sizi anı dosya kayıplarından koruyabilir örneğin yazı yazarken bir anda bilgisayarınızın kapanması durumunda yazdığınız yazılar önbelleğe alındığı için tekrar geri getirebilir.

Ancak, bu özellik veri tabanınızda belli bir süreden sonra aşırı yer kaplamaya ve sorgu sayısını artırmaya başlayacaktır. Alınan bu otomatik kayıtlar ne yazık ki silinmiyor, alınan kayıtlar veri tabanınızda duruyor, siz manuel olarak silmediğiniz takdirde wordpress 30 gün boyunca o kayıtları tutuyor. İşte bu noktada neden 30 gün boyunca sunucunuza ekstra bir yük bindiresiniz ki ? Bu Oto kayıt alma özelliğinin süresini uzatarak ve her 7 günde bir temizlemesini ayarlarsak herşey mis gibi olmaz mı ? Bence olur 🙂

Aşağıda ki kodlar diğer define kodlarının altına ekleyin.

/* Oto Kayıt Alma Süresini Uzat */
define( 'AUTOSAVE_INTERVAL', '30' );
/* Yazı Değişiklerini (Revisions) Özelliğini Kapat */
define( 'WP_POST_REVISIONS', false );
define( 'MEDIA_TRASH', true );

/* Çöp kutusunu ve silinen bütün verileri haftalık olarak otomatik temizle. Süreyi kendinize göre artırabilirsiniz, 7 yazan kısım gün sayısıdır bunu 10 yapın 20 yapın size kalmış 1 gün bile yapabilirsiniz. */
define( 'EMPTY_TRASH_DAYS', '7' );

4.Adım: WordPress Debug Özelliğini Kapatma

WordPress, açık kaynak kodlu bir CMS yazılımı olduğunu biliyorsunuz, peki geliştiriciler nasıl geliştirmeler yapabiliyorlar ? Yani, neye göre düzenlemeler, düzeltmeler yapıyorlar ve bunları nasıl kontrol ediyorlar derseniz sorununuzun cevabı WordPress Debug özelliğidir. Bu özellik geliştiriciler için olmazsa olmazlar arasındadır yaptığı bir eklentinin sisteme kaç adet sorgu gönderdiğini, gönderilen sorgunun geri cevabını kaç saniye vs aldığını görebilmek ve buna göre düzenlemeler yapabilmek için bu özelliği developerlar için her zaman aktiftir.

Ama biz wordpress’i geliştirmediğimiz için, geliştirici olmadığımız için bu özelliklerin kapalı olması sunucumuza ve veri tabanımıza yapılan gereksiz debug sorgularını sonlandırmış oluruz ve veri tabanımız şöyle bi ohbe kardeşim hayat varmış be diyecektir.

Aşağıda ki kodları diğer define kodlarının altına ekleyin.

/* WordPress Debug Modunu Kapatma - Geliştiriciler bunu eklemeyebilir ya da değerleri false yerine true yapabilir. */
define( 'WP_DEBUG',     false );
define( 'WP_DEBUG_LOG',   false );
define( 'WP_DEBUG_DISPLAY', false );
define( 'SCRIPT_DEBUG',   false );
define( 'SAVEQUERIES',   false );

5.Adım: WordPress Sıkıştırma (Compression) Özelliğini Aktif Etme

Sunucumuzdan kaynaklı olarak wordpress’in sıkıştırma özellikleri kapalı olarak gelebiliyor.Bundan dolayı ne kadar uğraşsakta sitemizde ki css,javascript (js) gibi dosyaları sıkıştıramıyor, wordpress buna izin vermiyor idi. Eğer, böyle bir sorundan muzdarip iseniz aşağıda ki kodları wp-config.php dosyanıza ekleyerek WordPress’in temel sıkıştırma özelliklerini aktif eder ve sitenizin performansını artırabilirsiniz.

/* WordPress Sıkıştırma (Compression) Özellikleri */
define( 'COMPRESS_CSS',    true );
define( 'COMPRESS_SCRIPTS',  true );
define( 'CONCATENATE_SCRIPTS', true );
define( 'ENFORCE_GZIP',    true );

Bunlar yapmanız gereken ve kullanmanız gereken optimize ayarları idi. Bundan sonra bahsedeceğim yöntemler ise isteğe bağlı olarak yapabileceğiniz optimize yöntemleridir.

Cron Özelliğini Kapatma 

/* Cron Özelliğini Kapatma */
define( 'DISABLE_WP_CRON',   'true' );
define( 'ALTERNATE_WP_CRON',  'true' );

Dosya Yönetimini Doğrudan Yapmaya Zorla (Sadece FTP ile Dosyalar Eklenebilir, Düzenlenebilir ve Silinebilir.)

Bu özellik hakkında kısa bir açıklama yapayım. Bildiğiniz üzere wordpress admin panelinde istediğimiz zaman eklenti vs ekleyebiliyoruz değil mi ? Eklentiler sekmesinde yeni ekle seçeneğine tıklayarak tarayıcı üzerinden hiç ftp programı vb kullanmadan eklentiler,dosyalar kurabiliyoruz.

İşte bu özelliği kapattığınızda sadece ftp üzerinden dosya ekleyebilir,silebilir ve düzenleyebilir oluyorsunuz bu hem güvenlik için hemde bilinçsiz bir kullanıcının yanlış eklenti kurmasını veya silmesini engelleyebilirsiniz. Atıyorum sitenizde 100 tane yazar ve 100 tane yazarın içinden bir tane dangalakın çıkıp yanlışlıkla bir eklenti eklemesi veya silmesi durumunda bütün sistem çökebilir. Buna benzer bir durumunuz var ise bu özelliği kapatmanız elzemdir, güvenlik açısından da kapatmak en doğrusudur diyebilirim.

Diğer define kodlarınının hemen altına aşağıda ki kodları ekleyin.

/* Dosya Yönetimini Belirle*/
define( 'FS_METHOD','direct');

/*Dizin Chmod İzinlerini Belirle */
 /* Dinamik değişen dosyaların izni 755 */
define( 'FS_CHMOD_DIR', (0755 & ~ umask()));

/* Sabit, Çok fazla değişmeyen, değiştirilememesi gereken dosyaların izni 644*/
define( 'FS_CHMOD_FILE', (0664 & ~ umask()));

/* Güncelleme Özelliği */
define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', true );
/* Yeni eklenti ekle butonunu kaldırma, eklentiler sayfasından eklentileri silme özelliğini,düzenleme özelliğini kapat */
define( 'DISALLOW_FILE_MODS', true );
define( 'DISALLOW_FILE_EDIT', true );

Son olarak sistemimizde yaşanılacak bir hata durumunda o hata mesajını ekrana yazdırılmaması için aşağıda ki kodu wp-config.php dosyasında en sona ekleyebilirsiniz.

ini_set('display_errors', 0);

Bunu neden eklemeliyim ? diye soranlar için cevaplayayım. Bazen yaşanılan bir hata ekrana yazdırıldığında güvenlik zaafiyeti oluşturabilecek yapıları tarayıcıda herkes görebiliyor, yani bazen veritabanınızın adı veya şifresi gibi gizli kalması gereken bilgileriniz, dosyalarınız ekranda gözükebiliyor. Güvenlik amaçlı bunu ekleyebilirsiniz ama sunucunuza güveniniz tam ise eklemeyebilirsiniz.

Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra sisteminizde gözde görülür bir performans artışı gözlemleyeceksiniz. Bir sonra ki yazımda görüşmek dileği ile hoşcakalın.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

  WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

  2 hafta önce kişisel blog sayfamı Quic.cloud altyapısına geçiş yaptırdım. Bu geçiş sürecinde yaşadığım Türkçe kaynak sıkıntısı, güncel olmayan bilgilerden dolayı bu konu ile ilgili bir kaynak oluşturmaya karar verdim. Blog sayfamı Quıc altyapısına geçirmeye karar verme sebebim; kullanmış olduğum ücretsiz CDN servisinin artık ücretsiz olmamasıydı. Tek neden bu değil…
 • WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

  WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

  Wordpress'in admin paneline veya kullanıcı hesaplarına giriş kısmı kişisel bilgilerinize, değerli içeriğinize ve işiniz için değerli olan birçok şeye giriş noktasıdır. Bizim için bu kadar önemli olan bir alanın saldırganlar tarafından da ele geçirilmek istenmesi kadar doğal bir şey yoktur. Bunun için zorlayarak giriş yapma adını verdiğimiz brute force (kaba…
 • WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

  WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

  Favicon internet sitenizin web tarayıcısında ki sayfa başlığında görüntülenen küçük bir ikondur. Favicon, tarayıcıların geçmişinde, yer imleri sekmesinde ve internet sitenizin görsel bir kimliğe ihtiyaç duyduğu her yerde gözükmektedir, kullanılmaktadır. Wordpress'te Favicon Nasıl Eklenir? Oldukça basit ve küçük bir detaydır favicon, çoğu zaman unutulur ancak unutulmaması gereken bir özelliktir. Sitenizin…
 • WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  Wordpress'te varsayılan olarak blog yazıları 55 kelime kısaltılmakta. Wordpress'in yazı uzunluğu filtreleme fonksiyonu kullanılarak bu varsayılan değeri değiştirebiliyoruz ve bu değiştirdiğimiz de sadece bir yerde kullanabiliyoruz, peki ya birden fazla alanda farklı kelime uzunlukları kullanmak istiyorsak? Birden fazla yazı türüne sahip bir internet sitesi geliştiriyorsanız, her farklı alan için farklı…
WordPress WP-Config.php Optimizasyonu Nasıl Yapılır ? için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 8 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  EvanTR Ziyaretçi

  Yararlı bilgiler için teşekkür ederim

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Ali Veli Türk Ziyaretçi

  Teşekkür ederim

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  olcay Ziyaretçi

  Hocam bu wp-config dosyası bende wpml-config adında beş altı satırlık bir şey/ doğru yerde miyim acaba?

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhabalar,

   wp-config.php dosyası sitenizin ana dizininde bulunur. Muhtemelen başka bir dosya ile karıştırıyorsunuz.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Ayaz Ziyaretçi

  mrb. hocam sitenizi şan eseri buldum ve çok işime yarıyan şeyler gördüm. Nadir yazarım ama size teşekkür etmek istedim. Bu hatayı alıyorum define(‘WP_CACHE’, true); ben de bu yoktu dediğiniz gibi yapıp false olarak ekledim ama hata cahe programında halen gözükmekte acaba belli bir süre zarfın dan sonramı kalkıcak?

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba,

   Nasıl bir hatadan bahsediyorsunuz? Ekran görüntüsü paylaşabilirseniz sevinirim.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Burcu Ziyaretçi

  Hüseyin Bey teşekkürler gerekli tüm kodları yazı içerisinde paylaşmışsınız 🙂

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor