WordPress Yoast SEO 4.1 Güncellemesi Geldi

Selamlar,

WordPress‘in en etkili ve en çok kullanılan seo eklenti olan Yoast SEO ‘ya an itibari ile güncelleme geldi. Yoast SEO eklentisini geliştirenler şu aralar harıl harıl çalışıyor diyebiliriz. Önceden ayda bir olan bu güncellemeler artık neredeyse hergün her hafta olmaya başladı. Her güncelleme ile de eklenti biraz daha iyi oluyor ve biz kullanıcılarınıda oldukça sevindiriyor.

Yoast SEO 4.1 Güncellemesi İle Gelen Yenilikler ve Değişiklikler

Eklentinin bu sürüm güncellemesi ile gelen değişiklikleri madde madde sıralayalım ve bu değişikliklerin bize faydasının ne olacağını anlatalım.

 1. Mobil arama sonuçlarında sitemizin nasıl göründüğünü görebilmemiz için Mobil Snippet özelliği geldi.
 2. Bildiğinizi üzere Yoast SEO’da yazımızı yazarken birkaç teknik detaylarda bize yardımcı olan analiz sistemi var.Bunlar; yazımızın okunabilirliği, seo için uygun olup olmadığı gibi bir takım seo kriterlerini analiz ediyordu bu analiz yapısını daha da geliştirmişler ve %99 kesin analiz yaptığını belirtiyorlar.
 3. Yukarıda bahsettiğim analiz yapısı her dil için başarılı olamıyordu bunun için birçok dilde güncellemeler yapıldı ve dikkat çeken dil ise Almanca oldu, Almanca dili için okunabilirlik analizini geliştirdiler.

Yoast SEO 4.1 Güncellemesi

Yoast SEO 4.1 Güncellemesi

Bu güncelleme ile artık sitemizin sadece masaüstü arama sonuçlarında nasıl görüneceğini değil aynı zamanda mobil arama sonuçlarında da nasıl görüldüğünü görebilir buna göre yazılarımızı hazırlayabilir veya düzenleyebiliriz. Yukarıda ki resimde gördüğünüz gibi masaüstü bilgisayar ekranı simgesinin yanına cep telefonu simgesi getirilmiş. İkisi arasında gidip gelerek seo analizi  yapabiliriz.

Eğer site içeriğiniz Almanca ise ve Yoast Seo kullanıyorsanız artık Almanca dilinde yazdığınız yazılar daha rahat okunabilecek ve analiz edebilecek eklenti. Dil desteği geldi diyebiliriz açıkcası. Türkçe içinde böyle bir geliştirmeyi daha önce ki sürümlerde yapmışlardı.

Yoast SEO 4.1 Güncellemesi ile daha iyi analiz edebileceğimiz yazılar yazabiliriz artık. Buradan Yoast SEO eklentisini geliştiren geliştirici kardeşlerimize teşekkür ediyorum, sağolun varolun efenim 🙂

Bir önceki yazım olan Tavsiye Ettiğim 5 WordPress Eklentisi başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

13 yorum

 1. Burhan T   •  18 Ocak 2017 - 01:48

  Mobil arama sonuçları için görünüm analizini getirmeleri güzel olmuş, şuan yükselişte olan birşey mobil cihazlar 🙂

  • Hüseyin Körbalta   •  18 Ocak 2017 - 03:20   Yazar

   Evet artık herşey mobil cihazlar ile halledildiği için web siteleri için mobil daha da önemli ve mobilden sitemizin arama sonuçlarında nasıl göründüğünü, yazılarımız nasıl görüneceğini görebilmek ve ona göre ayarlamalar yapmak çok işimize yarayacak 🙂 Teşekkürler yorumun için.

 2. Tayfun Durmaz   •  18 Ocak 2017 - 07:27

  yoast geliştirici ekibi durmadan çalışıyor, güzel bir güncelleme olmuş bilgilendirme yazısı için teşekkürler hüseyin

 3. mutluetkendini   •  18 Ocak 2017 - 12:39

  Daha önce seo eklentisi kullanmadım sitemde şuan bi yoast seo eklentisini deneyeceğim bakalım nasıl birşeymiş 🙂

 4. Ahmet   •  18 Ocak 2017 - 12:42

  Ben yoast kullanmıyorum ama sürekli eklentinin güncellemesiyle ilgili yazılar görüyorum, yavaştan benide kendine çekiyor eklenti ne yalan söyleyim all in one seo’yu bırakıp yoast geçesim var 🙂

 5. Enhakikibilgiler   •  18 Ocak 2017 - 12:53

  Eklentiyi şu aralar çok sık güncellemeye başladılar, ufak ufak değişiklikler yapıyorlar ve yaptıkları değişikliklerde harbi etkili oluyor, böyle devam yoast (y)

 6. Ufuk Taşkın   •  18 Ocak 2017 - 12:58

  bilgilendirme yazısı için teşekkür ederim ancak bende güncelleme gözükmüyor yani bildirim gelmedi neden acaba ?

 7. Teknolobi   •  18 Ocak 2017 - 13:03

  Bende güncelledim eklentiyi, bayadır geliştiriyorlar bu eklentiyi şu aralar epey hızlandılar, gaza mı geldiler ne yaptılar 😀

 8. Fatih Burkan Türk   •  18 Ocak 2017 - 13:17

  Yoast eklentisinin ayarlarını nasıl yapmam gerekiyor ? Yazında koyduğun o resim kısmı bende gözükmüyor nasıl açabilirim o kısmı ?

  • Hüseyin Körbalta   •  19 Ocak 2017 - 20:08   Yazar

   Merhaba,

   Bu ayarı yapabilmek için wordpress admin paneli kısmından sol tarafta ki menülerden SEO sekmesine tıklayıp, Başlıklar & Metalar ayar kısmına gelip Enabled analysis kısımlarında ki ayarları aktif etmeniz gerekiyor. Aktif ettikten sonra seo analiz kısmı yeni yazı eklerken alt kısımda çıkacaktır.

 9. Gaye   •  19 Ocak 2017 - 10:16

  Güncellemeyi yaptıktan sonra WordPress e giremiyorum, bunu nasıl düzeltebilirim

  • Hüseyin Körbalta   •  19 Ocak 2017 - 20:05   Yazar

   Merhaba,

   Bu sorunun yoast güncellemesiyle ilgili olabileceğini sanmıyorum, yoast ile birlikte başka eklentilerinizde güncellenmiş olabilir. Eğer yoast’tan kaynaklandığını düşünüyorsanız ftp ile sitenizin ana dizinine bağlanın ve wordpress’in kurulu olduğu dizine girin ve wp-content/plugins/ dizininde yer alan wordpress-seo adlı klasörün ismini değiştirin böylelikle yoast seo devre dışı kalacaktır ve admin panelinize girmeyi deneyin.

   • Gaye   •  19 Ocak 2017 - 21:39

    Tesekkurler, kendiliginden duzeldi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir