Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
WordPress’de Konu Başlıklarına Karakter Sınırı Koyma

WordPress’de Konu Başlıklarına Karakter Sınırı Koyma

Selamlar,

WordPress’de yazı yazacağımız konuya bazen başlık yazarken uzun yazabiliyoruz, konuyu net ifade edebilecek şekilde başlıklar kullanıyoruz. WordPress temanızda yazılarınızın gösterim şeklini listeleme adını verdiğimizi alt alt’ta ya da yan yana liste halinde sadece başlıklardan ibaret halde ekleyebiliyoruz. Yan yana olarak ayarlanmış bir yapıda tema kullanıyorsak eğer uzun başlıkların sıkıntı çıkardığını ve düzeltmek için baya bi uğraştıracaktır sizi.

CSS ile bunu düzeltebilirsiniz ancak buda temanızın yapısı bozabilir veya mobil uyumlu ise mobil kullanıcılarınızda yine sıkıntı yaratabilir. CSS’de sabit bir değer girmemiz gerekebiliyor bazen.

Gelelim asıl konumuza.

WordPress’de Konu Başlıklarına Karakter Sınırı Koyma

Bunun için yapmanız gereken oldukça basit bir işlem. Eklenti kullanmadan ufak bir kod ile istediğimiz bu işlemi yani wordpress’de konu başlıklarına karakter sınırı koyma işlemini gerçekleştirmiş olacağız/olacaksınız.

WordPress’de kullanmış olduğunuz temanızın functions.php dosyasını açın.

function kisabaslik() {
$kisabaslik = get_the_title();
if(strlen($kisabaslik)> 19) {
$kisabaslik = mb_substr($kisabaslik, 0, 19) . ‘…’;
}
echo $kisabaslik;
}

Yukarıda ki kodları temanızın functions.php dosyasında herhangi bir yere yapıştırabilirsiniz. Tavsiyem dosyanın en sonuna ya da en başına eklemenizdir.

Daha sonra aşağıda ki kodu temanızın başlıkları nerede gösteriliyorsa genelde content.php, single.php vb dosyalarda konu başlıklarınızı çeken bir kod bulunuyor o kodu bulup yerine aşağıda ki kodu ekleyin.

Yani, şu kodu bulun temanızın php dosyalarında hangilerinde bulunuyorsa ise ;

<?php the_title(); ?>

Bununla değiştirin:

<?php kisabaslik(); ?>

the_title olan kısımı kisabaslik olarak değiştirip, dosyanızı kaydedin. Daha sonra tarayıcı çerezlerinizi/önbelleklerinizi temizleyerek sitenize bakabilirsiniz. Artık, wordpress’de ki yazılarınızı yan yana sıralar iken uzun başlıklara sahip yazılarınız kayma,bozulma yaşamayacaksınız. Uzun başlıklarınızda belirlediğiniz karakter sayısından sonra üç nokta çıkacaktır.

Peki, karakter sayısını nasıl ayarlayacağım ? yani kaç tane harf girildikten sonra kısaltacak yazı başlıklarımı diyorsanız en başta vermiş olduğum kodda yer alan şu kısmı:

$kisabaslik = mb_substr($kisabaslik, 0, 19) . ‘…’;

0, 19 yazan kısımda 19 sayısını yükseltip, azaltabilirsiniz. Daha sonra ondan sonra gelen ‘…’ kısmı ise kısaltıltıktan sonra yazılacak mesaj ya da ifadedir. 19 tane harf girildikten sonra 20. harfte … işareti oluşturacaktır otomatikmen sistem. Siz üç nokta yerine farklı birşey ekleyebilirsiniz.

Hepsi bu kadar,selametle kalın.

esen-kalin

 

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

  WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

  2 hafta önce kişisel blog sayfamı Quic.cloud altyapısına geçiş yaptırdım. Bu geçiş sürecinde yaşadığım Türkçe kaynak sıkıntısı, güncel olmayan bilgilerden dolayı bu konu ile ilgili bir kaynak oluşturmaya karar verdim. Blog sayfamı Quıc altyapısına geçirmeye karar verme sebebim; kullanmış olduğum ücretsiz CDN servisinin artık ücretsiz olmamasıydı. Tek neden bu değil…
 • WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

  WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

  Wordpress'in admin paneline veya kullanıcı hesaplarına giriş kısmı kişisel bilgilerinize, değerli içeriğinize ve işiniz için değerli olan birçok şeye giriş noktasıdır. Bizim için bu kadar önemli olan bir alanın saldırganlar tarafından da ele geçirilmek istenmesi kadar doğal bir şey yoktur. Bunun için zorlayarak giriş yapma adını verdiğimiz brute force (kaba…
 • WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

  WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

  Favicon internet sitenizin web tarayıcısında ki sayfa başlığında görüntülenen küçük bir ikondur. Favicon, tarayıcıların geçmişinde, yer imleri sekmesinde ve internet sitenizin görsel bir kimliğe ihtiyaç duyduğu her yerde gözükmektedir, kullanılmaktadır. Wordpress'te Favicon Nasıl Eklenir? Oldukça basit ve küçük bir detaydır favicon, çoğu zaman unutulur ancak unutulmaması gereken bir özelliktir. Sitenizin…
 • PHP Out of Memory Hatası Nasıl Çözülür?

  PHP Out of Memory Hatası Nasıl Çözülür?

  Son günlerde Wordpress ve Wordpress eklentilerine gelen güncellemeler sonucunda kişisel blog sayfamın hata kayıtları günlüğünde çok fazla bu hatayı görmemden ötürü araştırma yaptım ve araştırmam sonucunda bulduğum çözümü uyguladım ve sorunum ortadan kalktı. FTP kök dizininde eğer sitenizde bir teknik sorun var ise bunun kayıtlarının tutulduğu bir error_log dosyası mevcuttur.…
WordPress’de Konu Başlıklarına Karakter Sınırı Koyma için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 2 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Fatih Emin Ziyaretçi

  Çok teşekkürler işime yaradı

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.