WordPress’de Konu Başlıklarına Karakter Sınırı Koyma

Selamlar,

WordPress’de yazı yazacağımız konuya bazen başlık yazarken uzun yazabiliyoruz, konuyu net ifade edebilecek şekilde başlıklar kullanıyoruz. WordPress temanızda yazılarınızın gösterim şeklini listeleme adını verdiğimizi alt alt’ta ya da yan yana liste halinde sadece başlıklardan ibaret halde ekleyebiliyoruz. Yan yana olarak ayarlanmış bir yapıda tema kullanıyorsak eğer uzun başlıkların sıkıntı çıkardığını ve düzeltmek için baya bi uğraştıracaktır sizi.

CSS ile bunu düzeltebilirsiniz ancak buda temanızın yapısı bozabilir veya mobil uyumlu ise mobil kullanıcılarınızda yine sıkıntı yaratabilir. CSS’de sabit bir değer girmemiz gerekebiliyor bazen.

Gelelim asıl konumuza.

WordPress’de Konu Başlıklarına Karakter Sınırı Koyma

Bunun için yapmanız gereken oldukça basit bir işlem. Eklenti kullanmadan ufak bir kod ile istediğimiz bu işlemi yani wordpress’de konu başlıklarına karakter sınırı koyma işlemini gerçekleştirmiş olacağız/olacaksınız.

WordPress’de kullanmış olduğunuz temanızın functions.php dosyasını açın.

Yukarıda ki kodları temanızın functions.php dosyasında herhangi bir yere yapıştırabilirsiniz. Tavsiyem dosyanın en sonuna ya da en başına eklemenizdir.

Daha sonra aşağıda ki kodu temanızın başlıkları nerede gösteriliyorsa genelde content.php, single.php vb dosyalarda konu başlıklarınızı çeken bir kod bulunuyor o kodu bulup yerine aşağıda ki kodu ekleyin.

Yani, şu kodu bulun temanızın php dosyalarında hangilerinde bulunuyorsa ise ;

Bununla değiştirin:

the_title olan kısımı kisabaslik olarak değiştirip, dosyanızı kaydedin. Daha sonra tarayıcı çerezlerinizi/önbelleklerinizi temizleyerek sitenize bakabilirsiniz. Artık, wordpress’de ki yazılarınızı yan yana sıralar iken uzun başlıklara sahip yazılarınız kayma,bozulma yaşamayacaksınız. Uzun başlıklarınızda belirlediğiniz karakter sayısından sonra üç nokta çıkacaktır.

Peki, karakter sayısını nasıl ayarlayacağım ? yani kaç tane harf girildikten sonra kısaltacak yazı başlıklarımı diyorsanız en başta vermiş olduğum kodda yer alan şu kısmı:

0, 19 yazan kısımda 19 sayısını yükseltip, azaltabilirsiniz. Daha sonra ondan sonra gelen ‘…’ kısmı ise kısaltıltıktan sonra yazılacak mesaj ya da ifadedir. 19 tane harf girildikten sonra 20. harfte … işareti oluşturacaktır otomatikmen sistem. Siz üç nokta yerine farklı birşey ekleyebilirsiniz.

Hepsi bu kadar,selametle kalın.

esen-kalin

 

2 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir