Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
WordPress’de Konu Başlıklarına Karakter Sınırı Koyma

WordPress’de Konu Başlıklarına Karakter Sınırı Koyma

Selamlar,

WordPress’de yazı yazacağımız konuya bazen başlık yazarken uzun yazabiliyoruz, konuyu net ifade edebilecek şekilde başlıklar kullanıyoruz. WordPress temanızda yazılarınızın gösterim şeklini listeleme adını verdiğimizi alt alt’ta ya da yan yana liste halinde sadece başlıklardan ibaret halde ekleyebiliyoruz. Yan yana olarak ayarlanmış bir yapıda tema kullanıyorsak eğer uzun başlıkların sıkıntı çıkardığını ve düzeltmek için baya bi uğraştıracaktır sizi.

CSS ile bunu düzeltebilirsiniz ancak buda temanızın yapısı bozabilir veya mobil uyumlu ise mobil kullanıcılarınızda yine sıkıntı yaratabilir. CSS’de sabit bir değer girmemiz gerekebiliyor bazen.

Gelelim asıl konumuza.

WordPress’de Konu Başlıklarına Karakter Sınırı Koyma

Bunun için yapmanız gereken oldukça basit bir işlem. Eklenti kullanmadan ufak bir kod ile istediğimiz bu işlemi yani wordpress’de konu başlıklarına karakter sınırı koyma işlemini gerçekleştirmiş olacağız/olacaksınız.

WordPress’de kullanmış olduğunuz temanızın functions.php dosyasını açın.

function kisabaslik() {
$kisabaslik = get_the_title();
if(strlen($kisabaslik)> 19) {
$kisabaslik = mb_substr($kisabaslik, 0, 19) . ‘…’;
}
echo $kisabaslik;
}

Yukarıda ki kodları temanızın functions.php dosyasında herhangi bir yere yapıştırabilirsiniz. Tavsiyem dosyanın en sonuna ya da en başına eklemenizdir.

Daha sonra aşağıda ki kodu temanızın başlıkları nerede gösteriliyorsa genelde content.php, single.php vb dosyalarda konu başlıklarınızı çeken bir kod bulunuyor o kodu bulup yerine aşağıda ki kodu ekleyin.

Yani, şu kodu bulun temanızın php dosyalarında hangilerinde bulunuyorsa ise ;

<?php the_title(); ?>

Bununla değiştirin:

<?php kisabaslik(); ?>

the_title olan kısımı kisabaslik olarak değiştirip, dosyanızı kaydedin. Daha sonra tarayıcı çerezlerinizi/önbelleklerinizi temizleyerek sitenize bakabilirsiniz. Artık, wordpress’de ki yazılarınızı yan yana sıralar iken uzun başlıklara sahip yazılarınız kayma,bozulma yaşamayacaksınız. Uzun başlıklarınızda belirlediğiniz karakter sayısından sonra üç nokta çıkacaktır.

Peki, karakter sayısını nasıl ayarlayacağım ? yani kaç tane harf girildikten sonra kısaltacak yazı başlıklarımı diyorsanız en başta vermiş olduğum kodda yer alan şu kısmı:

$kisabaslik = mb_substr($kisabaslik, 0, 19) . ‘…’;

0, 19 yazan kısımda 19 sayısını yükseltip, azaltabilirsiniz. Daha sonra ondan sonra gelen ‘…’ kısmı ise kısaltıltıktan sonra yazılacak mesaj ya da ifadedir. 19 tane harf girildikten sonra 20. harfte … işareti oluşturacaktır otomatikmen sistem. Siz üç nokta yerine farklı birşey ekleyebilirsiniz.

Hepsi bu kadar,selametle kalın.

esen-kalin

 

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • PHP Out of Memory Hatası Nasıl Çözülür?

  PHP Out of Memory Hatası Nasıl Çözülür?

  Son günlerde Wordpress ve Wordpress eklentilerine gelen güncellemeler sonucunda kişisel blog sayfamın hata kayıtları günlüğünde çok fazla bu hatayı görmemden ötürü araştırma yaptım ve araştırmam sonucunda bulduğum çözümü uyguladım ve sorunum ortadan kalktı. FTP kök dizininde eğer sitenizde bir teknik sorun var ise bunun kayıtlarının tutulduğu bir error_log dosyası mevcuttur.…
 • WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  Wordpress'te varsayılan olarak blog yazıları 55 kelime kısaltılmakta. Wordpress'in yazı uzunluğu filtreleme fonksiyonu kullanılarak bu varsayılan değeri değiştirebiliyoruz ve bu değiştirdiğimiz de sadece bir yerde kullanabiliyoruz, peki ya birden fazla alanda farklı kelime uzunlukları kullanmak istiyorsak? Birden fazla yazı türüne sahip bir internet sitesi geliştiriyorsanız, her farklı alan için farklı…
 • WordPress Easy WP SMTP Eklentisinde Önemli Güvenlik Açığı!

  WordPress Easy WP SMTP Eklentisinde Önemli Güvenlik Açığı!

  Geçtiğimiz hafta Wordpress'in en çok kullanılan mail işlemcisi eklentisi olan Easy WP SMTP'nin yapmış olduğu bir güncelleme çok önemli bir güvenlik açığına neden oldu. Wordpress'in paylaştığı verileri göre 300,000 site tarafından aktif olarak kullanılmakta olan bu eklentinin 1.3.9 sürümünde meydana gelen güvenlik açığı bir çok internet sitesini etkilemiştir. Blog yazımda…
 • WordPress Eklentisiz Yazı İçi Reklam Alanı Nasıl Oluşturulur?

  WordPress Eklentisiz Yazı İçi Reklam Alanı Nasıl Oluşturulur?

  Wordpress dünyanın en geniş eklenti kütüphanesine sahip yazılımıdır. Hemen hemen her şey için bir eklentisi mevcut, fakat Wordpress her ne kadar eklenti açısından zengin olsa da her şeyi eklentiyle yapmak sitenizin yayın yaptığı hosting ya da sunucuyu bir süre sonra yormaya başlayacaktır. Bende size bu blog yazımda eklenti kullanmadan yazı…
WordPress’de Konu Başlıklarına Karakter Sınırı Koyma için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 2 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Fatih Emin Ziyaretçi

  Çok teşekkürler işime yaradı

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.