İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


17 Kas 2016

Selamlar,

WordPress’de yazı yazacağımız konuya bazen başlık yazarken uzun yazabiliyoruz, konuyu net ifade edebilecek şekilde başlıklar kullanıyoruz. WordPress temanızda yazılarınızın gösterim şeklini listeleme adını verdiğimizi alt alt’ta ya da yan yana liste halinde sadece başlıklardan ibaret halde ekleyebiliyoruz. Yan yana olarak ayarlanmış bir yapıda tema kullanıyorsak eğer uzun başlıkların sıkıntı çıkardığını ve düzeltmek için baya bi uğraştıracaktır sizi.

CSS ile bunu düzeltebilirsiniz ancak buda temanızın yapısı bozabilir veya mobil uyumlu ise mobil kullanıcılarınızda yine sıkıntı yaratabilir. CSS’de sabit bir değer girmemiz gerekebiliyor bazen.

Gelelim asıl konumuza.

WordPress’de Konu Başlıklarına Karakter Sınırı Koyma

Bunun için yapmanız gereken oldukça basit bir işlem. Eklenti kullanmadan ufak bir kod ile istediğimiz bu işlemi yani wordpress’de konu başlıklarına karakter sınırı koyma işlemini gerçekleştirmiş olacağız/olacaksınız.

WordPress’de kullanmış olduğunuz temanızın functions.php dosyasını açın.

function kisabaslik() {
$kisabaslik = get_the_title();
if(strlen($kisabaslik)> 19) {
$kisabaslik = mb_substr($kisabaslik, 0, 19) . ‘…’;
}
echo $kisabaslik;
}

Yukarıda ki kodları temanızın functions.php dosyasında herhangi bir yere yapıştırabilirsiniz. Tavsiyem dosyanın en sonuna ya da en başına eklemenizdir.

Daha sonra aşağıda ki kodu temanızın başlıkları nerede gösteriliyorsa genelde content.php, single.php vb dosyalarda konu başlıklarınızı çeken bir kod bulunuyor o kodu bulup yerine aşağıda ki kodu ekleyin.

Yani, şu kodu bulun temanızın php dosyalarında hangilerinde bulunuyorsa ise ;

<?php the_title(); ?>

Bununla değiştirin:

<?php kisabaslik(); ?>

the_title olan kısımı kisabaslik olarak değiştirip, dosyanızı kaydedin. Daha sonra tarayıcı çerezlerinizi/önbelleklerinizi temizleyerek sitenize bakabilirsiniz. Artık, wordpress’de ki yazılarınızı yan yana sıralar iken uzun başlıklara sahip yazılarınız kayma,bozulma yaşamayacaksınız. Uzun başlıklarınızda belirlediğiniz karakter sayısından sonra üç nokta çıkacaktır.

Peki, karakter sayısını nasıl ayarlayacağım ? yani kaç tane harf girildikten sonra kısaltacak yazı başlıklarımı diyorsanız en başta vermiş olduğum kodda yer alan şu kısmı:

$kisabaslik = mb_substr($kisabaslik, 0, 19) . ‘…’;

0, 19 yazan kısımda 19 sayısını yükseltip, azaltabilirsiniz. Daha sonra ondan sonra gelen ‘…’ kısmı ise kısaltıltıktan sonra yazılacak mesaj ya da ifadedir. 19 tane harf girildikten sonra 20. harfte … işareti oluşturacaktır otomatikmen sistem. Siz üç nokta yerine farklı birşey ekleyebilirsiniz.

Hepsi bu kadar,selametle kalın.

esen-kalin

 


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

2
 Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yazıdaki Yorumlar
1 Yorumlar
0 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
Fatih Emin
Ziyaretçi
Fatih Emin

Çok teşekkürler işime yaradı