Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

2 hafta önce kişisel blog sayfamı Quic.cloud altyapısına geçiş yaptırdım. Bu geçiş sürecinde yaşadığım Türkçe kaynak sıkıntısı, güncel olmayan bilgilerden dolayı bu konu ile ilgili bir kaynak oluşturmaya karar verdim.

Blog sayfamı Quıc altyapısına geçirmeye karar verme sebebim; kullanmış olduğum ücretsiz CDN servisinin artık ücretsiz olmamasıydı. Tek neden bu değil aslında kişisel blog sayfamın son birkaç aydır yurt dışından gelen kullanıcı trafiğinde yoğun bir artış olmasıdır. İlk önce gelen bu trafiğin spam trafik olduğunu düşündüm ancak öyle değilmiş, bu yüzden yurt dışında sitemin daha hızlı açılması, sayfamın daha hızlı yüklenmesi orada ki kullanıcılarım açısından önem arz etmeye başladı bu yüzden yine ücretsiz ama etkili olabilecek CDN servislerini araştırmaya başladım.

Sonuç olarak bu araştırmalarım sonucunda Quic.cloud CDN hizmetini buldum ve biraz incelediğimde diğer CDN teknolojilerinden farklı olduğunu gördüm. Aynı zamanda WordPress‘te kullandığım önbellekleme eklentisi olan LiteSpeed Cache eklentisini geliştiren LiteSpeed tarafından geliştiriliyor olması daha da ilgimi çekti.

Quic Cloud Nedir? Diğer CDN Servislerinden Farkı Ne?

Quic.cloud dinamik WordPress sayfa ve kaynak dosyalarını önbelleğe alabilen ilk ve tek içerik dağıtım ağıdır.Dosya aktarım protokolü olarak Quic kullanıldığında kullanıcılarınızın siteye erişim süresinde büyük ölçüde düşüş sağlamaktadır.

QUIC.cloud, nerede olursa olsun sitenizin tüm ziyaretçilerine iletim süresini büyük ölçüde azaltır. Web siteniz potansiyel olarak ziyaretçilerinden dünyanın her yerinde bulunur, ancak QUIC.cloud ile içeriğiniz gerçek zamanlı olarak tüm dünyadaki sunucularda önbelleğe alınır. Bir ziyaretçi sitenizden içerik istediğinde, ziyaretçinin en yakın sunucu konumundan bir kopya sunulur. Hem statik hem de dinamik içeriği ana site sunucusu yerine QUIC yerine en yakın sunucudan ileterek sitenizi önemli ölçüde hızlandırır.

Quic.cloud’un diğer CDN servislerinden farkı, gerçek zamanlı olarak dinamik sayfalarınızı da önbelleğe alabiliyor olmasıdır.

Önemli Not: Quic.cloud henüz beta aşamasındadır. Bu yüzden önemli ve trafik akışının çok yüksek olduğu sistemlerde aktif ederken buna dikkat edin.

WordPress’de Quic.cloud Nasıl Aktif Edilir?

İlk önce bilmeniz gereken sunucu altyapınızın LiteSpeed kullanıyor olması gerekmektedir. Sunucu altyapınız Apache veya diğer altyapılardan ise ne yazık ki Quic.cloud servisini blog sayfanızda aktif edemezsiniz.

Quic.cloud servisini WordPress blogunuzda aktif edebilmek için elinizde olması gerekenler;

 1. LiteSpeed altyapılı bir sunucuda WordPress’in çalışıyor olması.
 2. Sunucunuzun Quic.cloud ve HTTP3 destekleyip desteklemediğini öğrenmeniz gerekiyor. Bunu da burada ki servisi kullanarak öğrenebilirsiniz. Eğer sunucunuz Quic.Cloud ve HTTP3 desteklemiyor ise ne yazık ki Quic.Cloud servisini kullanamazsınız.
 3. Sunucunuzda mutlaka aktif bir SSL kurulu olması gerekiyor ve siteniz HTTPS üzerinden güvenli bağlantı ile çalışması gerekiyor. SSL’niz yok ise bir tane edinmeniz gerekiyor aksi takdirde Quic.cloud hizmetini kullanamazsınız.
 4. WordPress blog sayfanızda önbellekleme eklentisi olarak WordPress LiteSpeed Cache eklentisi kurulu ve aktif olması gerekmektedir.
 5. Ücretli ya da ücretsiz alan adınıza ait DNS kontrol paneline sahip olmanız gerekmektedir. (Cloudflare ya da Hosting/Alan adı servis sağlayıcınızda mevcuttur.)
 6. Sürekli kullandığınız aktif bir e-posta adresiniz olmalı.

Yukarıda madde madde sıraladığım tüm gerekenler elinizde mevcut ise adım adım ilerleyerek Quic.cloud servisini blog sayfanızda aktif edebilirsiniz.

Quic.cloud’da Hesap Oluşturma / Kayıt Olmak

İşlemlere başlamadan önce bir adet Quic.Cloud hesabı oluşturmamız gerekiyor. Bu hesabı oluşturmak için yapılması gerekenler;

 1. Buraya tıklayarak Quic.cloud servisinin internet sitesini yeni bir sekmede açın.
 2. Açılan internet sayfasında sağ üst köşede Register butonu mevcut o butona tıklayın.
 3. Karşınıza klasik kayıt formu çıkacaktır. Bu formu kendi bilgilerinizde doldurun. E-posta adresi kısmına mutlaka kullandığınız bir mail adresi giriniz. Kayıt işlemini tamamladıktan sonra e-posta adresinize hesabınızı aktif hale getirmeniz için bir link gönderilecek. (Spam/Junk klasörlerini kontrol edin mail servisinizde.)

Kaydınızı oluşturup, hesabınızı aktif hale getirdiğinizde karşınıza aşağıda ki gibi bir yönetim paneli açılacaktır.

Bu panelde yapmanız gereken User API Key kısmının sağ tarafında yer alan Generate butonuna tıklamaktır. Bu butona tıkladığınızda size özel bir api anahtarı oluşturacak bu anahtarı bir yere not ediniz.

Bu aşamada elinizde olması gerekenler aşamasında belirttiğim WordPress‘de ki LiteSpeed Cache eklentisi ile oluşturduğumuz bu API anahtarını kullanacağız. Bu eklentisi blog sayfanızda kurulu değil ise lütfen önce bu eklentiyi kurun, aktif edin. Daha sonra aşağıda ki adımları takip ederek ayarlamalarınızı gerçekleştirin.

 1. WordPress admin panelinize giriş yapın.
 2. Admin panelizde sol tarafta yer alan menülerden LiteSpeed Cache sekmesini bulun ve Settings ayarına tıklayın.
 3. Açılan ayarlar penceresinin sağ tarafında bulunan Show Advanced Options butonuna tıklayın.
 4. Karşınıza LiteSpeed cache eklentisinin detaylı ayarları çıkacaktır. Sekmeler halinde ki bu ayarlardan [8]CDN yazılı ayara tıklayın.
 5. Açılan ayar sekmesinde Quic Cloud API ayar grubunu bulun ve ayarlarınızı aşağıda ki görselde ki gibi yapın.

Ayarı Off konumunda ON konumuna getirmelisiniz ve hemen altında ki form alanları da Quic.Cloud hesabınızda ki bilgiler ile doldurmalısınız. Bu iki kutucuğu doğru bir şekilde doldurduktan sonra ayarları kaydetmek için Save Changes butonuna tıklayarak ayarları kaydedin.

Quic.cloud’a Alan Adı Eklemek ve Ayarlarını Yapılandırmak

Quic.cloud sitesine tekrar geri dönüyoruz ve yönetim panelinde Domains alanında servisi kullanmak istediğimiz alan adını belirtiyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta WordPress’in hangi alan adına ve dizinde kurulu olduğudur. Örneğin wordpress’inizi bir alt klasör içerisinde kurduysanız bunu belirtmek zorundasınız.

Görselde gördüğünüz +Add Domain butonuna tıklıyoruz. Daha sonra karşımıza birden fazla adımlık bir form alanı gelecek. Form alanını aşağıda ki örnek videoya göre doldurun.

Quic.cloud hesabınıza birden fazla, farklı alan adları ekleyebilirsiniz, şuan için herhangi bir alan adı kısıtlaması bulunmamaktadır. Alan adınızı eklediğinize göre gerekli DNS ayarlarını yapmamız gerekiyor.

DNS ayarlarını yapmadan önce alan adımız için önemli olan birkaç ayarlamayı yapmamız gerekiyor.

Video’da gösterdiğim ayarlardan bazıları DNS ayarlarını yaptıktan sonra çalışacaktır. Videoda ki ayarların ne olduğunuz, ne amaçla aktif edildiğini tek tek açıklamak istiyorum.

Connection Type to Origin: Bu ayarı MATCH olarak ayarlamanız gerekiyor. Siteniz HTTPS üzerinden yayın yapıyor ise bu ayar mutlaka MATCH olarak seçilmelidir. Güvenli bağlantığı üzerinden yayın yapmıyor ise siteniz o zaman ayarı HTTP Only olarak değiştirmeniz gerekmektedir.

Frontend Force HTTPS: Bu ayarı ON olarak videoda ayarladım ancak sitenizde SSL kullanmıyorsanız bu ayarı OFF yapabilirsiniz. Bu ayar sitenize gelen tüm trafiği güvenli bağlantıya zorla yönlendirmenizi sağlar. Yani, bir kullanıcı sitenize güvensiz bağlantı (http) ile bağlanıyorsa bunu güvenli bağlantı olan https protokolüne zorla yönlendirecektir. Bunun düzgün çalışabilmesi için sitenizde doğrulanmış bir SSL sertifikası kurulu olmalıdır. Aksi takdirde kullanıcılar sitenize erişemeyecektir.

Enable QUIC Backend: Bu ayarı videoda ON olarak aktif ettim. Ancak bu ayarın çalışabilmesi için yukarıda ki ilk iki ayarın MATCH ve ON olarak ayarlanmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde çalışmayacaktır. Bu ayar ise bize ana sunucumuzda ki tüm isteklerin Quic tarafından yanıtlanmasını, işlenmesini ve iletilmesini sağlar. Bu da sitenizin ana sunucusuna gelen trafik yükünün Quic üzerine aktarılması demektedir böylelikle ana sunucunuzun gelen isteklere verdiği tepki süresi kısalacaktır.

Cache Ayarları sekmesinde Enable CDN seçeneğini kullanabilmek için DNS ayarlarını CNAME kaydını yapmanız gerekmekte bu yüzden bu ayarı video’da aktif edemedim. DNS ayarlarını yaptıktan sonra geri dönüp bu ayarı aktif edebilirsiniz. Aynı şekilde Enable Static Cache ayarını da yine DNS ayarlarını yapılandırınca aktif etmiş olacaksınız.

Security sekmesinde ki Anti-DDos ayarını ON olarak seçmenizi tavsiye ederim. DDos’un ne olduğunu bilmiyorsanız internete araştırma yaparak detaylı bilgi öğrenebilirsiniz ancak kısaca açıklamam gerekirse sitenizin ana ip adresine gelen aşırı ve saldırganca istek silsilesini engellemekte kullanılan bir güvenlik hizmetidir.

reCAPTCHA Defence: Bu ayar Quic’e göre mutlaka aktif edilmeli ancak ben yaptığım testlerde tam olarak istenildiği gibi çalışmadığını gözlemledim bu yüzden bu ayarın kapalı olmasını tavsiye ederim. Ayarın amacı ise siteniz aynı ip adresinden yüzlerce hatta binlerce istek geldiği takdirde o istekleri azaltmak için bir Google reCaptcha formu oluşturmanızı sağlar böylelikle site trafiğini sabote etmek isteyen spam trafik saldırılarının önüne geçmiş olursunuz.

SSL Certificate: Bu ayar’da yine DNS ayarlarını yaptıktan sonra aktif edebileceğiniz bir ayardır. DNS yapılandırmanızı yaptığınızda size özel ve sadece Quic.cloud servisinde kullanılmak üzere ücretsiz bir SSL sertifikası oluşturmanızı sağlıyor.

Bir sonra ki aşamamız DNS kaydını gerçekleştirmek.

Quic.cloud DNS Ayarları Nasıl Yapılır?

Quic.Cloud servisi bir proxy hizmeti görmektedir. Kullanıcılar sitenize erişmeden önce Quic cloud sunucularını erişir ve orada gerekli kontroller yapılır ve sitenizin içerikleri kullanıcının Quic cloud sunucularına en yakın noktasından ulaştırılır. Bunu yapabilmek için DNS yapılandırması yapmamız gerekmektedir.

Quic.cloud sitesinde ki panelimize geri döndüğümüzde Alan adımızı tıklayın ve General sekmesinde aşağıda ki görselde ki gibi bir uyarı ekranı mevcut olacak.

c111843.tier1.quic.cloud yazan yer sizde farklı olabilir. Sizde ki ne ise onu kopyalayın ve alan adınızın DNS yönetim panelini açın ve aşağıda ki adımları sırasıyla gerçekleştirin.

 1. siteadresiniz.com’a ait olan A dns kaydını siliniz.
 2. Daha sonra kullandığınız DNS yönetim panelinde DNS Kaydı Ekle ya da Add DNS Records seçeneklerini tıklayın.
 3. Kayıt tipini CNAME olarak seçin, kayıt ismine site adresiniz yazın ya da direkt ana domainizin olmasını istiyorsanız @ işaretini koyabilirsiniz.
 4. Target/Hedef kısmına ise Quic.Cloud panelinizde kopyaladığınız c111843.tier1.quic.cloud benzeri adresi yazın ve DNS kaydınızı ekleyin.

DNS ayarlarınızı yapılandırdıktan sonra ayarların aktif hale gelmesi 24 ile 48 saat arasında değişiklik gösterebilmektedir. DNS ayarlarınızı doğru yapılandırdıysanız eğer Quic.Cloud panelize giderek CNAME kaydını doğrulamanız gerekiyor. DNS ayarlarınızı yapılandırktan sonra sitenize erişim sağlanıyorsa ise artık WordPress blogunuz Quic.Cloud altyapısında hizmet veriyor olacaktır.

DNS yönetim paneli olarak CloudFlare kullanıyorsanız yapmanız gerekenler aşağıda ki görsel ile kısaca gösterdim.

 1. DNS kayıt tipini CNAME olarak seçiyorsunuz.
 2. Kaydın hangi alan adı için kullanılacak buraya o alan adını yazıyorsunuz. Kök alan adınız için ekliyorsanız bu kısma @ işaretini eklemeniz yeterli.
 3. Target kısmına ise Quic.Cloud panelinde size verilen görselde (3.numarada) gösterilen benzer bağlantıyı ekliyorsunuz.
 4. TTL kısmını ise Auto olarak seçiyorsunuz.
 5. Proxy Status kısmını ise kapatıyorsunuz. Çünkü; biz Cloudflare’yi değil Quic kullanacağız proxy olarak bu yüzden Proxied seçeneğini DNS Only olarak değiştiriyorsunuz.

Bütün aşamaları eksiksiz olarak yaptığınızda artık WordPress blogunuz Quic.cloud servisi üzerinden yayın yapıyor demektir.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

  WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

  Wordpress'in admin paneline veya kullanıcı hesaplarına giriş kısmı kişisel bilgilerinize, değerli içeriğinize ve işiniz için değerli olan birçok şeye giriş noktasıdır. Bizim için bu kadar önemli olan bir alanın saldırganlar tarafından da ele geçirilmek istenmesi kadar doğal bir şey yoktur. Bunun için zorlayarak giriş yapma adını verdiğimiz brute force (kaba…
 • WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

  WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

  Favicon internet sitenizin web tarayıcısında ki sayfa başlığında görüntülenen küçük bir ikondur. Favicon, tarayıcıların geçmişinde, yer imleri sekmesinde ve internet sitenizin görsel bir kimliğe ihtiyaç duyduğu her yerde gözükmektedir, kullanılmaktadır. Wordpress'te Favicon Nasıl Eklenir? Oldukça basit ve küçük bir detaydır favicon, çoğu zaman unutulur ancak unutulmaması gereken bir özelliktir. Sitenizin…
 • WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  Wordpress'te varsayılan olarak blog yazıları 55 kelime kısaltılmakta. Wordpress'in yazı uzunluğu filtreleme fonksiyonu kullanılarak bu varsayılan değeri değiştirebiliyoruz ve bu değiştirdiğimiz de sadece bir yerde kullanabiliyoruz, peki ya birden fazla alanda farklı kelime uzunlukları kullanmak istiyorsak? Birden fazla yazı türüne sahip bir internet sitesi geliştiriyorsanız, her farklı alan için farklı…
 • WordPress Easy WP SMTP Eklentisinde Önemli Güvenlik Açığı!

  WordPress Easy WP SMTP Eklentisinde Önemli Güvenlik Açığı!

  Geçtiğimiz hafta Wordpress'in en çok kullanılan mail işlemcisi eklentisi olan Easy WP SMTP'nin yapmış olduğu bir güncelleme çok önemli bir güvenlik açığına neden oldu. Wordpress'in paylaştığı verileri göre 300,000 site tarafından aktif olarak kullanılmakta olan bu eklentinin 1.3.9 sürümünde meydana gelen güvenlik açığı bir çok internet sitesini etkilemiştir. Blog yazımda…
WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir? için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 11 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  barış Ziyaretçi

  already has a SOA record. You may not mix CNAME records with other records for the same name.

  cname eklerken bu hatayı alıyorum, çözümünü biliyor musunuz

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba,

   Quic.Cloud DNS Ayarları Nasıl Yapılır? başlığı altında bahsettiğim adımları yapmanız gerekiyor. Alan adınıza ya da sunucu ip adresine atanmış A veya CNAME kayıtlarını silmeniz lazım daha sonra Quic.Cloud’un size tanımladığı CNAME kaydını eklemeniz gerekiyor.

   • Yorum Sahibi
     Yanıtla
    Barış Ziyaretçi

    tüm kayıtları silsem bile aynı hatayı alıyorum

    • Yorum Sahibi
     Hüseyin Körbalta Yazar 

     Merhaba,

     Aynı isimde bir CNAME kaydı var ise kontrol edin. Aldığınız hata size aynı isimde halı hazırda bir tane CNAME kaydı olduğunu söylüyor. DNS kayıtlarınıza bakıp, oluşturmak istediğiniz cname kaydı ile aynı isme sahip cname var ise onu kaldırın.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  hakan Ziyaretçi

  teşekkürler

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Tunc Ziyaretçi

  Merhaba

  2 sorum olacaktı. Şimdi dinamik ve statik olarak iki türlü cache var. Bunların ikisini de seçerek artısı veya eksisi ne olur? Woocommerce altyapı kullanan bir e-ticaret sitesinde özellikle hangisini seçmek gerekir?

  2. Sorum, websitemde almış olduğum SSL var. Bu SSL in kaydını geçirebilir miyim? Kaydı önceden yapılmış çünkü veya bu kısmı off yaparsam ne gibi eksisi olabilir? Yani SSL mevzusunu iyi anlatamadım belki ama, tam olarak dediğim SSL custom seçersem önceden aldığım ücretli SSL yanar mı? Kısacası bu.

  Bir de bahsetmemişsiniz sanırım www. olmadan cname kaydı girilmiyor.

  Kaynak için teşekkürler.

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba,

   Statik ve Dinamik önbellekleme şu şekilde işliyor. Sitenizde sürekli değişmeyen, sabit kalan örneğin logonuz statik önbellekleme yapılarak sunulur. Ama sürekli değişen, güncellenen dosyalarınızda dinamik olarak anlık bir şekilde gelen isteğe göre önbelleğe alınıp, sunulur. İkisini de aktif etmek katkı sağlayacaktır. E-ticaret sitesinde dinamik önbellekleme gereklidir ve özellikle sepet & ödeme sayfaları önbelleklemeden muaf tutulmalıdır. Çünkü; bu sayfaları sürekli değişebilen, güncellenen sayfalardır.

   İkinci sorunuza gelirsek eğer, özel bir ssl sertifikanız var ise ve bunu kullanmak istiyorsanız eğer özel ssl’nize ait Certificate ve private key bilgilerini sahipseniz ilgili ayar kısmından eklemeniz yeterli. Bir süre sertifikanın doğruluğu kontrol edilecek ve sorun yok ise Quic.cloud belirttiğiniz sertifika üzerinden çalışacaktır. Ücretsiz sertifikayı seçerseniz de özel sertifikanız kullanılmayacaktır ancak aktif olarak duracaktır. Dilediğiniz zaman tekrar özel ssl sertifikanıza geçiş yapabilirsiniz.

   Quic.cloud servisi ve LiteSpeed Cache eklentisi yakın bir zamanda tam anlamıyla birbiriyle uyumlu halde olacak şekilde güncellendiler. Son güncellemeler ile www. olmadan cname kaydı eklenemiyor. Yazımı yazdığım zamanlarda böyle bir zorunluluk yoktu.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  foodio Ziyaretçi

  hocam dns ayarlarını domain aldığımız hostingin panelinden mi yapmamız gerekiyor yoksa cpanelden mi yapmamız gerekiyor

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   NS (Name Server) ayarlarınızı nereden güncelliyor ve yönetiyorsanız oradan DNS ayarlarınızı yönetebilirsiniz. Domain & hosting sağlayıcınız aynı firma ise firmanızdan yardım alabilirsiniz. Domainizi ayrı, hostinginiz ayrı bir firmada ise domainizin kayıtlı olduğu firmanının size sunduğu DNS yönetim paneli ile dns ayarlarınızı yapmanız gerekmektedir.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Musa Yazlık Ziyaretçi

  Quic.cloud 3.0 sürümünde domain ekleme yöntemi biraz farklı sanırım. Ben bir türlü domain eklemesi yapamadı. Yardımcı olabilir misiniz? Litespeed cache v3.1 ile yönetim panelide değişmiş. İçerikte küçük güncelleme yapman lazım.

  https://hizliresim.com/Eldg94
  https://hizliresim.com/BNTqHl

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba,

   https://my.old.quic.cloud adresine giderek blog yazımda ki paneli kullanabilirsiniz. Daha sonra yeni arayüze geçiş yapabilirsiniz. Lakin son gelen güncellemeler ve yapılan değişiklikler nedeni ile çok fazla siteye erişim sıkıntısı yaşatmaya başladı Quic. Şuan kişisel blog sitemi tekrar eski yapıma döndürdüm, inanılmaz bir downtime yaşattı siteye, bilginize.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.