Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası24 Haz 2018

Son zamanlarda artmaya başlayan bir spam trafik durumu mevcut ve bu spam trafik akışı internet sitelerine seo açısında oldukça zarar vermektedir. Sadece seo değil site kaynaklarının gereksiz bir şekilde aşırı kullanılmasını yol açıyor.Özellikle WordPress tabanlı sitelere spam trafik akışı çok daha fazla olmakta, bunun önüne geçebilmek için birçok yöntem mevcut ancak bunlar yeteri kadar etki etmeyebiliyor.

Ya da bunların dışında çok basit bir örnek vereceğim. Siteniz Güney Kore’ye göre bir site değil, Güney Kore’den gelen ziyaretçinin size bir faydası yok veyahut siz sitenize erişmelerini istemiyorsunuz. Ya da daha farklı bir şekilde anlatayım; Sadece Türkiye için ürünler üreten, sadece Türkiye’de satmayı amaçladığınız ürünlere Amerika, İngiltere, Fransa, Çin gibi hiç alakası olmayan ülkelerden trafik alıyorsunuz, yorumlar alıyorsunuz bunları da engellemek istiyorsunuz, peki, ne yapacaksınız?

Seçtiğiniz Bir Ülkenin Siteye Erişimi Nasıl Engellenir?

Bu engellemeyi eklenti kullanarak yapabilirsiniz ancak sunucunuza gereksiz bir yük bindirmeye gerek var mı? Hem de oldukça basit bir şekilde bunu yapabiliyorken. Peki, nasıl? Çok basit .htaccess kullanarak, istediğiniz bir ülkenin sitenize erişimini engelleyebilirsiniz.

WordPress’de aşağıda ki yapıya benzer bir .htaccess dosyanız vardır.

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ – [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

Sitenizin kök dizinin de bulunan bu .htaccess dosyasını Filezilla ve bir kod düzenleme editörü ile kolaylıkla düzenleyebilirsiniz. Seçtiğiniz bir ülkeye erişimi engellemek için de bu dosyayı kullanacağız. Bunu yaparken bize yardımcı olacak bir internet sitesini kullanacağız.

WordPress’de Seçtiğiniz Bir Ülkenin Siteye Erişimi Nasıl Engellenir?

Bu internet sitesi CIPB adlı internet sitesidir. Buraya tıklayarak bu siteye giriş yapıyoruz ve ondan sonra yapacaklarınız aşağıda ki görsel üzerinde detaylı bir şekilde anlattım.

Wordpress'de Seçtiğiniz Bir Ülkenin Siteye Erişimi Nasıl Engellenir?
WordPress’de Seçtiğiniz Bir Ülkenin Siteye Erişimi Nasıl Engellenir?

Create ACL” butonuna bastıktan sonra oluşan kodu kopyalayın ve .htaccess dosyanızı bir metin editörü yardımı ile açtıktan sonra en son kısmına ilave edin. Daha sonra .htaccess dosyanızı kaydedip, FTP programı (Filezilla) yardımı ile sitenizin kök dizinine public_html, www veya httpdocs dizinine yükleyin.

 Önemli Hatırlatma

Engelleme yapacağınız ülkeden hiçbir şekilde kullanıcı erişimi olmayacaktır. O ülkeden erişim sağlamaya çalışan normal kullanıcılar, spam kullanıcılar ve hatta arama motorları botları sitenize erişim sağlayamayacak.Hatta VPN kullanarak engelleme yaptığınız ülkeler üzerinden erişim sağlayan asıl kullanıcılarınızı da engellemiş olacaksınız.Bu yüzden erişim engellemesi uygular iken çok dikkatli olun.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir