Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
WordPress’de Seçtiğiniz Bir Ülkenin Siteye Erişimi Nasıl Engellenir?

WordPress’de Seçtiğiniz Bir Ülkenin Siteye Erişimi Nasıl Engellenir?

Son zamanlarda artmaya başlayan bir spam trafik durumu mevcut ve bu spam trafik akışı internet sitelerine seo açısında oldukça zarar vermektedir. Sadece seo değil site kaynaklarının gereksiz bir şekilde aşırı kullanılmasını yol açıyor.

Özellikle WordPress tabanlı sitelere spam trafik akışı çok daha fazla olmakta, bunun önüne geçebilmek için birçok yöntem mevcut ancak bunlar yeteri kadar etki etmeyebiliyor.

Ya da bunların dışında çok basit bir örnek vereceğim. Siteniz Güney Kore’ye göre bir site değil, Güney Kore’den gelen ziyaretçinin size bir faydası yok veyahut siz sitenize erişmelerini istemiyorsunuz. Ya da daha farklı bir şekilde anlatayım; Sadece Türkiye için ürünler üreten, sadece Türkiye’de satmayı amaçladığınız ürünlere Amerika, İngiltere, Fransa, Çin gibi hiç alakası olmayan ülkelerden trafik alıyorsunuz, yorumlar alıyorsunuz bunları da engellemek istiyorsunuz, peki, ne yapacaksınız?

Seçtiğiniz Bir Ülkenin Siteye Erişimi Nasıl Engellenir?

Bu engellemeyi eklenti kullanarak yapabilirsiniz ancak sunucunuza gereksiz bir yük bindirmeye gerek var mı? Hem de oldukça basit bir şekilde bunu yapabiliyorken. Peki, nasıl? Çok basit .htaccess kullanarak, istediğiniz bir ülkenin sitenize erişimini engelleyebilirsiniz.

WordPress’de aşağıda ki yapıya benzer bir .htaccess dosyanız vardır.

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ – [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

Sitenizin kök dizinin de bulunan bu .htaccess dosyasını Filezilla ve bir kod düzenleme editörü ile kolaylıkla düzenleyebilirsiniz. Seçtiğiniz bir ülkeye erişimi engellemek için de bu dosyayı kullanacağız. Bunu yaparken bize yardımcı olacak bir internet sitesini kullanacağız.

WordPress’de Seçtiğiniz Bir Ülkenin Siteye Erişimi Nasıl Engellenir?

Bu internet sitesi CIPB adlı internet sitesidir. Buraya tıklayarak bu siteye giriş yapıyoruz ve ondan sonra yapacaklarınız aşağıda ki görsel üzerinde detaylı bir şekilde anlattım.

Wordpress'de Seçtiğiniz Bir Ülkenin Siteye Erişimi Nasıl Engellenir?
WordPress’de Seçtiğiniz Bir Ülkenin Siteye Erişimi Nasıl Engellenir?

Create ACL” butonuna bastıktan sonra oluşan kodu kopyalayın ve .htaccess dosyanızı bir metin editörü yardımı ile açtıktan sonra en son kısmına ilave edin. Daha sonra .htaccess dosyanızı kaydedip, FTP programı (Filezilla) yardımı ile sitenizin kök dizinine public_html, www veya httpdocs dizinine yükleyin.

 Önemli Hatırlatma
Engelleme yapacağınız ülkeden hiçbir şekilde kullanıcı erişimi olmayacaktır. O ülkeden erişim sağlamaya çalışan normal kullanıcılar, spam kullanıcılar ve hatta arama motorları botları sitenize erişim sağlayamayacak.Hatta VPN kullanarak engelleme yaptığınız ülkeler üzerinden erişim sağlayan asıl kullanıcılarınızı da engellemiş olacaksınız.Bu yüzden erişim engellemesi uygular iken çok dikkatli olun.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  Wordpress'te varsayılan olarak blog yazıları 55 kelime kısaltılmakta. Wordpress'in yazı uzunluğu filtreleme fonksiyonu kullanılarak bu varsayılan değeri değiştirebiliyoruz ve bu değiştirdiğimiz de sadece bir yerde kullanabiliyoruz, peki ya birden fazla alanda farklı kelime uzunlukları kullanmak istiyorsak? Birden fazla yazı türüne sahip bir internet sitesi geliştiriyorsanız, her farklı alan için farklı…
 • WordPress Easy WP SMTP Eklentisinde Önemli Güvenlik Açığı!

  WordPress Easy WP SMTP Eklentisinde Önemli Güvenlik Açığı!

  Geçtiğimiz hafta Wordpress'in en çok kullanılan mail işlemcisi eklentisi olan Easy WP SMTP'nin yapmış olduğu bir güncelleme çok önemli bir güvenlik açığına neden oldu. Wordpress'in paylaştığı verileri göre 300,000 site tarafından aktif olarak kullanılmakta olan bu eklentinin 1.3.9 sürümünde meydana gelen güvenlik açığı bir çok internet sitesini etkilemiştir. Blog yazımda…
 • WordPress Eklentisiz Yazı İçi Reklam Alanı Nasıl Oluşturulur?

  WordPress Eklentisiz Yazı İçi Reklam Alanı Nasıl Oluşturulur?

  Wordpress dünyanın en geniş eklenti kütüphanesine sahip yazılımıdır. Hemen hemen her şey için bir eklentisi mevcut, fakat Wordpress her ne kadar eklenti açısından zengin olsa da her şeyi eklentiyle yapmak sitenizin yayın yaptığı hosting ya da sunucuyu bir süre sonra yormaya başlayacaktır. Bende size bu blog yazımda eklenti kullanmadan yazı…
 • WordPress’te Önceki ve Sonraki Yazı Linkleri Nasıl Eklenir?

  WordPress’te Önceki ve Sonraki Yazı Linkleri Nasıl Eklenir?

  Yakın bir zamanda kişisel blog sitem için yeni bir tema tasarlayıp, kodladım. Bir önce ki temamı da kendim tasarlayıp, kodlamıştım ancak Wordpress'in 5.0 sürümü yayınlandıktan sonra yeni görsel editör olan Guttenberg'i kullanmaya başladım. Guttenberg editörüne gelen ara güncellemeler ile eski temam da uyumsuzluklar oluşmaya başladı örneğin yazdığım yazılar sayfa dışına…
WordPress’de Seçtiğiniz Bir Ülkenin Siteye Erişimi Nasıl Engellenir? için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.