Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
WordPress’de Seçtiğiniz Bir Ülkenin Siteye Erişimi Nasıl Engellenir?

WordPress’de Seçtiğiniz Bir Ülkenin Siteye Erişimi Nasıl Engellenir?

Son zamanlarda artmaya başlayan bir spam trafik durumu mevcut ve bu spam trafik akışı internet sitelerine seo açısında oldukça zarar vermektedir. Sadece seo değil site kaynaklarının gereksiz bir şekilde aşırı kullanılmasını yol açıyor.

Özellikle WordPress tabanlı sitelere spam trafik akışı çok daha fazla olmakta, bunun önüne geçebilmek için birçok yöntem mevcut ancak bunlar yeteri kadar etki etmeyebiliyor.

Ya da bunların dışında çok basit bir örnek vereceğim. Siteniz Güney Kore’ye göre bir site değil, Güney Kore’den gelen ziyaretçinin size bir faydası yok veyahut siz sitenize erişmelerini istemiyorsunuz. Ya da daha farklı bir şekilde anlatayım; Sadece Türkiye için ürünler üreten, sadece Türkiye’de satmayı amaçladığınız ürünlere Amerika, İngiltere, Fransa, Çin gibi hiç alakası olmayan ülkelerden trafik alıyorsunuz, yorumlar alıyorsunuz bunları da engellemek istiyorsunuz, peki, ne yapacaksınız?

Seçtiğiniz Bir Ülkenin Siteye Erişimi Nasıl Engellenir?

Bu engellemeyi eklenti kullanarak yapabilirsiniz ancak sunucunuza gereksiz bir yük bindirmeye gerek var mı? Hem de oldukça basit bir şekilde bunu yapabiliyorken. Peki, nasıl? Çok basit .htaccess kullanarak, istediğiniz bir ülkenin sitenize erişimini engelleyebilirsiniz.

WordPress’de aşağıda ki yapıya benzer bir .htaccess dosyanız vardır.

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ – [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

Sitenizin kök dizinin de bulunan bu .htaccess dosyasını Filezilla ve bir kod düzenleme editörü ile kolaylıkla düzenleyebilirsiniz. Seçtiğiniz bir ülkeye erişimi engellemek için de bu dosyayı kullanacağız. Bunu yaparken bize yardımcı olacak bir internet sitesini kullanacağız.

WordPress’de Seçtiğiniz Bir Ülkenin Siteye Erişimi Nasıl Engellenir?

Bu internet sitesi CIPB adlı internet sitesidir. Buraya tıklayarak bu siteye giriş yapıyoruz ve ondan sonra yapacaklarınız aşağıda ki görsel üzerinde detaylı bir şekilde anlattım.

Wordpress'de Seçtiğiniz Bir Ülkenin Siteye Erişimi Nasıl Engellenir?
WordPress’de Seçtiğiniz Bir Ülkenin Siteye Erişimi Nasıl Engellenir?

Create ACL” butonuna bastıktan sonra oluşan kodu kopyalayın ve .htaccess dosyanızı bir metin editörü yardımı ile açtıktan sonra en son kısmına ilave edin. Daha sonra .htaccess dosyanızı kaydedip, FTP programı (Filezilla) yardımı ile sitenizin kök dizinine public_html, www veya httpdocs dizinine yükleyin.

 Önemli Hatırlatma
Engelleme yapacağınız ülkeden hiçbir şekilde kullanıcı erişimi olmayacaktır. O ülkeden erişim sağlamaya çalışan normal kullanıcılar, spam kullanıcılar ve hatta arama motorları botları sitenize erişim sağlayamayacak.Hatta VPN kullanarak engelleme yaptığınız ülkeler üzerinden erişim sağlayan asıl kullanıcılarınızı da engellemiş olacaksınız.Bu yüzden erişim engellemesi uygular iken çok dikkatli olun.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • WordPress Eklentisiz Yazı İçi Reklam Alanı Nasıl Oluşturulur?

  WordPress Eklentisiz Yazı İçi Reklam Alanı Nasıl Oluşturulur?

  Wordpress dünyanın en geniş eklenti kütüphanesine sahip yazılımıdır. Hemen hemen her şey için bir eklentisi mevcut, fakat Wordpress her ne kadar eklenti açısından zengin olsa da her şeyi eklentiyle yapmak sitenizin yayın yaptığı hosting ya da sunucuyu bir süre sonra yormaya başlayacaktır. Bende size bu blog yazımda eklenti kullanmadan yazı…
 • WordPress’te Önceki ve Sonraki Yazı Linkleri Nasıl Eklenir?

  WordPress’te Önceki ve Sonraki Yazı Linkleri Nasıl Eklenir?

  Yakın bir zamanda kişisel blog sitem için yeni bir tema tasarlayıp, kodladım. Bir önce ki temamı da kendim tasarlayıp, kodlamıştım ancak Wordpress'in 5.0 sürümü yayınlandıktan sonra yeni görsel editör olan Guttenberg'i kullanmaya başladım. Guttenberg editörüne gelen ara güncellemeler ile eski temam da uyumsuzluklar oluşmaya başladı örneğin yazdığım yazılar sayfa dışına…
 • WordPress Yorum Alanından URL / Website Kısmı Nasıl Kaldırılır?

  WordPress Yorum Alanından URL / Website Kısmı Nasıl Kaldırılır?

  Hepimiz biliyoruz ki Wordpress internette ki sitelerin %60'ının temelini oluşturan ve birçok yönden istediğiniz gibi özelleştirebileceğiniz, çok zengin eklenti kütüphanesine ve temalara sahip bir içerik yönetim sistemi. Birçok internet sitesinin temelini oluşturması sebebiyle birçok hacklink, anti-seo çalışması yapan birçok otomatik spam botlarını da kendine çekiyor. Bu blog yazımda sitenizi bir…
 • WordPress 5.1 “Betty” Sürümü Yayınlandı!

  WordPress 5.1 “Betty” Sürümü Yayınlandı!

  21 Şubat günü Wordpress'in yeni bir sürümü olan Wordpress 5.1 "Betty" Sürümü yayınlandı. Bu sürümde yapılan yenilikler, geliştirmeler oldukça güzel gözüküyor. Gelin hep birlikte nelere değişmiş bir gözatalım. Wordpress 5.1 "Betty" Wordpress 5.1 sürümünü Jazz vokalisti Betty Carter'ın ismini vererek onu onurlandırmayı amaçladılar. Klasik her major sürümlerinde yaptığı gibi. Wordpress…
WordPress’de Seçtiğiniz Bir Ülkenin Siteye Erişimi Nasıl Engellenir? için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.