Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
WordPress’de Spam Yorumları Google ReCaptcha İle Engelleme

WordPress’de Spam Yorumları Google ReCaptcha İle Engelleme

Selamlar,

Gelişen bir blog sitesine sahipseniz sizin en büyük düşmanız spam yorumlar oluyor. Birçok blog yazarının baş belası olan bu spam yorumlar özellikle acemi blog yazarlarını çileden çıkartabiliyorlar. Bildiğiniz üzere default olarak wordpress’in kendi bünyesinde gelen ve ücretsiz olan spam yorumlardan koruma eklentisi olan Akismet mevcut. Bu eklenti çok iyi çalışmakta ve görevini layıkıyla yerine getirmekte.Profesyonel olan blog yazarları akismeti sıkıntısız kullanabilmekte ancak acemi blog yazarı olanlar ise çok sıkıntı çekmektedir. Bu yazımda hem profesyonel hem de acemi kullanıcılarının bu yarasına merhem olacak bir eklentiyi tavsiye edeceğim.

Spam Yorumları Neden Engellemeliyim ?

Bazılarınız bu soruyu soruyor olabilir,doğaldır. Yazının devamında bu sorunuza cevap almış olacaksınız.

Bahsettiğim Akismet eklentisi bu spam yorumları engelliyor ve engellediği yorumları silme işleminide size bırakıyor buraya kadar herşey mükemmel değil mi ? Sileriz canım ne olacak diyenleri duyar gibiyim lakin düşünün bi hergün binlerce spam yorum aldığınızı ve bunları tek tek silmekle uğraştığınızı. Akismet eklentisinin bir ayarı mevcut bununla ilgili, bu ayarı aktif ettiğinizde spam yorumları size hiç bildirmeden direkt sildirebiliyorsunuz  ancak bazen bu spam yorumlarının arasında gerçek kullanıcılar tarafından gönderilmiş fakat akismetin spam filtresine takılmış yorumlar olabiliyor bu yüzden genelde bu bahsettiğim ayarı profesyonel blog yazarları kapalı tutuyoruz ve biz tek tek bu yorumları ayrıştırıyoruz. Ancak bir yerden sonra YETER!.. diye bağırasınız geliyor ama nafile spam yorumları gelmeye devam ediyor.

Bütün bu spam yorumları tek tek silmek zaman kaybından başka birşey değil.Bir blog yazarı için zaman çok değerlidir bu yüzden tek tek o yorumları silmekle uğraşmak bir süre sonra öyle bi canınızı sıkmaya başlayacak ki mavi ekran hatası vermeniz,kafanızdan buharların çıkması an meselesi olabilir bu söylediğimden emin olabilirsiniz. Günde 3-4 tane spam yorum geliyor canım, ne olacak silerim, vaktimide almaz bunlar demeyin benim düştüğüm hataya düşmeyin. Şuan günde 30 tane spam yorum geliyor bloguma. Velhasılkelam iş bu vaziyette iken bizim imdadımıza yine Google amcamız yetişiyor her zaman ki gibi 🙂

WordPress’de Spam Yorumları Engelleme

Ben birçok projemde ve form gönderme işlemleri yaptığım sayfalarıma hep Google tarafından sunulan bir spam koruma hizmeti olan ReCaptcha kullanarak spam gönderileri, gereksiz, zarar verici form gönderme post işlemlerini engelliyorum. Birçok websitesinde bu bahsettiğim eklentiye denk gelmişsinizdir. Bir siteye üye olurken karşınıza gelir bu bahsettiğim ReCaptcha daha da basite indirgemem gerekirse, üye olacağınız site sizden  yanda ki gördüğünüz resimde ki rakamları girin ya da içerisinde aslan olan resimleri seçin diye işte bahsettiğim bu özelliği hiç kod yazmadan basit bir eklenti yardımıyla wordpress altyapsına sahip blogunuzda kullanarak spam yorumlardan kurtulabilirsiniz.

Konuyu çok fazla uzatmadan hemen eklentimizi paylaşalım isterseniz. Bu eklentiyi ister WordPress’in Eklentiler -> Yeni Ekle kısmına girerek arama kısmına eklentinin adını yazarak doğrudan kurulum yapabilir ya da aşağıda ki linke tıklayıp, wordpress’in resmi eklenti sayfasından bilgisayarınıza indirip, daha sonra ftp yardımıyla eklentiyi kurabilirsiniz. Tercih size kalmıştır.

[mks_highlight color=”#dd3333″]Eklentinin Adı:[/mks_highlight]  reCAPTCHA in WP comments form

[mks_toggle title=”Eklenti’yi FTP İle Siteme Nasıl Kurarım ?” state=”close “]
 1. Buraya tıklayarak eklentinin wordpress sayfasına gidin ve Download Version 0.0.9.0.2 yazan turuncu renkte ki butona tıklayarak eklenti dosyalarını bilgisayarınıza indirin.
 2. Daha sonra indirdiğiniz zip dosyasını WinRar programıyla açın ve oluşan dosyaları FTP programı yardımıyla wordpress dizininde yer alan wp-content/plugins dizinine upload edin.
 3. Daha sonra wordpress admin panelinize giriş yapıp, eklentiler sayfasına giderek reCAPTCHA in WP comments form adlı eklentiyi aktif edin.
 4. Eklentiyi aktif ettikten sonra buraya tıklayarak eklentinin kurulumunu ve ayarlarını nasıl yapılandıracağınızı öğrenin.
[/mks_toggle] [mks_toggle title=”Doğrudan WordPress Admin Panelimden Eklentiyi Nasıl Kurarım ?” state=”close “]

Çok basit bir şekilde kurabilirsiniz. WordPress admin panelinize giriş yapın, sol tarafta yer alan Eklentiler kısmına gelin ve üzerine geldiğinizde açılır menü olarak pencereler açılacak o kısımdan Yeni Ekle seçeneğini seçin açılan sayfada sağ üst köşede bir arama kutusu mevcut o kısıma yukarıda eklentinin ismini verdim o ismi yazarak arama yaptırın. Arama sonuçlarında çıkan eklentiyi kontrol edin ve doğru eklentiyse Eklentiyi Kur butonuna tıklayarak eklentiyi ftp kullanmadan kurabilirsiniz.

Daha sonra eklentinin ayarlarını yapılandırarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

[/mks_toggle]

Bu eklenti sayesinde gelen spam yorumları büyük ölçüde engellemiş olacaksınız. Aynı zamanda eklentiyi Akismet ile birlikte kullanmanızı tavsiye ederim. Sunucunuzu kesinlikle kasmamaktadır,eğer kasılma olur ise eklentiyi kaldırabilirsiniz.

Son olarak blogçular olarak sloganımızı söyleyerek yazımı bitiyorum. “SPAMA HAYIR!…”

Selametle kalın…

esen-kalin

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  Wordpress'te varsayılan olarak blog yazıları 55 kelime kısaltılmakta. Wordpress'in yazı uzunluğu filtreleme fonksiyonu kullanılarak bu varsayılan değeri değiştirebiliyoruz ve bu değiştirdiğimiz de sadece bir yerde kullanabiliyoruz, peki ya birden fazla alanda farklı kelime uzunlukları kullanmak istiyorsak? Birden fazla yazı türüne sahip bir internet sitesi geliştiriyorsanız, her farklı alan için farklı…
 • WordPress Easy WP SMTP Eklentisinde Önemli Güvenlik Açığı!

  WordPress Easy WP SMTP Eklentisinde Önemli Güvenlik Açığı!

  Geçtiğimiz hafta Wordpress'in en çok kullanılan mail işlemcisi eklentisi olan Easy WP SMTP'nin yapmış olduğu bir güncelleme çok önemli bir güvenlik açığına neden oldu. Wordpress'in paylaştığı verileri göre 300,000 site tarafından aktif olarak kullanılmakta olan bu eklentinin 1.3.9 sürümünde meydana gelen güvenlik açığı bir çok internet sitesini etkilemiştir. Blog yazımda…
 • WordPress Eklentisiz Yazı İçi Reklam Alanı Nasıl Oluşturulur?

  WordPress Eklentisiz Yazı İçi Reklam Alanı Nasıl Oluşturulur?

  Wordpress dünyanın en geniş eklenti kütüphanesine sahip yazılımıdır. Hemen hemen her şey için bir eklentisi mevcut, fakat Wordpress her ne kadar eklenti açısından zengin olsa da her şeyi eklentiyle yapmak sitenizin yayın yaptığı hosting ya da sunucuyu bir süre sonra yormaya başlayacaktır. Bende size bu blog yazımda eklenti kullanmadan yazı…
 • WordPress’te Önceki ve Sonraki Yazı Linkleri Nasıl Eklenir?

  WordPress’te Önceki ve Sonraki Yazı Linkleri Nasıl Eklenir?

  Yakın bir zamanda kişisel blog sitem için yeni bir tema tasarlayıp, kodladım. Bir önce ki temamı da kendim tasarlayıp, kodlamıştım ancak Wordpress'in 5.0 sürümü yayınlandıktan sonra yeni görsel editör olan Guttenberg'i kullanmaya başladım. Guttenberg editörüne gelen ara güncellemeler ile eski temam da uyumsuzluklar oluşmaya başladı örneğin yazdığım yazılar sayfa dışına…
WordPress’de Spam Yorumları Google ReCaptcha İle Engelleme için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.