İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


24 May 2018

WordPress‘in tema yapısı sizin çok geniş bir kullanım alanı sağlıyor. Kafanızda kurduğunuz wordpress temasını çok rahat bir şekilde wordpress yapısına uygulayabiliyorsunuz. Bu yazımda wordpress temalarında sıkça kullanılan bir özellik olan sidebar (yan sütun) özelliğini nasıl dinamik hale getireceğinizi anlatacağım.

Öncelikle dinamik sidebar ile statik sidebar arasında ki farkı bilmeniz gerekiyor. Biliyorsunuz ki WordPress’de Bileşenler (Widgets) diye bir özellik var; bu bileşenleri kullanarak sitemize çok daha farklı görünümler sağlayabiliyoruz. Bahsettiğim bu bileşenleri temamız da kullanabilmek için sidebar yapımızın dinamik olması gerekiyor. Statik sidebar ise bu bileşenleri kullanamıyor ve sidebar kısmında değişiklik yapmak istediğimiz de sürekli sidebar.php dosyasını açıp, oradan manuel olarak güncelleme yapmanızı gerektiriyor. İşte bu durumu ortadan kaldırmak için wordpress‘te dinamik bir sidebar oluşturacağız.

 Başlamadan önce bilmeniz gereken bir şey var!

Bu anlatımda yer alan bilgiler temel düzeyde PHP, CSS ve HTML bilgisi gerektirir.Hali hazırda kullandığınız bir temanın sidebar kısmında düzenleme yapmanızı sağlamaz. Aksine temanızın tasarımında bozulmalara yol açabilir. Sidebar kısmı olmayan ya da sıfırdan kodlanan bir temaya sahipseniz bu anlatımdan faydalanabilirsiniz.

WordPress’de Dinamik Sidebar Yapımı

Dinamik bir sidebar oluşturmak için bize gerekenler; functions.php ve sidebar.php

Oluşturacağımız bu dinamik sidebar ile WordPress’in bileşenler (widgets) özelliğini temamız da aktif etmiş olacağız. Böylelikle bileşenler kısmında bulunan araçları temamız da kullanabileceğiz. Sidebar kısmında düzenleme yapmak için tekrar sidebar.php dosyasını açmamıza gerek kalmadan worpdress admin panelinden rahatlıkla düzenlemeler yapabileceğiz.

1.Adım: Aşağıda ki kodu temanızın functions.php dosyasında en son satıra ekleyiniz.

// WordPress Dinamik Sidebar Oluşturma
function huseyinkorbalta_sidebars() {

  register_sidebar(
    array(
      'id' => 'huseyinkorbalta-sidebar',
      'name' => __( 'Dinamik Sidebar', 'huseyinkorbalta' ),
      'description' => __( 'Wordpress teması için dinamik sidebar 'huseyinkorbalta' ),
      'before_widget' => '<div class="widget-class">',
      'after_widget' => '</div>',
      'before_title' => '<div class="title-class">',
      'after_title' => '</div>'
    )
  );
 
}
add_action( 'widgets_init', 'huseyinkorbalta_sidebars' );

Burada dikkat edilmesi gereken yerler;

id ↬ Oluşturacağımız dinamik sidebarın benzersiz bir id etiketine ihtiyacı var. Daha önce temanız da kullanılmayan bir id ismi belirtmeniz gerekebilir. Türkçe karakter ve özel karakterler kullanmamaya özen gösterin.

name ↬ Bu satır ise oluşturduğumuz dinamik sidebarın ismidir. İstediğiniz bir ismi verebilirsiniz.

description ↬ Bu satır ise dinamik sidebar için açıklama kısmıdır.

before_widget ↬ Bu satır ise sidebar kısmında oluşturacak olan bileşenlerin CSS classlarını ve HTML elementlerini belirttiğiniz yerdir. Bu kısım sidebar kısmında ki bileşenlerin genel kapsayıcısını belirtir.

after_widget ↬ Bu satır ise ilk başta açmış olduğunuz html elementlerinin kapatıldığı yerdir. Yani, genel kapsayıcı alanın bittiği yerdir.

before_title ↬ Bu satır ise dinamik sidebar içerisinde yer alacak bileşenlerin başlıkları için CSS classlarını ve HTML elementlerini belirttiğiniz yerdir.

after_title ↬ Bu satır ise bir before_title satırında açmış olduğunuz HTML elementlerinin kapatıldığı yerdir.

Gerekli düzenlemeleri ve ilgi satırları kendi tema yapınıza uygun şekilde düzenledikten sonra functions.php dosyasını kaydedin. Daha sonra ikinci adıma geçebilirsiniz.

2.Adım: Aşağıda ki kodu temanızın sidebar.php dosyasına ekleyiniz.

<?php if ( is_active_sidebar( 'huseyinkorbalta-sidebar' ) ) : ?>
<?php dynamic_sidebar( 'huseyinkorbalta-sidebar' ); ?>
<?php endif; ?>

is_active_sidebar ↬ Bu fonksiyon oluşturduğunuz dinamik sidebarın aktif olup olmadığını kontrol ettiğimiz, şart koştuğumuz satırdır. Dinamik sidebarı kullanmadığınızda, aktif etmediğinizde functions.php dosyasında yazmış olduğumuz fonksiyon kodları çalıştırılmayacaktır.

dynamic_sidebar ↬ Bu fonksiyon ise functions.php dosyasına oluşturduğumuz fonksiyon satırını sidebar.php dosyasına dahil etmemiz sağlamaktadır. Parantez içerisinde ve tek tırnak işareti içerisinde yazanlar ise oluşturduğumuz dinamik sidebarın ID kısmıdır.

Gerekli kısımları kendinize göre düzenleyip, sidebar.php dosyasını kaydedin. Böylelikle temanıza dinamik bir sidebar eklemiş oldunuz. WordPress admin panelinize giriş yaparak Bileşenler (Widgets) kısmından oluşturduğunuz dinamik sidebarınızı kullanabilirsiniz.

Bir sonra ki yazımda kendimize özel kategori bileşeni yapımını anlatacağım.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir