Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
WordPress’te Dinamik Sidebar Oluşturma

WordPress’te Dinamik Sidebar Oluşturma

WordPress‘in tema yapısı sizin çok geniş bir kullanım alanı sağlıyor. Kafanızda kurduğunuz wordpress temasını çok rahat bir şekilde wordpress yapısına uygulayabiliyorsunuz. Bu yazımda wordpress temalarında sıkça kullanılan bir özellik olan sidebar (yan sütun) özelliğini nasıl dinamik hale getireceğinizi anlatacağım.

Öncelikle dinamik sidebar ile statik sidebar arasında ki farkı bilmeniz gerekiyor. Biliyorsunuz ki WordPress’de Bileşenler (Widgets) diye bir özellik var; bu bileşenleri kullanarak sitemize çok daha farklı görünümler sağlayabiliyoruz. Bahsettiğim bu bileşenleri temamız da kullanabilmek için sidebar yapımızın dinamik olması gerekiyor.

Statik sidebar ise bu bileşenleri kullanamıyor ve sidebar kısmında değişiklik yapmak istediğimiz de sürekli sidebar.php dosyasını açıp, oradan manuel olarak güncelleme yapmanızı gerektiriyor. İşte bu durumu ortadan kaldırmak için wordpress‘te dinamik bir sidebar oluşturacağız.

 Başlamadan önce bilmeniz gereken bir şey var!
Bu anlatımda yer alan bilgiler temel düzeyde PHP, CSS ve HTML bilgisi gerektirir.Hali hazırda kullandığınız bir temanın sidebar kısmında düzenleme yapmanızı sağlamaz. Aksine temanızın tasarımında bozulmalara yol açabilir. Sidebar kısmı olmayan ya da sıfırdan kodlanan bir temaya sahipseniz bu anlatımdan faydalanabilirsiniz.

WordPress’de Dinamik Sidebar Yapımı

Dinamik bir sidebar oluşturmak için bize gerekenler; functions.php ve sidebar.php

Oluşturacağımız bu dinamik sidebar ile WordPress’in bileşenler (widgets) özelliğini temamız da aktif etmiş olacağız. Böylelikle bileşenler kısmında bulunan araçları temamız da kullanabileceğiz. Sidebar kısmında düzenleme yapmak için tekrar sidebar.php dosyasını açmamıza gerek kalmadan worpdress admin panelinden rahatlıkla düzenlemeler yapabileceğiz.

1.Adım: Aşağıda ki kodu temanızın functions.php dosyasında en son satıra ekleyiniz.

// WordPress Dinamik Sidebar Oluşturma
function huseyinkorbalta_sidebars() {
  register_sidebar(
    array(
      'id' => 'huseyinkorbalta-sidebar',
      'name' => __( 'Dinamik Sidebar', 'huseyinkorbalta' ),
      'description' => __( 'Wordpress teması için dinamik sidebar 'huseyinkorbalta' ),
      'before_widget' => '<div class="widget-class">',
      'after_widget' => '</div>',
      'before_title' => '<div class="title-class">',
      'after_title' => '</div>'
    )
  );
 
}
add_action( 'widgets_init', 'huseyinkorbalta_sidebars' );

Burada dikkat edilmesi gereken yerler;

id ↬ Oluşturacağımız dinamik sidebarın benzersiz bir id etiketine ihtiyacı var. Daha önce temanız da kullanılmayan bir id ismi belirtmeniz gerekebilir. Türkçe karakter ve özel karakterler kullanmamaya özen gösterin.

name ↬ Bu satır ise oluşturduğumuz dinamik sidebarın ismidir. İstediğiniz bir ismi verebilirsiniz.

description ↬ Bu satır ise dinamik sidebar için açıklama kısmıdır.

before_widget ↬ Bu satır ise sidebar kısmında oluşturacak olan bileşenlerin CSS classlarını ve HTML elementlerini belirttiğiniz yerdir. Bu kısım sidebar kısmında ki bileşenlerin genel kapsayıcısını belirtir.

after_widget ↬ Bu satır ise ilk başta açmış olduğunuz html elementlerinin kapatıldığı yerdir. Yani, genel kapsayıcı alanın bittiği yerdir.

before_title ↬ Bu satır ise dinamik sidebar içerisinde yer alacak bileşenlerin başlıkları için CSS classlarını ve HTML elementlerini belirttiğiniz yerdir.

after_title ↬ Bu satır ise bir before_title satırında açmış olduğunuz HTML elementlerinin kapatıldığı yerdir.

Gerekli düzenlemeleri ve ilgi satırları kendi tema yapınıza uygun şekilde düzenledikten sonra functions.php dosyasını kaydedin. Daha sonra ikinci adıma geçebilirsiniz.

2.Adım: Aşağıda ki kodu temanızın sidebar.php dosyasına ekleyiniz.

<?php if ( is_active_sidebar( 'huseyinkorbalta-sidebar' ) ) : ?>
<?php dynamic_sidebar( 'huseyinkorbalta-sidebar' ); ?>
<?php endif; ?>

is_active_sidebar ↬ Bu fonksiyon oluşturduğunuz dinamik sidebarın aktif olup olmadığını kontrol ettiğimiz, şart koştuğumuz satırdır. Dinamik sidebarı kullanmadığınızda, aktif etmediğinizde functions.php dosyasında yazmış olduğumuz fonksiyon kodları çalıştırılmayacaktır.

dynamic_sidebar ↬ Bu fonksiyon ise functions.php dosyasına oluşturduğumuz fonksiyon satırını sidebar.php dosyasına dahil etmemiz sağlamaktadır. Parantez içerisinde ve tek tırnak işareti içerisinde yazanlar ise oluşturduğumuz dinamik sidebarın ID kısmıdır.

Gerekli kısımları kendinize göre düzenleyip, sidebar.php dosyasını kaydedin. Böylelikle temanıza dinamik bir sidebar eklemiş oldunuz. WordPress admin panelinize giriş yaparak Bileşenler (Widgets) kısmından oluşturduğunuz dinamik sidebarınızı kullanabilirsiniz.

Bir sonra ki yazımda kendimize özel kategori bileşeni yapımını anlatacağım.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  Wordpress'te varsayılan olarak blog yazıları 55 kelime kısaltılmakta. Wordpress'in yazı uzunluğu filtreleme fonksiyonu kullanılarak bu varsayılan değeri değiştirebiliyoruz ve bu değiştirdiğimiz de sadece bir yerde kullanabiliyoruz, peki ya birden fazla alanda farklı kelime uzunlukları kullanmak istiyorsak? Birden fazla yazı türüne sahip bir internet sitesi geliştiriyorsanız, her farklı alan için farklı…
 • Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Geçtiğimiz yıl Google, site yöneticilerini yakından ilgilendiren bir güncelleme gerçekleştirdi. Ücretsiz olarak internet sitesi sahiplerinin kullanmakta olduğu Google Search Console servisi diğer Google servisleri gibi bir takım arayüz güncellemeleri almıştı. Beta olarak kullanıma sunulan bu yeni search console güncellemesi eski search console'un yerini alması planlandı. Artık resmi olarak tüm internet…
 • WordPress Easy WP SMTP Eklentisinde Önemli Güvenlik Açığı!

  WordPress Easy WP SMTP Eklentisinde Önemli Güvenlik Açığı!

  Geçtiğimiz hafta Wordpress'in en çok kullanılan mail işlemcisi eklentisi olan Easy WP SMTP'nin yapmış olduğu bir güncelleme çok önemli bir güvenlik açığına neden oldu. Wordpress'in paylaştığı verileri göre 300,000 site tarafından aktif olarak kullanılmakta olan bu eklentinin 1.3.9 sürümünde meydana gelen güvenlik açığı bir çok internet sitesini etkilemiştir. Blog yazımda…
 • Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  İster arayüz geliştiricisi olun ister arkaplan geliştiricisi. Her ne olursanız olun bir kod düzenleme editörüne ihtiyaç duyuyorsunuz. Şuana kadar Notepad++, Sublime Text gibi editörler kullandım ancak yaklaşık 1,5 yıldır Microsoft tarafından geliştirilen ücretsiz kod düzenleme editörü olan Visual Studio Code programını kullanmaktayım. Gerek büyük,karmaşık tüm projeler de oldukça stabil ve…
WordPress’te Dinamik Sidebar Oluşturma için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.