Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
WordPress’te Dinamik Sidebar Oluşturma

WordPress’te Dinamik Sidebar Oluşturma

WordPress‘in tema yapısı sizin çok geniş bir kullanım alanı sağlıyor. Kafanızda kurduğunuz wordpress temasını çok rahat bir şekilde wordpress yapısına uygulayabiliyorsunuz. Bu yazımda wordpress temalarında sıkça kullanılan bir özellik olan sidebar (yan sütun) özelliğini nasıl dinamik hale getireceğinizi anlatacağım.

Öncelikle dinamik sidebar ile statik sidebar arasında ki farkı bilmeniz gerekiyor. Biliyorsunuz ki WordPress’de Bileşenler (Widgets) diye bir özellik var; bu bileşenleri kullanarak sitemize çok daha farklı görünümler sağlayabiliyoruz. Bahsettiğim bu bileşenleri temamız da kullanabilmek için sidebar yapımızın dinamik olması gerekiyor.

Statik sidebar ise bu bileşenleri kullanamıyor ve sidebar kısmında değişiklik yapmak istediğimiz de sürekli sidebar.php dosyasını açıp, oradan manuel olarak güncelleme yapmanızı gerektiriyor. İşte bu durumu ortadan kaldırmak için wordpress‘te dinamik bir sidebar oluşturacağız.

 Başlamadan önce bilmeniz gereken bir şey var!
Bu anlatımda yer alan bilgiler temel düzeyde PHP, CSS ve HTML bilgisi gerektirir.Hali hazırda kullandığınız bir temanın sidebar kısmında düzenleme yapmanızı sağlamaz. Aksine temanızın tasarımında bozulmalara yol açabilir. Sidebar kısmı olmayan ya da sıfırdan kodlanan bir temaya sahipseniz bu anlatımdan faydalanabilirsiniz.

WordPress’de Dinamik Sidebar Yapımı

Dinamik bir sidebar oluşturmak için bize gerekenler; functions.php ve sidebar.php

Oluşturacağımız bu dinamik sidebar ile WordPress’in bileşenler (widgets) özelliğini temamız da aktif etmiş olacağız. Böylelikle bileşenler kısmında bulunan araçları temamız da kullanabileceğiz. Sidebar kısmında düzenleme yapmak için tekrar sidebar.php dosyasını açmamıza gerek kalmadan worpdress admin panelinden rahatlıkla düzenlemeler yapabileceğiz.

1.Adım: Aşağıda ki kodu temanızın functions.php dosyasında en son satıra ekleyiniz.

// WordPress Dinamik Sidebar Oluşturma
function huseyinkorbalta_sidebars() {
  register_sidebar(
    array(
      'id' => 'huseyinkorbalta-sidebar',
      'name' => __( 'Dinamik Sidebar', 'huseyinkorbalta' ),
      'description' => __( 'Wordpress teması için dinamik sidebar 'huseyinkorbalta' ),
      'before_widget' => '<div class="widget-class">',
      'after_widget' => '</div>',
      'before_title' => '<div class="title-class">',
      'after_title' => '</div>'
    )
  );
 
}
add_action( 'widgets_init', 'huseyinkorbalta_sidebars' );

Burada dikkat edilmesi gereken yerler;

id ↬ Oluşturacağımız dinamik sidebarın benzersiz bir id etiketine ihtiyacı var. Daha önce temanız da kullanılmayan bir id ismi belirtmeniz gerekebilir. Türkçe karakter ve özel karakterler kullanmamaya özen gösterin.

name ↬ Bu satır ise oluşturduğumuz dinamik sidebarın ismidir. İstediğiniz bir ismi verebilirsiniz.

description ↬ Bu satır ise dinamik sidebar için açıklama kısmıdır.

before_widget ↬ Bu satır ise sidebar kısmında oluşturacak olan bileşenlerin CSS classlarını ve HTML elementlerini belirttiğiniz yerdir. Bu kısım sidebar kısmında ki bileşenlerin genel kapsayıcısını belirtir.

after_widget ↬ Bu satır ise ilk başta açmış olduğunuz html elementlerinin kapatıldığı yerdir. Yani, genel kapsayıcı alanın bittiği yerdir.

before_title ↬ Bu satır ise dinamik sidebar içerisinde yer alacak bileşenlerin başlıkları için CSS classlarını ve HTML elementlerini belirttiğiniz yerdir.

after_title ↬ Bu satır ise bir before_title satırında açmış olduğunuz HTML elementlerinin kapatıldığı yerdir.

Gerekli düzenlemeleri ve ilgi satırları kendi tema yapınıza uygun şekilde düzenledikten sonra functions.php dosyasını kaydedin. Daha sonra ikinci adıma geçebilirsiniz.

2.Adım: Aşağıda ki kodu temanızın sidebar.php dosyasına ekleyiniz.

<?php if ( is_active_sidebar( 'huseyinkorbalta-sidebar' ) ) : ?>
<?php dynamic_sidebar( 'huseyinkorbalta-sidebar' ); ?>
<?php endif; ?>

is_active_sidebar ↬ Bu fonksiyon oluşturduğunuz dinamik sidebarın aktif olup olmadığını kontrol ettiğimiz, şart koştuğumuz satırdır. Dinamik sidebarı kullanmadığınızda, aktif etmediğinizde functions.php dosyasında yazmış olduğumuz fonksiyon kodları çalıştırılmayacaktır.

dynamic_sidebar ↬ Bu fonksiyon ise functions.php dosyasına oluşturduğumuz fonksiyon satırını sidebar.php dosyasına dahil etmemiz sağlamaktadır. Parantez içerisinde ve tek tırnak işareti içerisinde yazanlar ise oluşturduğumuz dinamik sidebarın ID kısmıdır.

Gerekli kısımları kendinize göre düzenleyip, sidebar.php dosyasını kaydedin. Böylelikle temanıza dinamik bir sidebar eklemiş oldunuz. WordPress admin panelinize giriş yaparak Bileşenler (Widgets) kısmından oluşturduğunuz dinamik sidebarınızı kullanabilirsiniz.

Bir sonra ki yazımda kendimize özel kategori bileşeni yapımını anlatacağım.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

  WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

  2 hafta önce kişisel blog sayfamı Quic.cloud altyapısına geçiş yaptırdım. Bu geçiş sürecinde yaşadığım Türkçe kaynak sıkıntısı, güncel olmayan bilgilerden dolayı bu konu ile ilgili bir kaynak oluşturmaya karar verdim. Blog sayfamı Quıc altyapısına geçirmeye karar verme sebebim; kullanmış olduğum ücretsiz CDN servisinin artık ücretsiz olmamasıydı. Tek neden bu değil…
 • VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Yaklaşık 5-6 ay önce kişisel blog sitemi bir cloud vps sunucuda barındırıyordum ancak doların bir hayli yükselmesiyle daha uygun fiyatlı bir sunucuya geçiş yapmam gerekti. 1-2 yıllık sunucu tecrübemden dolayı bu işlemleri rahatlıkla yapabildim ancak bu yazımda sanal sunucular hakkında bilgisi olmayan ya da tecrübesi olmayanlar için VPS (Virtual Private…
 • WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

  WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

  Wordpress'in admin paneline veya kullanıcı hesaplarına giriş kısmı kişisel bilgilerinize, değerli içeriğinize ve işiniz için değerli olan birçok şeye giriş noktasıdır. Bizim için bu kadar önemli olan bir alanın saldırganlar tarafından da ele geçirilmek istenmesi kadar doğal bir şey yoktur. Bunun için zorlayarak giriş yapma adını verdiğimiz brute force (kaba…
 • WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

  WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

  Favicon internet sitenizin web tarayıcısında ki sayfa başlığında görüntülenen küçük bir ikondur. Favicon, tarayıcıların geçmişinde, yer imleri sekmesinde ve internet sitenizin görsel bir kimliğe ihtiyaç duyduğu her yerde gözükmektedir, kullanılmaktadır. Wordpress'te Favicon Nasıl Eklenir? Oldukça basit ve küçük bir detaydır favicon, çoğu zaman unutulur ancak unutulmaması gereken bir özelliktir. Sitenizin…
WordPress’te Dinamik Sidebar Oluşturma için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 1 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  kadir Ziyaretçi

  Kodda virgül eksik. Description bölümünde. Sağol

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor