Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

Favicon internet sitenizin web tarayıcısında ki sayfa başlığında görüntülenen küçük bir ikondur. Favicon, tarayıcıların geçmişinde, yer imleri sekmesinde ve internet sitenizin görsel bir kimliğe ihtiyaç duyduğu her yerde gözükmektedir, kullanılmaktadır.

Wordpress'te Favicon Nasıl Eklenir?
WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

Oldukça basit ve küçük bir detaydır favicon, çoğu zaman unutulur ancak unutulmaması gereken bir özelliktir. Sitenizin bilinirliğini artıran, diğer sitelerden ayrılmasını sağlayan en önemli kullanıcı bazlı seo’dur favicon. Bu blog yazımda sizlere WordPress’te favicon nasıl eklenir? bunu anlatmaya çalışacağım.

Favicon Eklemek Neden Önemlidir?

Favicon sitenizin bir nevi kimlik fotoğrafıdır diyebiliriz. İnsanlar, yetkililer sizin kimliğinizde fotoğrafınız olmaz ise tanıyamazlar değil mi? veya size güven duymazlar aynı durum internet siteleri içinde geçerlidir. Bir sitenin faviconu yok ise kimliği belirsizdir. Sitenize favicon eklemenin 3 sebebi;

 • Markanızın Tanınırlığını Artırır

  Çoğu internet kullanıcısı tarayıcılarında birden fazla sekme açar ve kullanır. Bu sekmelerin hangi siteye ait olduğunu anlamalarına yardımcı olan en büyük şey favicon’dur. Tarayıcıda açılan sekme sayısı arttıkça, sekme isimlerinde ki yazılar kısaltmaktadır, kullanıcı ne kadar çok sekme açar ise yazılar o kadar kısalıp, kaybolacaktır.

  İşte bu sebepten ötürü eğer sitenizin bir faviconu yok ise kullanıcı sizin sitenizin hangisi olduğunu bilemeyecektir ve müşteri kaybetmeniz olasıdır. Güzel bir favicona sahipseniz tarayıcıda ne kadar çok sekme açılsada faviconunuz hep gözükecektir ve kullanıcınız o sekmenin size ait olduğunu bilecektir bu da markanızın tanınırlığını artıracaktır.

 • Güven Verirsiniz

  Basit bir web sitesine sahipseniz favicon sizin için bir önemi olmayabilir ancak kurumsal veya e-ticaret sitesine sahipseniz favicon kullanmak zorundasınızdır. Favicon veyahut logosu olmayan bir marka sitesi profesyonel görünmez, profesyonel görünmeyen bir internet sitesine de kullanıcı güven duymaz bu yüzden favicon kullanmak, kullanıcılarınıza güven vermenizi sağlar.

 • Mobil Deneyimi İyileştirir

  Günümüzde artık mobil cihazlar ile her şeyi yapar olduk. Sevdiğimiz,takip ettiğimiz sayfaları, uygulamaları telefonumuza kaydetmeye başladık. Favicon kullanmak bu mobil kullanıcılarınızın mobil deneyimlerini iyileştirmenize yardımcı olacaktır. İlk maddede bahsettiğim gibi kullanıcı sizi favicon’dan tanıyacaktır bu sayede mobil dönüşüm oranınız artacaktır.

 • Arama Motorlarında Görünür Olursunuz

  Google, Yandex, Yahoo ve Bing gibi arama motorları mobil aramalarda sitenizin faviconlarını arama sonuçlarında göstermektedir. Özellikle Yandex hem mobil hem de masaüstü arama sonuçlarında site faviconlarını sitenizin sayfa başlığının hemen solunda göstermekte.Bu da faviconu olan ile olmayan internet sitelerinin birbirinden ayrılmasına, arama yapan kullanıcının dikkatini çekmenize olanak sağlamaktadır. Bu da sitenize trafik gelmesi, müşteri gelmesi demektir.

Küçük bir detay size neler kazandırdığını fark ettiniz mi? Şimdi gelin bu küçük detayı WordPress tabanlı internet sitemize nasıl ekleyeceğimize. WordPress’te favicon eklemek için üç farklı yöntem sunacağım. Bu yöntemlere geçmeden önce faviconu nasıl hazırlayacağınız ile ilgili ufak bir ön bilgilendirme yapacağım.

WordPress’e Favicon Hazırlama ve Ekleme

Favicon ekleyelim ekleyelim de önce sitemizin bir faviconunu hazırlamamız gerekmiyor mu? Favicon sitenizin logosunun küçültülmüş halidir, logonuzda bir maskot kullanıyorsanız onu favicon yapabilirsiniz veya markanızın adının baş harflerinden oluşan bir ikon. Örneğin benim kişisel blog sitemin faviconu ismimin ve soyismimin baş harflerinden oluşmakta.

huseyinkorbalta.com - Favicon
huseyinkorbalta.com – Favicon

WordPress favicon resimleri için genişlik ve yükseklikler 512px olan görseller kullanmanızı tavsiye eder. Hem genişliği hem de yükseliği 512px olan bir görsel hazırlamanız gerekiyor. Bunu Photoshop ile veya online favicon üreten web uygulamaları ile yapabilirsiniz ya da hali hazırda bir ikonunuz var ise onu kullanabilirsiniz.

Faviconlar genelikle JPEG,PNG ve ICO formatlarında olur. Gif formatında da kullanabilirsiniz ancak ben tavsiye etmiyorum. Faviconların genelikle arkaplanı transparan olur yani boş olur, herhangi bir renk veya çizim olmaz. (Örnek kişisel blogumun faviconu (yukarı da mevcut))

Faviconunuz hazır ise 3 farklı yöntem ile WordPress sitenize favicon nasıl eklenir gösterelim.

1.Yöntem: WordPress Tema Özelleştir’i Kullanarak Favicon Eklemek

WordPress’in 4.3 versiyonu ile gelen Site Kimliği özelliği ile herhangi bir eklenti veya kodlama bilgisi gerektirmeden çok basit bir şekilde hazırlamış olduğunuz faviconu sitenize entegre edebiliyorsunuz. Tema özelleştir ile favicon eklemek için izlemeniz gereken adımlar;

 1. WP Admin Kontrol Paneli‘nize giriş yapın.
 2. Sol kısımda yer alan Görünüm -> Özelleştir seçeneğine tıklayın.
 3. Açılan pencere’de Site Kimliği‘ni seçin.
 4. Site İkonu başlığı altında yer alan Görsel seç butonuna tıklayın.
 5. Hazırladığınız faviconu seçerek, yükleyin.
 6. Değişiklileri kaydetmek için Yayımla butonuna tıklayın.
Wordpress'te Favicon Nasıl Eklenir?
WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir? -2

Bu işlemleri eksiksiz yaptığınız eklemiş olduğunuz favicon tarayıcı sekmesinde yer alan sayfa başlığının sol tarafında gözükecektir.

2.Yöntem: WordPress Eklentisi Kullanarak Favicon Eklemek

Açıkcası eklenti kullanarak favicon eklemenizi pek tavsiye etmiyorum ancak kullanmak isteyenler için sitenizi fazla yormayacak, çok karmaşık ayarlara sahip bir eklenti olmayan WPFavicon adlı eklenti ile favicon eklemeyi göstereceğim.

 1. WordPress Admin Paneli‘nize giriş yapın.
 2. Eklentiler -> Yeni Ekle yolunu takip edin ve arama kısmına WPFavicon yazın ve Nazmul Hossain Nihal tarafından geliştirilmiş olan eklentiyi indirin. Ya da buraya tıklayarak doğrudan FTP yöntemi ile eklentiyi yükleyebilirsiniz.
 3. Eklentiyi aktifleştirin.
 4. Ayarlar– > Favicons sekmesine gidin ve karşınıza çıkan 3 alanı da sitenizde kullanmak istediğiniz favicon’nun internet adresini yapıştırın.
 5. Save Options butonuna tıklayarak ayarlarınızı kaydedin.
Wordpress'te Favicon Nasıl Eklenir? -3
WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir? -3

Site Favicon URL, Login Screen Favicon URL, Admin Favicon URL kısımlarına favicon resminizin bağlantısını ekleyip kaydediyorsunuz. Yukarıda ki görsel’de örnek uygulama mevcuttur. Daha sonra eklenti ayarlarını kaydettiğinizde tarayıcı sekmesinde ki faviconun değiştiğini göreceksiniz. Oldukça basit kullanımı olan, sunucunuzu ve sitenizi yavaşlatmayacak bir eklentidir.

3.Yöntem: WordPress Sitenize Manuel (Kodlama) İle Favicon Ekleme

WordPress’te bazı temalarda ilk yöntem çalışmayabiliyor, özel yapım temalarda Tema özelleştirici kısmı aynı olmayabiliyor ve birçok WordPress kullanıcısı da eklenti kullanmaktan çekindiği için 2.yöntemi de tercih etmeyebilir. Bu yüzden 3.yöntem sizler için en ideal yöntemdir diyebilirim.

Bu yöntemi kullanmadan önce mutlaka sitenizin tam yedeğini alınız.

 1. İnternet sitenizin sunucusuna bir FTP programı yardımıyla (Tavsiyem: FileZilla) bağlanın.
 2. /wp-content/themes/kullandığınıztema dizin yolunu bulun.
 3. Favicon görselinizi temanızın var ise görsel klasörüne yükleyin genelikle temalarda img ya da images veya assets klasörü altında tema görselleri bulunur bu klasörden herhangi bir yerine hazırladığınız faviconu yükleyin. Faviconu yüklediğiniz görsel dizinini unutmayın, not edin.
 4. Temanızın functions.php dosyasını bir kod düzenleme editörü ile açın. (Tavsiyem: Notepad++ veya Visual Studio Code)
 5. Aşağıda ki kodu 4.adımda ki dosyanın en son satırına ekleyin.
function add_favicon() {
 echo '<link rel="shortcut icon" type="image/png" 
href="'.get_template_directory_uri().'/assets/favicon.png" />';
}
 
add_action('wp_head', 'add_favicon');

Yukarıda ki kodda düzenlemeniz gereken href etiketinde sonra gelen .get_template_directory_uri().’/assets/favicon.png satırını 3.adımda kopyaladığınız dizin yolu ile değiştirmektedir. Favicon görselinizi nereye yüklediyseniz o dizini bu satırda belirtin.

Dizin yolunun ve favicon görselinin uzantısını doğru yerleştirdiğinizden emin olduktan sonra functions.php dosyasını kaydedin ve bulduğunuz dizine tekrar yükleyin. Sitenizde sayfayı yenilediğiniz de favicon görselinizin yüklendiğini göreceksiniz.

Sonuç

Bir internet sitesi favicon olmadan olmaz. Mutlaka internet sitenizde bir favicon hazırlayın ve kullanın. Bu küçük detayı atlamak markanızın kullanıcılar üzerinde bıraktığı etkiye ve kullanıcı deneyimine etkisi çok fazladır. Bu kadar küçük bir şeyi WordPress sitenize entegre etmek bu kadar kolay iken, üşenmeyin faviconunuzu sitenize ekleyin.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

  WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

  2 hafta önce kişisel blog sayfamı Quic.cloud altyapısına geçiş yaptırdım. Bu geçiş sürecinde yaşadığım Türkçe kaynak sıkıntısı, güncel olmayan bilgilerden dolayı bu konu ile ilgili bir kaynak oluşturmaya karar verdim. Blog sayfamı Quıc altyapısına geçirmeye karar verme sebebim; kullanmış olduğum ücretsiz CDN servisinin artık ücretsiz olmamasıydı. Tek neden bu değil…
 • WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

  WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

  Wordpress'in admin paneline veya kullanıcı hesaplarına giriş kısmı kişisel bilgilerinize, değerli içeriğinize ve işiniz için değerli olan birçok şeye giriş noktasıdır. Bizim için bu kadar önemli olan bir alanın saldırganlar tarafından da ele geçirilmek istenmesi kadar doğal bir şey yoktur. Bunun için zorlayarak giriş yapma adını verdiğimiz brute force (kaba…
 • WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  Wordpress'te varsayılan olarak blog yazıları 55 kelime kısaltılmakta. Wordpress'in yazı uzunluğu filtreleme fonksiyonu kullanılarak bu varsayılan değeri değiştirebiliyoruz ve bu değiştirdiğimiz de sadece bir yerde kullanabiliyoruz, peki ya birden fazla alanda farklı kelime uzunlukları kullanmak istiyorsak? Birden fazla yazı türüne sahip bir internet sitesi geliştiriyorsanız, her farklı alan için farklı…
 • WordPress Easy WP SMTP Eklentisinde Önemli Güvenlik Açığı!

  WordPress Easy WP SMTP Eklentisinde Önemli Güvenlik Açığı!

  Geçtiğimiz hafta Wordpress'in en çok kullanılan mail işlemcisi eklentisi olan Easy WP SMTP'nin yapmış olduğu bir güncelleme çok önemli bir güvenlik açığına neden oldu. Wordpress'in paylaştığı verileri göre 300,000 site tarafından aktif olarak kullanılmakta olan bu eklentinin 1.3.9 sürümünde meydana gelen güvenlik açığı bir çok internet sitesini etkilemiştir. Blog yazımda…
WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir? için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor