Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
WP Fastest Cache + Cloudflare’yi Birlikte Kullanmak

WP Fastest Cache + Cloudflare’yi Birlikte Kullanmak

Selamlar,

WordPress kullanıyorsanız eğer adını sıkça duyduğunuz bir eklentidir WP Fastest Cache eklentisi. Sitelerimizin hızlı açılması ve kullanıcılarımızın aradıkları şeylere hızlı ulaşmasını sağlamak adına biz web site sahipleri birçok yol ve eklenti kullanıyoruz. Bende dahil olmak üzere yaklaşık 1 milyon kullanıcı sayısına sahip olan şuan popüler ve de çok kullanılan WP Fastest Cache eklentisini Cloudflare ile birlikte sorunsuz bir şekilde nasıl kullanmanız gerektiğini anlatacağım.

WP Fastest Cache + Cloudflare’yi Birlikte Kullanmak

Tam olarak ayarlara girmeden önce Cloudflare’yi hiç bilmeyen arkadaşlarımız için kısa bir özet geçmek istiyorum.

[alert style=”gray”] [label style=”black”]Cloudflare Nedir ?[/label]

CloudFlare, Free planı ile ücretsiz kullanılabilen, sitenizin DNS Server görevini üstlenip hız, güvenlik ve performansında olumlu sonuçlar almanızı sağlayan bir cdn ve güvenlik hizmetidir.[/alert]

Cloudflare’yi tam olarak anladıysanız o zaman WP Fastest Cache ile Cloudflare’yi bir arada nasıl kullanacağımızı madde madde anlatmaya.

Cloudflare İçin Yapılması Gereken Ayarlar

1- Otomatik Küçültmeyi Kapatın (Disable Auto Minify)

Fastest Cache eklentisi ile kullanmak istiyorsanız Cloudflare hesabınızdan bu ayarı kapatmanız lazım. Neden kapatmalıyım? diye soran arkadaşlara şöyle açıklayayım cloudflare’nin yaptığı bu küçültme ya da sıkıştırma işlemini zaten cache eklentimiz yapıyor, 2 defa minify (sıkıştırma) yaptığı için sonuç başarısız olacak umduğunuz performansı alamayacaksınız.

Fastest Cache İle Cloudflare’yi Birlikte Kullanmak İçin Yapılması Gereken Ayarlar

2- Rocket Loader Özelliğini Devredışı Bırakın (Disable Rocket Loader)

Yine bu özelliği yine devredışı bırakacağız. Nedir bu özellik peki ? Otomatik olarak ayarlandığında sitenizde bulunan tüm javascript dosyalarınıza bir async yani sonradan yükleme özelliği ekleniyor böylelikle sayfalarınızda bulunan javascript /js uzantılı dosyalarınız daha hızlı yükleniyor ve çalıştırılıyor. Neden kapatmalısınız ? Zaten bu işi kullandığınız wp fastest cache eklentisi yapmaktadır.

Disable Cloudflare Rocket Loader

Evet, cloudflare’de yapmamız gereken bu ayarları yaptık, sıra geldi wp fastest cache eklentisinde yapılması gereken bir adet ayara. Tek bir tane ayar yapmanız gerekiyor oda oldukça basit bir ayardır.

WP Fastest Cache Eklentisi İçin Yapılması Gereken Ayar

CDN Hizmetini Kapat

WordPress, admin panelinize giriş yapın ve sol tarafta ki menü kısmında WP Fastest Cache adlı kısma tıklayın ve açılan sayfada CDN sekmesine gelin eğer sizde aktif ise kapatın.

Bu ayarı neden kapatmanız gerekiyor onuda söyleyeyim, Cloudflare zaten cdn görevi görmekte ekstra bir cdn servisini araya dahil edersiniz otomatik olarak sistem bozulacaktır ve tarayıcı hangi cdn servisini dikkate alacağını bilemediğinden siteniz geç yüklenmeye ve umduğunuz hız performansını yakalayamayacaksınız.

Fastest Cache CDN Özelliği

Bütün bu ayarlamaları yaptıktan sonra artık WP Fastest Cache ve Cloudflare’yi sorunsuz bir şekilde bir arada sitenizde çalıştırabileceksiniz.

İyi çalışmalar, kolay gelsin.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

  WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

  2 hafta önce kişisel blog sayfamı Quic.cloud altyapısına geçiş yaptırdım. Bu geçiş sürecinde yaşadığım Türkçe kaynak sıkıntısı, güncel olmayan bilgilerden dolayı bu konu ile ilgili bir kaynak oluşturmaya karar verdim. Blog sayfamı Quıc altyapısına geçirmeye karar verme sebebim; kullanmış olduğum ücretsiz CDN servisinin artık ücretsiz olmamasıydı. Tek neden bu değil…
 • WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

  WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

  Wordpress'in admin paneline veya kullanıcı hesaplarına giriş kısmı kişisel bilgilerinize, değerli içeriğinize ve işiniz için değerli olan birçok şeye giriş noktasıdır. Bizim için bu kadar önemli olan bir alanın saldırganlar tarafından da ele geçirilmek istenmesi kadar doğal bir şey yoktur. Bunun için zorlayarak giriş yapma adını verdiğimiz brute force (kaba…
 • WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

  WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

  Favicon internet sitenizin web tarayıcısında ki sayfa başlığında görüntülenen küçük bir ikondur. Favicon, tarayıcıların geçmişinde, yer imleri sekmesinde ve internet sitenizin görsel bir kimliğe ihtiyaç duyduğu her yerde gözükmektedir, kullanılmaktadır. Wordpress'te Favicon Nasıl Eklenir? Oldukça basit ve küçük bir detaydır favicon, çoğu zaman unutulur ancak unutulmaması gereken bir özelliktir. Sitenizin…
 • WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  Wordpress'te varsayılan olarak blog yazıları 55 kelime kısaltılmakta. Wordpress'in yazı uzunluğu filtreleme fonksiyonu kullanılarak bu varsayılan değeri değiştirebiliyoruz ve bu değiştirdiğimiz de sadece bir yerde kullanabiliyoruz, peki ya birden fazla alanda farklı kelime uzunlukları kullanmak istiyorsak? Birden fazla yazı türüne sahip bir internet sitesi geliştiriyorsanız, her farklı alan için farklı…
WP Fastest Cache + Cloudflare’yi Birlikte Kullanmak için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 11 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  oğuzhaniltiş Ziyaretçi

  Kendimize ait özel ssl ile cloudflare’nin sunduğu ssl bazen çakışabiliyor.Bunun için nasıl bir ayar yapmak gerekiyor ?

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Kendinize ait ssl’nizi kullanmak istiyorsanız Cloudflare’nin Crypto Sekmesinde ki en başta bulunan SSL kısmını Off yapmanız yeterli olacaktır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  kadir Ziyaretçi

  cloudflare javascript optimizasyonunu seçtim ve cloudflare kaldırınca site bozuldu ve resim slaytları ve açılır sidebar çalışmıyor.Ne yapmalıyım cloudflareden kaynaklandı diye düşünüyorum.

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba,

   Cloudflare’yi kaldırdıktan sonra ve orijinal nameserver adresini girdiğinizde oluşan ns değişiminden sonra en az 12 saat beklemeniz gerekebiliyor. Tarayıcı önbelleğinizi temizleyerek tekrar kontrol edin, mühtemelen cloudflare’nin önbelleğe aldığı verileri görmektesiniz.

   • Yorum Sahibi
     Yanıtla
    kadir Ziyaretçi

    hocam önbelleği temizledim ve 12 saati geçti.

    • Yorum Sahibi
     Hüseyin Körbalta Yazar 

     Merhaba,

     Eğer sorun değil ise site adresinizi paylaşırsanız daha net yardımcı olabilirim. Tam olarak yaşadığınız sorun nedir?

    • Yorum Sahibi
     otelsor Ziyaretçi

     http://www.otelsor.com küçük resimlerin üstünde büyük resim çıkmıyor ve video sekmesi çalışmıyor.

    • Yorum Sahibi
     Hüseyin Körbalta Yazar 

     Merhaba,

     WP Fastest Cache eklentisini tamamen kapatıp, tekrar dener misin? WPFC dışında başka bir eklenti de sorun yaratmış olabilir, eklentilerinizi kontrol etmeniz gerekebilir. Cloudflare kaynaklı bir sorun gibi durmuyor.

    • Yorum Sahibi
     kadir Ziyaretçi

     hocam whatsapp yazablirmisniz onemli

    • Yorum Sahibi
     kadir Ziyaretçi

     dediklerinizn hepsini yaptım hocam olmuyor whatsapptan iletişime gecebilirmiyiz.

    • Yorum Sahibi
     Hüseyin Körbalta Yazar 

     Merhaba,

     Temanızdan kaynaklı olabilir mi? Yani, sitenizde bulunan tüm eklentileri kaldırıp tekrar deneyin veyahut temanızı silip, tekrar yüklemeyi deneyin?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor