İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


31 Oca 2017

Selamlar,

WordPress kullanıyorsanız eğer adını sıkça duyduğunuz bir eklentidir WP Fastest Cache eklentisi. Sitelerimizin hızlı açılması ve kullanıcılarımızın aradıkları şeylere hızlı ulaşmasını sağlamak adına biz web site sahipleri birçok yol ve eklenti kullanıyoruz. Bende dahil olmak üzere yaklaşık 1 milyon kullanıcı sayısına sahip olan şuan popüler ve de çok kullanılan WP Fastest Cache eklentisini Cloudflare ile birlikte sorunsuz bir şekilde nasıl kullanmanız gerektiğini anlatacağım.

WP Fastest Cache + Cloudflare’yi Birlikte Kullanmak

Tam olarak ayarlara girmeden önce Cloudflare’yi hiç bilmeyen arkadaşlarımız için kısa bir özet geçmek istiyorum.

[alert style=”gray”] [label style=”black”]Cloudflare Nedir ?[/label]

CloudFlare, Free planı ile ücretsiz kullanılabilen, sitenizin DNS Server görevini üstlenip hız, güvenlik ve performansında olumlu sonuçlar almanızı sağlayan bir cdn ve güvenlik hizmetidir.[/alert]

Cloudflare’yi tam olarak anladıysanız o zaman WP Fastest Cache ile Cloudflare’yi bir arada nasıl kullanacağımızı madde madde anlatmaya.

Cloudflare İçin Yapılması Gereken Ayarlar

1- Otomatik Küçültmeyi Kapatın (Disable Auto Minify)

Fastest Cache eklentisi ile kullanmak istiyorsanız Cloudflare hesabınızdan bu ayarı kapatmanız lazım. Neden kapatmalıyım? diye soran arkadaşlara şöyle açıklayayım cloudflare’nin yaptığı bu küçültme ya da sıkıştırma işlemini zaten cache eklentimiz yapıyor, 2 defa minify (sıkıştırma) yaptığı için sonuç başarısız olacak umduğunuz performansı alamayacaksınız.

Fastest Cache İle Cloudflare’yi Birlikte Kullanmak İçin Yapılması Gereken Ayarlar

2- Rocket Loader Özelliğini Devredışı Bırakın (Disable Rocket Loader)

Yine bu özelliği yine devredışı bırakacağız. Nedir bu özellik peki ? Otomatik olarak ayarlandığında sitenizde bulunan tüm javascript dosyalarınıza bir async yani sonradan yükleme özelliği ekleniyor böylelikle sayfalarınızda bulunan javascript /js uzantılı dosyalarınız daha hızlı yükleniyor ve çalıştırılıyor. Neden kapatmalısınız ? Zaten bu işi kullandığınız wp fastest cache eklentisi yapmaktadır.

Disable Cloudflare Rocket Loader

Evet, cloudflare’de yapmamız gereken bu ayarları yaptık, sıra geldi wp fastest cache eklentisinde yapılması gereken bir adet ayara. Tek bir tane ayar yapmanız gerekiyor oda oldukça basit bir ayardır.

WP Fastest Cache Eklentisi İçin Yapılması Gereken Ayar

CDN Hizmetini Kapat

WordPress, admin panelinize giriş yapın ve sol tarafta ki menü kısmında WP Fastest Cache adlı kısma tıklayın ve açılan sayfada CDN sekmesine gelin eğer sizde aktif ise kapatın.

Bu ayarı neden kapatmanız gerekiyor onuda söyleyeyim, Cloudflare zaten cdn görevi görmekte ekstra bir cdn servisini araya dahil edersiniz otomatik olarak sistem bozulacaktır ve tarayıcı hangi cdn servisini dikkate alacağını bilemediğinden siteniz geç yüklenmeye ve umduğunuz hız performansını yakalayamayacaksınız.

Fastest Cache CDN Özelliği

Bütün bu ayarlamaları yaptıktan sonra artık WP Fastest Cache ve Cloudflare’yi sorunsuz bir şekilde bir arada sitenizde çalıştırabileceksiniz.

İyi çalışmalar, kolay gelsin.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

11
 Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Yazıdaki Yorumlar
9 Yorumlar
2 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
oğuzhaniltiş
Ziyaretçi
oğuzhaniltiş

Kendimize ait özel ssl ile cloudflare’nin sunduğu ssl bazen çakışabiliyor.Bunun için nasıl bir ayar yapmak gerekiyor ?

kadir
Ziyaretçi
kadir

cloudflare javascript optimizasyonunu seçtim ve cloudflare kaldırınca site bozuldu ve resim slaytları ve açılır sidebar çalışmıyor.Ne yapmalıyım cloudflareden kaynaklandı diye düşünüyorum.