Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

Hiç bilmediğiniz bir yeri harita olmadan bulmanız oldukça zordur. Aynı durum siteniz içinde geçerli, Google’ın sitenizde ki tüm sayfaları bulabilmesi için bir site haritasına ihtiyaç duyar.

Neyse ki, Google için bir XML site haritası oluşturmak, göndermek hızlı ve kolaydır.

Aşağıda adım adım bir XML site haritası nasıl oluşturulur, Google’a nasıl eklenir bunları anlatacağım. (Temel bilgileri zaten biliyorsanız, doğrudan XML Sitemap Dosyası Nasıl Oluşturulur? adımına atlayabilirsiniz.)

XML Sitemap (Site Haritası) Nedir?

Site haritası, web sitenizde ki tüm önemli içeriği ve bağlantıları listeleyen bir XML dosyasıdır. Arama motorlarında gözükmesi istediğiniz sayfa veya dosyalar bu dosyada yer almalıdır.

 Önemli Bilgi
Site haritaları 50.000‘den fazla URL’yi listeleyemez ve 50 MB‘den büyük olamazlar.Site haritanız bu rakamlardan birini veya birkaçını aşıyorsa, birden fazla site haritası oluşturmanız gerekmektedir.

XML Sitemap (Site Haritası) Yapısı Nasıl Bir Şey?

XML site haritaları, insanlar için değil arama motorları için yapılmıştır. Daha önce hiç görmediyseniz biraz kafa karıştırıcı olabilir.

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">
	<url>
		<loc>https://huseyinkorbalta.com/</loc>
		<lastmod>2019-09-21T16:12:20+03:00</lastmod>
	</url>
	<url>
		<loc>https://huseyinkorbalta.com/kategori/wordpress-eklentileri/</loc>
		<lastmod>2019-09-31T07:56:12+03:00</lastmod>
	</url>
</urlset>

Kısaca bu yapıdadır. Yukarıda gördüğünüz yapı en basit yapısıdır, çok daha detaylı yapıları da mevcut ancak konumuz o değil. Yukarıda ki kodları satır satır açıkladığımda xml site haritaları artık size karmaşık bir yapıymış gibi gelmeyecek.

XML dosyası belirteci

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>

Bu satır arama motorlarına görüntülemek oldukları dosyanın bir XML dosya türünde olduğunu bildirir. Ayrıca kullanılan xml sürümünü ve karakter kodlamasını belirtir. XML site haritaları için sürüm 1.0 ve karakter kodlaması UTF-8 olmalıdır.

URL Set

<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">

Bu satır genel bir kapsayıcıdır. Arama motorlarına XML dosyasını hangi standartlara göre oluşturulduğunu belirtir. Genel olarak xml site haritalarında Google, Yahoo ve Microsoft tarafından desteklenen Site haritası 0.90 standardı kullanılır.

URL

<url>
<loc>https://huseyinkorbalta.com/</loc>
<lastmod>2019-09-21T16:12:20+03:00</lastmod>
</url>

Bu satır xml site haritasında listelenecek olan bağlantıların genel kapsayıcısıdır.   <url>   etiketinden sonra mutlaka location (konum) parametresinin kısaltması olan   <loc>   kullanılmalıdır. Unutmayın! bu kısımda belirteceğiniz adres doğrudan adres olmalıdır, yönlendirmeli veya canonical adres olmamalıdır.

<loc> etiketi xml site haritasında tek gerekli parametre olsa da isteğe bağlı olarak birkaç parametre daha alabilmektedir. Bunlar;

 •  <lastmod> : Bağlantının en son hangi tarihte ve zamanda değiştirildiğini,güncellendiğini belirten parametredir. Bu kısımda W3C Datetime standardı kullanılır. Örneğimizde ki ilk satırda belirtilen bağlantılın 21.09.2019 tarihinde saat 16:12’de güncellendiğini belirtiyor. Daha detaylı bilgiler verilebilmekte ancak bu isteğe bağlı bir ayarlamalıdır.
 •  <priority> : Bir bağlantının diğer bağlantılardan daha önemli ise bu parametre kullanılır ve 0.0 ile 1.0 arasında bir değer alır. Daha yüksek değerde olan bağlantı daha öncelikli ve önemli anlamına gelmektedir.
 •  <changefreq> : Bu parametre sahip bağlantının ne sıklıkla güncellendiğini, yenilendiğini belirtir. Alabildiği değerler; always, hourly, daily, weekly, monthly, yearly ve asla. Bu parametreler arama motorlarına bağlantıyı tekrar taramak için ne zaman gelmesi gerektiğini bildirir. Sürekli mi? yıllık mı? haftalık mı? ya da hiçbir zaman mı? bunu belirtmek için bu parametre kullanılır.

İsteğe bağlı bu parametrelerin birçoğu SEO için önemli değil.

Örneğin  <lastmod>  parametresi için Google çalışanı Gary Ilyes yaptığı açıklamaya göre “kullanıcılar site haritalarında bu parametreyi kullanarak korkunç şeyler yapıyorlar.” Bir bağlantının ne zaman güncellendiğini arama motorlarına bildirmenin gerekli olmadığını, zaten arama motorları bağlantının değiştiğini görebiliyor. O zaman neden ısrarla bu parametre kullanılıyor?

Bir diğer parametre olan  <priority> . Google tarafından görmezden geliniyor. Bunun sebebi olarak detaylı bir açıklamayı buradan bulabilirsiniz.

Son olarak  <changefreq>  parametresi, yine Google tarafından görmezden geliniyor. Bununla ilgili detaylı bilgi John Mueller ait bir blog yazısında (burada) bulunmakta.

Neden bir site haritasına ihtiyacım var?

Her ne kadar Google birçok parametreyi yok sayıyor gibi görünse de bir internet sitesinin içeriklerini daha iyi anlayabilmek ve daha hızlı tarayabilmek için bir site haritasına ihtiyaç duyuyor.

İnternet sitenizde yeni bir içerik, yeni bir sayfa oluşturduğunuz da Google bunu farkedebilmesi için bir site haritası oluşturmanız gerekiyor. Aksi takdirde Google sitenizde ki değişimleri farketmesi biraz zaman alacaktır ve bu özellikle rekabetin yüksek olduğu sektörlerde bir dezavantaj oluşturacaktır. Sitenizde ki içerikler, sayfalar birbirleriyle bağlantılı değil ise birbirlerine bağlantı vermiyor ise Google’ın diğer alt sayfaları, içerikleri bulması, farketmesi site haritası olmadan oldukça yavaş ve zor olacaktır. Bu yüzden mutlaka bir sitemap dosyasınız olmalıdır.

XML Sitemap Dosyası Nasıl Oluşturulur?

Bazı içerik yönetim sistemleri sizin yerinize otomatik olarak site haritası oluşturmaktadır ancak bazı içerik yönetim sistemleri oluşturmayabiliyor ve genellikle sitemap oluşturmak için eklenti kullanılmakta.

WordPress’te sitemap dosyası oluşturma

Günümüzde internet sitelerinin 34,6%’ısının altyapısını oluşturan WordPress kendi bünyesinde bir sitemap dosyası yaratmıyor. Bunun yerine kullanıcılar eklenti kullanarak site haritası oluşturuyor. Örneğin bir wordpress seo eklentisi olan Yoast SEO size çok kolay bir şekilde sitemap dosyası oluşturmanızı sağlıyor.

Yapmanız gereken WordPress admine panelinize giriş yapın ve Eklentiler -> Yeni ekle yolunu takip edin ve arama kutusuna Yoast Seo yazarak arama yapın ve aşağıda ki görselle de gördüğünüz eklentiyi kurun.

Wordpress Yoast Seo Eklentisi Nasıl Kurulur?
WordPress Yoast Seo Eklentisi Nasıl Kurulur?

Eklentiyi başarılı bir şekilde etkinleştirdikten sonra Genel -> Features sekmesinde bulunan XML sitemaps seçeneğini ON (Aktif) hale getirin.

Wordpress Yoast Seo XML Sitemap Nasıl Aktif Edilir?
WordPress Yoast Seo XML Sitemap Nasıl Aktif Edilir?

Bu aşamadan sonra artık site haritanız otomatik olarak Yoast Seo tarafından oluşturulmuş olacak ve siteadresiniz.com/sitemap.xml ya da siteadresiniz.com/sitemap_index.xml url adreslerinde görüntülenebilir hale gelmiş olacak. İki bağlantıda aynı site haritasını açmaktadır, bu yüzden kafanız karışmasın. Örnek görüntü aşağıda ki gibi olacaktır.

Wordpress Yoast Seo Sitemap URL Adresi
WordPress Yoast Seo Sitemap URL Adresi

Hatırlatma! Eğer WordPress kurulumunuz bir alt domain ya da alt klasöre kurulmuş ise site haritanızın yolu da değişecektir. alt.siteadresiniz.com/sitemap_index.xml ya da siteadresiniz/altklasörwp/sitemap_index.xml olarak url bağlantısı değişmektedir. Buna dikkat ederseniz sevinirim.

Wix’de Sitemap Dosyası Nasıl Oluşturulur?

Wix otomatik olarak sizin için bir site haritası oluşturmaktır. Site haritanızı sizinwixadresiniz.com/sitemap.xml bağlantısında bulabilirsiniz.

Maalesef, Wix size sitemap üzerinde tam kontrol sağlamanıza olanak sağlamıyor. Bir sayfayı veya içeriği sitemap dosyasından çıkarmak için o sayfanın SEO (Google) ayarları sekmesine gidin ve “Bu sayfayı arama sonuçlarında göster” özelliğini kapatın.

Bu ayarı yapmanız halinde ilgili sayfaya noindex etiketinin ekleneceğini de unutmayın. Yani, ilgili sayfa arama motorlarınca indexlenmeyecektir ve arama sonuçlarında gözükmeyecektir bilginize.

İçerik yönetim sistemi olmadan sitemap dosyası oluşturma

Yukarıda örnek verdiğim iki hazır içerik yönetim sisteminde sitemap dosyasını nasıl oluşturabileceğinizi öğrenmiş oldunuz ancak hazır bir içerik yönetim sistemi kullanmıyorsanız sitemap dosyasını nasıl oluşturacaksınız?

Bunun için size tavsiyem Screaming Frog’un SEO Spider Tools aracıdır. Bu araç 300 tane sayfa bağlantısını ücretsiz olarak tarayıp, size bir site haritası halinde sunmaktadır. Yazılım ücretlidir, ücretsiz olarak 300 bağlantıya kadar dosya oluşturmanızı sağlamaktadır. Küçük ölçekli siteler için yeterli bir rakamdır.

İlk yapmanız gereken programı bilgisayarınıza kurmak ve kurduktan sonra Mode -> Spider sekmesine gidin ve açılan pencerede ki yazı alanı olan ” Enter URL to spider.” kısmına site adresinizi yazarak “Start” butonuna tıklayın. Belli bir süre boyunca sitenizi bir arama motoru örümcek botu gibi tarayacak sayfalarınızın bağlantılarını toplayacaktır daha sonra topladığı bağlantılar bir xml dosyası haline getirerek size sunacaktır.

Oluşturulan dosyayı bilgisayarınıza kaydederek bir sonra ki aşamaya geçebilirsiniz.

Google’a Sitemap Dosyası Nasıl Gönderilir?

Google’a site haritası dosyası gönderebilmek için bir sitemap dosyasına sahip olmanız gerekiyor. Yukarıda ki adımlardan hangisini tercih ettiyseniz eğer elinizde mutlaka çalışır durumda bir sitemap.xml dosyasının olduğundan emin olun.

Eklenti kullanarak ya da manuel olarak oluşturduğunuz sitemap dosyaları sitenizin ana dizini yani root dizininde ve erişilebilir olduğundan emin olun. Sitemap dosyanızın erişilebilir olduğundan ve düzgün çalıştığından emin iseniz tek yapmamız gereken Google’a bu dosyayı bildirmek. Bunun için Google Search Console hesabınıza giriş yapın ve sol tarafta bulunan Dizin grubunun altında ki Site Haritaları bağlantısına tıklayın.

Google'a Sitemap Nasıl Eklenir?
Google’a Sitemap Nasıl Eklenir?

Yeni bir site haritası ekleyin kısmına site haritanızın yolunu ekleyerek Gönder butonuna tıklayın.Bir süre bekledikten sonra site haritanız google eklenmiş olacaktır.

 Bilgi!
Google Search Console’da yukarıda bahsettiğim yeri bulamaz iseniz Google’a sitemap dosyanızı alternatif bir yol ile bildirebilirsiniz. Sitenizin kök dizininde bir robots.txt adında bir metin belgesi oluşturarak aşağıda ki komutu girmeniz ve dosyayı kaydetmeniz yeterlidir. Google sitenizi taramaya geldiğinde robots.txt dosyasında ki bu komutu görecek ve sitemap dosyanızı tanımış olacaktır.
robots.txt dosyasına eklemeniz gereken kod satırı
Sitemap: https://www.siteadresiniz.com/sitemap.xml
Eğer, birden fazla sitemap dosyanız var ise aynı kod satırını çoğaltarak kullanabilirsiniz. Örnek
Sitemap: https://www.siteadresiniz.com/sitemap.xml
Sitemap: https://www.siteadresiniz.com/sitemap_2.xml

Tüm bu adımları başarılı bir şekilde yaptıysanız artık sitemap dosyanız Google tarafından erişilebilir ve kullanılabilir durumda olacaktır. İnternet sitenizin içerikleri daha hızlı ve daha verimli bir şekilde taranacak,arama sonuçları dizinine daha kolay eklenecektir.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Geçtiğimiz Mart ayının sonlarına doğru Google, internet sitesi sahiplerinin sıklıkla kullandığı Google Search Console uygulamasında bir takım iyileştirmelere ve yeniliklere gitmişti. Yapılan bu geliştirmeler ve yenilikler bir takım sorunları da beraberinde getirmişti. Bu sorunları ve yapılan değişiklikleri Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi adlı blog yazımda anlatmıştım. Blog yazımda anlattığım sorunları…
 • Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Geçtiğimiz yıl Google, site yöneticilerini yakından ilgilendiren bir güncelleme gerçekleştirdi. Ücretsiz olarak internet sitesi sahiplerinin kullanmakta olduğu Google Search Console servisi diğer Google servisleri gibi bir takım arayüz güncellemeleri almıştı. Beta olarak kullanıma sunulan bu yeni search console güncellemesi eski search console'un yerini alması planlandı. Artık resmi olarak tüm internet…
 • Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

  Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

  Her internet sitesi sahibi hiç olmazsa en az bir kez karşısına bu tarz bir seo terimi çıkabiliyor. İnternet sitelerinin arama sonuçlarında belli bir kural çerçevesinde sıralamasına biz seo diyoruz. Türkçesi "Arama Motoru Optimizasyonu" anlamına gelmektedir. Biz seo yaparken bir takım aşamalar gerçekleştiriyoruz, seo için gerçekleştirdiğimiz bu aşamaların sonrasında sitemiz bir…
 • Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?

  Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?

  Progressive Web App, internete erişimi olan kullanıcıların internet deneyimlerini iyileştirmek ve kolaylaştırmak için Google tarafından geliştirilen bir teknolojidir. Kısaca, PWA olarak adlandırılan bu yeni nesil teknoloji Google'nin daha önce kullanıma sunduğu AMP'nin daha da gelişmiş hali diyebiliriz. PWA Nedir? PWA, Google tarafından geliştirilen, modern teknolojiler ile bir internet sitesinin mobil…
XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir? için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.