İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


13 Mar 2017

Bildiğiniz üzere bir sitenin arama motorlarında belli bir konuma gelebilmesi için site sahipleri tarafından yapılması gereken bir takım işlemler mevcut. Biz işlemlerin tümüne biz Search Engine Optimization diyoruz. Kısa adıyla seo, Türkçe adıyla ise arama motoru optimizasyonu olarak adlandırdığımız bu işlemler belli bir takım adımlardan oluşmaktadır.

Bu adımlardan bir tanesi olan ve son derece önemli olan backlink adımı ile ilgili yeni öğrendiğim bir bilgiyi paylaşacağım. Daha önce bir yazımda sizlere Yandex Webmaster’da Site Ekleme Nasıl Yapılır ? anlatmıştım. Bu yazımda ise Yandex Webmaster İle Backlinklerinizi Öğrenme işlemini anlatacağım. Bildiğiniz üzere site sahipleri olarak sitelerimizin durumlarını öğrenmek için çeşitli webmaster araçları kullanıyoruz.

Daha önce ki bir yazımda Sitelerinizi Detaylı Analiz Edebileceğiniz 5 Site Analiz Aracı anlatmıştım. Bir başka yazımda ise yine bu yazımızın da konusu olan backlinklerinizi görebileceğiniz, analiz edebileceğiniz bir site olan Linkody adlı siteyi anlatmıştım. Bkz: Backlink Analiz Sitesi “Linkody”

Sitemizin backlinkleri öğrenebilmemiz için birçok araç var birçok. Emin olun peynir ekmek gibi bulabileceğiniz araçlar mevcut ancak bunların birçoğu ücretli. Ne yazık ki ücretsiz olarak size adam akıllı veri sunan site bulmak oldukça zor. Bu yazımda anlatacağım husus  Yandex Webmaster İle Backlinklerinizi Öğrenme olayıdır.

Yandex‘de bulunan bu yapı aynı zamanda Google Search Console‘da da mevcuttur. Aynı mantığı kullanıyor ancak google sadece site ismini size söylüyor hangi bağlantıyla size backlink verildiğini söylemiyor. Birkaç kurnazlık olayı var da onu anlatması biraz uzun sürer.

Yandex Webmaster İle Backlinklerinizi Öğrenme

Nasıl Mı ? hemen anlatayım. Yandex’e internet sitenizi eklediyseniz eğer https://webmaster.yandex.com/sites/ adresine yandex hesabınızla giriş yaptıktan sonra sitenize tıklayın ve sol tarafta aşağıda ki resimde gösterdiğim kısıma tıklayın.

Yandex Webmaster İle Backlinklerinizi Öğrenme

Bu işlemi yaptıktan sonra karşınıza sitenize verilen bağlantıları detaylı bir şekilde görebilir ve hangi siteden, hangi içerikten sitenize bağlantılar verilmiş bunları görebilirsiniz ve bütün bu işlemlerin hepsi ücretsiz.

Bu işlemin aynısının Google Search Console’da da olduğunu söylemiştim. Eğer, Yandex’in bu özelliği sizi tatmin etmediyse Google’ın da sunduğu hizmete bakabilirsiniz. Onun için de hemen kısaca bilgi vereyim, google search console kısmında oturum açtıktan sonra ve sitenizin mülkünü seçtikten sonra Arama Trafiği –> Sitenize Bağlantılar seçeneğinden sitenize verilen bağlantıları görebilirsiniz.

Not: Yandex’in bu backlink analiz sistemi sitenizin eklendiği tarihten itibaren geçerli olan linkleri göstermektedir. Eğer sitenizi yeni eklemiş iseniz burada ki bilgiler ilk taramadan sonra elde edilen verilerdir. Sizi yanıltmaması açısından lütfen bir süre bekleyin şayet sitenizi yeni eklediyseniz. Yok uzun süredir ekli diyorsanız size sunduğu backlink raporu doğrudur diyebiliriz.

Oldukça basit bir şekilde Yandex Webmaster İle Backlinklerinizi Öğrenme olayını gösterdim. Bundan sonra yapacaklarınız size kalıyor, eğer sitenize zarar vereceğini düşündüğünüz sitelerden bağlantı almışsanız bunu Yandex’e bildirebilirsiniz. Bu şekilde seo işlemlerin önemli adımlarından biri olan backlink kısmını nasıl analiz edebileceğimizi, backlinklerimizi nasıl görebileceğimizi öğrenmiş olduk. Yandex’in bu özelliğini ben yeni gördüm açıkcası eminim birçoğunuzda bu yazımla öğrenmiş oldu.

Kolay gelsin, iyi çalışmalar efenim…


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

1
 Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yazıdaki Yorumlar
0 Yorumlar
0 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
Taner Canturk
Ziyaretçi
Taner Canturk

İlginç bilgi teşekkür ederim.