Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Yandex Webmaster İle Backlinklerinizi Öğrenme

Yandex Webmaster İle Backlinklerinizi Öğrenme

Bildiğiniz üzere bir sitenin arama motorlarında belli bir konuma gelebilmesi için site sahipleri tarafından yapılması gereken bir takım işlemler mevcut. Biz işlemlerin tümüne biz Search Engine Optimization diyoruz. Kısa adıyla seo, Türkçe adıyla ise arama motoru optimizasyonu olarak adlandırdığımız bu işlemler belli bir takım adımlardan oluşmaktadır.

Bu adımlardan bir tanesi olan ve son derece önemli olan backlink adımı ile ilgili yeni öğrendiğim bir bilgiyi paylaşacağım. Daha önce bir yazımda sizlere Yandex Webmaster’da Site Ekleme Nasıl Yapılır ? anlatmıştım. Bu yazımda ise Yandex Webmaster İle Backlinklerinizi Öğrenme işlemini anlatacağım. Bildiğiniz üzere site sahipleri olarak sitelerimizin durumlarını öğrenmek için çeşitli webmaster araçları kullanıyoruz.

Daha önce ki bir yazımda Sitelerinizi Detaylı Analiz Edebileceğiniz 5 Site Analiz Aracı anlatmıştım. Bir başka yazımda ise yine bu yazımızın da konusu olan backlinklerinizi görebileceğiniz, analiz edebileceğiniz bir site olan Linkody adlı siteyi anlatmıştım. Bkz: Backlink Analiz Sitesi “Linkody”

Sitemizin backlinkleri öğrenebilmemiz için birçok araç var birçok. Emin olun peynir ekmek gibi bulabileceğiniz araçlar mevcut ancak bunların birçoğu ücretli. Ne yazık ki ücretsiz olarak size adam akıllı veri sunan site bulmak oldukça zor. Bu yazımda anlatacağım husus  Yandex Webmaster İle Backlinklerinizi Öğrenme olayıdır.

Yandex‘de bulunan bu yapı aynı zamanda Google Search Console‘da da mevcuttur. Aynı mantığı kullanıyor ancak google sadece site ismini size söylüyor hangi bağlantıyla size backlink verildiğini söylemiyor. Birkaç kurnazlık olayı var da onu anlatması biraz uzun sürer.

Yandex Webmaster İle Backlinklerinizi Öğrenme

Nasıl Mı ? hemen anlatayım. Yandex’e internet sitenizi eklediyseniz eğer https://webmaster.yandex.com/sites/ adresine yandex hesabınızla giriş yaptıktan sonra sitenize tıklayın ve sol tarafta aşağıda ki resimde gösterdiğim kısıma tıklayın.

Yandex Webmaster İle Backlinklerinizi Öğrenme

Bu işlemi yaptıktan sonra karşınıza sitenize verilen bağlantıları detaylı bir şekilde görebilir ve hangi siteden, hangi içerikten sitenize bağlantılar verilmiş bunları görebilirsiniz ve bütün bu işlemlerin hepsi ücretsiz.

Bu işlemin aynısının Google Search Console’da da olduğunu söylemiştim. Eğer, Yandex’in bu özelliği sizi tatmin etmediyse Google’ın da sunduğu hizmete bakabilirsiniz. Onun için de hemen kısaca bilgi vereyim, google search console kısmında oturum açtıktan sonra ve sitenizin mülkünü seçtikten sonra Arama Trafiği –> Sitenize Bağlantılar seçeneğinden sitenize verilen bağlantıları görebilirsiniz.

Not: Yandex’in bu backlink analiz sistemi sitenizin eklendiği tarihten itibaren geçerli olan linkleri göstermektedir. Eğer sitenizi yeni eklemiş iseniz burada ki bilgiler ilk taramadan sonra elde edilen verilerdir. Sizi yanıltmaması açısından lütfen bir süre bekleyin şayet sitenizi yeni eklediyseniz. Yok uzun süredir ekli diyorsanız size sunduğu backlink raporu doğrudur diyebiliriz.

Oldukça basit bir şekilde Yandex Webmaster İle Backlinklerinizi Öğrenme olayını gösterdim. Bundan sonra yapacaklarınız size kalıyor, eğer sitenize zarar vereceğini düşündüğünüz sitelerden bağlantı almışsanız bunu Yandex’e bildirebilirsiniz. Bu şekilde seo işlemlerin önemli adımlarından biri olan backlink kısmını nasıl analiz edebileceğimizi, backlinklerimizi nasıl görebileceğimizi öğrenmiş olduk. Yandex’in bu özelliğini ben yeni gördüm açıkcası eminim birçoğunuzda bu yazımla öğrenmiş oldu.

Kolay gelsin, iyi çalışmalar efenim…

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Geçtiğimiz yıl Google, site yöneticilerini yakından ilgilendiren bir güncelleme gerçekleştirdi. Ücretsiz olarak internet sitesi sahiplerinin kullanmakta olduğu Google Search Console servisi diğer Google servisleri gibi bir takım arayüz güncellemeleri almıştı. Beta olarak kullanıma sunulan bu yeni search console güncellemesi eski search console'un yerini alması planlandı. Artık resmi olarak tüm internet…
 • Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  İster arayüz geliştiricisi olun ister arkaplan geliştiricisi. Her ne olursanız olun bir kod düzenleme editörüne ihtiyaç duyuyorsunuz. Şuana kadar Notepad++, Sublime Text gibi editörler kullandım ancak yaklaşık 1,5 yıldır Microsoft tarafından geliştirilen ücretsiz kod düzenleme editörü olan Visual Studio Code programını kullanmaktayım. Gerek büyük,karmaşık tüm projeler de oldukça stabil ve…
 • WordPress Eklentisiz Yazı İçi Reklam Alanı Nasıl Oluşturulur?

  WordPress Eklentisiz Yazı İçi Reklam Alanı Nasıl Oluşturulur?

  Wordpress dünyanın en geniş eklenti kütüphanesine sahip yazılımıdır. Hemen hemen her şey için bir eklentisi mevcut, fakat Wordpress her ne kadar eklenti açısından zengin olsa da her şeyi eklentiyle yapmak sitenizin yayın yaptığı hosting ya da sunucuyu bir süre sonra yormaya başlayacaktır. Bende size bu blog yazımda eklenti kullanmadan yazı…
 • Debian 9’a MariaDB Nasıl Kurulur?

  Debian 9’a MariaDB Nasıl Kurulur?

  Bu blog yazımda dünyanın en çok tercih edilen, ücretsiz ve açık kaynak kodlu oldukça stabil, hızlı ve çeşitli modüller ile desteklenebilen veri tabanı sunucusu olan MariaDB'yi Debian 9 işletim sistemine nasıl kuracağınızı göstereceğim. MariaDB, oldukça hızlı, kararlı ve ölçeklenebilir bir MySQL veritabanı sunucusunun geliştirilmiş,eskiye dönük yazılımlarla tam uyumlu çalışabilen, drop-in…
Yandex Webmaster İle Backlinklerinizi Öğrenme için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 1 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Taner Canturk Ziyaretçi

  İlginç bilgi teşekkür ederim.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.