Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Yazılarınız İçin Resim Uzantısı Ne Olmalıdır ? JPG Mi PNG Mi ?

Yazılarınız İçin Resim Uzantısı Ne Olmalıdır ? JPG Mi PNG Mi ?

Selamlar,

Bu yazımda sizlere her site sahibinin aklına gelmiş olan JPG Mi PNG Mi ? kullanmayalım sorusunu tecrübelerime dayanarak cevaplamaya çalışacağım. Yazılarımızda hangi tür resim uzantısı kullanmalıyız ? JPG Mi PNG Mi ? hangisini tercih edeceğinizi bilemiyorsanız ve ikisinin arasında ki farkların ne olduğunu merak ediyorsanız bu yazımda aradığınız cevabı bulmuş olacak ve ikisi arasında ki farkları öğrenmiş olacaksınız.

Resimsiz bir yazı düşünemiyorum, yazılarımızda en az bir tane görsel kullanmalıyız. Özellikle kişisel blog siteleri kullanmalı.Sitelerinde ki yazıları daha canlı göstermek için birden fazla resim dahi kullanmaları gerekebilir. Fakat sitelerimizin barındığı sunucularda belli bir disk alanı mevcut, şuan kendi blogum için söyleyeyim benim hostingin disk alanı 500 MB şimdiden 150 MB alan dolmuş durumda. Buna sebep olan ise resim dosyalarım(dı). Daha sonra resim dosyaları hakkında yaptığım araştırmalar sonucu resim uzantı’mı değiştirerek bu disk alanı kullanım oranını büyük ölçüde düşürmüş oldum.

Ampüllerin parladığını görüyor gibiyim, sakın ol einstein dosya uzantısı sağ tık yapıp, yeniden adlandır ile jpg  ya da png yaparak uzantı değiştirerek bahsedeceğim işlemi yapamazsın. Dur önce bi konuyu anlatayım ondan sonra photoshop kullanarak uzantını değiştirirsin, sakin olalım önce…

Velhasılıkelam, kısıtlı disk alanına sahip olan site sahipleri bu yazımı mutlaka dikkate alarak, kendi sitelerine en uygun gelen resim uzantısını tercih etmeli ve bu tercihi ile ister disk alanından tasarruf eder ister etmez orası kendisinin bileceği bir iş ve gelelim asıl soruya cevap vermeye.

JPG Mi PNG Mi ?

Aklım Karıştı – JPG Mi PNG Mi ?

İlk önce bunu kendi tecrübeme dayanarak cevaplayayım isterseniz daha sonra da teknik bilgiler ile anlatayım, hangisini kullanmayı tercih etmek size kalsın ne dersiniz ?

Kendi Tecrübelerime Göre Tercih Ettiğim Uzantı: JPG

Neden ?

Daha önce yazılarımda png uzantısını kullanarak resim eklemesi yapıyordum. Site hızımı artırmak için çalışmalar yaptığım sırasında png uzantılı dosyalarımı istediğim şekilde sıkıştırma yapamadığımı, boyutunu istediğim şekilde küçültemediğimi farkettim.

Bunun üzerine birçok yerli ve yabancı kaynaktan yaptığım araştırmalara göre PNG uzantısı resmi sadece belli bir seviyede ve kayıpsız sıkıştırıyor ve görüntü kalitesini korumak için bu işlemi yapıyormuş bundan dolayıda dosya boyutu JPG uzantısına oranla daha büyük oluyormuş fakat görüntü kalitesi orijinal haliyle (ufak farklar ile) kalıyormuş.

Resim kalitesine çok fazla önem vermediğim için ve sitem resim kalitesinin çokta önemli olmadığı bir kategoride yayın yaptığı için JPG uzantısını tercih etmem çokta zor olmadı. Daha sonra sitemde ki birçok resim uzantımı png uzantısından jpg uzantısına geçirdim ve sunucumda ki kapladığı disk alanım oldukça küçüldü ve 150 mb olan disk kaplama alanım 100 MB seviyesine kadar indi yani arada 50 MB’lık bir fark oluştu. 50 MB hıhh çok birşey değil diyenleri duyar gibiyim içerik sayınız arttıkça bu 50 MB’ın değerini anlayacaksınız.

Gel gelelim işin teknik kısmına.

Teknik Bilgilere Göre Hangisi ?

Bildiğim kadarıyla 4 tane resim teknolojisi bulunuyor. Bunlar; JPG, BMP, GİF ve PNG.

Günümüzde ise bu teknolojilerin sadece 3 kullanılıyor. JPG, Gif ve Png. Diğer resim uzantıları da kullanım alanlarına göre yine kullanılmakta fakat en sık kullanılan teknolojiler bu 3 resim uzantısıdır. Teknik açıdan tek tek üçünü ele aldığımızda ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor.

JPG, Joint Photographic Experts Group (JPEG) tarafından fotoğrafçılar için geliştirilmiş olan ve bu geliştirici grubun baş harflerinden oluşan bir resim formatıdır. Çalışma mantığı biraz ZIP dosyalarını andırıyor olsa da amacı görsel veriyi, piksel bloklarına ayırarak sıkıştırma yapmasıdır. Bu yöntem ile sıkıştırılan resimlerde görüntü kalitesinde bozulmalar yaratsa ciddi anlamda dosya boyutunda küçültmeler sağlamaktadır. JPG uzantısı genelikle büyük pixsellere sahip profesyonel fotoğrafçılar tarafından kullanılmaktadır. Düşünsenize 4K kalitesinde bir resmi png ile kayıt ettiğinizi ? MB’ları aşan bir boyut ortaya çıkacaktır.

GİF, ortaya çıktığı dönemde resmen resim formatı dünyasına farklı bir bakış açısı yaratan bu format resimlerin hareketli halde çalıştırmak ve görüntülemek üzerine geliştirildi. Hepinizin bildiği gibi animasyonlu resimler oluşturmak ve bunları oynatmak için geliştirildi. LZW adlı sıkıştırma teknolojisini kullanan bu resim formatı, transparan (saydam) desteği bulunuyor fakat oldukça düşük kalitede görüntü kalitesi sunuyor, resimlerde ciddi bir bozulma ve kalite düşüşü yaşatıyor. Ancak dosya boyutu da bunla doğru orantılı olarak düşmektedir. 256 renk ile sınırlı olmasından dolayı çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

PNG, günümüzün son resim teknolojisidir. GİF resim formatına alternatif olması adına geliştirilmiş bir resim formatıdır. GİF formatının sağladığı transparan (saydam) özelliğini ikiye katlayarak çok daha kaliteli bir saydamlık yöntemi sunmasından dolayı sıklıkla tercih edilen bir resim uzantısıdır. PNG, diğer resim uzantılarına göre daha yüksek seviyede resim sıkıştırması yapmakta ve sıkıştırma yapılan resim görselinin kalitesini bozmamaktadır. Kayıpsız sıkıştırma yapmasından dolayı dosya boyutu oldukça büyük olmaktadır. Kaliteden ödün vermek istemeyen ve resimleri internet ortamında yayınlamak isteyen ve dosya boyutuyla ilgili sıkıntısı olmayan kişiler için idealdir.

Ne dedi bu şimdi ? Ne dedi anlayan var mı  ?

Hangisini kullanmalıyım ? JPG Mi PNG Mi ?

Bu sorunun cevabı ihtiyaçlarınıza bağlıdır diyebilirim. Yukarıda hem kendi tecrübeme göre hem de biraz teknik bilgiler ile resim uzantılarını anlattım ve bu durumda ortaya çıkan sonuç her ihtiyacınızı karşılamasına rağmen büyük dosya boyutlarıyla PNG, her zaman işinize yaramayabilir. Fotoğrafçılık ve yüksek boyutlu görselleri depolamak için ise JPG ön plana çıkıyor. Küçük 8 bit renkli animasyonlar oluşturmak için ise GIF ideal görünüyor.

Küçük bir de hatırlatma yapmak istiyorum. JPG, uzantılı resimler tekrar kullanılıp, kaydetme yapıldığında tekrar sıkıştırma yapacağından görüntü kalitesi sürekli düşecektir. Yani, JPG uzantısını tekrar tekrar düzenleyip kullandığınızda resim kalitesi ciddi anlamda düşecektir.

JPG Mi PNG Mi ? buna kendiniz karar vereceksiniz.

 

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Yaklaşık 5-6 ay önce kişisel blog sitemi bir cloud vps sunucuda barındırıyordum ancak doların bir hayli yükselmesiyle daha uygun fiyatlı bir sunucuya geçiş yapmam gerekti. 1-2 yıllık sunucu tecrübemden dolayı bu işlemleri rahatlıkla yapabildim ancak bu yazımda sanal sunucular hakkında bilgisi olmayan ya da tecrübesi olmayanlar için VPS (Virtual Private…
 • En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  Web geliştiricileri olarak işimizi büyük ölçüde kolaylaştıran CSS kütüphaneleri mevcut. CSS3 teknolojisinin ortaya çıkmasıyla kazanılan kolaylıklar bu CSS kütüphanelerinin artmasını sağladı. Kütüphanelerin çeşidi ve sayısı artıkça arayüz ya da bir değiş ile ön yüz geliştiricilerin işi bir hayli kolaylaştı. Projelerinizi çok daha etkin ve kolay yönetebilmenizi, efekt verebilmenizi sağlayan bu…
 • Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Geldiğimiz şu noktada her işimizi hızlı bir şekilde yapmaya çalışıyoruz, her şey hızlı olmak zorunda. Ben de dahil olmak üzere tüm geliştirici ve kullanıcı olarak düşünen herkes, hıza "iş" olarak odaklanıyoruz. Sonuçta hepimizi en iyi sonuçlara yönlendirilmeyi severiz, en hızlı şekilde sonuca ulaşmayı hedefleriz lakin izlenmesi gereken net bir yol…
 • Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Geçtiğimiz yıl Google, site yöneticilerini yakından ilgilendiren bir güncelleme gerçekleştirdi. Ücretsiz olarak internet sitesi sahiplerinin kullanmakta olduğu Google Search Console servisi diğer Google servisleri gibi bir takım arayüz güncellemeleri almıştı. Beta olarak kullanıma sunulan bu yeni search console güncellemesi eski search console'un yerini alması planlandı. Artık resmi olarak tüm internet…
Yazılarınız İçin Resim Uzantısı Ne Olmalıdır ? JPG Mi PNG Mi ? için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 2 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Fakir Yazar Ziyaretçi

  haraketsiz ise jpg haraketli ise gif olması gerekiyor. tabiki eklediğimiz resimlere optimizasyon yapmamız gerekiyor resim boyutunun düşmesi sayfaya daha az yük bindirir daha hızlı açılır bunun içinde photoshopda web için kaydet diyerek kalitesini ne çok fazla nede çok az şekilde ayarlamak gerekiyor orta derece gayet makul.

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Ben çok nadir gif kullanıyorum, gif formatında ki resimlerde optimizasyon yapmak oldukça güç. Ancak jpg ve png tercihi tamamen kişinin kullanımına göre değişiyor. Blogumda kullandığım birçok resmi photoshop ile hazırlıyorum ve senin dediğin gibi web için kaydet seçeneği ile kaliteyi ayarlayıp, kaydediyorum. Daha sonra jpg compressor adlı resim sitesinden tekrar sıkıştırıp, ekliyorum.

   Teşekkür ederim yorumun için 🙂

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor