Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Yeni İnternet Protokolü: HTTP/2

Yeni İnternet Protokolü: HTTP/2

İnternet hiç durmadan gelişiyor ve her geçen zaman diliminde teknoloji katlanarak gelişmeye devam ediyor. Çok değil 2014 yılından beri yeni bir internet protokolü devrede. Birçok site şuan standart sürüm olarak kabul gören HTTP 1 veya HTTP 1.1 kulllanıyor ancak çoğu site henüz HTTP/2‘ye geçiş yapmış değil.

HTTP/2 (Bir diğer adı HTTP 2.0), Dünya Çapında Ağ Birliği (World Wide Web) tarafından kullanılan HTTP internet protokolü ya da bir başka değiş ile ağ protokolü’nün ikinci ana sürümüdür. Bu protokol SPDY tabanlıdır. Şimdi burada bir duralım. Biraz kafanız karıştı değil mi ? SPDY Ne ? o ne ola ki diye kafanızda deli sorular dönüyor, dönmesin kullandığım bu terimlerini hepsini çok basit bir şekilde size aktaracağım. Teknik anlatıma,teknik terimler çok gerekmedikçe girmeyeceğim daha yalın ve sade bir şekilde anlatacağım.

Yazımın başında da söylediğim gibi internet hızla gelişiyor. Bu gelişme kimi zaman bizim açımızdan iyi olsa da kimi zaman da iyi olmayabiliyor ya da ihtiyaçlarımızı tam olarak karşılamıyor. İnternet kullanıcı sayısı artıkça isteklerde bu artış ile doğru orantılı olarak arttı. Haliyle kullanıcıların beklentileri, istekleri de çoğaldı. Hepimiz internetin hızlı çalışmasını, girdiğimiz sitelerin hızlı açılmasını istiyoruz değil mi ? İşte bunu sağlayabilmek adına HTTP protokolünü geliştiren insanlar SPDY adı verilen bir yan protokol geliştirdiler.

Bu geliştirilen protokolün amacı kullanıcılara daha hızlı bir internet altyapısı oluşturmak. Yanlış anlamayın evinizde ki interneti hızlandırmak değil amaç internet sitelerinin hızını artırmak. Geliştirilen bu protokol ile hedeflenen amaç kullanıcılar ve siteler arasında iletişimi gecikme yaşatmadan ve güvenli bir şekilde sitelerin içeriklerini kullanıcıya iletmektir. Ancak,  bu protokol öyle hemen aktif bir şekilde tüm dünyada ki internet sitelerinde kullanılamadı çünkü henüz alt yapı buna hazır değildi ve birçok internet sitesi sahibi de bu yapıya nasıl geçeceğini bilmediğinden planlanan geçiş süresi bir hayli uzadı.

Sonuç olarak şuan HTTP 1.1 ismini alan SPDY protokolü aktif olarak tüm internet sitelerinin alt yapısında kullanılmaya başlandı ve ihtiyaçların, isteklerin birçoğunu karşıladı ancak yeterli olmadı. Bunun üzerine çok daha farklı bir protokol olan HTTP/2 protokolü geliştirildi. Şu son zamanlarda başta Google, olmak üzere neredeyse tüm internet devleri güvenli internet diye bas bas bağırıyorlar ve kullanıcılarını güvenli internet kullanmaya teşvik ediyorlar ya işte bunun altında yatan sebep HTTP/2 protokolüne geçiş yapmaktır.

İnternet sitesi sahipleri ne demek istediğimi anlayacaklardır. Son zamanlarda Google, SSL kullanımı için oldukça ısrarcı ve internet sitesi sahiplerini SSL (Secure Sockets Layer) kullanmaya zorluyor ki son zamanlarda farkettiyseniz artık https:// ile açılmayan bir site göremez olduk. HTTPS protokolü aslında HTTP/2 protokolüdür. Bu protokol ile daha hızlı ve güvenli internet ortamı sağlamaktır.

HTTP/2, HTTP’den Daha Hızlı ve Güvenli!

Yeni İnternet Protokolü: HTTP/2
Yeni İnternet Protokolü: HTTP/2

Yapılan bütün çalışmalar daha hızlı ve güvenli bir internet oluşturmaktı. HTTP/2 için yapılan testlerde bu hedefin başarılı olduğunu gösteriyor. HTTP/2 ile çalışan bir site HTTP ile çalışan bir siteden daha hızlı ve güvenli.

2014 Aralık ayında bir web standartı olması için IESG’ye (İnternet Mühendisliği Yürütme Grubu) HTTP/2’yi sundular ve 2015 yılında Google, Opera, Firefox, Safari gibi birçok tarayıcının alt yapısında güncelleme yapılması kararlaştırıldı ve bu tarayıcıların HTTP/2 protokolünü desteklenmesi sağlandı.

W3Techs‘e göre, 2015 Kasım ayı gibi en iyi 10 milyon web sitesinin %2,3’ü HTTP/2’yi destekleyecektir.

HTTP/2’nin HTTP 1’den Ne Farkı Var ?

Normalde uzun sürer farkları yazmak ancak basit bir şekilde madde madde farklarından bahsedeyim.

 • HTTP/2 ile daha hızlı ve güvenli bir internet erişimi sağlandı.
 • Yüksek verilere sahip internet siteleri (resim,video,ses vb.) veri kaybı yaşamadan verilerin sıkıştırılması ve kullanıcıya aktarılması sağlandı.
 • HTTP1’de kullanıcı bir istek oluştur ve o istek ilk önce kullanıcının tarayıcısı tarafından yorumlanır daha sonra sunucuya gönderilir sunucudan tekrar yorumlanır ve cevaplanır. Bu gelen cevap ise tekrar tarayıcı tarafından yorumlanır ve kullanıcıya gösterilir idi HTTP2 ile arada ki bu tarayıcı yorumlaması rafa kaldırıldı kullanıcı doğrudan web sunucusu ile iletişim kurması sağlandı.

Farkları aslında bu kadar HTTP/2 sıfırdan yapılmış bir protokol değildir. Google tarafından 2009 yılında SPDY yenilenme protokolünün kopyası alınarak geliştirilen bir protokoldür. Yani, Google’ın SPDY ile amaçladığı hızlı ve güvenli bir internet yapısının gelişmiş versiyonudur.

HTTP/2, HTTP’den Daha Güvenli!

HTTP/2 protokolünü en belirgin özelliği güvenliğe önem vermesidir. HTTP’de şifreleme olmadan veri aktarımı sağlanabilirken HTTP/2’de bu mümkün değildir. Çünkü; Başta Google olmak üzere Firefox, IE 11, Edge,Opera, Safari gibi internet tarayıcıları fiilen bir şifreleme yapılarak veri aktarımı yapılmasını zorunlu tutmasından dolayı HTTP/2 protokolü HTTPS olarak kullanılmaktadır.

Sakın ha şu yanılgıya kapılmayın. HTTPS kullanıyorum o zaman bende HTTP/2’deyim derseniz yanılırsınız. HTTPS kendi başına zaten bir protokol. HTTP 2 ise bambaşka bir protokol. Yani, siteniz https ile yayın yapması sitenizin http2 ile çalıştığı anlamanı gelmez. Ekstra ayarlamalar yapmanız lazım ki siteniz HTTP/2 protokolü üzerinde çalışabilsin.

Nginx kullananlar için işlem çok basit. SSL kullandıktan sonra listen kısmına 443 ssl http2 yazmanız yeterli oluyor. Tabii, birkaç özel modifikasyonlar da yaparak daha stabil bir yapıya kavuşturabilirsiniz. Şuan benim kişisel blog sayfam Nginx üzerinde çalışmakta ve HTTP 2 protokolü üzerinde yayın yapmakta. Son birkaç haftadır bunun üzerine araştırmalar ve çalışmalar,denemeler yaptım. Yaptığım birkaç test ile de HTTP 2’ye geçerek ne kadar doğru bir karar aldığımı anlamış oldum.

Sitem hem daha hızlı tepki veriyor isteklere hem daha az trafik kullanarak sunucu kaynaklarımı çok fazla harcamıyor. Paylaşımlı hostinglerde http/2 protokolü nadiren aktiftir, eğer sizde test etmek gibi bir niyetiniz var ise bir sanal sunucunuz olması lazım ki tamamen kontrol sizde olsun ve rahatlıkla işlemlerinizi yapabilesiniz. Tavsiyem çok geç kalmadan sizde bu protokole geçiş yapın,gelecekte ki yerinizi şimdide alın.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Cloudflare Accelerated Mobile Links Desteğini Bitiriyor!

  Cloudflare Accelerated Mobile Links Desteğini Bitiriyor!

  Cloudflare ücretsiz olarak kullanıcılarının kullanımına sunduğu Accelerated Mobile Links özelliğine verdiği geliştirme desteğini 30 Nisan 2019'da bitireceğini duyurdu. Dünya'nın en çok tercih edilen güvenlik ve CDN hizmeti olan Cloudflare, Google'ın geliştirmekte olduğu AMP teknolojisine AML adında ki teknolojisiyle destek sağlıyordu. Cloudflare üzerinden sitesini yayınlayan kullanıcılar AMP sayfalarının daha hızlı ve…
 • Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?

  Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?

  Progressive Web App, internete erişimi olan kullanıcıların internet deneyimlerini iyileştirmek ve kolaylaştırmak için Google tarafından geliştirilen bir teknolojidir. Kısaca, PWA olarak adlandırılan bu yeni nesil teknoloji Google'nin daha önce kullanıma sunduğu AMP'nin daha da gelişmiş hali diyebiliriz. PWA Nedir? PWA, Google tarafından geliştirilen, modern teknolojiler ile bir internet sitesinin mobil…
 • Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır?

  Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır?

  Çağımızın belki de en son teknolojisi olan dijital para ve dijital para borsasının en önemli öncüsü Bitcoin'dir. Bitcoin ilk duyulduğunda şüphe ile yaklaşılan bir dijital para birimiydi ancak şuan birçok yatırımcının ilgisine çeken, son dönemlerin en popüler dijital para birimi oldu. Kısa sürede büyük etki yapan bu yeni para birimi…
 • TLS Nedir? Ne İşe Yarar? TLS ve SSL Arasındaki Farklar Neler?

  TLS Nedir? Ne İşe Yarar? TLS ve SSL Arasındaki Farklar Neler?

  İlk bilgisayarlar yapıldığında "İnternet" kavramı daha doğmamıştı. Hatta öyle ki iki bilgisayarın birbiriyle iletişim kurmasına bile imkansız gözüyle bakılıyordu. İki bilgisayarın birbiriyle iletişim kurması gerektiği fikri ortaya çıktığında, o dönemin teknoloji devleri ARPANET adı verilen bir protokol geliştirildi daha doğrusu bir proje başlatıldı ve bu projenin temel amacı iki bilgisayarın birbiriyle…
Yeni İnternet Protokolü: HTTP/2 için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor