Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Yeni Nesil Sıkıştırma Yöntemi: Brotli Nedir ?

Yeni Nesil Sıkıştırma Yöntemi: Brotli Nedir ?

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre şuan da Dünya’da tam tamına 1,341 milyon İnternet sitesi bulunuyor. Bu İnternet sitelerinin toplam boyutları ise 50 bin Petabyte denk geliyor. Aynı araştırmada İnternet’i kullanan kullanıcı sayısı ise 3,8 Milyar olduğu ön görülüyor.Yapılan bu araştırmaya göre bu rakamlar önümüzde ki yıllarda ikiye hatta üçe katlanabilir.

İnternet kullanımın artmasından sonra yeni teknolojiler,algoritmalar geliştirilmeye başlandı.Bunun en somut örneğini İnternet sitelerinin büyük bir çoğunluğunun HTTP/2 protokolüne geçiş yapmasından anlayabilirsiniz.Şuan girdiğiniz İnternet siteleri, kullandığınız sosyal medya sitelerinde https:// ile açılmasının bir sebebi var. Bir çok İnternet kullanıcısı bu https bağlantısını sadece güvenlik amaçlı olduğunu düşünüyor, öyle zannediyor ancak https sadece güvenlik için kullanıldığını düşünmeyin. HTTP/2 sadece güvenlik için değildir.Bu konuyla ilgili yazdığım blog yazılarımı aşağıda ki bağlantılarda bulabilirsiniz.

Yeni İnternet Protokolü: HTTP/2

HTTPS Sadece Güvenlik İçin Mi Var ?

Geliştirilen yeni teknolojilerin arasında bir yenisi daha eklendi. Bu yazımda geliştirilen yeni teknoloji hakkında edindiğim bilgileri sizlere aktarmaya çalışacağım.

Yeni Nesil Sıkıştırma Yöntemi: Brotli Nedir ?

Yeni Nesil Sıkıştırma Yöntemi: Brotli Nedir ?
Yeni Nesil Sıkıştırma Yöntemi: Brotli Nedir ?

Google tarafından 2016 yılında piyasaya sürülen yeni sıkıştırma algoritması olan Brotli, İnternet sitelerinin dosya boyutlarını daha hızlı bir şekilde sıkıştırıp, küçülterek veri transferlerinin daha hızlı gerçekleşmesini sağlıyor.İnternet sitesi sahipleri, içeriklerini sıkıştırmak için en çok tercih ettiği yöntem olan GZIP dışında alternatif bir sıkıştırma yöntemi olduğunu henüz bilmiyorlar.

İşte tam bu noktada Google, İnternet sitesi sahiplerine yeni geliştirdiği bu sıkıştırma algoritması olan Brotli’yi kullanmaya teşvik ediyor, Brotli kullanmanın faydalarından her defasında  bahsediyor. Web geliştiricilerine göre yeni sıkıştırma algoritması olan Brotli’nin kullanım oranı önümüzde ki yıllarda daha da artacak.

Google tarafından geliştirilen bu yeni sıkıştırma algoritması Brotli henüz yaygın olarak kullanılmasa da kullanım oranı gittikçe artmakta. Brotli sıkıştırması piyasaya sürüldüğü andan itibaren İnternet ortamında bir çok değerlendirmeye alındı.Yapılan değerlendirmelerin birçoğu, bu yeni algoritmanın web teknolojileri olan CSS, HTML ve JavaScript gibi bir İnternet sitesinin omurgasını oluşturan teknolojilerle nasıl uyumlu çalışacağı ve eski sıkıştırma yöntemi olan GZIP’den farkının ne olduğu konusunda farklı bilgiler verildi.

Google’nin resmi blog sitesinde yayınladığı makaleye göre, Brotli sıkıştırması diğer bir çok sıkıştırma yöntemleriyle bir arada kullanabilmekte ve güncel web teknolojileriyle tam uyumlu çalışmaktadır. Aynı zamanda Brotli  %20 ile %26 kayıpsız sıkıştırma oranı ile diğer sıkıştırma yazılımlarından çok daha iyi bir sıkıştırma gerçekleştiriyor. Özellikle resim dosyalarında sıkıştırma yaparken kayıp oranını en aza indiriyor. Bütün bu sıkıştırma olaylarını gerçekleştirirken hızlı bir şekilde sıkıştırma yapması da Brotli’nin bir diğer artısı olarak gösteriliyor.

Brotli’nin GZIP’den Farkı Nedir?

Brotli'nin GZIP'den Farkı Nedir?
Brotli’nin GZIP’den Farkı Nedir?

Son zamanlarda yapılan testlerde Brotli, büyük verileri hızlı bir şekilde en üst düzeyde sıkıştırma yaparak dosya boyutlarını büyük ölçüde ve dahi kayıpsız bir şekilde sıkıştırmayı başarıyor. Brotli için yapılan bu testlerde seçilen her kategoride internet veri sıkıştırma alanın lideri olarak görülen GZIP’ten daha üstün bir performans göstermiştir.

Brotli’nin temel amacı en hızlı şekilde sıkıştırma ve sıkıştırma kalitesini en yüksek şekilde yapmayı amaçlasa da -ve bu yüzden bazı durumlarda yavaş kalsa da GZIP’le aynı ayarlarda ve aynı ortamda çalıştırıldığında GZIP’i  hem hız hem de sıkıştırma kalitesi bakımından geride bırakmıştır.

Örneğin, bir HTML dosyasının GZIP ile sıkıştırıldığında %78 performans gösterirken bu oran Brotli’de %82 olarak görülmüştür. Arada ki bu %4’lük bir iyileştirme gibi görünse de,yüz binlerce hatta milyonlarca veri aktarımı içinde %4’lük bir veri azalması kayda değer bir azalmadır.

İki sıkıştırma algoritmasının benzer şekilde çalıştığı hız da durum Brotli’nin lehinedir. Çünkü; GZIP’in fabrika sıkıştırma ayarlarında, en yakın kıyaslanabilir hızda Brotli’nin %22 daha hızlı sıkıştırma yaptığı görülüyor. Sonuç olarak, Brotli sıkıştırma algoritması ortalama bir dosyanın boyutunu biraz daha küçültmekle kalmıyor bunu GZIP’den daha hızlı yaparak rakibini geride bırakıyor.

Yakın zamanda Google’nin İnternet tarayıcısı olan Chrome üzerinden yenilikler yaparak ve neredeyse tüm bilgisayar ve android cihazlarda temel tarayıcı olarak kullanılan Chrome tarayıcısını Brotli algoritmasıyla uyumlu hale getirecek olması kısa sürede İnternet pazarında Brotli’nin payı büyük ölçüde artacak gibi görünüyor.

Bir internet sitesinin Brotli sıkıştırmasını kullanıp kullanmadığını öğrenmek için brotli test aracını kullanabilirsiniz. Şuan bulunduğunuz kişisel blog sitemde Brotli sıkıştırmasını aktif bir şekilde kullanmaktayım.

Brotli Sıkıştırmasının Aktif Olup Olmadığını Öğrenme
Brotli Sıkıştırmasının Aktif Olup Olmadığını Öğrenme

Bir sonraki blog yazımda internet sitenizde Brotli sıkıştırmasını nasıl aktif edeceğinizi ve yapmanız gereken ayarlamaları anlatmaya çalışacağım.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  Hiç bilmediğiniz bir yeri harita olmadan bulmanız oldukça zordur. Aynı durum siteniz içinde geçerli, Google'ın sitenizde ki tüm sayfaları bulabilmesi için bir site haritasına ihtiyaç duyar. Neyse ki, Google için bir XML site haritası oluşturmak, göndermek hızlı ve kolaydır. Aşağıda adım adım bir XML site haritası nasıl oluşturulur, Google'a nasıl…
 • VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Yaklaşık 5-6 ay önce kişisel blog sitemi bir cloud vps sunucuda barındırıyordum ancak doların bir hayli yükselmesiyle daha uygun fiyatlı bir sunucuya geçiş yapmam gerekti. 1-2 yıllık sunucu tecrübemden dolayı bu işlemleri rahatlıkla yapabildim ancak bu yazımda sanal sunucular hakkında bilgisi olmayan ya da tecrübesi olmayanlar için VPS (Virtual Private…
 • En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  Web geliştiricileri olarak işimizi büyük ölçüde kolaylaştıran CSS kütüphaneleri mevcut. CSS3 teknolojisinin ortaya çıkmasıyla kazanılan kolaylıklar bu CSS kütüphanelerinin artmasını sağladı. Kütüphanelerin çeşidi ve sayısı artıkça arayüz ya da bir değiş ile ön yüz geliştiricilerin işi bir hayli kolaylaştı. Projelerinizi çok daha etkin ve kolay yönetebilmenizi, efekt verebilmenizi sağlayan bu…
 • Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Geçtiğimiz Mart ayının sonlarına doğru Google, internet sitesi sahiplerinin sıklıkla kullandığı Google Search Console uygulamasında bir takım iyileştirmelere ve yeniliklere gitmişti. Yapılan bu geliştirmeler ve yenilikler bir takım sorunları da beraberinde getirmişti. Bu sorunları ve yapılan değişiklikleri Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi adlı blog yazımda anlatmıştım. Blog yazımda anlattığım sorunları…
Yeni Nesil Sıkıştırma Yöntemi: Brotli Nedir ? için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 2 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Ömer Ziyaretçi

  Brotli sunucu tarafında PHP eklenti bölümünde aktif etmek lazımmış haliyle hosting fırması destek vermesi lazım. İyide nasıl kullanacağız yeni makalenizi yayınlamamışsınız. Sizin site WP bende WP kullanıyorum Brotli ye geçmek isterim çok fazla kaynak da bulamadım.

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Brotli sıkıştırması HTTP/3 ile gelmekte. Cloudflare kullanarak bu özelliğe sahip olabilirsiniz. Hosting firmanızla görüşerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor