İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


27 Şub 2018

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre şuan da Dünya’da tam tamına 1,341 milyon İnternet sitesi bulunuyor. Bu İnternet sitelerinin toplam boyutları ise 50 bin Petabyte denk geliyor. Aynı araştırmada İnternet’i kullanan kullanıcı sayısı ise 3,8 Milyar olduğu ön görülüyor.Yapılan bu araştırmaya göre bu rakamlar önümüzde ki yıllarda ikiye hatta üçe katlanabilir.

İnternet kullanımın artmasından sonra yeni teknolojiler,algoritmalar geliştirilmeye başlandı.Bunun en somut örneğini İnternet sitelerinin büyük bir çoğunluğunun HTTP/2 protokolüne geçiş yapmasından anlayabilirsiniz.Şuan girdiğiniz İnternet siteleri, kullandığınız sosyal medya sitelerinde https:// ile açılmasının bir sebebi var. Bir çok İnternet kullanıcısı bu https bağlantısını sadece güvenlik amaçlı olduğunu düşünüyor, öyle zannediyor ancak https sadece güvenlik için kullanıldığını düşünmeyin. HTTP/2 sadece güvenlik için değildir.Bu konuyla ilgili yazdığım blog yazılarımı aşağıda ki bağlantılarda bulabilirsiniz.

Yeni İnternet Protokolü: HTTP/2

HTTPS Sadece Güvenlik İçin Mi Var ?

Geliştirilen yeni teknolojilerin arasında bir yenisi daha eklendi. Bu yazımda geliştirilen yeni teknoloji hakkında edindiğim bilgileri sizlere aktarmaya çalışacağım.

Yeni Nesil Sıkıştırma Yöntemi: Brotli Nedir ?

Yeni Nesil Sıkıştırma Yöntemi: Brotli Nedir ?
Yeni Nesil Sıkıştırma Yöntemi: Brotli Nedir ?

Google tarafından 2016 yılında piyasaya sürülen yeni sıkıştırma algoritması olan Brotli, İnternet sitelerinin dosya boyutlarını daha hızlı bir şekilde sıkıştırıp, küçülterek veri transferlerinin daha hızlı gerçekleşmesini sağlıyor.İnternet sitesi sahipleri, içeriklerini sıkıştırmak için en çok tercih ettiği yöntem olan GZIP dışında alternatif bir sıkıştırma yöntemi olduğunu henüz bilmiyorlar.

İşte tam bu noktada Google, İnternet sitesi sahiplerine yeni geliştirdiği bu sıkıştırma algoritması olan Brotli’yi kullanmaya teşvik ediyor, Brotli kullanmanın faydalarından her defasında  bahsediyor. Web geliştiricilerine göre yeni sıkıştırma algoritması olan Brotli’nin kullanım oranı önümüzde ki yıllarda daha da artacak.

Google tarafından geliştirilen bu yeni sıkıştırma algoritması Brotli henüz yaygın olarak kullanılmasa da kullanım oranı gittikçe artmakta. Brotli sıkıştırması piyasaya sürüldüğü andan itibaren İnternet ortamında bir çok değerlendirmeye alındı.Yapılan değerlendirmelerin birçoğu, bu yeni algoritmanın web teknolojileri olan CSS, HTML ve JavaScript gibi bir İnternet sitesinin omurgasını oluşturan teknolojilerle nasıl uyumlu çalışacağı ve eski sıkıştırma yöntemi olan GZIP’den farkının ne olduğu konusunda farklı bilgiler verildi.

Google’nin resmi blog sitesinde yayınladığı makaleye göre, Brotli sıkıştırması diğer bir çok sıkıştırma yöntemleriyle bir arada kullanabilmekte ve güncel web teknolojileriyle tam uyumlu çalışmaktadır. Aynı zamanda Brotli  %20 ile %26 kayıpsız sıkıştırma oranı ile diğer sıkıştırma yazılımlarından çok daha iyi bir sıkıştırma gerçekleştiriyor. Özellikle resim dosyalarında sıkıştırma yaparken kayıp oranını en aza indiriyor. Bütün bu sıkıştırma olaylarını gerçekleştirirken hızlı bir şekilde sıkıştırma yapması da Brotli’nin bir diğer artısı olarak gösteriliyor.

Brotli’nin GZIP’den Farkı Nedir?

Brotli'nin GZIP'den Farkı Nedir?
Brotli’nin GZIP’den Farkı Nedir?

Son zamanlarda yapılan testlerde Brotli, büyük verileri hızlı bir şekilde en üst düzeyde sıkıştırma yaparak dosya boyutlarını büyük ölçüde ve dahi kayıpsız bir şekilde sıkıştırmayı başarıyor. Brotli için yapılan bu testlerde seçilen her kategoride internet veri sıkıştırma alanın lideri olarak görülen GZIP’ten daha üstün bir performans göstermiştir.

Brotli’nin temel amacı en hızlı şekilde sıkıştırma ve sıkıştırma kalitesini en yüksek şekilde yapmayı amaçlasa da -ve bu yüzden bazı durumlarda yavaş kalsa da GZIP’le aynı ayarlarda ve aynı ortamda çalıştırıldığında GZIP’i  hem hız hem de sıkıştırma kalitesi bakımından geride bırakmıştır.

Örneğin, bir HTML dosyasının GZIP ile sıkıştırıldığında %78 performans gösterirken bu oran Brotli’de %82 olarak görülmüştür. Arada ki bu %4’lük bir iyileştirme gibi görünse de,yüz binlerce hatta milyonlarca veri aktarımı içinde %4’lük bir veri azalması kayda değer bir azalmadır.

İki sıkıştırma algoritmasının benzer şekilde çalıştığı hız da durum Brotli’nin lehinedir. Çünkü; GZIP’in fabrika sıkıştırma ayarlarında, en yakın kıyaslanabilir hızda Brotli’nin %22 daha hızlı sıkıştırma yaptığı görülüyor. Sonuç olarak, Brotli sıkıştırma algoritması ortalama bir dosyanın boyutunu biraz daha küçültmekle kalmıyor bunu GZIP’den daha hızlı yaparak rakibini geride bırakıyor.

Yakın zamanda Google’nin İnternet tarayıcısı olan Chrome üzerinden yenilikler yaparak ve neredeyse tüm bilgisayar ve android cihazlarda temel tarayıcı olarak kullanılan Chrome tarayıcısını Brotli algoritmasıyla uyumlu hale getirecek olması kısa sürede İnternet pazarında Brotli’nin payı büyük ölçüde artacak gibi görünüyor.

Bir internet sitesinin Brotli sıkıştırmasını kullanıp kullanmadığını öğrenmek için brotli test aracını kullanabilirsiniz. Şuan bulunduğunuz kişisel blog sitemde Brotli sıkıştırmasını aktif bir şekilde kullanmaktayım.

Brotli Sıkıştırmasının Aktif Olup Olmadığını Öğrenme
Brotli Sıkıştırmasının Aktif Olup Olmadığını Öğrenme

Bir sonraki blog yazımda internet sitenizde Brotli sıkıştırmasını nasıl aktif edeceğinizi ve yapmanız gereken ayarlamaları anlatmaya çalışacağım.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir