İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


02 Ara 2016

“Yıldızları hedef al, ulaşamasanda göğe yükselirsin!” – Allâme

Çok sevdiğim bir sözdür bu söz, umutsuzluğa kapıldığım zaman kendimi motive etmek için içimden söylediğim sözlerden sadece bir tanesidir. Bu sözde anlatılmak istenen şey hedefini olabildiğince en yükseğe, ulaşılamaz denilen noktaya koymanı, o noktaya ulaşmak için çabalamanı ve ulaşamasanda en azından o noktaya yakın bir yere gelebileceğini anlatmakta.

“Hayatta her zaman kazanan olmayacaksın.Eleneceksin,yenileceksin,düşeceksin ve herzaman kazanacak değilsin! Duydun mu ? Yenileceksin.Yenilmeden kazanmayı öğrenemezsin! Ama vazgeçmeyeceksin eğer istediğin yoldaysan emin adımlarla demotive olmadan kararlılıkla devam edip onu alacaksın.Koparacaksın.”

Düşündüm bu cümleler aklımdan geçerken…Hep mükemmel olmayı istemek tamamen bir aptallık ama mükemmel olmaya çalışmak bu yolda harcanan efor insanı inanılmaz geliştiriyor.O yüzden yazımın başlığını oluşturan o söz aklınıza gelsin yıldızları hedef alın, ulaşamasanızda göğe yükselirsin. Ulaşılamaz denen noktaya ulaşmaya çalışn lakin o noktaya ulaşamayabilirsiniz. O noktaya ulaşmaya çalışırken yenileceksiniz bazen,kaldı ki yenilgiler başarı arzusunu daha da körükler.Her yenilgi bir başarıya gebedir yani !

Bu yazımı yazmam sebebim açıkcası biraz kendimi deşarj etmek istememdir. Benim gibi bu hisde olanlar var ise onlarıda deşarj etmek için yazıyorum. Bunu anlatırkende dünya da bizim gibi hedeflerine ulaşmak isteyipde yenilen, çıkmaza giren fakat hedefinden vazgeçmeyen, bütün zorluklara rağmen hedeflediği yıldıza ulaşmak için çalışan bir  başarılı girişimciği örnek vererek anlatmaya çalışacağım bunu yaparken de ben değil de 21.4 milyarlık geliriyle Çin’in en zengin 2. ve dünyanın en zengin 33. insanı, Alibaba Group’un kurucusu ve başkanı olan Jack Ma değinecek.Hayatta başarılı olmak için 7 kural belirtmiş.Bunları sizlerle paylaşmak istedim.Bana büyük motive oldu umarım aynı şekilde size de etki eder.

Jack Ma Çinli iş adamı ve hayırsever. e-ticaret alanında faaliyet gösteren Alibaba Group'un kurucusu ve başkanıdır. Forbes'in Eylül 2015 rakamlarına göre 21.4 milyar dolarlık servetiyle Çin'in ikinci, dünyanın ise 33. en zengin kişisidir.
Jack Ma Çinli iş adamı ve hayırsever. e-ticaret alanında faaliyet gösteren Alibaba Group’un kurucusu ve başkanıdır. Forbes’in Eylül 2015 rakamlarına göre 21.4 milyar dolarlık servetiyle Çin’in ikinci, dünyanın ise 33. en zengin kişisidir.

1-Reddedilmeye alışın!

Jack Ma,Üniversiteye 3 yıl boyunca kabul almaya çalışmış biri .Harvard’tan 10 kez reddedilmiş.Çin’e KFC’nin ilk geldiği zaman 24 kişi iş başvurusu yaparken tek reddedilen Jack Ma olmuş.Polis akademisine gitmiş orada da tek elenen isim olmuş.Bir röportajında “Demek Harvard’tan 10 kez reddedildin?” sorusuna, “Evet öyle oldu,sanırım artık orda ders vermeliyim.” cevabını vermiştir. Bu cümlesi nasıl hoşuma gitti anlatamam 🙂

2-Hayallerinizin peşini bırakmayın!

Çünkü o hayal bir gerçeğe dönüşebilir,gizli kod bu.

never-stop-dreaming

3-Küçük insanları umursamayın!

Küçük insanları umursama!
Küçük insanları umursama!

Etrafınızda fikirlerinize ve çalışmalarınıza saçma sapan,ahmakça diyenler olacaktır.Çünkü bu fikirler onların anladığı kadardır.Sizin dünyanızı ve yapacaklarınızı sizden daha iyi kimse bilemez.

4-Odağınızı kaybetmeyin!

Yapmak istediğiniz şeyden ve rotanızdan eğer eminseniz ve mutlu oluyorsanız bu yolda ilerlemekten korkmamalısınız ve odağınızı kaybetmemelisiniz! Konsantreniz bozulmamalı.Seviyorsanız şanslısınız,durmayın koşun ! ya da koşmayın direkt depar atın 🙂

5-İlham alın!

Filmlerden ve şarkılardan birçok şey öğrenebilirsiniz.Fark edeceksiniz ki kendiniz olursanız en iyisini yapacaksınız.Konuşmayı,nasıl davranmanız gerektiğini,çabaları,çareleri…Eğer odaklanırsınız onlar her yerdeler! Jack Ma’nın favori filmleri;Godfather ve  Forrest Gump.

6-Şikayet etmeyin,fırsat arayın!

surekli-dusun

Fırsatların olduğu yerde şikayetler olacaktır.Eğer şikayet etmeye başladıysanız hemen sakinleşin ve saklanmış olan fırsatı bulup ortaya çıkarın.Unutmayın,sorun varsa fırsat da vardır.Yani eğer düştüyseniz,kalkmanızı sağlayacak şey yanı başınızdadır.Yalnızca arayın,fark edin…

7-Tutkulu olun!

ozguven

5 yada 10 yıl sonrası üzerine düşünün.”Gelecekte ne olacak? Ne olabilir ve nasıl geliştirebiliriz?” Bu soruların cevaplarını bulabilmek ya da verebilmek için tutkunuz olmalı,işte o zaman başarı gelecek ile gelecek !

Evet, başarılı bir girişimci olan Jack Ma’nın bir röportajında bahsettiği bu 7 adımlık başarı anahtarını kendi hayatıma ve fikirlerime göre yorumlayıp kendimi deşarj etmek için yazdım benim gibi arafta kalanlarınız var ise onlarıda deşarj etmek için paylaşma gereği duydum.  Yazımı en başta söylediğim söz ile bitiriyorum. “Yıldızları hedef al, ulaşamasanda göğe yükselirsin!” – Allâme

Esen kalın…

esen-kalin


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir